Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Mobilier pentru bucatarie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

as castiga spatiu de depozitare jos.

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

as castiga spatiu de depozitare cu centrala intr-un soldat. crezi ca e o idee buna cum am creat eu schita aia ?

Comentariu

• Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

Schita ta este nerealistă. Plitele cu 4 arzătoare au de obicei mărimea de 580x510. Nu pot fi poziționate ca în schita ta ci ca in desenul al doilea.
        Fișiere atașate

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

eu zic acum cum vad eu lucrurile . se pozitioneaza ca in desenul 2 daca am si cuptorul sub ea nu?
          ma chinuie talentul la desen si am facut urmatoarea lucrare )))) Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	30652348_1796382617073140_8465489782909173760_n.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	195,8 KB 
ID:	629831
          daca pun doar ochiurile pe blat cum am desenat eu nu iese mai mica tesitura aia ? si sa pun cuptorul pe una din laturi. adica ma gandesc ca sunt obligat de cuptor sa fac tesitura pentru a-i face deschiderea usii cuptorului. teoretic practic, doar tu ma poti ajuta.

Comentariu

O imagine face cât 1000 de cuvinte. Două imagini cât 2000 de cuvinte.
            Plita este în poziția extremă față de cei 2 pereți.
            În figura 1 avem bucăți de blat cu lățimea de 600 mm. Plita nu se poate încorpora în bucata de blat.
            În figura 2 avem două bucăți blat cu lățimea de 600 mm și blatul de la colț cu lățimea de 800 mm. Situație posibilă dar restrictivă, blaturile de masă cu lățimea mai mare de 600 mm au finisaje reduse în comparație cu blaturile de lucru cu lățimea de 600 mm și evident și prețul diferit.
            Fișiere atașate

Comentariu

si daca asez ca in foto Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WhatsApp Image 2018-04-12 at 08.43.30.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	8,3 KB 
ID:	629837 e nevoie sa cumpar hota pe colt ? sau se poate incastra o hota telescopica in corpul suspendat? cu cat imi reduce spatiul de lucru daca fac asa?

Comentariu

Desenele făcute de mine sunt la scară. Poți estima singur cu cât se reduce spațiul de lucru.
                Se poate concepe și un corp suspendat de colț căruia să i se atașeze o hotă telescopabilă. Am specificat în primele posturi că estetica este catastrofală. Dacă te interesează doar funcționalitatea atunci este OK.
                Fișiere atașate
                Ultima editare de PROfan; 13.apr.2018, 07:43. Motiv: Adăugare imagine

Comentariu

Ar mai fi o soluție de compromis. Achiziționarea unei plite cu două ochiuri. Nu cred că sunt dese cazurile când ai nevoie să funcționeze trei ochiuri simultan, toate patru cred că de câteva ori în viață!

Comentariu

exact la asta ma gandeam si eu ... dar nu stiam daca sa zic sau nu )) eu ca barbat as fi de acord cu asta, dar sotia nu cred , desi e constienta de faptul ca nu o sa foloseasca niciodata cele 4 ochiuri.

Comentariu

Aaaaa, deci tot găina cântă și la tine!

Comentariu

si daca am zis ca nu ies de sub pat nu ies )))

Comentariu

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Bucatarie inferioare.jpg 
Mărime:	348,8 KB 
ID:	629867
                          In desenul facut de tn sunt cotele reale? pe peretele din dreapta ar fi sa vina centrala, e ok sa fac asa? e super ideea ta, mai ales cu spatiul ala mort din spatele plitei. doar ca nu stiu cum ar da si cu chiuveta

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

Desenele sunt la scară.

Comentariu

Salutare colegi de forum! Dupa cum spuneam si in trecut sunt in plin santier cu renovare casei.In curand as vrea sa ma apuc de mobila pt bucatarie,momentan vreau sa fac numai partea de jos iar in momentul in care ma redresez financiar o sa fac si corpurile suspendate.Bun,problema sta cam asa:spatiul dedicat mobilei are o lungime de 490 cm,frigiderul si masina de spalat rufe sunt normale nu incorporabile,iar masina de spalat vase este semi-incorporabila.Plita are dimensiunea de 590x520 mm,frigiderul 1850x600x600,chiuveta 610x457,MSV si MSR au latimea de 600 mm. Am facut si o mica schita sa ma fac inteles mai bine.Rog un coleg sa ma ajute cu sfaturi si eventual schite.Va multumesc anticipat!Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Schita mobila buc..jpg 
Mărime:	130,3 KB 
ID:	630004

Comentariu

Buna ziua,

Ervin, din cauza ca ma confrunt cu o problema asemanatoare, pot sa fac cateva comentarii la schita ta:
                                1. Plita este langa frigider. Caldura langa un aparat care ar avea nevoie de racoare, in teorie
                                2.Chiuveta e langa plita. Iarasi nu se recomanda.
                                In princpiu tu ai unit toate punctele importante din bucatarie: frigiderul, plita si chiuveta, iar blatul de lucru l-ai lasat lateral. Cand scoti mancarea din frigider, trebuie sa o duci pana la blat. Nu e mult, dar de ce daca se poate altfel.

Si eu imi fac acum bucataria si am inchipuit urmatoarea dispunereClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Bucatarie.jpg 
Mărime:	91,7 KB 
ID:	630008

As vrea si eu niste sfaturi, daca se poate.

Multumesc,
                                Daniel

Comentariu

Procesare...
                                X