Mobila facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • danrogo2001
    Incepator
    • 02.dec.2009
    • 72

    Răspuns la: Mobila facuta de mine

    Excelente schitele. Pot intreba cu ce minunatie de program le-ai facut asa frumoase? Chiar din fag doream sa fac masa.
    Deoarece imi ramane material, oare pot dubla picioarele acelea verticale, rabatabile pe care se sprijina masa, iar conferi o rezistenta mai mare?

    Sifonierele intradevar ma gandeam sa le fac cu descărcarea greutății prin intermediul pereților exteriori verticali. Economisesc si banii pentru picioare si am impresia ca l-as pune mai greu pe pozitie. Acum oricum trebuie sa merg pe varianta asta deoarece celelalte corpuri sunt cu peretii verticali pana in podea.

    Comentariu

    • PROfan
      Moderator
      • 10.apr.2011
      • 662

      Răspuns la: Mobila facuta de mine

      Programul este sugerat de avatar, PRO100 fan! A nu se confunda cu România100 sau mai știu eu ce năzbâtii cu 100 în coadă!

      Nu are sens să dublezi piciorele de sprijin. Pot apare probleme cu bucățile orizontale, nicidecum cu cele verticale. Bașca s-ar îngusta și mai mult modulul central.
      Corpurile care se sprijină pe laterale sunt mai greu de adus în poziție verticală. Se pot folosi picioare de bucătărie cărora li se atașează pazii.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • danrogo2001
        Incepator
        • 02.dec.2009
        • 72

        Răspuns la: Mobila facuta de mine

        Sper sa nu fiu sacaitor. Nu as vrea ca atunci cand pun oala de 10 kg. de ciorba de burta pe masa, sa o simt instabila. In cazul acesta ar merge dublata toata partea de sus a mesei sau ar fi o risipa de material? O masa cu partea de sus dublata ar fi mult mai stabila, mai rezistenta?
        Si ma gandeam sa pun roti cu frana si la cele 2 picioare de sustinere a partilor rabatabile ale mesei, pentru o utilizare mai usoara. Insa rotile: https://www.dedeman.ro/galati/roata-...0-kg/p/6019239, au placa de fixare de 50 mm si deci va trebui ca in partea de jos sa mai pun 2 bucatele de pal, sa iasa 3x18, ca sa am in ce prinde rotile.
        In poza nr. 3 (masa extensibila 2), piciorul de sustinere a partilor rabatabile ale mesei ce lungime are, din desen nu imi dau seama. Cota aceea de 554 banuiesc ca este pe diagonala, eu estimez ca in realitate lungimea ar fi in jur de 700 mm?
        Multumesc pentru precizari.

        Comentariu

        • PROfan
          Moderator
          • 10.apr.2011
          • 662

          Răspuns la: Mobila facuta de mine

          Cu cât muți centrul de greutate mai sus, cu atât masa va deveni mai instabilă. Există și rotile cu prindere pe picior.
          Piciorul este de 620 mm lungime. Am ales această mărime ca să nu incomodeze balamalele cu aripi plane din extremitățile blaturilor, să rămână 90 mm în fiecare parte.
          Fișiere Atașate
          Ultima editare de PROfan; 04.iul.2018, 12:57.

          Comentariu

          • danrogo2001
            Incepator
            • 02.dec.2009
            • 72

            Răspuns la: Mobila facuta de mine

            Inaltimea totala ramane tot de 800 mm. La Dedeman nu am gasit rotile cu prindere pe picior si am luat din acelea cu placa.
            Dar in privinta dublarii partii superioare ce parere ai?

            Comentariu

            • starlays
              Incepator
              • 13.oct.2009
              • 22

              Răspuns la: Mobila facuta de mine

              Postat în original de tymotyman
              Faceti fundul dintr o bucata pal ,nu placaj.
              Va multumesc pentru sfat, foarte util si practic.


              Pentru imbinarea a 2 placi de pal la 90° cu grosime de 18mm ce eurosuruburi se folosesc si ce gauri trebuie date pentru cele 2 placi (stiu ca in placa ce vine cu grosimea peste cealalta trebuie data o gaura mai mare putin )? Dar pentru pal melaminat cu grosime de 25mm?
              Va multumesc anticipat.

              Comentariu

              • danrogo2001
                Incepator
                • 02.dec.2009
                • 72

                Răspuns la: Răspuns la: Mobila facuta de mine

                Eurosuruburi 5x50. Dai gaura de 5 in palul in care se infileteaza si de 7 in cel prin care trece.

                Comentariu

                • PROfan
                  Moderator
                  • 10.apr.2011
                  • 662

                  Răspuns la: Mobila facuta de mine

                  Postat în original de danrogo2001
                  Inaltimea totala ramane tot de 800 mm. La Dedeman nu am gasit rotile cu prindere pe picior si am luat din acelea cu placa.
                  Dar in privinta dublarii partii superioare ce parere ai?
                  Proastă. O complicație inutilă.

                  Comentariu

                  • PROfan
                    Moderator
                    • 10.apr.2011
                    • 662

                    Răspuns la: Răspuns la: Mobila facuta de mine

                    Postat în original de starlays
                    Va multumesc pentru sfat, foarte util si practic.


                    Pentru imbinarea a 2 placi de pal la 90° cu grosime de 18mm ce eurosuruburi se folosesc si ce gauri trebuie date pentru cele 2 placi (stiu ca in placa ce vine cu grosimea peste cealalta trebuie data o gaura mai mare putin )? Dar pentru pal melaminat cu grosime de 25mm?
                    Va multumesc anticipat.
                    Eurosurub 7x50 pentru PAL cu grosimea de 18 mm. Gaură străpunsă cu diametrul de 7mm în planul panoului și gaură înfundată cu diametrul de 5 mm în cantul panoului.
                    Eurosurub 7x70 pentru PAL cu grosimea de 25 mm.
                    Am întâlnit și producători care îmbinau, cu succes, 2 plăci de PAL cu holtzsuruburi 4x50, fără să execute în prealabil nicio gaură.

                    Dacă se dorește o îmbinare „curată” se pot folosi și cepi de lemn, de regulă cepi cu diametrul de 8 mm. În acest caz, utilizarea acestui șablon este ideală. Dacă se majorează bucșa de 6 mm la 7 mm se poate utiliza cu succes și la găurile pentru euroșuruburi, însă marele avantaj îl constituie ușurința, precizia și acuratețea cu care se execută găurile de 5 mm în „sistem 32”.

                    Comentariu

                    • starlays
                      Incepator
                      • 13.oct.2009
                      • 22

                      Răspuns la: Răspuns la: Mobila facuta de mine

                      [quote=danrogo2001;630503]eurosuruburi 5x50. Dai gaura de 5 in palul in care se infileteaza si de 7 in cel prin care trece.
                      Va multumesc!

                      Postat în original de PROfan
                      Eurosurub 7x50 pentru PAL cu grosimea de 18 mm. Gaură străpunsă cu diametrul de 7mm în planul panoului și gaură înfundată cu diametrul de 5 mm în cantul panoului.
                      Eurosurub 7x70 pentru PAL cu grosimea de 25 mm.
                      Am întâlnit și producători care îmbinau, cu succes, 2 plăci de PAL cu holtzsuruburi 4x50, fără să execute în prealabil nicio gaură.

                      Dacă se dorește o îmbinare „curată” se pot folosi și cepi de lemn, de regulă cepi cu diametrul de 8 mm. În acest caz, utilizarea acestui șablon este ideală. Dacă se majorează bucșa de 6 mm la 7 mm se poate utiliza cu succes și la găurile pentru euroșuruburi, însă marele avantaj îl constituie ușurința, precizia și acuratețea cu care se execută găurile de 5 mm în „sistem 32”.
                      Va multumesc pentru informatie! Ca tot a venit vorba de sablon, in Bucuresti exista firme ce pot da toate gaurile complet folosind o masina CNC? Cand spun toate gaurile ma refer la, gaurile din cant, gaurile pentru oala balamale, gaurile pentru demontabil corp, gauri pentru demontabil polita si ce alte tipuri de gauriri or mai fi. Eu am gasit o firma dar am gasit ca servicii doar gaurire demontabil CNC si oale balamale, sunt curios daca dau si tipuri de gauri si gaurile in canturi. Ar fi super ok daca ar putea monta si cepuri...
                      Ultima editare de starlays; 05.iul.2018, 08:56.

                      Comentariu

                      • PROfan
                        Moderator
                        • 10.apr.2011
                        • 662

                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Mobila facuta de mine

                        Postat în original de starlays
                        ...! Ca tot a venit vorba de sablon, in Bucuresti exista firme ce pot da toate gaurile complet folosind o masina CNC? ...
                        Habar n-am. Nu sunt din București. Dar dacă execută găuri pentru demontabili, automat se execută și găuri în cantul panoului. Excepție fac demontabilii gen Rafix, Tab, unde găurile se execută doar perpendicular pe planul plăcilor de îmbinat.
                        Mai trebuie să găsești și o firmă care să-ți manipuleze bucățile de PAL, eventual să le și monteze la beneficiar și ai devenit ... antreprenor!
                        Totuși, subiectul este „Mobila făcută de mine” nu „Mobila proiectată de mine și făcută de alții”!
                        Ultima editare de PROfan; 05.iul.2018, 10:14.

                        Comentariu

                        • starlays
                          Incepator
                          • 13.oct.2009
                          • 22

                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Mobila facuta de mine

                          Postat în original de PROfan
                          Habar n-am. Nu sunt din București.
                          Mai trebuie să găsești și o firmă care să-ți manipuleze bucățile de PAL, eventual să le și monteze la beneficiar și ai devenit ... antreprenor!
                          Totuși, subiectul este „Mobila făcută de mine” nu „Mobila proiectată de mine și făcută de alții”!
                          Pe departe intentia mea de cea sugerata de dvs, nici nu inteleg cum ati ajuns la concluzia aceasta, daca voiam sa fiu antreprenor probabil nu ma "cacaiam" sa imi fac singur mobila si probabil nu stateam pe forum ca sa gasesc solutii la ceea ce nu stiu.
                          Revenind la subiect, pentru bucatarie, spre exemplu, am facut un corp caruia i-am debitat si cantuit placile la furnizor si am facut gaurirea in casa, cea mai proasta alegere, am incarcat casa de rumegus! Nu as dori sa mai repet istoria, as prefera sa dau ceva bani in plus pentru operatiile acestea din moment ce nu am alte posibilitati si nu dispun de un atelier... fac lucrul acesta o singura data si cred ca se merita. Am gasit o firma in Bucuresti si din cate am discutat cu ei pot face totul pe CNC, inclusiv gauirea pe canturi.

                          Acum m-am lovit de alta problema, demontabilii de la bloom, se pot folosi si in asamblare pe verticala? Am vazut in documentatia producatorului ca sunt prezentati in asamblari orizontale mai mult. Eu i-am folosit ca in atasament, gaurile de surub sunt date in despartitoarele verticale si gaurile de oala sunt date in capacul si partea inferioara a corpului, oare ii utilizez bine asa? Este un corp suspendat si ma gandeam sa nu il incarc cu eurosuruburi ce se vad pe exterior si nici nu as vrea sa astup eurosuruburile cu capacele dinacelea din autocolant.
                          Fișiere Atașate
                          Ultima editare de starlays; 05.iul.2018, 10:33.

                          Comentariu

                          • PROfan
                            Moderator
                            • 10.apr.2011
                            • 662

                            Răspuns la: Mobila facuta de mine

                            Nu are nicio importanță în ce poziție se află demontabilii. Important este să solidarizeze plăcile între ele. Acum na, nu stă nimeni să programeze un CNC pentru câteva găuri, o mașină de găurit multiplu este mult mai eficientă în cazul tău.

                            Comentariu

                            • danrogo2001
                              Incepator
                              • 02.dec.2009
                              • 72

                              Răspuns la: Mobila facuta de mine

                              Postat în original de PROfan
                              Proastă. O complicație inutilă.
                              Scuze ca insist, dar de ce nu ar fi mai rezistenta masa cu partea superioara dublata?

                              Este adevarat ca implica munca si cheltuieli mai mari. M-am uitat prin magazine si am vazut una facuta din pal de 16 mm. Se misca, flamba, destul de urat doar la o simpla apasare pe unul din colturi, de aici si ideea mea cu palul dublat.

                              Comentariu

                              • PROfan
                                Moderator
                                • 10.apr.2011
                                • 662

                                Răspuns la: Mobila facuta de mine

                                Ți-am mai spus. Probabil n-ai fost atent. Dublând blaturile mesei nu faci altceva decât să muți centrul de greutate al mesei mai sus, făcând-o și mai instabilă. Dacă vrei neapărat, dublează-le! Nu trebuie să ții cont de părerea mea. La urma urmei, nu se întâmplă nicio nenorocire!

                                Comentariu

                                Procesare...