Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vampirex
    Incepator
    • 25.ian.2010
    • 20

    #31
    Re: Proiectul meu

    Postat în original de DIY
    1. Daca tot te pricepi si ai hotarat sa-ti faci singur mobila, de ce nu te orientezi spre lemn?
    Tocmai asta e problema ca nu cred ca m-as descurca in lemn ... PAL-ul mi se pare mai usor de lucrat cu el, cat de spre scule ... iar un capitol la care nu ma pricep.
    Postat în original de DIY
    2. Bucataria imi pare cam mica s-o incarci si cu dulapuri cu usi, si cu dulapuri cu sticla si cu rafturi deschise
    Intradevar observatia ta are sens ... doar ca in "proiectarea" bucatarie trebuie sa tin cont si de parerea "jumatatii" mele, si ea insista sa aiba rafturi,usi si sertare, rafturi deschise nu o sa fie.
    Postat în original de DIY
    3. Din propria-mi experienta pot sa-ti spun ca lucrul cel mai destept pe care l-am facut la momentul proiectarii bucatariei a fost sa alegem dulapurile de jos cu sertare
    Aceeasi problema ca la punctul 3 ... dar intradevar ideea cu 3 sertare o sa o aplic.
    Postat în original de DIY
    4. O truc foarte simplu (in cazul in care-ti contruiesti singur mobila) de a mari spatiul de depozitare este sa faci dulapurile de jos mai adanci decat standard.
    Good point ... doar ca vreau sa pun blat pe corpurile de jos si am inteles ca dimensiunea standard la blat este 60 de cm, iar corpurile suspendate intradevar vor fi mai putin adanci, 30 cm, cat despre inaltimea lor, nu prea pot sa o maresc tinand cont ca eu am 1.75 iar "jumatatea" mea 1.70 si ne-ar fi incomod sa ajungem pana la raftul de sus. (si asa suntem cam la limita daca o sa fie corpul de jos de 90 + spatiu intre de 70 + corpul de sus de 60 =>> 2.20 ...so ?).
    Postat în original de DIY
    5. Dupa parerea mea nu exista inaltime standard. Fiecare percepe altfel inaltimea dulapurilor.
    Aici ma ajut de SketchUp ca sa imi fac o idee despre dimensiunea corpurilor.
    Postat în original de DIY
    6. Nu comentez nimic la adresa dormitorului fiindca eu am cu totul si cu totul alta viziune despre dormitor si n-as putea dormi intre toate acele dulapuri.
    Tinand cont ca este un apartament cu 2 camere, nu prea avem mult spatiu de depozitat pentru toate hainele, lenjeriile & stuff si iarasi e chestie de impacat si capra si varza ... adica si "jumatatea"

    Comentariu

    • vio-e1
      Incepator
      • 16.ian.2010
      • 70

      #32
      Bine, darjumatatea este varza sau capra...???
      Glumesc, nu te supara, asa ii spun si eu nevesti-mii. O chestie nu inteleg si vad ca ideea revine: de ce nu vor fetele noastre spatii deschise? Din cauza prafului, din cauza ca trebuie mereu sa ai lucrurile foarte frumos aranjate si ordonate...? Pai, daca ai termopane bune, ai redus praful la jumatate si restul se mai poate sterge, nu? Sunt atatea chestii care pot fi puse direct, la vedere ( mirodenii, ceaiuri, cafeaua) in cutii metalice, din carton sau lemn crespunzatoare, fiind mult mai usor de manipulat. Ma rog... poate imi voi explica, vreodata...
      Ai gasit ce cautai? Hm, mai cauta, mai cauta...

      Comentariu

      • vampirex
        Incepator
        • 25.ian.2010
        • 20

        #33
        eu unul nici nu-mi prea bat capul de ce vrea asa si nu altfel .... o sa fiu bucuros daca o sa pot sa fac mobila pe placul ei, tinand cont ca ea o sa fie "beneficiara" bucatariei, mai bine zis spatiul ei de joaca ... eu o sa ma bucur doar de ce "produce" in bucatarie ... fripturi, ciorbe, prajituri si alte bunatati ... asa ca e stabilit deja .... bucataria o facem cum vrea ea ... iar dormitorul cum vreau eu

        Comentariu

        • Marius Shoarecu
          Incepator
          • 25.nov.2009
          • 21

          #34
          Postat în original de vio-e1
          Da, iata ce am folosit eu cu mult succes:
          vio-e1 vad ca esti din ct. de unde ai luat burghiele respective ?

          Comentariu

          • vio-e1
            Incepator
            • 16.ian.2010
            • 70

            #35
            Hmm...le-am luat acum cativa ani din Bucuresti, de la un tip care avea o taraba de feronerie si chei de yale in Piata Moghioros. L-am "pascut" luni de zile (fusese singurul care a spus ca stie despre ce e vorba), dar in cele din urma mi-a gasit. Cred ca se pot si confectiona , daca le arati unui meserias bun ( frezor, strungar, ceva...).
            Ai gasit ce cautai? Hm, mai cauta, mai cauta...

            Comentariu

            • vio-e1
              Incepator
              • 16.ian.2010
              • 70

              #36
              Postat în original de vampirex
              eu unul nici nu-mi prea bat capul de ce vrea asa si nu altfel .... o sa fiu bucuros daca o sa pot sa fac mobila pe placul ei, tinand cont ca ea o sa fie "beneficiara" bucatariei, mai bine zis spatiul ei de joaca ... eu o sa ma bucur doar de ce "produce" in bucatarie ... fripturi, ciorbe, prajituri si alte bunatati ... asa ca e stabilit deja .... bucataria o facem cum vrea ea ... iar dormitorul cum vreau eu
              Adica...nu te lauzi putin? Lasi sa se inteleaga ca ati stabilit o impartire teritoriala, dar asa incat biecare sa faca...CE STIE MAI BINE? (glumesc, desigur, am simti ca tii la glume si nu faci caz...)
              Ai gasit ce cautai? Hm, mai cauta, mai cauta...

              Comentariu

              • vampirex
                Incepator
                • 25.ian.2010
                • 20

                #37
                Postat în original de vio-e1
                ...glumesc, desigur, am simti ca tii la glume si nu faci caz...
                nici o grija .... tin la glume si chiar le incurajez ... fara umor nu ajungi niciunde

                In ceea ce priveste mobila o sa revin la intrebarea pusa pe la inceputul topicului:
                Cantul ABS unde e recomandat sa se aplice? Doar pe laturile usilor sau pe toate muchiile vizibile ale corpurilor?
                Pun intrebarea asta ca sa-mi pot calcula mai bine costurile ... am gasit o firma care aplica ABS cu 1.50 RON / ml

                Comentariu

                • Mina
                  Living Legend
                  • 24.iun.2006
                  • 1106

                  #38
                  Eu recomand aplicarea ABS-ului pe usi si pe canturile mai expuse, de ex. canturile acelor polite rotunjite, pe lateralele corpurilor nu este neaparat nevoie, dar se poate pune ABS de 0,4 mm, nu de 2 mm ca la usi.

                  Comentariu

                  • Marius Shoarecu
                    Incepator
                    • 25.nov.2009
                    • 21

                    #39
                    salut vampirex, la poza "bucatarie pe dreapta" tu vrei sa pui sub chiuveta sertare?

                    Comentariu

                    • Marius Shoarecu
                      Incepator
                      • 25.nov.2009
                      • 21

                      #40
                      Postat în original de Marius Shoarecu
                      salut vampirex, la poza "bucatarie pe dreapta" tu vrei sa pui sub chiuveta sertare?
                      imi cer scuze schita se numeste "Bucatarie partea dreapta"

                      Comentariu

                      • vampirex
                        Incepator
                        • 25.ian.2010
                        • 20

                        #41
                        Postat în original de Marius Shoarecu
                        salut vampirex, la poza "bucatarie pe dreapta" tu vrei sa pui sub chiuveta sertare?
                        Da ... vreau sa pun sertare ... uite ceva asemanator as vrea





                        deci sub chiuveta sa fie spatiu pentru cosul de gunoi, iar sub partea aceea plata (scurgator sau cum ii zice) sa fie sertare. Oricum spatiu de sub chiuveta nu este folosit la altceva decat la pastrat detergenti si cosul de gunoi, m-am gandit ca daca fac sertare si acolo o sa castig spatiu de depozitat.

                        De ce ? crezi ca nu se poate face ?

                        Comentariu

                        • Marius Shoarecu
                          Incepator
                          • 25.nov.2009
                          • 21

                          #42
                          nu am zis ca nu se poate.
                          doar am intrebat pentru ca mi se pare putin cam ciudat cu sertare pe jumatate de masca de chiuveta
                          depinde cum ai pozitionate si tevile de apa acolo in spate
                          ar trebui sa ai acces usor la ele

                          Comentariu

                          • vampirex
                            Incepator
                            • 25.ian.2010
                            • 20

                            #43
                            Postat în original de Marius Shoarecu
                            ... mi se pare putin cam ciudat cu sertare pe jumatate de masca de chiuveta ...
                            e chestie de gusturi ..... iar la tevi am acces suficient in jumatatea neacoperita de sertare

                            Comentariu

                            • DIY
                              Living Legend
                              • 07.sep.2007
                              • 1736

                              #44
                              Re: Proiectul meu

                              Postat în original de vampirex
                              Tocmai asta e problema ca nu cred ca m-as descurca in lemn ... PAL-ul mi se pare mai usor de lucrat cu el, cat de spre scule ... iar un capitol la care nu ma pricep."
                              Mie imi este cu mult, mult mai usor sa lucrez cu lemn. Este mult mai prietenos si, la o adica, greselile se pot repara cu putin smirghel

                              Postat în original de vampirex
                              <...> vreau sa pun blat pe corpurile de jos si am inteles ca dimensiunea standard la blat este 60 de cm?)
                              Da, aste este dimensiunea standard pentru blaturile de plastic (scuze, asa le numesc eu). Daca, insa, te gandesti la lemn, granit, ciment, compozit, faianta, mozaic ... dintr-o data constati ca poti sa le gasesti in cam orice dimensiune. De asemeni, Ikea, are o gama variata de blaturi, nu foarte scumpe.
                              Daca tot ai un apartament mic, daca tot faci mobila singur, e sansa ta sa incerci sa cumperi un blat mai special; aici suprafata mica te ajuta!

                              Postat în original de vampirex
                              <...> corpurile suspendate intradevar vor fi mai putin adanci <...>corpul de jos de 90 + spatiu intre de 70 + corpul de sus de 60 =>> 2.20 ...so
                              Pai tocmai asta incercam eu sa-ti explic: de ce 90, cand tie s-ar putea sa ti se potriveasca mai bine o inaltime de 85. Ai castigat 5 cm.
                              De ce 70 intre corpuri? Facandu-le pe cele de sus mai putin adanci, le poti monta mai jos; noi, spre exemplu, le-am montat la 60cm (ce-i drept, in zona de lucru nu am nici un corp suspendat) si arata super!

                              Pentru lucrurile de pe raftul de sus, iata solutia


                              Postat în original de vampirex
                              Aici ma ajut de SketchUp ,ca sa imi fac o idee despre dimensiunea corpurilor."
                              Felicitari daca chiar reusesti asa! Eu constat ca vizualizarea in spatiu imi schimba de fiecare data planurile virtuale.

                              Postat în original de vampirex
                              <...> nu prea avem mult spatiu de depozitat pentru toate hainele, lenjeriile & stuff <...>
                              Personal, as cumpara o saltea pe comanda, mai scurta decat cea standard si mai lata (99% din populatie doarme intr-o pozitie apropiata de cea de fetus, deci prefera mai mult spatiu pe latime decat pe lungime) si, astfel, as castiga spatiu pe directia lungimii patululi, cum este prezentat acum si as renunta la dulapuri cu totul in favoarea unui dressing in orice alta parte a camerei; poate chiar pe peretele opus patului ... spun eu, fara sa stiu precis care este configuratia camerei ...

                              Comentariu

                              • vampirex
                                Incepator
                                • 25.ian.2010
                                • 20

                                #45
                                Re: Proiectul meu

                                Postat în original de DIY
                                Mie imi este cu mult, mult mai usor sa lucrez cu lemn. Este mult mai prietenos si, la o adica, greselile se pot repara cu putin smirghel
                                asta asa o fi, dar eu cred ca pentru lemn iti trebuie un "skill level" (antrenament sau exercitiu) mult mai mare decat la PAL

                                Postat în original de DIY
                                ... Daca, insa, te gandesti la lemn, granit, ciment, compozit, faianta, mozaic ... dintr-o data constati ca poti sa le gasesti in cam orice dimensiune.
                                Un mare factor de decizie este si pretul ... nu cred ca un blat de granit e mai convenabil ca unul de "plastic"

                                Postat în original de DIY
                                Pai tocmai asta incercam eu sa-ti explic: de ce 90, cand tie s-ar putea sa ti se potriveasca mai bine o inaltime de 85.
                                Inaltimea de 90 e fortata de faptul ca trebuie sa maschez o masina de spalat haine langa chiuveta

                                Postat în original de DIY
                                De ce 70 intre corpuri?
                                As vrea 70 intre corpuri ca sa pot pune 2 randuri de faianta de 30 intre corpuri si un brau de faianta de 10 intre placile de 30

                                Postat în original de DIY
                                Personal, as cumpara o saltea pe comanda, mai scurta ...
                                Pentru partea de dormitor nu am hotarat inca nimic ... asa ca se mai pot schimba multe

                                Comentariu

                                Procesare...