Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • catula
    Membru
    • 14.ian.2011
    • 109

    #61
    Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

    multumesc mult pentru raspunsuri dar nu asa am spus si eu mai devreme....la o usa de 60x60 se taie la 50.2??? si ati spus ca nu este bine??? singura diferent vad ca spuneti dvca lasati sa inteleg pe latime la usi in loc de 4 mm luft lasati 3 mm impartit in 2 nu??? si aa procedati la toate corpurile??? adica asta a fost unu de 80 cu doua usi dar daca este unu de 60 cu o usa pe latime lasati tot 3 mm luft ??? adica daca are 60x60 taiati usa la 50.2X50.3 sau 50.2x50.2 .multumesc

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6699

      #62
      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

      [QUOTE=catula;556035... si mai am o intrebare parca am mai auzit ca la corpurile de jos intre usa si blat ar trebui sa ramana o distanta mai mare adica cam un luft de veo 7 mm asa este? ..
      [/QUOTE]


      nene catula te cam incurci in exprimare si nu se intelegere ce informatii ceri ; pt a nu se creea confuzii pt fiecare intrebare incepi cu un numar
      1. ce.....
      2. care...
      asa cand primesti un raspuns stii carei intrebari corespunde .... pentru ca ai intrebat de "luft" la corpurile de JOS si asteptai raspuns pt corpurile de SUS ....
      P.S. cand va referiti la cote va rog specificati in milimetrii ca sa nu incurcam itele
      Ultima editare de coby; 05.nov.2013, 10:03.
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • catula
        Membru
        • 14.ian.2011
        • 109

        #63
        Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

        dle coby dv raspundeti fara sa intelegeti ce cer cum puneti dv 2 usi de 395x795 ???395+2+2=399 si 795+2+2=799 nu stiu cum impartiti dv acele lufturi care va raman la usi sa .....eu am intrebat foarte simplu eu stiam can debitezi o usa ca scazi 2 mm pe o parte+2 mm pe o parte abs ul si mai scazi 2mm luftul care o sa il ai pe o parte si 2 mm luftul care o sa il ai pe o parte deci la o usa oricare ar fi ea orice intrebare puneam eu cred ca un raspuns cat de cat aproape de adevar ar fi fost sa tai pe verticala fara 8 mm si pe orizontala fara 8 mm simplu nu????

        Comentariu

        • PROfan
          Moderator
          • 10.apr.2011
          • 662

          #64
          Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

          Postat în original de catula
          ... se taie la 50.2??? si ati spus ca nu este bine???
          Eu am inteles ca ai vrut sa scrii 59,2 dar poate altii sunt mai carcotasi. Ar fi de preferat sa folosesti mm ca sa scapi de virgula.
          La un corp suspendat cu o usa cu lugimea de 600mm scad 3mm (1,5mm stanga si 1,5mm dreapta). Asta asa de dragul standardizarii. Chestie de gust.

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6699

            #65
            Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

            Postat în original de catula
            ....la o usa de 60x60 ... adica daca are 60x60 taiati usa la 50.2X50.3 sau 50.2x50.2 .multumesc
            Aici iar le incurcati .. e vorba de 1 ( una ) usa ?? atunci de ce 502 ... sau 592 ?
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • catula
              Membru
              • 14.ian.2011
              • 109

              #66
              Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

              multumesc mult domule profan am inteles acum dv la bucatarie lasati scadeti pe verticata 8 mm si pe orizontala 7 mm la toate usile iar la corpurile de jos pe verticala cand scazi sa iti mai ramana intre blat si usa 6 mm ....am facut si eu fratelui meu acum 2 ani mobila dar nu ma stiu cum am scazut acum vreau sa ii fac la casa unui vecin bun si nu vreau sa gresesc ceva) o sa mai revin cu intrebari ca or sa mai fie sigur daca vreti sa vedeti poze cu ce am facut sa imi spuneti sa va dati o parere si multumesc mult inca odata

              Comentariu

              • catula
                Membru
                • 14.ian.2011
                • 109

                #67
                Răspuns la: Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

                domnule coby cititi bine va rog,,,, scrie 50.2 adica inseamna 50 cm si 2 mm ok???
                Ultima editare de catula; 05.nov.2013, 10:27.

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6699

                  #68
                  Răspuns la: Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

                  Postat în original de catula
                  domnule coby cititi bine va rog,,,, scrie 50.2 adica inseamna 50 cm si 2 mm ok???
                  Asta am inteles la corp de 600 dvs faceti usa de 502 - is curios sa vad si eu poze cu "lucrarea "
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • PROfan
                    Moderator
                    • 10.apr.2011
                    • 662

                    #69
                    Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

                    Postat în original de catula
                    ... daca vreti sa vedeti poze cu ce am facut sa imi spuneti sa va dati o parere...
                    Bagă poze! Bagă poze! că moda se schimbă repede rău! - vorba cântecului

                    Comentariu

                    • catula
                      Membru
                      • 14.ian.2011
                      • 109

                      #70
                      Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

                      nu usaaaaaaa de 502 asa o tai la 502 si mai vin 2 abs +2abs = ramane usa de 506?????

                      Comentariu

                      • catula
                        Membru
                        • 14.ian.2011
                        • 109

                        #71
                        Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

                        pozele cu ce am facut eu...
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • PROfan
                          Moderator
                          • 10.apr.2011
                          • 662

                          #72
                          Răspuns la: Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

                          Postat în original de catula
                          pozele cu ce am facut eu...
                          Parca le-am mai vazut postate pe aici pe undeva. Ce-am remarcat de prima data, folosirea tubulaturii de ventilatie pentru evacuarea hotei. Ingenios.

                          Comentariu

                          • catula
                            Membru
                            • 14.ian.2011
                            • 109

                            #73
                            Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

                            Am.vazut undeva si am spus ca se here Mai bine decat cu burlan

                            Comentariu

                            • PROfan
                              Moderator
                              • 10.apr.2011
                              • 662

                              #74
                              Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

                              Postat în original de catula
                              Am.vazut undeva si am spus ca se here Mai bine decat cu burlan
                              Oricum nu reuseai sa flexezi un burlan asa din scurt.

                              Comentariu

                              • catula
                                Membru
                                • 14.ian.2011
                                • 109

                                #75
                                Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

                                Da asa este...

                                Comentariu

                                Procesare...