Proiectare mobilier in AutoCad

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Yo
    Membru Marcant
    Expert mobilier
    • 20.mar.2008
    • 554

    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Proiectare mobilier in AutoCad

    Postat în original de Delya
    buna ,am facut o modificare la o buc din 2006, si am setat din nou toate materialele, am pus lumini...etc... mai sunt cateva nelamuriri( de ex import un block , il vede , dar cand randez dispare))
    .....
    Ar fi frumos sa salvezi pozele in format mai mare.
    Incearca sa nu mai salvezi block-uri, sunt foarte multe probleme cu ele si nu merita. Daca iti creezi tu anumite obiecte salveazale asa cum sunt nu le fa block, acestea nu mai pot fi modificate , nu accepta texturi etc.
    De ce nu aplici texturi lucioase la usi ? vad ca ai aplicat o textura cu un fel de reflexie de fereastra care este pe toate usile, nu arata rau dar poate iese mai real cu o textura lucioasa, stiu ca este mai greu dar dupa ce te obisnuiesti cu ele faci 3-4 randari pe mediu cu output size de 800x600 ca sa mearga mai repede sa vezi cum iese si faci modificari, dupaia ii dai randare de prezentare cu 1024x768 .
    La corpurile de iluminat banuiesc ca sunt block-uri si de aceea nu are textura.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Delya
      Incepator
      • 15.ian.2014
      • 34

      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Proiectare mobilier in Au

      Postat în original de Yo
      Ar fi frumos sa salvezi pozele in format mai mare.
      Incearca sa nu mai salvezi block-uri, sunt foarte multe probleme cu ele si nu merita. Daca iti creezi tu anumite obiecte salveazale asa cum sunt nu le fa block, acestea nu mai pot fi modificate , nu accepta texturi etc.
      De ce nu aplici texturi lucioase la usi ? vad ca ai aplicat o textura cu un fel de reflexie de fereastra care este pe toate usile, nu arata rau dar poate iese mai real cu o textura lucioasa, stiu ca este mai greu dar dupa ce te obisnuiesti cu ele faci 3-4 randari pe mediu cu output size de 800x600 ca sa mearga mai repede sa vezi cum iese si faci modificari, dupaia ii dai randare de prezentare cu 1024x768 .
      La corpurile de iluminat banuiesc ca sunt block-uri si de aceea nu are textura.

      da, chiar acum intampinam aceasta problema.
      mi-a trimis cineva cateva obiecte din arhicad,
      le faceam block...le inseram....si cand dadeam camera view sa randez...dispareauClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	dulap glisant1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	11,3 KB 
ID:	614950

      m-am lamurit acum cu texturile, cu oglinda, luciu..etc.am invatat ca cele create , incepute in 2006 si deschise cu 2010 nu au luminile fotometrice, si nu da senzatia aia de real
      dulapul ala de sus chiar imi place cum a iesit ca poza...e facut tot in 2010.uite atasez un obiect arhicad, dwg, o canapea..si zi-mi daca poti sa o introduci la tine intr0un desen
      si sa randezi cu Dview....k

      Comentariu

      • Delya
        Incepator
        • 15.ian.2014
        • 34

        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Proiectare mo

        Postat în original de Delya
        da, chiar acum intampinam aceasta problema.
        mi-a trimis cineva cateva obiecte din arhicad,
        le faceam block...le inseram....si cand dadeam camera view sa randez...dispareau[ATTACH=CONFIG]80938[/ATTACH]

        m-am lamurit acum cu texturile, cu oglinda, luciu..etc.am invatat ca cele create , incepute in 2006 si deschise cu 2010 nu au luminile fotometrice, si nu da senzatia aia de real
        dulapul ala de sus chiar imi place cum a iesit ca poza...e facut tot in 2010.uite atasez un obiect arhicad, dwg, o canapea..si zi-mi daca poti sa o introduci la tine intr0un desen
        si sa randezi cu Dview....k
        vad ca nu pot atasa dwg uri
        imaginile le randez la 1024x768
        si jpg-uri
        pai daca nu faci block, sa-l inserezi..cum aduci canapeaua din fisier?

        Comentariu

        • Delya
          Incepator
          • 15.ian.2014
          • 34

          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Proiectare mobilier in Au

          Postat în original de Yo
          Ar fi frumos sa salvezi pozele in format mai mare.
          Incearca sa nu mai salvezi block-uri, sunt foarte multe probleme cu ele si nu merita. Daca iti creezi tu anumite obiecte salveazale asa cum sunt nu le fa block, acestea nu mai pot fi modificate , nu accepta texturi etc.
          De ce nu aplici texturi lucioase la usi ? vad ca ai aplicat o textura cu un fel de reflexie de fereastra care este pe toate usile, nu arata rau dar poate iese mai real cu o textura lucioasa, stiu ca este mai greu dar dupa ce te obisnuiesti cu ele faci 3-4 randari pe mediu cu output size de 800x600 ca sa mearga mai repede sa vezi cum iese si faci modificari, dupaia ii dai randare de prezentare cu 1024x768 .
          La corpurile de iluminat banuiesc ca sunt block-uri si de aceea nu are textura.
          copy/ paste merge doar in acelasi fisier.

          Comentariu

          • Yo
            Membru Marcant
            Expert mobilier
            • 20.mar.2008
            • 554

            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Proiectare mo

            Postat în original de Delya
            mi-a trimis cineva cateva obiecte din arhicad,
            le faceam block...le inseram....si cand dadeam camera view sa randez...dispareau
            ... atasez un obiect arhicad, dwg, o canapea..si zi-mi daca poti sa o introduci la tine intr0un desen
            si sa randezi cu Dview....k
            -nu arata rau randarea.
            -sunt site-uri cu obiecte 3D in format 3ds si sunt free.
            -daca vrei sa atasezi ceva trebuie sa fie impachetat. (rar,zip...)

            Postat în original de Delya
            imaginile le randez la 1024x768 si jpg-uri
            cand dau clic pe atasurile tale sun foarte mici fata de cele pe care le-am pus eu.

            Postat în original de Delya
            pai daca nu faci block, sa-l inserezi..cum aduci canapeaua din fisier?
            copy-paste ...din fisierul de lucru :
            file->open->fisierul dorit ex: (canapea)->selectezi obiectul->copy->opresti fisierul cu canapeaua si dai paste in fisierul in care lucrezi.
            -sau import fisier 3ds.
            Ultima editare de Yo; 06.feb.2014, 17:44.

            Comentariu

            • Delya
              Incepator
              • 15.ian.2014
              • 34

              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: P

              Postat în original de Yo
              -nu arata rau randarea.
              -sunt site-uri cu obiecte 3D in format 3ds si sunt free.
              -daca vrei sa atasezi ceva trebuie sa fie impachetat. (rar,zip...)


              cand dau clic pe atasurile tale sun foarte mici fata de cele pe care le-am pus eu.


              copy-paste ...din fisierul de lucru :
              file->open->fisierul dorit ex: (canapea)->selectezi obiectul->copy->opresti fisierul cu canapeaua si dai paste in fisierul in care lucrezi.
              -sau import fisier 3ds.
              nu stiu dc le ia asa mici, am vazut ca apar miciClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	bucatarie01.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	14,8 KB 
ID:	614962Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	bucatarie02.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	15,2 KB 
ID:	614963

              nu-mi iese deloc cu obiectele alea, abandonez...raman la cele cateva desenate de mine
              nu merge cu , copy/ paste din 2 fisiere diferite la mine

              Comentariu

              • Delya
                Incepator
                • 15.ian.2014
                • 34

                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

                Postat în original de Delya
                nu stiu dc le ia asa mici, am vazut ca apar mici[ATTACH=CONFIG]80953[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]80954[/ATTACH]

                nu-mi iese deloc cu obiectele alea, abandonez...raman la cele cateva desenate de mine
                nu merge cu , copy/ paste din 2 fisiere diferite la mine
                si asta am lucrat-o pe un fisier de 2006, luminile sunt un pic diferite
                am observat la raytraces daca maresc max depth, desenul e tot mai real, in schimb se mareste groaznic timpul de randare
                si nu am rabdare!asa ca raman la o val intre 9-12.

                Comentariu

                • Delya
                  Incepator
                  • 15.ian.2014
                  • 34

                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: P

                  Postat în original de Yo
                  -nu arata rau randarea.
                  -sunt site-uri cu obiecte 3D in format 3ds si sunt free.
                  -daca vrei sa atasezi ceva trebuie sa fie impachetat. (rar,zip...)


                  cand dau clic pe atasurile tale sun foarte mici fata de cele pe care le-am pus eu.


                  copy-paste ...din fisierul de lucru :
                  file->open->fisierul dorit ex: (canapea)->selectezi obiectul->copy->opresti fisierul cu canapeaua si dai paste in fisierul in care lucrezi.
                  -sau import fisier 3ds.
                  buna

                  da, stiu ce era de nu le vedea...erau aduse cu layerul lor, care automat cum mutam axele, se ingheta.asa ca dupa ce fixam camera, inainte de randare tb sa dezghet layerul
                  de aia acum merge si cum spui, copy/ paste, si cu insert block
                  numai ca nu pot atasa material pe ele............in ambele variante

                  Comentariu

                  • Yo
                    Membru Marcant
                    Expert mobilier
                    • 20.mar.2008
                    • 554

                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

                    Postat în original de Delya
                    am observat la raytraces daca maresc max depth, desenul e tot mai real, in schimb se mareste groaznic timpul de randare
                    si nu am rabdare!asa ca raman la o val intre 9-12.
                    eu las asa la 9 ,de un timp nu mai modific nimic in caseta de randare ,doar rezolutia si iese ok.
                    Postat în original de Delya
                    da, stiu ce era de nu le vedea...erau aduse cu layerul lor, care automat cum mutam axele, se ingheta.asa ca dupa ce fixam camera, inainte de randare tb sa dezghet layerul
                    de aia acum merge si cum spui, copy/ paste, si cu insert block
                    numai ca nu pot atasa material pe ele............in ambele variante.
                    acum ca ai adus vorba de optiunea freeze imi aduc si eu aminte de inghetarea obiectelor si mai sunt in layer cateva setari ajutatoare care se mai folosesc de obicei ,dar nu le-am mai folosit de multi ani si pur si simplu am uitat de ele.
                    Obiectelor BLOCK li se pot atasa un material doar daca le explodezi.

                    Comentariu

                    • Delya
                      Incepator
                      • 15.ian.2014
                      • 34

                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

                      Postat în original de Yo
                      eu las asa la 9 ,de un timp nu mai modific nimic in caseta de randare ,doar rezolutia si iese ok.

                      acum ca ai adus vorba de optiunea freeze imi aduc si eu aminte de inghetarea obiectelor si mai sunt in layer cateva setari ajutatoare care se mai folosesc de obicei ,dar nu le-am mai folosit de multi ani si pur si simplu am uitat de ele.
                      Obiectelor BLOCK li se pot atasa un material doar daca le explodezi.
                      ca o analiza, pare k 2010, mult mai multe optiuni la setari pt randare, etc
                      si ca sa dau si "minus" , UCS ul este enervant, cand il setez pe front sau pe alta optiune si mut mouseul isi da click pe un front din apropiere si se muta singur pe left, de exemplu...
                      adica nu ramane fixat pe optiunea aleasa, pana il schimb tot eu
                      fuge de nebun....
                      o alta problema de neexplicat la setarea materialului pt cuptor sau tablou...uneori pur si simplu nu il ia, indiferent de cate ori schimb sau il selectez de la capat....
                      dar in mare, arata mai bine randarile
                      eu folosesc lumina pe "low pressure..."desi sunt multe optiuni, cred ca le voi incerca pe toate
                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	lumina.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	381,0 KB 
ID:	615192

                      Comentariu

                      • Delya
                        Incepator
                        • 15.ian.2014
                        • 34

                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

                        Postat în original de Delya
                        ca o analiza, pare k 2010, mult mai multe optiuni la setari pt randare, etc
                        si ca sa dau si "minus" , UCS ul este enervant, cand il setez pe front sau pe alta optiune si mut mouseul isi da click pe un front din apropiere si se muta singur pe left, de exemplu...
                        adica nu ramane fixat pe optiunea aleasa, pana il schimb tot eu
                        fuge de nebun....
                        o alta problema de neexplicat la setarea materialului pt cuptor sau tablou...uneori pur si simplu nu il ia, indiferent de cate ori schimb sau il selectez de la capat....
                        dar in mare, arata mai bine randarile
                        eu folosesc lumina pe "low pressure..."desi sunt multe optiuni, cred ca le voi incerca pe toate
                        [ATTACH=CONFIG]81255[/ATTACH]
                        si inca o problema pe care o intampin, cand pun un tablou pe un perete care nu este la 90 grade, nu-i vede imaginea
                        il creez in afara workspace-ului, acolo e k, daca il mut pe peretele la uncghhi, nu mai vede
                        se vad niste dungi...deci textura este deformata
                        cu mapping nu stiu sa lucrez aici

                        Comentariu

                        • Yo
                          Membru Marcant
                          Expert mobilier
                          • 20.mar.2008
                          • 554

                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

                          Postat în original de Delya
                          si inca o problema pe care o intampin, cand pun un tablou pe un perete care nu este la 90 grade, nu-i vede imaginea
                          il creez in afara workspace-ului, acolo e k, daca il mut pe peretele la uncghhi, nu mai vede
                          se vad niste dungi...deci textura este deformata
                          cu mapping nu stiu sa lucrez aici
                          cu box mapping... click pe box mapping->selectezi obiectul ->click dreapta =acum poti sa lungesti textura si daca mai dai un click dreapta poti sa o muti sau sa o rotesti cum vrei pe una dintre axe , doar treci mausul peste inelele alea colorate si alegi o axa.
                          Fișiere Atașate
                          Ultima editare de Yo; 17.feb.2014, 14:03.

                          Comentariu

                          • Delya
                            Incepator
                            • 15.ian.2014
                            • 34

                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

                            Postat în original de Yo
                            cu box mapping... click pe box mapping->selectezi obiectul ->click dreapta =acum poti sa lungesti textura si daca mai dai un click dreapta poti sa o muti sau sa o rotesti cum vrei pe una dintre axe , doar treci mausul peste inelele alea colorate si alegi o axa.
                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	camera2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	15,0 KB 
ID:	615222Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	CAMERA4.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	13,6 KB 
ID:	615223

                            vezi ca am reusit cu balansoarul ala din arhicad
                            am mai vorbit cu un coleg si mi-a spus si el de mapare, exact ce mi-ai scris si tu, i-am trimis dwg-ul si mi-a asezat el tabloul.) mie tot nu-mi ies axele alea, poate daca o sa aiba timp sa treaca odata sa-mi arate, sau mai incerc eu
                            o sa mai studiem despre obiectele astea din arhicad, sa pot pune si textura...daca reusesc, spun

                            Comentariu

                            • Delya
                              Incepator
                              • 15.ian.2014
                              • 34

                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

                              Postat în original de Yo
                              cu box mapping... click pe box mapping->selectezi obiectul ->click dreapta =acum poti sa lungesti textura si daca mai dai un click dreapta poti sa o muti sau sa o rotesti cum vrei pe una dintre axe , doar treci mausul peste inelele alea colorate si alegi o axa.
                              am reusit cat de cat....Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	living3.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	12,3 KB 
ID:	615258
                              lustra si floarea sunt din arhicad
                              cam anemica floarea...dar merge
                              o sa incerc si cu alte obiecte

                              Comentariu

                              • Yo
                                Membru Marcant
                                Expert mobilier
                                • 20.mar.2008
                                • 554

                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

                                Postat în original de Delya
                                am reusit cat de cat....
                                lustra si floarea sunt din arhicad
                                cam anemica floarea...dar merge
                                o sa incerc si cu alte obiecte
                                Arata foarte bine. Daca vrei sa perfectionezi sa arate mai real , trebuie sa dai off shadow la lumina de deasupra televizorului , poate sa pui eventual o lumina cilindrica pe deschidetea respectiva ,...daca pui shadow off nu s-ar intuneca deasupra si in lateralul mobilei , ....umbra de pe perete care coboara oblic pe pardosea nu ar trebui sa se vada, ...la textura tavanului da-i un pic de self ilumination, ... ca sa ai umbre pierdute (in degrade) trebuie sa ai lumina sferica cu raza 500-1000, ...oricum arata din ce in ce mai bine, chiar foarte bine. Succes in continuare.
                                Ultima editare de Yo; 21.feb.2014, 13:17.

                                Comentariu

                                Procesare...