Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vampirex
    Incepator
    • 25.ian.2010
    • 20

    Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

    Salut si bine v-am gasit,
    Numele meu este Florin, sunt din Timisoara si vreau sa-mi fac singur mobila de bucatarie si dormitor, sper sa ma ajutati cu sfaturi deoarece sunt incepator in ale DIY-ului.

    Sa va prezint proiectul meu:


    Am fost si la firme care fac mobila la comanda si mi s-a dat un pret estimativ intre 4500 si 6500 RON.
    Acum intrebarile:
    1. Credeti ca o sa reusesc sa le fac undeva in jur de 2500 – 3000 RON?
    2. Ca sa-mi fac o idee despre pret, am inteles ca o placa de PAL ar fi undeva la 150-160 RON, iar cantul ABS 2 RON / metru, asa e?
    3. Pentru cantul ABS unde e recomandat sa se aplice? Doar pe lateralele usilor sau pe toate muchiile vizibile ?
    4. Ce distanta e recomandata intre corpurile de pe podea din bucatarie si cele suspendate? Ar fi ok 70 cm ?

    O sa postez aici toate intrebarile mele ... pe masura ce ma lovesc de chestii pe care nu le stiu .... sper sa primesc raspuns.


    Va multumesc
    Fișiere Atașate
  • mesk38
    Membru
    • 02.apr.2006
    • 131

    #2
    Pretul poate fi mic...dar scule ai.???..mai studiaza pe net...sunt atatea discutii

    Comentariu

    • vampirex
      Incepator
      • 25.ian.2010
      • 20

      #3
      Se poate o lista cu ce scule mi-ar trebuii ?

      Comentariu

      • vio-e1
        Incepator
        • 16.ian.2010
        • 70

        #4
        Buna observatia lui mesk38.

        Eu m-am incurcat (adica incapatanat) sa-mi fac singur cateva piase de mobilier. Au iesit binisor si la momentul respectiv eram chiar foarte mandru de ele (nici vorba ca si acum imi plac, dar nu prea mai am timp sa le inlocuiesc cu altele, mai inspirate) si le aratam oricui imi trecea pragul casei.
        Mandru, nevoie - mare! Pana cand, un coleg a trecut si el, "starnit" fiind de comentariile care se faceau pe aceasta tema.
        In plus, lucrase o vreme buna intr-un atelier profesionist de tmplarie (si ne gaseam intotdeauna, cu placere, timp sa vorbim despre asta) si consideram ca pot sa am incredere in parerea lui.
        Cand a vazut ce realizasem, m-a rugat sa-i arat sculele cu care lucrasem. I-am aratat un pendular, o bormasina si o masina se smirgheluit pe placa vibrabta (nu cu banda continua), luate pe cativa lei de la rusi.
        A ramas inmarmurit si mi-a spus : "domnule, cand vad cu ce scule te-ai chinuit, iti apreciez munca si mai mult... pentru ca ai produs ceva frumos dar, prin comparatie, parca ai fi lucrat cu bonfaierul si coarba, fata de sculele care exista azi, pe piata"...

        Asadar vampirex, alege-ti cu atentie sculele, ele sunt prelungirea mintii si ajutoarele mainilor tale.
        Ai gasit ce cautai? Hm, mai cauta, mai cauta...

        Comentariu

        • tanasie
          Living Legend
          • 15.oct.2008
          • 2501

          #5
          Daca te hotarasti sa le faci singur eu zic sa-ti masori toate foile de pal care-ti trebuie si sa le tai la un atelier specializat sau la magazinul de unde le cumperi, fac taieturi drepte si curate ceea ce nu poti sa faci acasa.
          La masuratori tine cont si de grosimea pal-ului. Balamalele pentru usi difera functie de cum le aplici.
          Cu respect.

          Comentariu

          • vampirex
            Incepator
            • 25.ian.2010
            • 20

            #6
            Nici nu ma gandeam sa-mi tai singur PAL-ul ... o sa merg la firma specializata.
            Cat despe masuratori o sa tin cont de dimensiunea PAL-ului ... dar ma intrebam pe ce muchii se pune ABS ca sa tin cont si de dimensiunea lor ...
            daca ati fi binevoitori sa-mi faceti o lista cu sculele de care am nevoie v-as fi recunoscator

            Comentariu

            • vio-e1
              Incepator
              • 16.ian.2010
              • 70

              #7
              Vampirex. inaltimea de 90 cm a pieselor asezate ( nu cele suspendate) mi se pare putin exagerata , iar daca le pui si picioare reglabile ( sa nu faci niciodata mobilier de bucatarie asezat direct pe podea) , va trebui sa tii cont , sa le alegi si pe astea, inainte de a stabili dimensiunile corpurilor. Cred ca iti vei recalcula dimensiunile...Sfatul meu!
              Ai gasit ce cautai? Hm, mai cauta, mai cauta...

              Comentariu

              • vampirex
                Incepator
                • 25.ian.2010
                • 20

                #8
                Postat în original de vio-e1
                inaltimea de 90 cm a pieselor asezate ( nu cele suspendate) mi se pare putin exagerata
                asa e ... inaltimea de 90 va fi cu tot cu picioare de 10 si cu blat termorezistent ... doar ca in SketchUp nu prea am putut sa le proiectez

                Comentariu

                • vio-e1
                  Incepator
                  • 16.ian.2010
                  • 70

                  #9
                  OK,ok, succes in continuare! Si eu folosesc SketchUp7, dar numai pentru proiectul casei, deocamdata. Ma mai antrenez...Am gasit si MS Visio (dar varianta 2003, care este cam veche) si am inceput sa mobilez ce am conceput in ScetchUp... Mai am de invatat.
                  Ai gasit ce cautai? Hm, mai cauta, mai cauta...

                  Comentariu

                  • moscra1
                    Membru
                    • 25.sep.2007
                    • 138

                    #10
                    Cand faci incadrarea pe placa sa tii cont de grosimea panzei de circular~3 mm si de directia "fibrei"(desenului de pe placa).
                    Scule? Bormasina cu acumulator(este mai lejer de lucrat cu ea si te ajuta mult la insurubat, dar se descarca relativ repede), burghie de lemn (sa fie bune - mie mi sa indoit un burghiu cand dadeam gauri in pal), menghine pt lemn ( cel putin 2), pendular (pentru eventualele taieturi mici), freza (pentru gaurile de la balamale), slefuitor cu vibratii (pentru finisaje), ruleta, echer la 90 grd, rigla (sau o cumpana, indreptar - cu gradatii), fier de calcat (daca lipesti canturile), cuter (pentru taiat canturile).
                    Am mai uitat ceva?

                    Comentariu

                    • vampirex
                      Incepator
                      • 25.ian.2010
                      • 20

                      #11
                      ok ... sa va spun acum ce "unelte" am

                      - Bormasina/surubelnita cu acumulator
                      - 2 burghie unul de 4mm si unul de 7mm
                      - cap de surubelnita hexagonal pentru eurosuruburi
                      - ruleta
                      - cutter
                      - fier de calcat

                      M-am hotarat pentru inceput sa-mi incerc "talentul" pe doua corpuri suspendate pentru baie si un raft pentru pantofi.
                      Chiar acum sunt in plin proces de fabricare(sa zic asa), nu mi se pare prea complicat.
                      Am luat PAL gata taiat de la firma, si gaurile de la balamale gata date de ei, am pus cant cu fierul de calcat si m-am apucat de asamblat, singura problema e ca nu am lasat destul spatiu pentru usi si cred ca o sa am probleme cand le montez.
                      Acum sunt in stadiu de montare a balamalelor si m-am impotmolit., cred ca mi-ar fi trebuit si un burghiu subtire pentru holtzsuruburile care prind balamalele, sa dau o gaura de ghidare, nu stiu daca pot sa le insurubez direct in PAL si n-as vrea sa ciobesc PAL-ul degeaba.
                      Cred ca o las pe maine cu balamalele.
                      Orice sfat imi e de ajutor .. asa ca va rog ... cat mai multe

                      Comentariu

                      • moscra1
                        Membru
                        • 25.sep.2007
                        • 138

                        #12
                        Trebuie si burghiu mic pentru holzsuruburi, mai trebuie unul pentru eventualele gauri pt montajul manerelor, iar burghiul de 7 cred ca ar trebui sa fie de 6 (este fix pt placa, de 7 s-ar putea sa joace in placa)
                        Poate poti regla usile din balamale.

                        Comentariu

                        • vio-e1
                          Incepator
                          • 16.ian.2010
                          • 70

                          #13
                          Cu multi ani inainte, am vazut la o emisiune de bricolaj sapniola ca imbinarile cu eurosuruburi ale placilor de PAL se faceau dupa o gaurire prealabila, adica nu era recomandat sa faci insurubarea direct, prin autofiletare. Mai mult, burghiul era initial de 7mm, pe o lungime da aprox 8-10 mm, dupa care era in continuare prelucrat ca burghiu de 4mm. Se facea o singura pregaurire, pentru eurosurub, dar si pentru capul acestuia (intra in acei 8-10 mm), la strangere gulerul sau ajungand exact "la fata" cu placa de PAL. Am gasit astfel de burghie, dupa lungi cautari (cei care au inteles ce caut asa le si numeau: "pentru eurosuruburi"). Mult succes, si... multe poze !!!
                          Ai gasit ce cautai? Hm, mai cauta, mai cauta...

                          Comentariu

                          • vampirex
                            Incepator
                            • 25.ian.2010
                            • 20

                            #14
                            pentru eurosuruburi am rezolvat ... cu burghiu de 4 mm si de 7 mm am reusit sa ma descurc si arata chiar ok, singura problema e ca se cam ciobeste PAL-ul cand largesc gaura de la 4 mm la 7 mm, dar sper sa rezolv cu niste capacele.
                            Pentru balamale o sa-mi cumpar azi un burghiu mult mai subtire pentru holzsuruburi.
                            Deseara o sa pun si poze cu dulapioarele mele.

                            Comentariu

                            • cristiver2004
                              Incepator
                              • 12.iun.2006
                              • 66

                              #15
                              RE: salut

                              Sincer, eu nu m-as apuca de conceput mobilierul de bucatarie primul in nici un caz. Bucatariile sunt cele mai complexe atat din vedere al proiectarii cat si al executiei. Poti incerca pe site-ul oficial BLUM si ai sa gasesti tutoriale(pentru incepatori) despre executia acasa a mobilierului din PAL. Ca un sfat pentru dormitor, renunta la sertarul de la pat, nici nu e estetic si scade si din rezistenta materialului, pal-ul este foarte pacatos fiind conglomeratul cu cea mai mica densitate dintre toate ( MDF, etc.. ). Eu iti sugerez sa nu te arunci sa dai banutu din buzunar si cauta macar pe cineva care e dispus sa iti lucreze acasa si eventual sa il mai ajuti tu. Eu am doi prieteni care au firma de executie mobilier din pal si stiu prin ce au trecut ei la inceput. In fine, numai bafta.

                              Comentariu

                              Procesare...