Proiectare mobilier in AutoCad

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Plaimarius
    Incepator
    • 27.feb.2012
    • 27

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	4.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	334,0 KB 
ID:	600775
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	5.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	332,5 KB 
ID:	600776
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	6.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	214,0 KB 
ID:	600777
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	3.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	302,0 KB 
ID:	600778

    in 2008

    Comentariu

    • marius_gl
      Membru
      • 06.feb.2010
      • 197

      Mobilierul arata foarte bine, insa cred ca trebuie sa umbli pe la setarile luminilor! Incearca sa nu le bagi neaparat in globuri pentru ca iti dau umbrele alea distorsionate! In pozele 1 si 2 apar niste chestii verzi pe la masuta tv sau ce e aia! Cred ca sunt prize si au scapat nelucrate?!
      In rest...spor in ce faci! Asteptam poze noi!
      Numai bine!
      Ultima editare de marius_gl; 13.mar.2012, 18:19.

      Comentariu

      • smariuss
        Incepator
        • 23.mar.2011
        • 40

        D-le Yo, pentru ca tot sunteti (cel putin pentru mine) regele ideilor si schitelor, va rog sa-mi dati si mie cateva idei pentru pergola/suport de flori pentru o mica terasa care acopera intrarea in beciul casei de la tara. Spatiul nu este foarte mare, si de aceea m-am gandit sa fac pe laterale 2 suporturi pe care sa creasca florile si in spate ceva asemanator cu imaginea atasata. Pe acea terasa va fi doar o bancuta sau un sezlong.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • timarian
          Incepator
          • 13.mar.2012
          • 31

          in SolidWorks nu proiecteaza nimeni? Eu am incercat sa invat autocad dar mi s-a recomandat SolidWorks

          Comentariu

          • marius_gl
            Membru
            • 06.feb.2010
            • 197

            O receptie micuta...


            @timarian: Foarte tare si SolidWorks, in sensul ca poti face proiectare profesionala cu el! Am inteles ca poate simula si miscarea fluidelor si alte alea...Foarte tare! Nu stiu daca in Autocad se poate face asa ceva...inca!
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • timarian
              Incepator
              • 13.mar.2012
              • 31

              Da, e tare, dar sunt incepator. Deocamdata am facut doar cate ceva simplu, inca parcurg tutorialele. Sper sa imi fac si eu ceva mobila, ca urmeaza sa ma mut. Cred ca o sa incep cu patul, banuiesc ca e cel mai simplu, deoarece nu are balamale si sertare. Functie de cum ma voi descurca, voi continua cu sifonierul, cuierul si mobila de bucatarie. Sper sa-mi fie de folos sfaturile de pe acest forum, poate si SolidWorks

              Comentariu

              • PROfan
                Moderator
                • 10.apr.2011
                • 662

                Postat în original de timarian
                in SolidWorks nu proiecteaza nimeni? Eu am incercat sa invat autocad dar mi s-a recomandat SolidWorks
                Dacă ai timp ‘răsfoieşte’ toate softurile care-ţi cad în mână şi alege ce ţi se potriveşte. Dacă urmăreşti un anumit scop, spre exemplu vrei un job într-o anumită firmă, atunci trebuie să te interesezi cu ce softuri lucrează şi pe acelea să le înveţi. Ce argumente în favoarea SolidWorks-ului a formulat persoana care la recomandat?
                Şi ca să nu fiu 100% off-topic, orice soft CAD serios are interacţiuni cu fişiere *.dwg şi *.dxf.

                Comentariu

                • PROfan
                  Moderator
                  • 10.apr.2011
                  • 662

                  Postat în original de timarian
                  ... Sper sa imi fac si eu ceva mobila, ca urmeaza sa ma mut...
                  Pentru ce ai tu nevoie recomand softul 'un creion+o coală de hârtie+calculatorul din telefonul mobil'.

                  Comentariu

                  • marius_gl
                    Membru
                    • 06.feb.2010
                    • 197

                    Postat în original de timarian
                    Da, e tare, dar sunt incepator. Deocamdata am facut doar cate ceva simplu, inca parcurg tutorialele. Sper sa imi fac si eu ceva mobila, ca urmeaza sa ma mut. Cred ca o sa incep cu patul, banuiesc ca e cel mai simplu, deoarece nu are balamale si sertare. Functie de cum ma voi descurca, voi continua cu sifonierul, cuierul si mobila de bucatarie. Sper sa-mi fie de folos sfaturile de pe acest forum, poate si SolidWorks
                    Sunt de acord cu mobfan! Motivatia nu prea justifica efortul, ca sa spun asa! Daca insa exista o motivatie mai puternica (job, hobby, etc) nu vad care ar fi problema sa-ti bati capul si cu SolidWorks, eventual sa ne impartasesti si noua din ce poate sa faca acesta!

                    In rest, pentru un pat, un cuier si...chiar o bucatarie, sunt suficiente creionul si hartia!

                    Spor la treaba!

                    Inca ceva: daca incepi sa "produci" in SW, deschide un topic si baga acolo ce reusesti sa faci!

                    Comentariu

                    • timarian
                      Incepator
                      • 13.mar.2012
                      • 31

                      Postat în original de PROfan
                      Pentru ce ai tu nevoie recomand softul 'un creion+o coală de hârtie+calculatorul din telefonul mobil'.
                      Imi dau seama, dar mi-ar placea sa-l invat. Autocad parca mi s-a parut mai greu, oricum nici n-am insistat.

                      Comentariu

                      • Plaimarius
                        Incepator
                        • 27.feb.2012
                        • 27

                        Cateva randari

                        Ce-i lipseste?
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • Plaimarius
                          Incepator
                          • 27.feb.2012
                          • 27

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Birou GM 4.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	14,9 KB 
ID:	601234Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Birou Dra.Baloiu 4.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	19,9 KB 
ID:	601237Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Living1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	18,5 KB 
ID:	601238Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Colt Living.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	13,7 KB 
ID:	601239

                          Comentariu

                          • Plaimarius
                            Incepator
                            • 27.feb.2012
                            • 27

                            Nu au ,,stralucirea'' ca ale voastre.Ce setari le mai trebuie?

                            Comentariu

                            • nicu78
                              Living Legend
                              • 25.mar.2010
                              • 1164

                              Am vazut aici mobila de bucatarie foarte frumoase, dormitoare , livinguri,care mau inspirat foarte mult , pentru cind o sa mobilez casa .
                              Dar stiti ce nu am vazut aici , un bar pentru living, asta ma intereseaza foarte mult, as vrea sa pun unul in living , poate pune cineva poze , unul normal cu 2---3 scaune .

                              Comentariu

                              • Yo
                                Membru Marcant
                                Expert mobilier
                                • 20.mar.2008
                                • 555

                                Postat în original de nicu78
                                stiti ce nu am vazut aici , un bar pentru living, asta ma intereseaza foarte mult, as vrea sa pun unul in living , poate pune cineva poze , unul normal cu 2---3 scaune .
                                Si pe mine ma intereseaza cateva baruri pentru inspiratie , am doua baruri de facut .
                                Atasez o varianta care este in lucru.

                                Comentariu

                                Procesare...