Mobilier pentru bucatarie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • radu_radu_is
    Incepator
    • 13.apr.2015
    • 5

    Răspuns la: Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

    SALUT ChiBO!
    Am vazut proiectele facute de tine si mi-au placut tare mult! Eu vreau sa imi fac o bucatarie pe colt si in mare la corpurile drepte am reusit sa imi scot dimensiunile, numai ca la corpurile de colt imi prind urechile! Te rog mult daca ai putea sa-mi spui cum scot dimensiunile la sile unui corp de colt ca cel din imaginea ta, pt partea de jos, si pt cel din schita mea, pt partea de sus! De altfel te-as mai ruga sa-mi spui ce fel de balamale trebuie sa folosesc si cum sa le montez (se monteaza la fel ca balamalele aruncatoare?)!

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Untitled.jpg 
Afișări:	1613 
Mărime:	8,7 KB 
ID:	621250
    Ultima editare de radu_radu_is; 14.apr.2015, 08:04.

    Comentariu

    • PROfan
      Moderator
      • 10.apr.2011
      • 662

      Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

      Postat în original de radu_radu_is
      ... dupa ce mi-am luat teapa cu o bucatarie din Dedeman anul trecut! ...
      Amice, Dedeman nu te-a tepuit. Ai vrut pret mic iar calitatea a fost pe masura. Raportul pret/calitate este optim. Cel putin la mobila importata din fosta Iugoslavie n-are rival.

      Comentariu

      • Mirel27
        Incepator
        • 25.mai.2015
        • 7

        Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

        Salut imi cer scuze dacă deranjez,am cumpărat o mobila de 2,6m si nu știu cum sa o fixez pe perete(corpurile suspendate) ,zidul este din bca si am îmbrăcat in interior cu rigips pe profile la distanță de 1,2 m unul de altul,mă gândeam sa pun un profil de rigips pe deasupra îndreptat(turtit) cu ciocanul si tăiat la dimensiunea mobilei de 2,6m si sa o prind in dibluri apoi sa vin cu corpuri pe deasupra prinse in banda si bca cu dibluri ,este bine cea ce fac? Va rog sa imi dați un sfat. Va multumesc anticipat

        Comentariu

        • insolventul
          Membru
          • 26.iul.2012
          • 235

          Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

          Postat în original de Mirel27
          Salut imi cer scuze dacă deranjez,am cumpărat o mobila de 2,6m si nu știu cum sa o fixez pe perete(corpurile suspendate) ,zidul este din bca si am îmbrăcat in interior cu rigips pe profile la distanță de 1,2 m unul de altul,mă gândeam sa pun un profil de rigips pe deasupra îndreptat(turtit) cu ciocanul si tăiat la dimensiunea mobilei de 2,6m si sa o prind in dibluri apoi sa vin cu corpuri pe deasupra prinse in banda si bca cu dibluri ,este bine cea ce fac? Va rog sa imi dați un sfat. Va multumesc anticipat
          Profilele trebuiau montate la o distanta de max. 60 cm ( pt bai si bucatarii recomandat 40 cm).
          Cred ca va trebui sa desfaceti gipsul si sa refaceti structura, pt zona de prindere a dulapurilor, montati profile aditionale.

          Comentariu

          • Mirel27
            Incepator
            • 25.mai.2015
            • 7

            Răspuns la: Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

            Am pus faianta pe peretele acela , e ca si cum as pune banda aceea specială de fier si o prind in mai multe locuri cu dibluri

            Comentariu

            • PROfan
              Moderator
              • 10.apr.2011
              • 662

              Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

              Postat în original de Mirel27
              ... nu știu cum sa o fixez pe perete(corpurile suspendate) ...
              Nu ne-ai spus ce sistem de prindere au corpurile suspendate si nici cum este pusa faianta pe acel perete de rigips.

              Comentariu

              • Mirel27
                Incepator
                • 25.mai.2015
                • 7

                Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                2 rânduri faianta între blat si corpuri si in fiecare colt de sus al raftului pe interior se afla un "L" cu o gaura de diblu, sunt 8 "L"-uri adică câte 2 pe focare corp ,4 corpuri Total de 2,6 m. http://i.dedeman.ro/media/file/file//c/a/callia.pdf
                Ultima editare de Mirel27; 25.mai.2015, 18:08.

                Comentariu

                • PROfan
                  Moderator
                  • 10.apr.2011
                  • 662

                  Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                  Postat în original de Mirel27
                  2 rânduri faianta între blat si corpuri si in fiecare colt de sus al raftului pe interior se afla un "L" ...]
                  Cam nasol. Sfatul meu este să decupezi rigipsul în zona prinderilor și să prinzi de BCA niște compensatori (bucăți de PAL, de lemn) care să fie în acelaşi plan cu rigipsul. Prinderile le vei face în acești compensatori.

                  Comentariu

                  • Mirel27
                    Incepator
                    • 25.mai.2015
                    • 7

                    Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                    Cam nasol daca alta modalitate nu este ,eu ziceam sa prind profilul turtit in dibluri mai lungi care vin si in bca si in diblu moly pe rigips pentru a prelua sarcina ,iar mobila ,cele 8 puncte sa le prind tot cu dibluri lungi speciale pt bca dar sa treaca si prin acel profil metalic pentru sustinere, mersi frumos,sper ca intelegi ce vreau sa fac,îți multumesc pt răspunsurile date

                    Comentariu

                    • PROfan
                      Moderator
                      • 10.apr.2011
                      • 662

                      Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                      [QUOTE=Mirel27;595584...,eu ziceam sa prind profilul turtit in dibluri mai lungi care vin si in bca si in diblu moly pe rigips pentru a prelua sarcina ,...[/QUOTE]

                      Profilul ăla turtit are și el o grosime pe care vei fi nevoit să o compensezi cu ceva (eventual cu alt profil turtit prins mai jos) astfel încât corpurile să fie paralele cu rigipsul. Faci cum crezi, dar probabil, în final, vei ajunge tot la soluția pe care ți-am sugerat-o.

                      Comentariu

                      • Mirel27
                        Incepator
                        • 25.mai.2015
                        • 7

                        Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                        Si dacă tai pe zona aceea unde vine profilul si o sa pun 2 blani pe 2,6 m prinse in bca ,iar scandura sa fie groasa pana in rasul rigipsului ,o sa fie mult mai bine?multumesc pt răspuns sau sa tai si sa pun profil pe orizontal pe linie cu mobila?Scuze dacă am stresat cu întrebările ,dar nu vreau sa imi cada "banii"
                        Ultima editare de Mirel27; 26.mai.2015, 16:14.

                        Comentariu

                        • intransingentul
                          Living Legend
                          • 26.iul.2012
                          • 1006

                          Răspuns la: Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                          Postat în original de Mirel27
                          Si dacă tai pe zona aceea unde vine profilul si o sa pun 2 blani pe 2,6 m prinse in bca ,iar scandura sa fie groasa pana in rasul rigipsului ,o sa fie mult mai bine?multumesc pt răspuns sau sa tai si sa pun profil pe orizontal pe linie cu mobila?Scuze dacă am stresat cu întrebările ,dar nu vrea sa imi cada "banii"
                          Oricum ve-ti face tot un fel de improvizatie se numeste.
                          Clar este ca trebuie sa interveniti cumva pt a putea monta corpurile.
                          Demontati gipsul in zona de prindere a corpurilor, nu demontati profilele existente, adaugati profile de sustinere bine ancorate in peretele de BCA,refaceti pertele din gips.
                          Montarea corpurilor suspentate se va face cu asa ceva:

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	element-de-corp-suspendat.jpg 
Afișări:	1499 
Mărime:	8,1 KB 
ID:	621787 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	sina dulap suspendat.jpg 
Afișări:	949 
Mărime:	2,4 KB 
ID:	621788
                          De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                          Comentariu

                          • Mirel27
                            Incepator
                            • 25.mai.2015
                            • 7

                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                            Postat în original de intransingentul
                            Oricum ve-ti face tot un fel de improvizatie se numeste.
                            Clar este ca trebuie sa interveniti cumva pt a putea monta corpurile.
                            Demontati gipsul in zona de prindere a corpurilor, nu demontati profilele existente, adaugati profile de sustinere bine ancorate in peretele de BCA,refaceti pertele din gips.
                            Montarea corpurilor suspentate se va face cu asa ceva
                            Eu ziceam sa fac ASA dar sa o prind direct pe profil cu punctele ei de prindere,nu are acest sistem , si nu vreau sa îl fac eu, ca apoi pierd orice garantie la mobila si apoi o sa fie o distanța între mobila si perete si va trebui sa fac același lucru in partea de jos ca sa revin cu ea dreapta,iar in profilul orizontal sa ii bag ceva dreptunghiular din lemn pt susținere si mai buna.

                            Comentariu

                            • intransingentul
                              Living Legend
                              • 26.iul.2012
                              • 1006

                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                              Postat în original de Mirel27
                              Eu ziceam sa fac ASA
                              Este adevarat, prea multe variante nu sunt.
                              Desfaceti gipsul si vedeti care solutie este mai buna.

                              Sina ar fi fost mai buna datorita prinderilor multipunct.
                              De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                              Comentariu

                              • Mirel27
                                Incepator
                                • 25.mai.2015
                                • 7

                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                                Postat în original de intransingentul
                                Este adevarat, prea multe variante nu sunt.
                                Desfaceti gipsul si vedeti care solutie este mai buna.

                                Îți multumesc pt răspunsuri si timpul acordat,de mâine mă apuc de treaba...

                                Comentariu

                                Procesare...