Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Mobilier pentru bucatarie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

Am si eu o nelamurire legata de mobila de bucatarie (nu stiu daca este bine unde am postat): Am montat chiuveta in blat, inainte am pus garnitura aceea, am strans sisteleme de prindere de blat. Acum vine intrebarea: intre "buza" chiuvetei si blat a ramas un spatiu de 2-3 mm (s-a strans garnitura la maxim), am strans la maxim sistemele de strangere. Nu este vreo problema sa ramana asa? Ma gandesc sa nu intre apa cu timpul. Este vreo problema daca pun niste silicon sanitar transparent in jurul chiuvetei pentru siguranta? Multumesc!
    Fișiere atașate

Comentariu

Poi nu este ok.
      Silicon daca pui in timp se va coji si se va inegri.
      Mai bine vezi unde tine, o dai jos si o pui fara garnitura si vezi cum pica pe blat.
      Daca fara garnitura pica bine atunci garnitura ori nu e pusa unde trebe, ori este de la alta chiuveta.

Comentariu

Daca nu se poate cu garnitura...arunc-o..pui silicon, stergi bine cu o carpa umezita in apa cu ceva detergent , sau lichid de spalat geamuri.
        Cele bune !

Comentariu

De desfacut nu o mai desfac, este pusa unde trebuie garnitura, este cea originala de la chiuveta. Cred ca o sa pun silicon transparent chiar daca tine 2-3 ani, o sa folosesc metoda de lipire a acvariilor, sa nu am surplus de silicon (cu scotch de hartie).

Comentariu

Daca garnitura preseaza pe blat , umplerea aditionala cu silicon este inutila si va avea si un aspect urat ; garnitura respectiva asa a fost proiectata sa etanseizeze spatiul dintre chiuveta si blat fara adaos de silicon ( altfel siliconul era inclus in "accesorii " ) . Verificati etanseitatea garniturii inainte sa aplicati silicon ( 1 l de apa daca este turnat si apoi sters nu va produce nici o paguba ! se verifica pe dedesupt daca exista infiltratii ) .
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

Comentariu

Am facut aceasta proba, este etansa, eu ma gandeam ca in timp sa nu se slabeasca garnitura si sa patrunda apa sub chiuveta.

Comentariu

Cand va fi cazul , atunci veti inlocui garnitura cu o alta noua .

Comentariu

Bine atunci m-am linistit acum. Multumesc pentru raspunsuri.

Comentariu

Cu placere . O sa va tina mult si bine pana va trebui schimbata .

Comentariu

• Răspuns la: Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

Buna ziua,

nu recomand sa aplicati silicon in acest stadiu,mai bine o lasati asa,

garnitura sigur nu se pliaza corect si din acest motiv nu lasa 'buza' sa calce pe blat.
                      Personal as desface chiuveta,pt mine ar fi un stres zilnic sa o vad montata incorect...depinde daca te deranjeaza...

Ori garnitura nu e buna,in ac caz se poate aplica silicon inainte de strangere pe blat fara sa folosesti garnitura,ori garnitura nu e pozitionata corect.

Din ce vad in foto se poate desface usor chiuveta in ac pozitie si se poate restrange la fel de usor...recomand sa folositi o masina portabila de insurubat. In acest caz operatiunea dureaza maxim 30 min.

Sa o folositi sanatosi !

Comentariu

Buna seara, sotia a vazut la o prietena in bucatarie, doua sertare care se deschis si se inchid singure (banueisc ca au acele sisteme de la blum)...beleaua e ca vrea si ea acum din alea, mai ales ca trb sa schimbam mobila...intrebarea e cum se numesc acele sisteme de la blum si dc merg montate pe sertare deja existente care au fost realizate cu glisiere normale de la blum...sau trb sa cumpar tot sertarul de la blum si are incorporat si sistemul ?...am vazut ceva pe net si in catalogul blum dar nu sunt lamurit exact si poate cineva care a montat asa ceva poate sa imi explice...multumesc anticipat.

Comentariu

• Re: Mobilier pentru bucatarie

Intrebare: blatul de bucatarie trebuie cantuit pe portiunea care vine lipita de perete? Daca nu se cantuieste pot aparea probleme?
                          Multumesc

Comentariu

• Răspuns la: Re: Mobilier pentru bucatarie

Postat în original de hansolo Vezi post
                            Intrebare: blatul de bucatarie trebuie cantuit pe portiunea care vine lipita de perete? Daca nu se cantuieste pot aparea probleme?
                            Multumesc
                            În general nu se căntuieşte. Dacă umezeala în zona cantului este excesivă se poate umfla în timp.
                            Preventiv, cu o pensulă, poți da un strat de aracet sau o peliculă de silicon care să ermetizeze zona cantului.

Comentariu

Am avut o lucrare la o firma care se ocupa cu " lemnele " astea de mobilier . Recomandarea lor , in cazul blaturilor de bucatarie si dulapurilor , orice taietura necantuita , sa fie bine si atent siliconata , sa intre siliconul in " lemn " .
                              Asta este valabil pt spate blat , daca este taiat , decupari ...
                              Instalatii verificari-revizii gaze

Comentariu

• Răspuns la: Re: Mobilier pentru bucatarie

Postat în original de hansolo Vezi post
                                Multumesc
                                Daca este lasat la latimea standard ( 60cm ) , din fabrica are cant pus pe marginea dreapta care vine la perete ; in caz ca este redusa latimea ( adancimea ) de la 60 cm la mai putin , normal se cantuieste , insa , daca se monteaza sipca antistrop nu este neaparat necesar . Totusi ca masura suplimentara de siguranta eu as spune sa cantuiti .

Comentariu

Procesare...
                                X