Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Mobilier pentru bucatarie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Răspuns la: Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

Postat în original de spik1 Vezi post
    ... 2400 ron , acesorii incluse (fara hota ) ...
    Hai nu fi pudic. Postează câteva poze cu bucătăria. Sunt curios să văd cum se prezintă şi dacă ţi-a fost de folos timpul petrecut pe forum. Plizzzz.

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

Postat în original de PROfan Vezi post
      Hai nu fi pudic. Postează câteva poze cu bucătăria. Sunt curios să văd cum se prezintă şi dacă ţi-a fost de folos timpul petrecut pe forum. Plizzzz.
      N-ai sa vezi, dar pot spune ca m-am inspirat din poza pusa, mai sus, de Yo. Nu trebuie sa fi frustrat, oricum nu avem aceleasi opinii ! Cele bune !

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

Postat în original de spik1 Vezi post
        N-ai sa vezi, dar pot spune ca m-am inspirat din poza pusa, mai sus, de Yo. Nu trebuie sa fi frustrat, oricum nu avem aceleasi opinii ! Cele bune !
        Nu mi-am imaginat nicio secundă că vei posta vreo poză. Vroiam doar să-mi întăresc convingerile legate de poveştile tale descrise pe forum.

Comentariu

• Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

Acum chiar ca n-ai sa vezi poze ...

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

Postat în original de PROfan Vezi post
            Nu mi-am imaginat nicio secundă că vei posta vreo poză. Vroiam doar să-mi întăresc convingerile legate de poveştile tale descrise pe forum.
            O poveste este scrisa , nu descrisa... in alta ordine de idei... esti neinteresant, rautacios si mai rau : scrii tampenii ! Cele bune !

Comentariu

• Mobilier Bucatarie .. lemn masiv sau mdf ?

Salutare tuturor,

Am si eu o curiozitate catre cei mai cu experienta in ale prelucrarii lemnului... De curand am facut comanda de o mobila de bucatarie formata din 3 corpuri - am ales a o face la comanda datorita formei destul de neregulate a bucatariei si totodata a spatiului restrans in care mi-ar fi destul de greu sa incadrez o mobila "necustomizata". Eu si sotia mea suntem mai "de moda veche" si am vrea totul sa fie rustic - in sensul in care sunt convins ca voi avea agatate prin bucatarie legaturi de usturoi puse la uscat deci rustic putin dat spre extrem. Am realizat, impreuna cu proiectantul celor la care am ales sa fac mobila, "marele proiect" .. dupa care mi s-a explicat in mare diferenta dintre PAL, MDF si Lemn Masiv (totodata spunandu-mi-se NU!! PAL .. NU!!) .. mi-a fost propus cate un pret pentru cele 3 variante .. si impins fiind de gusturile extreme despre care va vorbeam mai devreme dar si despre diferenta destul de mica de pret dintre MDF si Lemn Masiv am ales cea din urma varianta - LEMN MASIV. Atunci cand spun Lemn Masiv vorbesc despre tot ceea ce este la vedere respectiv fata usilor / sertarelor etc... structura din spate fiind creata din PAL. Fabricantul totodata mi-a spus ca ar fi preferabil sa fie din lemn deoarece in timp MDF-ul in apropierea surselor de caldura s-ar umfla si desprinde.(?)

Boon.. zis si facut!.. numai bine ma trezesc cu un telefon de la tatal meu care are misiunea de a monitoriza evolutia lucrarii cum ca a vazut o mobila iesita din acel atelier din lemn masiv si ca ar fi cam prea "pestritza".. diferentele de culori destul de stridente intre elemente... si ca practic acest Lemn Masiv s-ar rezuma de fapt la o serie de sipci lipite intre ele si ar arata mai mult ca un parchet decat ca o mobila de bucatarie. De asemenea spune el ca acest lemn peste o perioada ar trebui lacuit din nou si ca in timp si-ar pierde din farmec.

Intr-adevar ceea ce am vazut eu pana cum facut din lemn masiv nu erau la culoare naturala ci era data o culoare uniforma data peste lemn - gen alb complet... In acest moment sunt putin confuz si nu stiu daca sa merg mai departe pe lemn - si care ar fi riscurile la care ma expun - sau sa iau legatura cu fabricantul si sa-l rog sa o faca pe MDF - lucrarea nefiind inca inceputa.

Orice sfat / experienta trecuta / parere imi va fi de ajutor... va multumesc anticipat!

Comentariu

• Răspuns la: Mobilier Bucatarie .. lemn masiv sau mdf ?

Postat în original de bogdant19 Vezi post
                ... Orice sfat / experienta trecuta / parere imi va fi de ajutor ...
                Sfatul meu este să alegi uşi din MDF înfoliate. Recomand ca producător Nett Front. Accesează saitul lor (goagle) şi alegeţi tipul de frezare şi decorul foliei. Vezi că ai şi preţurile afişate aşa că nu te poate fraierii nimeni cum că ar fi nu ştiu cât mp. Produc şi uşi din masiv.
                Exemplific cu o simulare şi 3 poze.
                Descriere materiale:
                Carcase: PAL EGGER H3128_ST15 Merano natur;
                Blat: TOPSTAR WY6 Sand Mohave
                Fronturi: A73/P Nuc roşcat antichizat, A73/P Paltin munte antichizat;
                Lezenă ornamentală: P Paltin munte antichizat;
                Cornişă: Clasic 1 Paltin munte antichizat.
                Fișiere atașate

Comentariu

Pai, cu asa model in bucatarie...in dormitor ce mai pui ? Ma rog...fiecare cu ale lui..

Comentariu

Daca tot sunteti in cautare de mobila pentru bucatarie, va sugeram o serie de scaune de bucatarie , scaune de bucatarie cu spatar inalt, scaune bucatarie tapitate din lemn sau scaune cu structura metalica .
                    Pentru a da o nota de elenganta camerei puteti alege o masa cafea sau chiar o masa sticla, care se vor incadra perfect in designul camerei.
                    Fișiere atașate

Comentariu

Am si eu o intrebare , ce inseamna MDF.....nu de alta dar ca sa stiu si eu ce sa le cer la baieti ...adica sa fiu cu lectia invatata ...apropo si cum arata , sa nu fiu pacalit .Multumesc..

Comentariu

Asta am gasit pe gooooogle -Placile aglomerate – numite generic PAL – au adus o schimbare vizibila in industria mobilei. La inceputul anilor 50 mobila de bucatarie realizata din PAL a intrat in productie. La acel moment mobila de PAL era mai scumpa decat mobila din lemn. Mobilierul de PAL era disponibil doar pentru paturile bogate. O data cu dezvoltarea tehnologica pretul a scazut drastic. MDF-ul a aparut ca o varianta superioara a placii PAL.

Bine inteles si acest material de constructii a fost gasit ca raspuns la cererea tot mai mare de la mijlocul secolului 20. Daca placajul a fost solutia gasita la inceputul secolului, aceasta nu mai era suficienta. Declinul pronuntat al resurselor de cherestea a indreptat cercetatorii la gasirea unei metode de a valorifica restul masei lemnoase.

Pentru cheresteaua solida doar 65% pana la 70% din lemn putea fi folosit. Ce se intampla cu restul? In trecut era un raspuns: se ardea sau se arunca pe camp. Astazi mai mult de 95% din lemn poate fi utilizat. Rumegusul si praful sunt uscate, amestecate cu adeziv, presate la rece si tratate la temperatura inalta. Prin tratarea cu substante potrivite, placile rezultate pot fi ignifuge, rezistente la umezeala sau rezistente la actiunea insectelor.

Si astfel a inceput epoca mobilei de PAL. Dupa PAL a urmat MDF, o placa aglomerata cu particule de dimensiuni mai mici. Termenul aglomerata se refera la faptul ca particulele de lemn sunt presate fara orientare precisa. MDF-ul (Medium Density Board – Placa din fibre de lemn cu Densitate Medie ) a fost produsa prima oara in America in anii 60’ si este varianta imbunatatita placii PAL.

Multi oameni considera astazi ca mobila de lemn este mai frumoasa decat cea realizata din PAL si/sau MDF. Daca insa placa de MDF este acoperita cu furnir de calitate sau cu melamina care imita lemnul, mobila rezultata devine un competitor puternic pentru solutia clasica la cele doua capitole de evaluare ale unui produs: pretul si calitatea.

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

Postat în original de doru_marciuc Vezi post
                          Asta am gasit pe gooooogle -Placile aglomerate – numite generic PAL – au adus o schimbare vizibila in industria mobilei. La inceputul anilor 50 mobila de bucatarie realizata din PAL a intrat in productie. La acel moment mobila de PAL era mai scumpa decat mobila din lemn. Mobilierul de PAL era disponibil doar pentru paturile bogate. O data cu dezvoltarea tehnologica pretul a scazut drastic. MDF-ul a aparut ca o varianta superioara a placii PAL.

Bine inteles si acest material de constructii a fost gasit ca raspuns la cererea tot mai mare de la mijlocul secolului 20. Daca placajul a fost solutia gasita la inceputul secolului, aceasta nu mai era suficienta. Declinul pronuntat al resurselor de cherestea a indreptat cercetatorii la gasirea unei metode de a valorifica restul masei lemnoase.

Pentru cheresteaua solida doar 65% pana la 70% din lemn putea fi folosit. Ce se intampla cu restul? In trecut era un raspuns: se ardea sau se arunca pe camp. Astazi mai mult de 95% din lemn poate fi utilizat. Rumegusul si praful sunt uscate, amestecate cu adeziv, presate la rece si tratate la temperatura inalta. Prin tratarea cu substante potrivite, placile rezultate pot fi ignifuge, rezistente la umezeala sau rezistente la actiunea insectelor.

Si astfel a inceput epoca mobilei de PAL. Dupa PAL a urmat MDF, o placa aglomerata cu particule de dimensiuni mai mici. Termenul aglomerata se refera la faptul ca particulele de lemn sunt presate fara orientare precisa. MDF-ul (Medium Density Board – Placa din fibre de lemn cu Densitate Medie ) a fost produsa prima oara in America in anii 60’ si este varianta imbunatatita placii PAL.

Multi oameni considera astazi ca mobila de lemn este mai frumoasa decat cea realizata din PAL si/sau MDF. Daca insa placa de MDF este acoperita cu furnir de calitate sau cu melamina care imita lemnul, mobila rezultata devine un competitor puternic pentru solutia clasica la cele doua capitole de evaluare ale unui produs: pretul si calitatea.
                          ...............................

Aha, am inteles ...multumesc frumos de raspuns..

Comentariu

Este in regula praful de lemn presat, cu folie de plastic deasupra, dar nu m-as lasa pacalit de el chiar daca nu il mananca furnicile si nu arde. Nu prea inteleg un lucru: daca tot trebuia inlocuit lemnul masiv, de ce sa fi ales un surogat? Daca 5 % inseamna MDF-ul si PAL-ul cumparat de noi , atunci in ce se regaseste restul de 95 % ?

Comentariu

Postat în original de doru_marciuc Vezi post
                              ... nu il mananca furnicile si nu arde. ...
                              Furnicile nu-l mănâncă dar arde de nu se vede.

Comentariu

Recomand mobila din Pal. Este cea mai bună şi are un termen de valabilitate foarte lung!
                                Mobila Brasov - Mobila la comanda Brasov

Comentariu

Procesare...
                                X