Proiectare mobilier in AutoCad

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Yo
    Membru Marcant
    Expert mobilier
    • 20.mar.2008
    • 554

    Postat în original de mosul11
    Postat în original de "Yo
    ...
    Fraţilor, nu mă dau bătut cu una cu două dar nu-mi iese nimik. .
    Nu te da batut. O sa te ajut cu toata placerea .Trebuie sa pui ceva sa vedem unde ai probleme sau intreaba ceva anume unde nu te descurci si te ajutam.Nu trebuie sa faci o scena intreaga ,fa ceva simplu .Cu modelarea 3d cum te descurci? Am sa iti fac filmulet tutorial.
    Uitate la age si la marius_gl in scurt timp au reusit sa se descurce destul de bine cu texturile si luminile, probabil cu foarte multa rabdare si nervi dar a reusit.
    Toata treaba este sa intelegi cit de cit cum sta treaba cu textura si luminile ,peurma iti trebuie multe teste si exercitii sa faci ca sa iasa desenul cit mai bine.
    Te asteptam cu un desen cit de cit sa vedem la ce nivel esti.

    Comentariu

    • Yo
      Membru Marcant
      Expert mobilier
      • 20.mar.2008
      • 554

      Domnilor moderatori ,am mai pus aceasta intrebare la careva pe( pm) si anume :dece nu pot modifica un text nici dupa citeva secunde?
      Daca vreau sa modific un anumit text dupa ce l-am editat dece nu se poate?

      Comentariu

      • age
        Incepator
        • 30.ian.2010
        • 34

        Pat copii

        Domnilor Lucratori in Acad. Iata o alta lucrare in Cad. Nu am prea facut multe setari nici la lumini si nici la materiale. M-am cam grabit cu ea. Stiu ca sertarele sunt prea mari pt. un copil ca sa se urce in patutul lui, dar acuma asta este. Poate am sa fac niste retusari. Pina atunci va salut pe toti, si va doresc toate cele bune.
        Fișiere Atașate
        SE SPUNE CA SUNT CEL MAI MARE.
        DE FAPT SUNT CEL MAI BUN!

        Comentariu

        • marius_gl
          Membru
          • 06.feb.2010
          • 197

          Oricum nu marimea sertarelor e importanta, ci ideea care mi se pare super...A, sa nu uit tabloul cu Thomas...! Draguta e si textura aleasa (as spune ca e un paltin, ceva) in conditiile in care acum toti fac camerele copiilor in toate culorile curcubeului...Super ok! Numai bine si spor in toate!

          Comentariu

          • Yo
            Membru Marcant
            Expert mobilier
            • 20.mar.2008
            • 554

            Este dragut modelul ,combinatia de culori este OK ,textura de pe pereti este cam obositoare . M-i se pare foarte cunoscut modelul .
            Lucrez si eu la un design de living nu neaparat un stil egiptean ci tema in stil egiptean si aici ma refer la tablouri, pereti texturati intrun stil specific ,obiecte de decor, mobilier minimalist din pal melaminat care sa scoata in evidenta stilul egiptean.

            Comentariu

            • mosul11
              Incepator
              • 19.oct.2009
              • 21

              Postat în original de Yo
              Nu te da batut. O sa te ajut cu toata placerea.
              Nu ma dau înca batut 100%. Mai incerc caci asta o fac din placere.
              Postat în original de Yo
              Trebuie sa pui ceva sa vedem unde ai probleme sau intreaba ceva anume unde nu te descurci si te ajutam.Nu trebuie sa faci o scena intreaga, fa ceva simplu. Cu modelarea 3d cum te descurci? Am sa iti fac filmulet tutorial.
              Am mai încercat ceva cât am avut timp si rabdare. Pe parcurs voi mai întreba (sper sa nu supar pe nimeni cu întrebarile sâcâitoare si poate uneori enervante = nu am terminat înca facultatea : mai am 2 sali de clasa ). Am încercat ceva simplu si m-am împotmolit aici (vezi imaginea). Cu 3D-ul încerc sa gasesc carti, tutoriale si altele necesare pentru a progresa = pe scurt greu fara model. Astept cu nerabdare si tutorialele si oricefel de ajutor din partea oricui (cu conditia sa fie constructiv).
              Postat în original de Yo
              Uitate la age si la marius_gl in scurt timp au reusit sa se descurce destul de bine cu texturile si luminile, probabil cu foarte multa rabdare si nervi dar a reusit.
              Problema cu age si marius_gl e ca poate ei mai si lucreaza zi de zi cu asa ceva. Am mai spus : "fiecare om are o pasarica, eu am un stol" - de foarte mult timp desenez, schitez, s.a. astfel a aparut ocazia sa învat lucrul în PC, apoi AutoCAD-ul, apoi combinându-le au iesit desene în CAD, dupa care a venit posibilitatea de a desena proiecte reale pentru case si vile iar vrabiile mele s-au înmultit , vreau mai mult de la viata. Nervii dupa 2005 îmi sunt la pamânt; de fapt undeva la 50% si asta ma face sa merg mai departe.
              Postat în original de Yo
              Toata treaba este sa intelegi cit de cit cum sta treaba cu textura si luminile, pe urma iti trebuie multe teste si exercitii sa faci ca sa iasa desenul cit mai bine.
              Eh... aici e beleaua, nu prea o înţeleg. Dar îi dau eu de capat.
              Postat în original de Yo
              Te asteptam cu un desen cit de cit sa vedem la ce nivel esti.
              trimit si desenul cu ce am reuşit; aici m-am împotmolit.
              Fișiere Atașate
              nimeni nu s-a născut învăţat dar pune mâna şi studiază ca să ajungi unul

              Comentariu

              • age
                Incepator
                • 30.ian.2010
                • 34

                incercare corp mobila

                mosul 11. Din desen nu se rezulta (pt. mine) ca unde te-ai inpotmolit. Mie mi se pare destul de bun. trebuia doar sa mai faci un blat pe deasupra. Corpul este ok. Te rog sa fii mai explicit, ca stim unde , si cu ce te putem ajuta.
                SE SPUNE CA SUNT CEL MAI MARE.
                DE FAPT SUNT CEL MAI BUN!

                Comentariu

                • age
                  Incepator
                  • 30.ian.2010
                  • 34

                  incercare corp mobila

                  Cred ca mi-am dat seama ce nu reusesti. In primul rind poza nu este randata (Render). Este doar in (Realistic Visual Style). Puteai macar sa i-l editi in (Perspective Projection). Dar probabil nici nu le ai scoase instrumentele acestea. Poza finala i-l vezi doar in Render. Acolo poti decide daca mai vrei sa faci vreo modificare la textura sau la lumini. Setarile pt. textura si lumini le gasesti cu citva pagini in urma. Daca mai ai intrebari te asteptam cu drag.
                  SE SPUNE CA SUNT CEL MAI MARE.
                  DE FAPT SUNT CEL MAI BUN!

                  Comentariu

                  • Yo
                    Membru Marcant
                    Expert mobilier
                    • 20.mar.2008
                    • 554

                    Re: incercare corp mobila

                    Postat în original de age
                    Cred ca mi-am dat seama ce nu reusesti. In primul rind poza nu este randata (Render). Este doar in (Realistic Visual Style). .
                    Am observat si eu asta , cred ca a vrut doar sa ne arate cum sta doar cu 3 d-ul .

                    Comentariu

                    • Yo
                      Membru Marcant
                      Expert mobilier
                      • 20.mar.2008
                      • 554

                      Postat în original de mosul11
                      Cu 3D-ul încerc sa gasesc carti, tutoriale si altele necesare pentru a progresa = pe scurt greu fara model.
                      Stiu cum este sa inveti autocad-ul fara tutoriale de calitate.
                      Folosesti layere? sunt foarte necesare.
                      Ti-am facut azi-dimineata un tutorial sper sa intelegi mai bine din el: setari texturi lumini si layere.

                      Comentariu

                      • age
                        Incepator
                        • 30.ian.2010
                        • 34

                        Mobila noua

                        Iata-ma din nou cu un avion sau ce-o fi si asta. Habar nu am, ca am facut cu ochii inchisi. OK. Fara glume. mosule incearca sa faci un desen de la cap la coada (pereti,geamuri,usi,tavan,podea,si niste accesorii). La urma dai textura la toate, pui luminile ,si vezi cum apare la Render. Daca mai ai intrebari, scrie pe forum si te ajut. Sau poate te ajuta si "Yo", ca vad ca si el stie cit de cit .Bafta tuturor.
                        Fișiere Atașate
                        SE SPUNE CA SUNT CEL MAI MARE.
                        DE FAPT SUNT CEL MAI BUN!

                        Comentariu

                        • Yo
                          Membru Marcant
                          Expert mobilier
                          • 20.mar.2008
                          • 554

                          Re: Mobila noua

                          Postat în original de age
                          am facut cu ochii inchisi. OK. Fara glume.Sau poate te ajuta si "Yo", ca vad ca si el stie cit de cit .Bafta tuturor.
                          age , ma bucur sa vad cum evoluezi ,ai progresat foarte mult ,desenele tale din ce in ce arata tot mai bine ,cred ca daca deschizi ochii o sa iasa treaba si mai bine.
                          Nereguli ce observ eu aici:1) este ca televizorul la o adiere se rastoarna, pune-i si talpa , 2) la sticla de pe masa era frumos sa ii fi pus si o eticheta si textura sticlei este prea verde, mai bine ii pui un material visiniu inchis cu opacitatea putin scazuta, 3) luminile din interior le-ai pus prea jos si arde textura pardoselii de aceea a iesit asa (luminata) si se reflecta umbra sticlei pe jaluzele, 4) la jaluzele sa l-e pui si 2-3 tije verticale sa se vada ca au legatura intre ele , 5) la geamul din dreapta nu trebuie sa mai pui lumina la exterior, rama geamului nu se vede. Cred ca ajunge.

                          Observ cu bucurie tavanul ,arata mult mai bine decit in desenele anterioare , rama intre tavan si perete este ok, cu sweep-ul vad ca te descurci foarte bine , in general cu desenul 3d te descurci foarte bine .
                          Accesoriile : ghiveci cu flori , TV, etc. ma gindesc ca le faci tu , sint OK.

                          Sper ca nu te-am jignit cu criticile mele .
                          Cred ca esti foarte nerabdator sa postezi desenele tale si de aceea iti mai scapa cite ceva.
                          Din motivul ca faci desenele de placere cum ai mai mentionat , consider ca ai un anumit talent si trebuie perfectionat cu mici critici constructive si mult lucru .
                          De aceea te invit si binenteles si pe altii sa dezvoltam un design pentru un living cu tema egipt.
                          Stiu ca egiptenii nu aveau prea mult mobilier ,insa eu ma gindeam la ceva de genu de mai jos:
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • Yo
                            Membru Marcant
                            Expert mobilier
                            • 20.mar.2008
                            • 554

                            Am sa mai revin cu modificari, si astept si de la voi modele , pareri , si critici pentru a imbunatati designul acestui living, spatiul poate sa fie diferit fata de cel desenat de mine, (pereti, geam,usa,etc)
                            Pacat ca nu se poate atasa poze in format mai mare .
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • age
                              Incepator
                              • 30.ian.2010
                              • 34

                              Multumirile mele "Yo", pt.observatiile tale in legatura cu ultimul meu desen.
                              Intradevar nu am pus mult efort pt. obiectele de decor. Geam nici nu exista in desen, nici tocul de la ea. Am vrut doar senzatia de lumini exterioare ce patrunde in incapere prin jaluzele (in dungi). Dar te felicit pt. ca ai observat in detaliu toate greselile pe care le-am facut, si multumesc pt. comentariu. Am sa tin cont si de acestia in viitor. Adevarul este cum ai mai specificat si tu
                              :Pacat ca nu se poate atasa poze in format mai mare. Am facut poze in detalii foarte mari dar din moment ce nu se poate atasa in format mai mare nu se vede clar. Am sa postez o noua lucrare, si a-si dori sa primesc critici si din partea celor care nu prea stiu sa lucreze inca cu Cadul(mosul 11;marius_gl). Daca aveti intrebari nu ezitati sa ni l-e impartiti cu noi. Numai asa putem sa ne ajutam unul pe altul. A-si vrea sa fim cit mai multi pe acest forum cu aceeasi nivel de stiinta in Cad. Intrebati si ajutati-ma unde vedeti ca nici eu nu stiu. Inca odata multumiri pt. critici, si nu m-am suparat deloc. I-mi pare bine ca cineva ma atentioneaza de greseli, si in felul acesta invati sa fiu nu numai cel mai mare, ci si cel mai bun.
                              SE SPUNE CA SUNT CEL MAI MARE.
                              DE FAPT SUNT CEL MAI BUN!

                              Comentariu

                              • age
                                Incepator
                                • 30.ian.2010
                                • 34

                                egiptean room
                                Desenele "egiptene" i-mi plac foarte mult, doar o mica problema (parerea mea), ca in afara de tablouri si covor nimic nu permite sa se refere la egipt.
                                Asta este doar parerea MEA. Desenul este foarte real, obiectele sunt bine amplasate si facute amanuntit. I-mi place foarte mult combinatia rosu si negru. Si em folosit aceasta combinatie. Este placut. Poate am sa incerc si eu ceva de genul, insa nu stiu ce????????
                                SE SPUNE CA SUNT CEL MAI MARE.
                                DE FAPT SUNT CEL MAI BUN!

                                Comentariu

                                Procesare...