Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • vio-e1
    a răspuns
    Vampirex. inaltimea de 90 cm a pieselor asezate ( nu cele suspendate) mi se pare putin exagerata , iar daca le pui si picioare reglabile ( sa nu faci niciodata mobilier de bucatarie asezat direct pe podea) , va trebui sa tii cont , sa le alegi si pe astea, inainte de a stabili dimensiunile corpurilor. Cred ca iti vei recalcula dimensiunile...Sfatul meu!

    Lasă un comentariu:


  • vampirex
    a răspuns
    Nici nu ma gandeam sa-mi tai singur PAL-ul ... o sa merg la firma specializata.
    Cat despe masuratori o sa tin cont de dimensiunea PAL-ului ... dar ma intrebam pe ce muchii se pune ABS ca sa tin cont si de dimensiunea lor ...
    daca ati fi binevoitori sa-mi faceti o lista cu sculele de care am nevoie v-as fi recunoscator

    Lasă un comentariu:


  • tanasie
    a răspuns
    Daca te hotarasti sa le faci singur eu zic sa-ti masori toate foile de pal care-ti trebuie si sa le tai la un atelier specializat sau la magazinul de unde le cumperi, fac taieturi drepte si curate ceea ce nu poti sa faci acasa.
    La masuratori tine cont si de grosimea pal-ului. Balamalele pentru usi difera functie de cum le aplici.

    Lasă un comentariu:


  • vio-e1
    a răspuns
    Buna observatia lui mesk38.

    Eu m-am incurcat (adica incapatanat) sa-mi fac singur cateva piase de mobilier. Au iesit binisor si la momentul respectiv eram chiar foarte mandru de ele (nici vorba ca si acum imi plac, dar nu prea mai am timp sa le inlocuiesc cu altele, mai inspirate) si le aratam oricui imi trecea pragul casei.
    Mandru, nevoie - mare! Pana cand, un coleg a trecut si el, "starnit" fiind de comentariile care se faceau pe aceasta tema.
    In plus, lucrase o vreme buna intr-un atelier profesionist de tmplarie (si ne gaseam intotdeauna, cu placere, timp sa vorbim despre asta) si consideram ca pot sa am incredere in parerea lui.
    Cand a vazut ce realizasem, m-a rugat sa-i arat sculele cu care lucrasem. I-am aratat un pendular, o bormasina si o masina se smirgheluit pe placa vibrabta (nu cu banda continua), luate pe cativa lei de la rusi.
    A ramas inmarmurit si mi-a spus : "domnule, cand vad cu ce scule te-ai chinuit, iti apreciez munca si mai mult... pentru ca ai produs ceva frumos dar, prin comparatie, parca ai fi lucrat cu bonfaierul si coarba, fata de sculele care exista azi, pe piata"...

    Asadar vampirex, alege-ti cu atentie sculele, ele sunt prelungirea mintii si ajutoarele mainilor tale.

    Lasă un comentariu:


  • vampirex
    a răspuns
    Se poate o lista cu ce scule mi-ar trebuii ?

    Lasă un comentariu:


  • mesk38
    a răspuns
    Pretul poate fi mic...dar scule ai.???..mai studiaza pe net...sunt atatea discutii

    Lasă un comentariu:


  • vampirex
    a creat un topic Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

    Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

    Salut si bine v-am gasit,
    Numele meu este Florin, sunt din Timisoara si vreau sa-mi fac singur mobila de bucatarie si dormitor, sper sa ma ajutati cu sfaturi deoarece sunt incepator in ale DIY-ului.

    Sa va prezint proiectul meu:


    Am fost si la firme care fac mobila la comanda si mi s-a dat un pret estimativ intre 4500 si 6500 RON.
    Acum intrebarile:
    1. Credeti ca o sa reusesc sa le fac undeva in jur de 2500 – 3000 RON?
    2. Ca sa-mi fac o idee despre pret, am inteles ca o placa de PAL ar fi undeva la 150-160 RON, iar cantul ABS 2 RON / metru, asa e?
    3. Pentru cantul ABS unde e recomandat sa se aplice? Doar pe lateralele usilor sau pe toate muchiile vizibile ?
    4. Ce distanta e recomandata intre corpurile de pe podea din bucatarie si cele suspendate? Ar fi ok 70 cm ?

    O sa postez aici toate intrebarile mele ... pe masura ce ma lovesc de chestii pe care nu le stiu .... sper sa primesc raspuns.


    Va multumesc
    Fișiere Atașate
Procesare...