Mobilier pentru bucatarie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • c0sty28
    Incepator
    • 11.apr.2018
    • 8

    Răspuns la: Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

    si daca am zis ca nu ies de sub pat nu ies )))

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Bucatarie inferioare.jpg 
Afișări:	588 
Mărime:	348,8 KB 
ID:	629867

    In desenul facut de tn sunt cotele reale? pe peretele din dreapta ar fi sa vina centrala, e ok sa fac asa? e super ideea ta, mai ales cu spatiul ala mort din spatele plitei. doar ca nu stiu cum ar da si cu chiuveta

    Comentariu

    • PROfan
      Moderator
      • 10.apr.2011
      • 662

      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

      Desenele sunt la scară.

      Comentariu

      • Ervin
        Membru
        • 07.ian.2016
        • 153

        Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

        Salutare colegi de forum! Dupa cum spuneam si in trecut sunt in plin santier cu renovare casei.In curand as vrea sa ma apuc de mobila pt bucatarie,momentan vreau sa fac numai partea de jos iar in momentul in care ma redresez financiar o sa fac si corpurile suspendate.Bun,problema sta cam asa:spatiul dedicat mobilei are o lungime de 490 cm,frigiderul si masina de spalat rufe sunt normale nu incorporabile,iar masina de spalat vase este semi-incorporabila.Plita are dimensiunea de 590x520 mm,frigiderul 1850x600x600,chiuveta 610x457,MSV si MSR au latimea de 600 mm. Am facut si o mica schita sa ma fac inteles mai bine.Rog un coleg sa ma ajute cu sfaturi si eventual schite.Va multumesc anticipat!

        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Schita mobila buc..jpg 
Afișări:	601 
Mărime:	130,3 KB 
ID:	630004

        Comentariu

        • ci_daniel
          Incepator
          • 13.mai.2018
          • 3

          Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

          Buna ziua,

          Ervin, din cauza ca ma confrunt cu o problema asemanatoare, pot sa fac cateva comentarii la schita ta:
          1. Plita este langa frigider. Caldura langa un aparat care ar avea nevoie de racoare, in teorie
          2.Chiuveta e langa plita. Iarasi nu se recomanda.
          In princpiu tu ai unit toate punctele importante din bucatarie: frigiderul, plita si chiuveta, iar blatul de lucru l-ai lasat lateral. Cand scoti mancarea din frigider, trebuie sa o duci pana la blat. Nu e mult, dar de ce daca se poate altfel.

          Si eu imi fac acum bucataria si am inchipuit urmatoarea dispunere

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Bucatarie.jpg 
Afișări:	564 
Mărime:	91,7 KB 
ID:	630008

          As vrea si eu niste sfaturi, daca se poate.

          Multumesc,
          Daniel

          Comentariu

          • Ervin
            Membru
            • 07.ian.2016
            • 153

            Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

            Salut Daniel!
            Sunt de acord cu tine,cu urmatoarele precizari:
            -frigiderul,desi nu este incorporabil va avea un corp in care va fi bagat,incastrat,incorporat sau cum ii mai zice;acest corp ii va oferi o oarecare protectie.Voi face in partea superioara o grila care sa ajute la circulatia aerului in spatele frigiderului.Daca as avea posibilitatea as pune si usi impreuna cu un sistem de glisare sa incorporez total acest frigider,pana voi reusi sa cumpar unul dedicat.
            -plita cu inductie si cuptorul nu vor fi lipite de corpul frigiderului,intre cele enumerate va fi un spatiu de 20-25 cm aproximativ,in partea de jos un cos jolly
            -corpul unde vine montata chiuveta va fi mai lat,intre plita si chiuveta va fi un spatiu de vreo 30 cm,chiar daca chiuveta nu va fi centrata fata de usile de jos,unde probabil va fi cosul de gunoi
            -in dreapta chiuvetei va fi spatiu suficient pentru blatul de lucru
            -as putea sa inversez pozitia chiuvetei cu cea a masinii de spalat vase,in felul asta s-ar crea un spatiu de 60-80 cm intre plita si chiuveta,dar vor fi necesare mici modificari la tevile de apa si scurgere,nu ar fi o problema mare acest aspect
            -cuptorul pe care il am degaja putina caldura fata de cel care il aveam inainte,vechiul cuptor imi incalzea cam tare partea din fata a blatului si lateralul usii de la corpul alaturat,acuma ii ok,cuptorul nou va fi relocat in mobila care urmeaza sa o fac in cealalta locatie,cel vechi isi va recapata locul de odinioara

            Am aruncat o privire la schita ta si pare ok dispunerea electrocasnicelor si a chiuvetei.Trebui sa te gandesti si la dispunerea spatiilor de depozitare aflate sub blatul de lucru.
            Neaparat sa iti faci si cateva sertare,la mobila actuala de la bloc nu am sertare si ii aiurea,dar nu vreau sa o mai modific,ma intereseaza mobila pe care o voi face in noua locatie sa fie adaptata nevoilor noastre.
            Cam asa arata bucataria de la bloc:

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	WhatsApp Image 2018-05-13 at 12.27.38.jpg 
Afișări:	780 
Mărime:	12,3 KB 
ID:	630009

            Comentariu

            • ci_daniel
              Incepator
              • 13.mai.2018
              • 3

              Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

              Salut Ervin,

              Personal, as face urmatoarele schimbari, daca este posibil:
              1. As face rocada intre dulap si frigider.
              2.Rocada intre chiuveta si masina de spalat vase.

              Motivele ar fi de ergonomie, caci am inteles ca tehnic nu e o problema apropierea plitei de frigider.
              Cred ca si estetic ar da mai bine, dar na...gusturile nu se discuta.

              La mine spatiile de depozitare in corpul principal de mobila vor fi destul de reduse, sub zona de blat de 1.0 m, dar am gandit ca zona de depozitare si sub cel de-al doilea blat, care va fi sub centrala termica.

              Comentariu

              • Ervin
                Membru
                • 07.ian.2016
                • 153

                Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                Rocada intre chiuveta si MSV o pot face fara prea multa bataie de cap,doar modificari la scurgere si alimentare cu apa.
                Din pacate nu pot modifica pozitia frigiderului,in zona in care vine dulapul din dreapta schitei,va fi o canape extensibila,aceasta va incurca accesul la acest dulap dar nu ar fi o problema sa nu folosesc dulapul respectiv,in schimb accesul la frigider se va putea face fara probleme.

                Comentariu

                • PROfan
                  Moderator
                  • 10.apr.2011
                  • 662

                  Răspuns la: Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                  Postat în original de Ervin
                  Salutare colegi de forum! Dupa cum spuneam si in trecut sunt in plin santier cu renovare casei.In curand as vrea sa ma apuc de mobila pt bucatarie,momentan vreau sa fac numai partea de jos iar in momentul in care ma redresez financiar o sa fac si corpurile suspendate.Bun,problema sta cam asa:spatiul dedicat mobilei are o lungime de 490 cm,frigiderul si masina de spalat rufe sunt normale nu incorporabile,iar masina de spalat vase este semi-incorporabila.Plita are dimensiunea de 590x520 mm,frigiderul 1850x600x600,chiuveta 610x457,MSV si MSR au latimea de 600 mm. Am facut si o mica schita sa ma fac inteles mai bine.Rog un coleg sa ma ajute cu sfaturi si eventual schite.Va multumesc anticipat![ATTACH=CONFIG]99947[/ATTACH]
                  Sugerez rocadă între MSV și MSR din cauză de MSV. Pentru un blat cu lățimea de 600 mm spatele MSV aproape se lipește de perete și doar în partea de jos se mai poate strecura furtunul de surgere de la MSR. Panoul atașat ușii MSV trebuie să aibă obligatoriu dimensiunea de 597x597?

                  Comentariu

                  • Ervin
                    Membru
                    • 07.ian.2016
                    • 153

                    Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                    Multumesc pentru sfat PROfan!
                    Nu ar fi fost o problema sa ramana asa pt ca am alimentare cu apa si scurgere inca intr-un loc,nu numai la chiuveta,dar m-am hotarat sa fac mici modificari,adica sa fie chiuveta la mijloc si MSV respectiv MSR sa fie pe stanga si dreapta chiuvetei si sa las alimentare cu apa si scurgere numai sub chiuveta.Intr-adevar MSV este lipita de perete in momentul de fata in mobila ce o am la bloc.Panoul frontal are in clipa de fata 600x500,ca sa fie aliniat cu usile mobilierului trebuia 600x520,dar asta am avut si am folosit provizoriu. Tocmai am masurat la MSV pe latime ii ok 597 dar pe inaltime ii cam mult,loveste in partea de jos a MSV,undeva la 590 cred ca ar fi ok.Astazi o sa montez doza pentru alimentarea electrica a MSV si MSR,sa vad unde sa o pozitionez sa nu ma scoata cu MSV prea in fata,nu as vrea sa lipesc masina de stecher...

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Schita mobila buc.2.jpg 
Afișări:	961 
Mărime:	148,4 KB 
ID:	630025
                    Ultima editare de Ervin; 15.mai.2018, 09:50.

                    Comentariu

                    • PROfan
                      Moderator
                      • 10.apr.2011
                      • 662

                      Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                      Nu poziționa prize în spatele electrocasnicelor ci în zone în care vei avea acces după montarea acestora.
                      Este bine că MSV este flancată de două corpuri dacă are prinderi și în lateral, nu numai de blat.
                      Ultima editare de PROfan; 15.mai.2018, 10:31.

                      Comentariu

                      • Ervin
                        Membru
                        • 07.ian.2016
                        • 153

                        Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                        MSV are prinderi laterale și va fi fixată de corpurile alăturate.
                        La partea de prize ii ceva mai greu cu accesul,singurul loc inde ar fi accesibil este zona aflată sub chiuveta,
                        dar nu am de gând sa pun priza acolo,ii prea expusă in caz de avarie la țevile de apa.
                        Sa pun prize deasupra blatului și sa trag cablurile de alimentare sus,nu ii o soluție. Sincer nu ma dereanjeaza dacă
                        va fi mascata priza,in caz de ceva exista siguranța care se poate decupla cu ușurintă.
                        Ce ma interesează pe mine este construcția corpurilor inferioare și cotele acestora pentru a debita plăcile de pal.
                        Pot sa ma inspir după mobila ce o am la bloc,dar as predea păreri avizate,ma interesează sa aibă și o oarecare simetrie,
                        sa nu am zece uși de exemplu,fiecare cu alta dimensiune.

                        Comentariu

                        • PROfan
                          Moderator
                          • 10.apr.2011
                          • 662

                          Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                          Poziționează fără rezerve priza în zona măștii de chiuvetă. Important este să aibă împământarea funcțională. Expunerea în cazul unei avarii la instalația de apă este o iluzie.
                          Te ajut cu plăcere să facem o schiță și să stabilim împreună cote pentru elementele componente ale corpurilor. Chestia cu simetria este și ea discutabilă, prea multă simetrie dă în monotonie.
                          Chiar ziua trecută am montat o bucătărie unde am divagat un picuț pe ideea de simetrie.

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Schiță.jpg 
Afișări:	934 
Mărime:	208,8 KB 
ID:	630030 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Poză.jpg 
Afișări:	899 
Mărime:	161,6 KB 
ID:	630031

                          Comentariu

                          • Ervin
                            Membru
                            • 07.ian.2016
                            • 153

                            Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                            Arata bine atat in program cat si in realitate.
                            Impamantarea nu am masurat-o inca,am tras fire noi de la contor pana in casa,dar ma alimentez provizoriu de pe firele vechi pana ajung la faza de tablou electric (sapt.viitoare) si o sa verific impamantarea atunci.Eu ma refeream la riscuri de accidente datorita furtunelor de calitate indoielnica care le gasim in comert,dar pot apela la furtune de inox care stiu ca sunt mai bune.
                            Sunt constient ca nu poate fi totul simetric,nici nu vreau asta,ma intereseaza sa arate bine la final.Îi clar ca nu poate fi simetric atata timp cat MSV,MSR,etc sunt la 60 cm iar jolly,sertarele si usile de la corpul chiuvetei vor avea alte dimensiuni.
                            Am uitat sa precizez ca toata mobila va fi flancata de cate un stalp de 62 cm pe ambele capete asa ca ma gandesc sa fie si corpul frigiderului respectiv dulapul din dreapta tot la 62 cm,sa depaseasc putin blatul.Mobilierul aflat sub blat ma gandesc sa in fac intr-o culoare,iar corpurile de la frigider respectiv dulapul din drepta sa fie de alta culoare.O alta chestie la care nu m-am gandit ar fi un loc in dulapul din dreapta unde sapun cuptorul cu microunde,priza am pregatit-o deja.

                            Comentariu

                            • PROfan
                              Moderator
                              • 10.apr.2011
                              • 662

                              Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                              O problemă de estetică este generată de MSV. Panoul ce se atașează ușii MSV are o înălțime maximă astfel încât mașina să-și păstreze funcționalitatea, adică ușa MSV cu panoul atașat trebuie să se rabateze în poziție orizontală, astfel încât căruciorul inferior să se poate extrage pe aceasta. Pe de altă parte MSR (rufe) este neincorporabilă si are o înălțime în jurul cotei de 850 mm de la sol. Singura variantă pentru a putea alinia la partea inferioară panourile cu funcționalitatea de ușă este să se aleagă picioare de bucătărie cu înălțimea potrivită (120 sau 150 mm) sau să se adauge un compensator între MSV și blat. Nu degeaba am întrebat care este înălțimea maximă a panoului atașat ușii MSV! De regulă sunt date pe care le furnizează producătorul MSV.

                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Inferioare.jpg 
Afișări:	1049 
Mărime:	160,2 KB 
ID:	630691 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Detaliu.jpg 
Afișări:	817 
Mărime:	271,2 KB 
ID:	630692 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Perspectiva.jpg 
Afișări:	934 
Mărime:	223,5 KB 
ID:	630693

                              Comentariu

                              • Ervin
                                Membru
                                • 07.ian.2016
                                • 153

                                Răspuns la: Mobilier pentru bucatarie

                                Hopa,deja prinde forma proiectul bucatariei mele
                                Am inteles la ce va referiti,din pacate am uitat sa aduc o ruleta acasa,au ramas toate pe santier.
                                Sincer nu mai stiu unde am pus documentatia MSV,am luat masura pentru panou deschizand usa la 90° si am masurat distanta dintre plasticul aflat sub panoul de comanda si partea inferioara a masinii de spalat vase.Am aruncat o privire la MSV acum cateva minute,sub panou sunt cateva lamele de plastic care se pot indeparata partial sau total,dar asta nu ajuta cu nimic,partea de jos tot atat coboara.Din cate observ se poate alinia cu restul mobilei,dar trebuie inaltata MSV cu aprox 3-4 cm si inlocuit panoul frontal.O sa iau cotele de la mobila actuala,si o sa fac cateva fotografii.As vrea sa pun usa in fata masinii de spalat rufe sa o ascund in mobila.Cu frigiderul nu stiu daca am sanse,usile nu sunt netede si nici nu stiu daca exista kit pt incorporare,oricum nu ii gandit pentru asta.O sa revin cu poze si cote de la echipamente si mobila actuala. Multumesc inca odata pentru sfaturi si schite!

                                Bun,am revenit cu cotele mobilei de la bloc:
                                -inaltime corpuri 690 mm
                                -inaltime picioare 150 mm (acum sunt la 160-165)
                                -inaltime totala intre pardoseala si partea inferioara a blatului 855 mm
                                -inaltime MSR 850 mm
                                -inaltime MSV 825-830 mm (dimensiune max. panou frontal apro.580x600)
                                La mobila actuala pentru a alinia MSV la nivelul usilor de la corpurile alaturate este necesara adaugarea unui inaltator de aproximativ 25-28 mm sub masina de spalat vase iar dimensiunea panouluifrontal sa fie de 550x600.
                                As vrea sa pastrez cam aceeasi inaltime si in noua locatie,este ok atat pentru mine cat si pentru sotie.
                                Am o nelamurire referitoare la plinta care se fixeaza pe picioarele mobilei si mascheaza golul dintre pardoseala si corpuri,ce dimensiuni uzuale are?

                                Asa arata in clipa de fata MSV in mobila de la bloc,este solutie provizorie,asa ca nu mi-am batut capul sa o aliniez stiind ca va fi relocata in viitorul apropiat.

                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_2051.jpg 
Afișări:	808 
Mărime:	170,9 KB 
ID:	630699

                                P.S. Nu stiu de ce apare imaginea rasturnata,in laptop o am in pozitie normala.

                                Comentariu

                                Procesare...