yobit eobot freewallet bgogo digifinex wp fastest cache wp super cache
Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Mobilier pentru bucatarie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

Si dacă tai pe zona aceea unde vine profilul si o sa pun 2 blani pe 2,6 m prinse in bca ,iar scandura sa fie groasa pana in rasul rigipsului ,o sa fie mult mai bine?multumesc pt răspuns sau sa tai si sa pun profil pe orizontal pe linie cu mobila?Scuze dacă am stresat cu întrebările ,dar nu vreau sa imi cada "banii"
    Ultima editare de Mirel27; 26.mai.2015, 16:14.

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

Postat în original de Mirel27 Vezi post
      Si dacă tai pe zona aceea unde vine profilul si o sa pun 2 blani pe 2,6 m prinse in bca ,iar scandura sa fie groasa pana in rasul rigipsului ,o sa fie mult mai bine?multumesc pt răspuns sau sa tai si sa pun profil pe orizontal pe linie cu mobila?Scuze dacă am stresat cu întrebările ,dar nu vrea sa imi cada "banii"
      Oricum ve-ti face tot un fel de improvizatie se numeste.
      Clar este ca trebuie sa interveniti cumva pt a putea monta corpurile.
      Demontati gipsul in zona de prindere a corpurilor, nu demontati profilele existente, adaugati profile de sustinere bine ancorate in peretele de BCA,refaceti pertele din gips.
      Montarea corpurilor suspentate se va face cu asa ceva:

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	element-de-corp-suspendat.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	8,1 KB 
ID:	621787Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	sina dulap suspendat.jpg 
Mărime:	2,4 KB 
ID:	621788
      De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

Comentariu

Eu ziceam sa fac ASA dar sa o prind direct pe profil cu punctele ei de prindere,nu are acest sistem , si nu vreau sa îl fac eu, ca apoi pierd orice garantie la mobila si apoi o sa fie o distanța între mobila si perete si va trebui sa fac același lucru in partea de jos ca sa revin cu ea dreapta,iar in profilul orizontal sa ii bag ceva dreptunghiular din lemn pt susținere si mai buna

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

Postat în original de intransingentul Vezi post
          Oricum ve-ti face tot un fel de improvizatie se numeste.
          Clar este ca trebuie sa interveniti cumva pt a putea monta corpurile.
          Demontati gipsul in zona de prindere a corpurilor, nu demontati profilele existente, adaugati profile de sustinere bine ancorate in peretele de BCA,refaceti pertele din gips.
          Montarea corpurilor suspentate se va face cu asa ceva:

[ATTACH=CONFIG]89949[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]89950[/ATTACH]

Eu ziceam sa fac ASA dar sa o prind direct pe profil cu punctele ei de prindere,nu are acest sistem , si nu vreau sa îl fac eu, ca apoi pierd orice garantie la mobila si apoi o sa fie o distanța între mobila si perete si va trebui sa fac același lucru in partea de jos ca sa revin cu ea dreapta,iar in profilul orizontal sa ii bag ceva dreptunghiular din lemn pt susținere si mai buna.

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

Postat în original de Mirel27 Vezi post
            Eu ziceam sa fac ASA
            Este adevarat, prea multe variante nu sunt.
            Desfaceti gipsul si vedeti care solutie este mai buna.

Sina ar fi fost mai buna datorita prinderilor multipunct.
            De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

[QUOTE=intransingentul;595668]Este adevarat, prea multe variante nu sunt.
              Desfaceti gipsul si vedeti care solutie este mai buna.

Îți multumesc pt răspunsuri si timpul acordat,de mâine mă apuc de treaba...

Comentariu

Buna seara, am si eu o intrebare care sunt dimensiunile exterioare (pt ca am inteles ca sunt standard) ale unui corp in care sa intre un cuptor cu microunde incorporabil...am cautat ceva pe net, dar nu prea inteleg...multumesc anticipat

Comentariu

Am de facut cateva corpuri de mobila (1 pat, 2 noptiere, 1 comoda, 2 dulapioare, 1 pantofar, 1 dressing mic), daca sunt persoane care se ocupa cu asta ii rog sa ma contacteze in privat. Stau in bucuresti, sector 6.

Comentariu

Salutare,
                    Am o intrebare/nedumerire. Vreau sa schimb usile de la mobila de buc iar cei care vor face usile mi-au spus sa iau in calcul faptul ca, masina de cantuit ( fronturile vor fi din MDF ) inainte sa aplica cantul, mai ia din latura care se va cantui 0.5 mm... ca sa adaug la dim usilor. Ati auzit de asa ceva ? Iar cantul ABS este doar de 1mm, nu de 2 cum am acum pe usile de pal.

Multumesc

Comentariu

Postat în original de gmtiby Vezi post
                      ... masina de cantuit ( fronturile vor fi din MDF ) inainte sa aplica cantul, mai ia din latura care se va cantui 0.5 mm... ca sa adaug la dim usilor. Ati auzit de asa ceva ? ...
                      Dacă utilajul de aplicat canturi are și grup de prefrezare atunci informația este corectă.

Postat în original de gmtiby Vezi post
                      ... Iar cantul ABS este doar de 1mm, nu de 2 cum am acum pe usile de pal. ...
                      Canturile ABS pentru panourile din MDF cu folie lucioasă cu formatul 2800x1220x18 au grosimea de 1mm. Așa le face turcu'. Dacă nu dorești musai canturi ABS asemănătoare foliei atunci poți folosi orice tip de ABS cu orice grosime. În exemplul din atașate ușile sunt confecționate din panou de MDF în coală cu folie lucioasă roșie iar canturile sunt din ABS cu grosimea de 2mm, alb neted. Doar la terminația de colț de la suspendate am folosit ABS roșu lucios cu grosimea de 1mm.
                      Fișiere atașate

Comentariu

Am inteles, va multumesc frumos pentru informatii.

O zi buna si spor la lucrari !

Comentariu

Salut! O intrebare se poate monta deasupra aragazului un corp de mobila? Daca da, la ce inaltime? Si daca trebuie protejat cu ceva? Mulțumesc

Comentariu

Postat în original de kdyalex Vezi post
                            Salut! O intrebare se poate monta deasupra aragazului un corp de mobila? Daca da, la ce inaltime? Si daca trebuie protejat cu ceva? Mulțumesc
                            De obicei se monteaza un dulap un pic mai mic in care este incastrata hota, undeva la 90 cm deasupra aragazului, dar depinde si de puterea hotei si dimensiunea acesteia.

Comentariu

Eu vreau sa pun fara hota. As vrea sa suspend un cuptor electric(nu incorporat)
                              Ceva de genulClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Screenshot_20180113-225254.jpg 
Mărime:	7,4 KB 
ID:	629421

Comentariu

Postat în original de kdyalex Vezi post
                                Eu vreau sa pun fara hota. As vrea sa suspend un cuptor electric(nu incorporat)
                                Nu stiu cat de mult folositi aragazul, sau cum, cert este ca trebuie sa folositi aparatuta electrica ferita de aburi si umezeala, dar dvs direct acolo vreti sa o montati.
                                Nu cred ca este bine, nici pt aparatura , nici pt dvs.

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT