Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • DIY
    Living Legend
    • 07.sep.2007
    • 1736

    #46
    Postat în original de vampirex
    <...> uite ceva asemanator as vrea <...>
    Asemanator dar, sper eu, foaaarte diferit.
    1. Chiuveta trebuie instalata cat mai aproape de latura libera a blatului si cat mai departe de latura cu peretele.
    2. Normal ar fi ca, intre aragaz si chiuveta, sa fie blat de lucru; deci chiuveta din poza ar fi trebuit sa aiba placa de surgere pe stanga si nu pe dreapta.
    3. culorile ... offf, culorile ... si finsajele ...

    Comentariu

    • vampirex
      Incepator
      • 25.ian.2010
      • 20

      #47
      Postat în original de DIY
      Asemanator dar, sper eu, foaaarte diferit
      era vorba doar de faptul ca vreau sertare sub chiuveta ... in rest nimic nu va fi la fel ... am vrut doar sa exemplific sertarele de sub chiuveta
      Postat în original de DIY
      1. Chiuveta trebuie instalata cat mai aproape de latura libera a blatului si cat mai departe de latura cu peretele.
      nu am inteles prea bine ce ai vrut sa spui aici ...
      Postat în original de DIY
      2. Normal ar fi ca, intre aragaz si chiuveta, sa fie blat de lucru; deci chiuveta din poza ar fi trebuit sa aiba placa de surgere pe stanga si nu pe dreapta.
      Intre chiuveta si aragaz va fi blat de lucru ... iar sub el va fi mascata masina de spalat haine
      Postat în original de DIY
      3. culorile ... offf, culorile ... si finsajele ...
      culorile din exemplu (roz) nu o sa le folosesc ... ma gandeam la ceva de genul .... woodline crem si un arin albastru deschis

      Comentariu

      • Bigboy1967
        Incepator
        • 20.sep.2012
        • 1

        #48
        Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

        Buna ziua stimati colegi ...
        Apelez la cei mai cunoscatori cu rugamintea de a ma ajuta ...
        Mentionez ca mi-am mai construit unele corpuri de mobila si deci am cat de cat experienta dar acum am nevoie de ajutorul vostru in ceea ce ma priveste pentru identificarea unui cod pentru un anumit model de PAL respectiv codul de culoare aferent.
        Deci am acasa un dormitor Xtend cumparat de la Lem's (Lemet) modelul acesta :

        Deoarece dimensiunile camerelor mele si implicit a dormitorului nu sunt asa generoase , doresc sa imi confectionez in regie proprie niste dulapioare deasupra dulapurilor mari ale dormitorului implicit pe coltarul-dulap inaltimea proiectata fiind de 540 mm.
        Problema care se pune la aflarea codului pentru aceiasi culoare de PAL .
        Pe site-ul Lem's ca denumire a culorii pentru acest model apare "nuc fano"
        La firmele de PAL la care am sunat si am intrebat , nu au stiut sa imi spuna daca au asa ceva si mi-au solicitat un cod pentru culoarea PAL-ului respectiv. Din ce am cautat eu pe site-uri nu am reusit sa identific acest cod de culoare iar la magazinele din oras care vand mobila Lem's nu am indraznit sa intreb (dar o sa o fac ...) stiind bine ca interesul lor este sa faci comanda direct la ei pentru achizitia de mobila inclusiv la comanda...
        Deci apelez la cei cunoscatori daca stiu cumva sa imi spuna ce cod are aceasta culoare "nuc fano" drept pentru care le multumesc anticipat....
        Cu stima si deosebit respect...
        Bigboy1967 (voicu67@ yahoo.com)

        Comentariu

        • catula
          Membru
          • 14.ian.2011
          • 109

          #49
          Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

          buna ziua am si eu niste intrebari...la usi si la sertare daca se pune abs de 2 cat se scade din usa???si balamalele cu ce holsuruburi se prind???cu 3.5x16???
          multumesc

          Comentariu

          • PROfan
            Moderator
            • 10.apr.2011
            • 662

            #50
            Răspuns la: Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

            Postat în original de catula
            buna ziua am si eu niste intrebari...la usi si la sertare daca se pune abs de 2 cat se scade din usa???si balamalele cu ce holsuruburi se prind???cu 3.5x16???
            multumesc
            - 4 mm pe înălțime si 4mm lungime dacă abs-ul se va pune pe contur;
            - da cu 3,5x16.

            Comentariu

            • catula
              Membru
              • 14.ian.2011
              • 109

              #51
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

              multumesc pentru raspuns...adica la o usa se scade 8 mm pe inaltime si 8 pe latime nu???si la sertare tot asa nu???si mai am o intrebare parca am mai auzit ca la corpurile de jos intre usa si blat ar trebui sa ramana o distanta mai mare adica cam un luft de veo 7 mm asa este?

              Comentariu

              • PROfan
                Moderator
                • 10.apr.2011
                • 662

                #52
                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

                Postat în original de catula
                ...adica la o usa se scade 8 mm pe inaltime si 8 pe latime nu???si la sertare tot asa nu???
                Nu. Abs de 2 inseamna ca abs-ul are grosimea de 2mm. Se scad 2 mm din latura care se va cantui cu abs.
                Exemplu: Usa cantuita vreau sa aibe dimensiunile de 590x397. Bucata de PAL va avea dimensiunile de 586x393.
                Postat în original de catula
                parca am mai auzit ca la corpurile de jos intre usa si blat ar trebui sa ramana o distanta mai mare adica cam un luft de veo 7 mm asa este?
                Eu las 6mm.

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6701

                  #53
                  Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

                  7 mm , 6 mm ..de ce asa mult ? cand stai pe scaun la masa si te uiti la mobila se vede urat spatiul acela ( parerea mea ) , 3mm e arhisuficient ...
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • catula
                    Membru
                    • 14.ian.2011
                    • 109

                    #54
                    Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

                    si eu nu am spus bine???ca nu inteleg daca am un corp de mobila de 60x60 cu o singura usa tre sa tai palul la 50.2x50.2 nu???cum spuneti dv 4 mm este abs ul nu 2 intr-o parte si 2 intr o parte si luftul care mai este asta nu inteleg....

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6701

                      #55
                      Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

                      @ catula : "luftul " ... reprezinta spatiul lasat intre partea de sus a usii si blatul de bucatarie ! Usa se taie luand in considerare cantul ce trebuie aplicat si aceasta distanta "luft" intre usa si blat ... daca dimensiunele is 590x397 si pui cand de 2 mm atunci usa va avea dimensiunile de 586x393 , dar trebuie ca inaltimea corpului in sine fara picioare sa fie de 593 .. priceput ?
                      Sau exprimarea dvs de "luft se refera la altceva .... ca de ex spatiul de acoperire a usii de ex daca e un corp cu 2 usi cu latimea de 800 sa zicem = usile se taie la latimea finala de 397 - la " luftul " asta va refereati ?
                      Ultima editare de coby; 05.nov.2013, 00:04.
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • catula
                        Membru
                        • 14.ian.2011
                        • 109

                        #56
                        Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

                        nu stiu ce este asa de greu... mai intreb odata daca vreau sa fac un corp suspendat la bucatarie de 80x80 cm avand 2 usi pe care se va pune cant abs de 2 mm cand ma duc la debitare la ce dimensiune trebuie taiate cele 2 usi???

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6701

                          #57
                          Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

                          2 usi de 795 x 395
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • PROfan
                            Moderator
                            • 10.apr.2011
                            • 662

                            #58
                            Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

                            Postat în original de coby
                            7 mm , 6 mm ..de ce asa mult ? cand stai pe scaun la masa si te uiti la mobila se vede urat spatiul acela ( parerea mea ) , 3mm e arhisuficient ...
                            Din mai multe motive.
                            Unul ar fi legat de cuptoarele incorporabile. In marea lor majoritate producatorii recomanda ca distanta dintre zona unde va fi asezat si blat sa fie de 600mm. Cand vei introduce cuptorul in locasul destinat vei observa ca usa, asimilata cu un front, va avea fata de blat un luft de 6-7mm. Daca fronturile adiacente au fata de blat doar un luft de 3mm nu se vede urat?
                            Al doilea ar fi legat de folosirea la sertare a glisierelor cu role, care la extragere se ridica un picut pe verticala si s-ar putea sa ai surpriza sa se intepeneasca de blat.
                            Cand am inceput sa incropesc piese de mobilier la fel eram obsedat de ideea cat mai fix, tolerante cat mai mici posibile. In timp mi-am schimbat optica.
                            E posibil sa fi vazut corpuri de mobilier de serie cu acele usi softforming la care oricat te-ai chinui sa reglezi usile n-ai sa reusesti. In mare parte se datoreaza conceptiei proaste, legate de inexistenta tolerantelor (lufturilor).

                            Comentariu

                            • Yo
                              Membru Marcant
                              Expert mobilier
                              • 20.mar.2008
                              • 555

                              #59
                              Răspuns la: Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

                              Postat în original de PROfan
                              Din mai multe motive.
                              Unul ar fi legat de cuptoarele incorporabile. In marea lor majoritate producatorii recomanda ca distanta dintre zona unde va fi asezat si blat sa fie de 600mm. Cand vei introduce cuptorul in locasul destinat vei observa ca usa, asimilata cu un front, va avea fata de blat un luft de 6-7mm. Daca fronturile adiacente au fata de blat doar un luft de 3mm nu se vede urat?
                              Al doilea ar fi legat de folosirea la sertare a glisierelor cu role, care la extragere se ridica un picut pe verticala si s-ar putea sa ai surpriza sa se intepeneasca de blat.
                              Cand am inceput sa incropesc piese de mobilier la fel eram obsedat de ideea cat mai fix, tolerante cat mai mici posibile. In timp mi-am schimbat optica.
                              E posibil sa fi vazut corpuri de mobilier de serie cu acele usi softforming la care oricat te-ai chinui sa reglezi usile n-ai sa reusesti. In mare parte se datoreaza conceptiei proaste, legate de inexistenta tolerantelor (lufturilor).
                              Asa este, si eu fac la fel.

                              Comentariu

                              • PROfan
                                Moderator
                                • 10.apr.2011
                                • 662

                                #60
                                Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

                                Postat în original de catula
                                nu stiu ce este asa de greu... mai intreb odata daca vreau sa fac un corp suspendat la bucatarie de 80x80 cm avand 2 usi pe care se va pune cant abs de 2 mm cand ma duc la debitare la ce dimensiune trebuie taiate cele 2 usi???
                                Nu te infuria; stai calm ca se rezolva.
                                Cu siguranta, daca vei primi mai multe raspunsuri la aceasta intrebare ele vor fi diferite. Acest lucru nu inseamna ca unul este adevarat iar celelalte false. Se poate opta pentru o varianta sau alta functie de gusturi sau pur si simplu aleatoriu, pentru ca trebuie sa iei o decizie. N-am sa-ti spun ca asa se face, ci cum fac eu.

                                In exemplul tau pentru un corp suspendat de bucatarie de 800x800 (mm) cu 2 usi (aplicate) pe care se va pune cant abs de 2 mm, eu, las urmatoarele tolerante:
                                -2mm intre usi;
                                -2mm de la usa pana la extremitatea laterala a corpului;
                                -2mm de la usa pana la partea de sus;
                                -2mm de la usa pana la partea de jos.
                                Pe lungime o usa (la cota finala cu canturile puse) are urmatoarea dimensiune: (800-2-2-2)/2=397mm
                                Pe inaltime o usa (la cota finala cu canturile puse) are urmatoarea dimensiune: 800-2-2=796mm
                                Dimensiunea finala a usii este de 796x397.

                                Dimensiunea usii fara abs de 2mm (dimensiunea de taiere) este 792x393.

                                Daca nu-ti convin tolerantele pe care le folosesc iti alegi altele si revii la rationamentul de mai sus.

                                Si cum un desen poate face cat o mie de cuvinte ...
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...