Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vio-e1
    Incepator
    • 16.ian.2010
    • 70

    #16
    Vampiex, as vrea sa ma intelegi bine, burgiul de 4-7 mm este unul singur, adica are doua dimensiuni, din varf , cam 4 cm cu 4mm diam. si ultima parte (spre capatul de prindere in mandrina), cam 8-10 mm cu 7 mm diam. Cauta asa ceva si vei vedea cat iti e de ajutor.

    In plus, pentru gaurile nestrapunse ( care nu se dau dintr-o parte in cealalta a materialului, ci raman "ingropate"), iti recomand sa masori inainte de a da gaurile pana la ce adancime trbuie sa patrunda burghiul, si sa faci un semn ( cu creta sau cu o ata infasurata). Vei avea certitudinea ca nu vei strapunge gaura, la fata care trebuie sa fie intacta...
    Ai gasit ce cautai? Hm, mai cauta, mai cauta...

    Comentariu

    • tanasie
      Living Legend
      • 15.oct.2008
      • 2551

      #17
      Postat în original de vio-e1
      ...burgiul de 4-7 mm este unul singur, adica are doua dimensiuni, din varf , cam 4 cm cu 4mm diam. si ultima parte (spre capatul de prindere in mandrina), cam 8-10 mm cu 7 mm diam...
      Ai o poza cu asa ceva
      Cu respect.

      Comentariu

      • Dan_Daniel
        Living Legend
        • 20.nov.2009
        • 1153

        #18
        Postat în original de tanasie
        Postat în original de vio-e1
        ...burgiul de 4-7 mm este unul singur, adica are doua dimensiuni, din varf , cam 4 cm cu 4mm diam. si ultima parte (spre capatul de prindere in mandrina), cam 8-10 mm cu 7 mm diam...
        Ai o poza cu asa ceva
        Cam asa arata un burghiu "etajat".

        Si asa ca fapt divers, uitati-va Aici sa vedeti un burghiu-freza 3 D, foarte interesant dar mai ales foarte "nervos".
        Fișiere Atașate
        Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

        Comentariu

        • Mina
          Living Legend
          • 24.iun.2006
          • 1108

          #19
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • dd.eellyy
            Incepator
            • 24.ian.2010
            • 5

            #20
            sal

            ciobiturile se fac ori ca nu e burghiul bun ori bormasina nu are turatia sufisienta,burghiul pt "ericronuri"nu este cel din poza(cauta-l la brico,oby etc,tb sa-l aiba),cel bun are 7-8 ccm cu diametru de 4,1 cm diam de 8 si la final face un zenc de 10...

            Comentariu

            • tanasie
              Living Legend
              • 15.oct.2008
              • 2551

              #21
              Bun, m-am lamurit
              Cu respect.

              Comentariu

              • vio-e1
                Incepator
                • 16.ian.2010
                • 70

                #22
                Da, iata ce am folosit eu cu mult succes:
                Ai gasit ce cautai? Hm, mai cauta, mai cauta...

                Comentariu

                • vampirex
                  Incepator
                  • 25.ian.2010
                  • 20

                  #23
                  Asa cum va spuneam mai sus ... m-am pus pe facut corpuri "de proba" pentru baie.

                  Cam asta mi-a iesit:










                  pareri ? sugestii ?

                  Comentariu

                  • Dan_Daniel
                    Living Legend
                    • 20.nov.2009
                    • 1153

                    #24
                    Postat în original de vampirex
                    pareri ? sugestii ?
                    Foarte bun, sa le folosesti sanatos. Si ca sugestie: sugerez sa ne intalnim in vacanta de vara la o bere, sa schimbam idei, etc. privind micul mobilier, (si eu sant interesat).
                    Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                    Comentariu

                    • vampirex
                      Incepator
                      • 25.ian.2010
                      • 20

                      #25
                      Postat în original de dan dan daniel
                      ... sugerez sa ne intalnim in vacanta de vara la o bere ...
                      normal .... abia astept sa vina caldura, si nici partea cu berea nu suna rau ...

                      Comentariu

                      • vio-e1
                        Incepator
                        • 16.ian.2010
                        • 70

                        #26
                        Bravo, au iesit ok. Sunt, in continuare, curios daca ati gasit burghiele din imagini. Mie mi-au luat luni bune pana am dat de ele, tot descriindu-le si povestindu-le pe la meseriasi, pe la tarabe si talciocuri. Daca nu, am un pont de vandut... dar, next time.
                        Ai gasit ce cautai? Hm, mai cauta, mai cauta...

                        Comentariu

                        • vampirex
                          Incepator
                          • 25.ian.2010
                          • 20

                          #27
                          nici nu m-am obosit cu cautatul ... am folosit doua burghie diferite ... unul de 4 si unul de 7
                          Am dat gaura strapunsa cu cel de 4, la fel si gaura in cantul PAL-ului cu cel de 4 iar cel de 7 l-am folosit la largirea gaurii pentru a ascunde capul eurosurubului, si pot sa zic ca a iesit foarte ok ... inafara de ciupiturile de pe fata PAL-ului, care o sa le maschez cu dopuri sau cu autoadezive

                          Comentariu

                          • vio-e1
                            Incepator
                            • 16.ian.2010
                            • 70

                            #28
                            Eram convins ca se poate rezolva si fara toate "sacrificiile" de a gasi sculele potrivite, nu incercam decat sa te ajut sa-ti faci viata mai usoara... Eu mi-am confectionat mobila singur, fara vreun ajutor, fara sa cer pararea cuiva (nu vrecventam acest forum si nici altele nu ofereau, la acea ora, prea multe informatii) si cu minimum de scule. Daca la cumpararea materialului reuseam sa-mi debitez deja materialul si scapam de taieturile lungi si drepte (contra unei mici "atentii" date angajatului), la taieturile curbe am folosit fierastraul pendular, cumparat pe bani putini de la bazar. Nu prea aveam alternative , sculele de firma fiind, atunci, aproape inaccesibile pentru neprofesionisti, ca mine ( mai erau facaturile gen BOCSH , "firme" la pacaleala, SA SEMENE CU BOSCH). Pe langa asta, am mai cumparat, la fel de la rusi, o bormasina si un slefuitor cu vibratie dar, singurul lucru pe care mi l-am impus a fost sa folosesc sculele de actiune directa ( burghie, carote, panze etc) de cea mai buna calitate, de firma, adevarate. Motorul putea sa fie si rusesc, moldovenesc, mai stiu eu de unde, dar actiunea directa asupra materialului sa se faca cu scule bune, ascutite, rezistente.
                            De aici dorinta mea de a ajuta si pe altii, macar cu experientele mele nefericite, pentru a le sti si a nu le urma ... Toate bune si spor la treaba!
                            Ai gasit ce cautai? Hm, mai cauta, mai cauta...

                            Comentariu

                            • vampirex
                              Incepator
                              • 25.ian.2010
                              • 20

                              #29
                              Postat în original de vio-e1
                              ... actiunea directa asupra materialului sa se faca cu scule bune, ascutite, rezistente ...
                              Eu fara sa vreau si din intamplare mi-am cumparat burghie pentru lemn de la Bosch din Praktiker, undeva la 8 lei bucata ... abia mai tarziu am vazut in alta parte seturi de burghie cu 3-4 lei/set ... asa ca eu zic ca cel putin burghiele sunt de calitate

                              Comentariu

                              • DIY
                                Living Legend
                                • 07.sep.2007
                                • 1756

                                #30
                                Re: Proiectul meu

                                Postat în original de vampirex
                                Salut si bine v-am gasit,
                                Numele meu este Florin, sunt din Timisoara si vreau sa-mi fac singur mobila de bucatarie si dormitor, sper sa ma ajutati cu sfaturi deoarece sunt incepator in ale DIY-ului.

                                Sa va prezint proiectul meu:
                                <...>
                                Fiindca ai avut curajul sa-ti prezinti proiectul aici, in bataia focului, iata parerile mele.

                                1. Daca tot te pricepi si ai hotarat sa-ti faci singur mobila, de ce nu te orientezi spre lemn? Sculele pentru prelucrarea lemnului sunt mai ieftine si mai putine decat cele pe care ar trebui sa le achizitionezi pentru pal. Cat despre calitate si aspect, nici nu se compara!!!

                                2. Bucataria imi pare cam mica s-o incarci si cu dulapuri cu usi, si cu dulapuri cu sticla si cu rafturi deschise ... la care adaugi electocasnicele filtrul de cafea, microundele, cosul cu fructe si cate altele care aterizeaza in bucatarie ... parerea mea ...

                                3. Din propria-mi experienta pot sa-ti spun ca lucrul cel mai destept pe care l-am facut la momentul proiectarii bucatariei a fost sa alegem dulapurile de jos (mai putin cel de sub chiuveta si cel de colt) cu sertare; nu patru sertare (fiindca s-ar dovedi prea scunde) ci trei. Cele de sus, de inaltime mica iar celelalte doua mai inalte, egale intre ele. Nu exista metoda mai simpla si mai comoda sa depozitezi: vesela, castroane, oale, roboti de bucatarie, accesorii, paine, cartofi, ceapa, chei vechi si baterii, rulete, pixuri, leucoplast si medicamente, dopuri, tirbusoane si aeratoare, banda adeziva pentru racheta de tenis si mingiile respective, lanterne, surubelnite, banda scotch, pungi, lumanari, chibrituri, brichete, CD-uri, seminte de plante, si cate altele. Nu situ cum e la altii dar la noi si la multi cunoscuti, cu voie sau fara, toate astea aterizeaza in bucatarie!!!
                                Pana si in corpul de sub chiuveta am montat un raft metalic ce se trage in afara.

                                4. O truc foarte simplu (in cazul in care-ti contruiesti singur mobila) de a mari spatiul de depozitare este sa faci dulapurile de jos mai adanci decat standard. Nu numai ca vei castiga un pic mic de spatiu in dulapurile respective dar, mai important!, maresti vizibil spatiul de depozitare pe counter si, la fel de important!, poti astfel monta dulapurile suspendate un pic mai jos; deci le poti construi mai inalte. Uitandu-ma la schitele puse de tine, asta merge la mobilierul de pe partea stanga.
                                O alta varianta ar fi sa faci dulapurile suspendate un pic mai putin adanci (probeaza ce vrei sa tii in ele si construieste-le pe masura), caz in care din nou, le poti monta mai jos si s-ar putea sa castigi chiar inca un raft de depozitare.

                                5. Dupa parerea mea nu exista inaltime standard. Fiecare percepe altfel inaltimea dulapurilor. Tocmai fiindca-ti construiesti singur mobila, fa incercari. Constructii din carton (cutii vechi) exact la dimensiunea si pe pozitia dulapurilor (atat de baza cat si suspendate) te vor ajuta sa vezi cum e mai bine. Daca ai vedere in spatiu poti folosi numai banda de mascat pentru vopsit cu care sa trasezi pe pereti si pe pardoseala dulapurile.

                                6. Nu comentez nimic la adresa dormitorului fiindca eu am cu totul si cu totul alta viziune despre dormitor si n-as putea dormi intre toate acele dulapuri. Mai mult ca sigur ca ai motivele tale sa alegi varianta asta ... Spor la treaba!

                                Comentariu

                                Procesare...