Mobilier pentru bucatarie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bogdant19
    Incepator
    • 18.feb.2013
    • 2

    Mobilier Bucatarie .. lemn masiv sau mdf ?

    Salutare tuturor,

    Am si eu o curiozitate catre cei mai cu experienta in ale prelucrarii lemnului... De curand am facut comanda de o mobila de bucatarie formata din 3 corpuri - am ales a o face la comanda datorita formei destul de neregulate a bucatariei si totodata a spatiului restrans in care mi-ar fi destul de greu sa incadrez o mobila "necustomizata". Eu si sotia mea suntem mai "de moda veche" si am vrea totul sa fie rustic - in sensul in care sunt convins ca voi avea agatate prin bucatarie legaturi de usturoi puse la uscat deci rustic putin dat spre extrem. Am realizat, impreuna cu proiectantul celor la care am ales sa fac mobila, "marele proiect" .. dupa care mi s-a explicat in mare diferenta dintre PAL, MDF si Lemn Masiv (totodata spunandu-mi-se NU!! PAL .. NU!!) .. mi-a fost propus cate un pret pentru cele 3 variante .. si impins fiind de gusturile extreme despre care va vorbeam mai devreme dar si despre diferenta destul de mica de pret dintre MDF si Lemn Masiv am ales cea din urma varianta - LEMN MASIV. Atunci cand spun Lemn Masiv vorbesc despre tot ceea ce este la vedere respectiv fata usilor / sertarelor etc... structura din spate fiind creata din PAL. Fabricantul totodata mi-a spus ca ar fi preferabil sa fie din lemn deoarece in timp MDF-ul in apropierea surselor de caldura s-ar umfla si desprinde.(?)

    Boon.. zis si facut!.. numai bine ma trezesc cu un telefon de la tatal meu care are misiunea de a monitoriza evolutia lucrarii cum ca a vazut o mobila iesita din acel atelier din lemn masiv si ca ar fi cam prea "pestritza".. diferentele de culori destul de stridente intre elemente... si ca practic acest Lemn Masiv s-ar rezuma de fapt la o serie de sipci lipite intre ele si ar arata mai mult ca un parchet decat ca o mobila de bucatarie. De asemenea spune el ca acest lemn peste o perioada ar trebui lacuit din nou si ca in timp si-ar pierde din farmec.

    Intr-adevar ceea ce am vazut eu pana cum facut din lemn masiv nu erau la culoare naturala ci era data o culoare uniforma data peste lemn - gen alb complet... In acest moment sunt putin confuz si nu stiu daca sa merg mai departe pe lemn - si care ar fi riscurile la care ma expun - sau sa iau legatura cu fabricantul si sa-l rog sa o faca pe MDF - lucrarea nefiind inca inceputa.

    Orice sfat / experienta trecuta / parere imi va fi de ajutor... va multumesc anticipat!

    Comentariu

    • PROfan
      Moderator
      • 10.apr.2011
      • 662

      Răspuns la: Mobilier Bucatarie .. lemn masiv sau mdf ?

      Postat în original de bogdant19
      ... Orice sfat / experienta trecuta / parere imi va fi de ajutor ...
      Sfatul meu este să alegi uşi din MDF înfoliate. Recomand ca producător Nett Front. Accesează saitul lor (goagle) şi alegeţi tipul de frezare şi decorul foliei. Vezi că ai şi preţurile afişate aşa că nu te poate fraierii nimeni cum că ar fi nu ştiu cât mp. Produc şi uşi din masiv.
      Exemplific cu o simulare şi 3 poze.
      Descriere materiale:
      Carcase: PAL EGGER H3128_ST15 Merano natur;
      Blat: TOPSTAR WY6 Sand Mohave
      Fronturi: A73/P Nuc roşcat antichizat, A73/P Paltin munte antichizat;
      Lezenă ornamentală: P Paltin munte antichizat;
      Cornişă: Clasic 1 Paltin munte antichizat.

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Bucatarie.jpg 
Afișări:	5211 
Mărime:	159,3 KB 
ID:	608291 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Inferioare.jpg 
Afișări:	2025 
Mărime:	294,4 KB 
ID:	608292 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Suspendate.jpg 
Afișări:	2586 
Mărime:	268,7 KB 
ID:	608293 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Usa colt inferior.jpg 
Afișări:	9352 
Mărime:	276,9 KB 
ID:	608294

      Comentariu

      • spik1
        Living Legend
        • 20.apr.2012
        • 2271

        Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

        Pai, cu asa model in bucatarie...in dormitor ce mai pui ? Ma rog...fiecare cu ale lui..

        Comentariu

        • distributiemobila
          Banned
          - Exclus de pe forum -
          • 29.mar.2013
          • 3

          Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

          Daca tot sunteti in cautare de mobila pentru bucatarie, va sugeram o serie de scaune de bucatarie , scaune de bucatarie cu spatar inalt, scaune bucatarie tapitate din lemn sau scaune cu structura metalica .
          Pentru a da o nota de elenganta camerei puteti alege o masa cafea sau chiar o masa sticla, care se vor incadra perfect in designul camerei.

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	381-762.jpg 
Afișări:	764 
Mărime:	95,3 KB 
ID:	609046 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	389-784.jpg 
Afișări:	369 
Mărime:	96,2 KB 
ID:	609047 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	331-635.jpg 
Afișări:	470 
Mărime:	65,8 KB 
ID:	609048 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	384-773.jpg 
Afișări:	455 
Mărime:	106,7 KB 
ID:	609049

          Comentariu

          • nicu78
            Living Legend
            • 25.mar.2010
            • 1164

            Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

            Am si eu o intrebare , ce inseamna MDF.....nu de alta dar ca sa stiu si eu ce sa le cer la baieti ...adica sa fiu cu lectia invatata ...apropo si cum arata , sa nu fiu pacalit .Multumesc..

            Comentariu

            • doru_marciuc
              Living Legend
              Expert amenajari
              • 01.oct.2012
              • 1393

              Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

              Asta am gasit pe gooooogle -Placile aglomerate – numite generic PAL – au adus o schimbare vizibila in industria mobilei. La inceputul anilor 50 mobila de bucatarie realizata din PAL a intrat in productie. La acel moment mobila de PAL era mai scumpa decat mobila din lemn. Mobilierul de PAL era disponibil doar pentru paturile bogate. O data cu dezvoltarea tehnologica pretul a scazut drastic. MDF-ul a aparut ca o varianta superioara a placii PAL.

              Bine inteles si acest material de constructii a fost gasit ca raspuns la cererea tot mai mare de la mijlocul secolului 20. Daca placajul a fost solutia gasita la inceputul secolului, aceasta nu mai era suficienta. Declinul pronuntat al resurselor de cherestea a indreptat cercetatorii la gasirea unei metode de a valorifica restul masei lemnoase.

              Pentru cheresteaua solida doar 65% pana la 70% din lemn putea fi folosit. Ce se intampla cu restul? In trecut era un raspuns: se ardea sau se arunca pe camp. Astazi mai mult de 95% din lemn poate fi utilizat. Rumegusul si praful sunt uscate, amestecate cu adeziv, presate la rece si tratate la temperatura inalta. Prin tratarea cu substante potrivite, placile rezultate pot fi ignifuge, rezistente la umezeala sau rezistente la actiunea insectelor.

              Si astfel a inceput epoca mobilei de PAL. Dupa PAL a urmat MDF, o placa aglomerata cu particule de dimensiuni mai mici. Termenul aglomerata se refera la faptul ca particulele de lemn sunt presate fara orientare precisa. MDF-ul (Medium Density Board – Placa din fibre de lemn cu Densitate Medie ) a fost produsa prima oara in America in anii 60’ si este varianta imbunatatita placii PAL.

              Multi oameni considera astazi ca mobila de lemn este mai frumoasa decat cea realizata din PAL si/sau MDF. Daca insa placa de MDF este acoperita cu furnir de calitate sau cu melamina care imita lemnul, mobila rezultata devine un competitor puternic pentru solutia clasica la cele doua capitole de evaluare ale unui produs: pretul si calitatea.

              Comentariu

              • nicu78
                Living Legend
                • 25.mar.2010
                • 1164

                Răspuns la: Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                Postat în original de doru_marciuc
                Asta am gasit pe gooooogle -Placile aglomerate – numite generic PAL – au adus o schimbare vizibila in industria mobilei. La inceputul anilor 50 mobila de bucatarie realizata din PAL a intrat in productie. La acel moment mobila de PAL era mai scumpa decat mobila din lemn. Mobilierul de PAL era disponibil doar pentru paturile bogate. O data cu dezvoltarea tehnologica pretul a scazut drastic. MDF-ul a aparut ca o varianta superioara a placii PAL.

                Bine inteles si acest material de constructii a fost gasit ca raspuns la cererea tot mai mare de la mijlocul secolului 20. Daca placajul a fost solutia gasita la inceputul secolului, aceasta nu mai era suficienta. Declinul pronuntat al resurselor de cherestea a indreptat cercetatorii la gasirea unei metode de a valorifica restul masei lemnoase.

                Pentru cheresteaua solida doar 65% pana la 70% din lemn putea fi folosit. Ce se intampla cu restul? In trecut era un raspuns: se ardea sau se arunca pe camp. Astazi mai mult de 95% din lemn poate fi utilizat. Rumegusul si praful sunt uscate, amestecate cu adeziv, presate la rece si tratate la temperatura inalta. Prin tratarea cu substante potrivite, placile rezultate pot fi ignifuge, rezistente la umezeala sau rezistente la actiunea insectelor.

                Si astfel a inceput epoca mobilei de PAL. Dupa PAL a urmat MDF, o placa aglomerata cu particule de dimensiuni mai mici. Termenul aglomerata se refera la faptul ca particulele de lemn sunt presate fara orientare precisa. MDF-ul (Medium Density Board – Placa din fibre de lemn cu Densitate Medie ) a fost produsa prima oara in America in anii 60’ si este varianta imbunatatita placii PAL.

                Multi oameni considera astazi ca mobila de lemn este mai frumoasa decat cea realizata din PAL si/sau MDF. Daca insa placa de MDF este acoperita cu furnir de calitate sau cu melamina care imita lemnul, mobila rezultata devine un competitor puternic pentru solutia clasica la cele doua capitole de evaluare ale unui produs: pretul si calitatea.
                ...............................

                Aha, am inteles ...multumesc frumos de raspuns..

                Comentariu

                • doru_marciuc
                  Living Legend
                  Expert amenajari
                  • 01.oct.2012
                  • 1393

                  Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                  Este in regula praful de lemn presat, cu folie de plastic deasupra, dar nu m-as lasa pacalit de el chiar daca nu il mananca furnicile si nu arde. Nu prea inteleg un lucru: daca tot trebuia inlocuit lemnul masiv, de ce sa fi ales un surogat? Daca 5 % inseamna MDF-ul si PAL-ul cumparat de noi , atunci in ce se regaseste restul de 95 % ?

                  Comentariu

                  • PROfan
                    Moderator
                    • 10.apr.2011
                    • 662

                    Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                    Postat în original de doru_marciuc
                    ... nu il mananca furnicile si nu arde. ...
                    Furnicile nu-l mănâncă dar arde de nu se vede.

                    Comentariu

                    • mobilabrasov
                      Incepator
                      • 28.iun.2013
                      • 3

                      Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                      Recomand mobila din Pal. Este cea mai bună şi are un termen de valabilitate foarte lung!
                      Mobila Brasov - Mobila la comanda Brasov

                      Comentariu

                      • laeucigasul
                        Incepator
                        • 03.nov.2010
                        • 66

                        Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                        Am si eu o nelamurire legata de mobila de bucatarie (nu stiu daca este bine unde am postat): Am montat chiuveta in blat, inainte am pus garnitura aceea, am strans sisteleme de prindere de blat. Acum vine intrebarea: intre "buza" chiuvetei si blat a ramas un spatiu de 2-3 mm (s-a strans garnitura la maxim), am strans la maxim sistemele de strangere. Nu este vreo problema sa ramana asa? Ma gandesc sa nu intre apa cu timpul. Este vreo problema daca pun niste silicon sanitar transparent in jurul chiuvetei pentru siguranta? Multumesc!

                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCF6633.jpg 
Afișări:	587 
Mărime:	190,4 KB 
ID:	614602

                        Comentariu

                        • sisica_si
                          Membru Marcant
                          • 19.dec.2013
                          • 925

                          Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                          Poi nu este ok.
                          Silicon daca pui in timp se va coji si se va inegri.
                          Mai bine vezi unde tine, o dai jos si o pui fara garnitura si vezi cum pica pe blat.
                          Daca fara garnitura pica bine atunci garnitura ori nu e pusa unde trebe, ori este de la alta chiuveta.

                          Comentariu

                          • spik1
                            Living Legend
                            • 20.apr.2012
                            • 2271

                            Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                            Daca nu se poate cu garnitura...arunc-o..pui silicon, stergi bine cu o carpa umezita in apa cu ceva detergent , sau lichid de spalat geamuri.
                            Cele bune !

                            Comentariu

                            • laeucigasul
                              Incepator
                              • 03.nov.2010
                              • 66

                              Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                              De desfacut nu o mai desfac, este pusa unde trebuie garnitura, este cea originala de la chiuveta. Cred ca o sa pun silicon transparent chiar daca tine 2-3 ani, o sa folosesc metoda de lipire a acvariilor, sa nu am surplus de silicon (cu scotch de hartie).

                              Comentariu

                              • coby
                                Living Legend
                                • 21.feb.2012
                                • 6701

                                Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                                Daca garnitura preseaza pe blat , umplerea aditionala cu silicon este inutila si va avea si un aspect urat ; garnitura respectiva asa a fost proiectata sa etanseizeze spatiul dintre chiuveta si blat fara adaos de silicon ( altfel siliconul era inclus in "accesorii " ) . Verificati etanseitatea garniturii inainte sa aplicati silicon ( 1 l de apa daca este turnat si apoi sters nu va produce nici o paguba ! se verifica pe dedesupt daca exista infiltratii ) .
                                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                                Comentariu

                                Procesare...