Mobilier pentru bucatarie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • AtomAlex
    Incepator
    • 30.mar.2018
    • 2

    Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

    Buna ziua,as vrea sa fac si eu un dulap 60 baza 3 sertare. Am deja niste dimensiuni,ma puteti ajuta spunandu-mi daca-s bune ? Precizez ca in calcule nu e cantul,trebuie sa scad si sa adaug cantul dupa ?
    corp:
    682x520x18 x2
    600x520x18 x1
    568x8.00x18 x 2
    700x600x5.0
    sertar:
    front 230.3x596.0x18.0 x3
    500.0x539.0x18.0
    traversa:
    230.3x596.0x18.0
    capac: 60x52x18
    laterala : 682x520x18
    pfll spate : 700x600x5.0

    Comentariu

    • c0sty28
      Incepator
      • 11.apr.2018
      • 8

      Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

      salutare tuturor, bine v-am gasit. fiind nou pe aici va rog sa-mi iertati stangacia cu care voi incerca sa ma exprim
      Curand voi fi nevoit sa imi comand mobila de bucatarie , dar nu am nici cea mai vaga idee cum anume sa o amenajez. Doresc sa fie in forma de L cu 2000 lungime si 1500 latime. Pe peretele cu latimea de 1500 o sa fie centrala, am incercat eu o schita , nu e cea mai buna dar atat am putut.

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	29938937_1784917598219642_1432630361_n.jpg 
Afișări:	583 
Mărime:	19,5 KB 
ID:	629818

      Va multumesc.

      Comentariu

      • PROfan
        Moderator
        • 10.apr.2011
        • 662

        Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

        Salutare Costy, bine ai venit. Nu te scuza, n-ai niciun motiv. Important este că știi ce vrei (dorința). Forma este clară. Trebuie să te mai hotărăști ce electocasnice vei folosi. Aragaz monobloc sau plită și cuptor încorporabile? Intenționezi să achiziționezi și o mașină de spălat vase? Trebuie să ne povestești ce electrocasnice vei folosi astfel încât să avem imaginea de ansamblu și să putem ține cont de restricțiile impuse de producătorii acestora. După alegerea tipului urmează poziționarea acestora. De regulă, plita/aragazul se amplasează cât mai aproape posibil de peretele care conține gaura burlanului de evacuare al hotei. În cazul de față plita ar trebui să fie poziționată în apropierea centralei. Gaura burlanului hotei se poate face în apropierea găurii burlanului centralei. În cazul chiuvetei lucrurile sunt mai simple. Chiuveta poate fi amplasată cam oriunde dorești, alimentarea cu apă și evacuarea acesteia se pot reconfigura cu resurse financiare rezonabile. În concluzie, înainte să schițăm ceva, așteptăm povestea, eventual și poze cu locația.

        Comentariu

        • c0sty28
          Incepator
          • 11.apr.2018
          • 8

          Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

          Ca si electrocasnice voi incorpora plita pe gaz,cuptor electric m-am gandit la o hota telescopica. Las un link cu un pachet de electrocasnice.
          Voi amplasa si un cuptor cu microunde pe undeva pe blat, eventual suspendat de corpurile din partea de sus, asta sa-mi fie ultima grija ). Chiuveta as vrea sa fie ceva de genul.

          Chiuveta ma gandeam sa fie ca in poza. Gaurile de hota si centrala sunt dispuse pe peretele unde este amplasata centrala . am gasit ceva poze cu variante cu aragazul pe colt , dar imi este ca pierd mult spatiu fiind nevoie sa tesim blatul . as castiga mai mult spatiu daca as pune doar plita pe blat pe colt, blatul sa ramana in unghi de 90 si cuptorul sa fie amplasat pe una din laturi . oare e posibil ?

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	29938937_1784917598219642_1432630361_n.jpg 
Afișări:	577 
Mărime:	41,0 KB 
ID:	629819 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WhatsApp Image 2018-04-12 at 08.39.03.jpg 
Afișări:	618 
Mărime:	7,0 KB 
ID:	629820 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WhatsApp Image 2018-04-12 at 08.43.30.jpg 
Afișări:	2263 
Mărime:	8,3 KB 
ID:	629821

          Comentariu

          • PROfan
            Moderator
            • 10.apr.2011
            • 662

            Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

            Acum, na! În principiu orice este posibil, că doar n-o fi zbor pe Lună! Costurile fac diferența! Pentru varianta cu plita pe colț este preferabilă și varianta hotei de colț. Orice alt tip de hotă creează o imagine care este destul de departe de ideea de estetică, la care adăugăm și prețul destul de piperat al acestor tipuri de hote.
            Varianta cu plita pe colt și blaturile la 90 grade are și ea inconvenientul ei legat de poziția hotei care fracționează celelalte corpuri suspendate; hota trebuie centrată pe plită.
            Pentru o bucătărie micuță, în L, cum este și cazul de față se pleacă cu logica de la corpurile de colț și se completează cu module spre extremități.

            Din neatenție am inversat dimeniunile celor două laturi. Am refăcut schița care are și ea o limitare. Dimensiunea pe lungime pentru montajul centralei nu trebuie să depășească 500 mm. Trebuie modificat și corpul suspendat de lângă cel al hotei. Dacă va fi cazul am să-l modific, dar necesită cam multă muncă.

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Corpuri colț.jpg 
Afișări:	595 
Mărime:	149,8 KB 
ID:	629822 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Bucatarie schiță.jpg 
Afișări:	567 
Mărime:	242,0 KB 
ID:	629824 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Bucatarie 1500x2000.jpg 
Afișări:	549 
Mărime:	264,4 KB 
ID:	629825 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Bucatarie 1500x2000 de sus.jpg 
Afișări:	566 
Mărime:	226,8 KB 
ID:	629826 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Corpuri.jpg 
Afișări:	519 
Mărime:	330,5 KB 
ID:	629827

            Comentariu

            • c0sty28
              Incepator
              • 11.apr.2018
              • 8

              Răspuns la: Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

              ai facut invers L-ul in schita. la mine pe partea mai mica am centrala&aragazul. de aceea as opta pt plita pe colt. si sa pun cuptorul pe una din laturi. daca am plita pe colt nu pot incorpora , centrata fiind, hota in corpul suspendat. vorbim de o hota telescopica. stai ca desenez eu acum ))

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Bucataria mea.jpg 
Afișări:	555 
Mărime:	7,3 KB 
ID:	629828

              oare sa incorporez centrala de sus pana jos intr-un soldat ?

              Comentariu

              • PROfan
                Moderator
                • 10.apr.2011
                • 662

                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                Am sesizat. Am refăcut schițele în postul 177.

                Cu ce te-ar ajuta dacă ai încadra centrala într-un soldat?

                Comentariu

                • c0sty28
                  Incepator
                  • 11.apr.2018
                  • 8

                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                  as castiga spatiu de depozitare cu centrala intr-un soldat. crezi ca e o idee buna cum am creat eu schita aia ?

                  Comentariu

                  • PROfan
                    Moderator
                    • 10.apr.2011
                    • 662

                    Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                    Schita ta este nerealistă. Plitele cu 4 arzătoare au de obicei mărimea de 580x510. Nu pot fi poziționate ca în schita ta ci ca in desenul al doilea.

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Plita colt 1.jpg 
Afișări:	569 
Mărime:	29,1 KB 
ID:	629829 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Plita colt 2.jpg 
Afișări:	597 
Mărime:	28,9 KB 
ID:	629830

                    Comentariu

                    • c0sty28
                      Incepator
                      • 11.apr.2018
                      • 8

                      Răspuns la: Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                      eu zic acum cum vad eu lucrurile . se pozitioneaza ca in desenul 2 daca am si cuptorul sub ea nu?
                      ma chinuie talentul la desen si am facut urmatoarea lucrare ))))
                      daca pun doar ochiurile pe blat cum am desenat eu nu iese mai mica tesitura aia ? si sa pun cuptorul pe una din laturi. adica ma gandesc ca sunt obligat de cuptor sa fac tesitura pentru a-i face deschiderea usii cuptorului. teoretic practic, doar tu ma poti ajuta.

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	30652348_1796382617073140_8465489782909173760_n.jpg 
Afișări:	595 
Mărime:	195,8 KB 
ID:	629831

                      Comentariu

                      • PROfan
                        Moderator
                        • 10.apr.2011
                        • 662

                        Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                        O imagine face cât 1000 de cuvinte. Două imagini cât 2000 de cuvinte.
                        Plita este în poziția extremă față de cei 2 pereți.
                        În figura 1 avem bucăți de blat cu lățimea de 600 mm. Plita nu se poate încorpora în bucata de blat.
                        În figura 2 avem două bucăți blat cu lățimea de 600 mm și blatul de la colț cu lățimea de 800 mm. Situație posibilă dar restrictivă, blaturile de masă cu lățimea mai mare de 600 mm au finisaje reduse în comparație cu blaturile de lucru cu lățimea de 600 mm și evident și prețul diferit.

                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1 Poziție extremă plită blat lățime 600 mm.jpg 
Afișări:	572 
Mărime:	30,6 KB 
ID:	629832 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2 Poziție extremă plită blat lățime 800 mm.jpg 
Afișări:	533 
Mărime:	31,3 KB 
ID:	629833

                        Comentariu

                        • c0sty28
                          Incepator
                          • 11.apr.2018
                          • 8

                          Răspuns la: Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                          si daca asez ca in foto e nevoie sa cumpar hota pe colt ? sau se poate incastra o hota telescopica in corpul suspendat? cu cat imi reduce spatiul de lucru daca fac asa?

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WhatsApp Image 2018-04-12 at 08.43.30.jpg 
Afișări:	1164 
Mărime:	8,3 KB 
ID:	629837

                          Comentariu

                          • PROfan
                            Moderator
                            • 10.apr.2011
                            • 662

                            Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                            Desenele făcute de mine sunt la scară. Poți estima singur cu cât se reduce spațiul de lucru.
                            Se poate concepe și un corp suspendat de colț căruia să i se atașeze o hotă telescopabilă. Am specificat în primele posturi că estetica este catastrofală. Dacă te interesează doar funcționalitatea atunci este OK.

                            Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	Plita colt 2.jpg  Afișări:	533  Mărime:	28,9 KB  ID:	629845 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	Bucatarie inferioare.jpg  Afișări:	525  Mărime:	332,6 KB  ID:	629846

                            Ar mai fi o soluție de compromis. Achiziționarea unei plite cu două ochiuri. Nu cred că sunt dese cazurile când ai nevoie să funcționeze trei ochiuri simultan, toate patru cred că de câteva ori în viață!
                            Ultima editare de gabriel.dobrin; 27.mar.2024, 11:43.

                            Comentariu

                            • c0sty28
                              Incepator
                              • 11.apr.2018
                              • 8

                              Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                              exact la asta ma gandeam si eu ... dar nu stiam daca sa zic sau nu )) eu ca barbat as fi de acord cu asta, dar sotia nu cred , desi e constienta de faptul ca nu o sa foloseasca niciodata cele 4 ochiuri.

                              Comentariu

                              • PROfan
                                Moderator
                                • 10.apr.2011
                                • 662

                                Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                                Aaaaa, deci tot găina cântă și la tine!

                                Comentariu

                                Procesare...