Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ChiBo
    Membru Marcant
    • 26.iul.2010
    • 506

    #76
    Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

    frumos, well done.

    Comentariu

    • vladj
      Incepator
      • 24.sep.2014
      • 1

      #77
      Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

      Buna seara! Vreau sa-mi construiesc singur mobila de bucatarie si am o nelamurire legata de dulapul in care voi incorpora cuptorul electric.
      El va fi suspendat la nivelul ochilor.
      Intrebarea mea este: De ce grosime trebuie sa fie PAL-ul pentru dulap?

      Multumesc anticipat

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6701

        #78
        Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

        16 , 18, 19 , 21, 28, 30 mm etc . Nu grosimea pal ului conteaza ci constructia dulapului si sistemul de ancorare !
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • mirceaknap
          Living Legend
          • 05.mar.2011
          • 1411

          #79
          Răspuns la: Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

          Postat în original de coby
          16 , 18, 19 , 21, 28, 30 mm etc . Nu grosimea pal ului conteaza ci constructia dulapului si sistemul de ancorare !
          30 mm vi se pare ca este o grosime suficienta pt a sustine un cuptor electric?
          Cata mobila de bucatarie ati vazut dvs ca a fost cofectionata din pal de 30 mm?

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6701

            #80
            Răspuns la: Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

            Postat în original de mirceaknap
            30 mm vi se pare ca este o grosime suficienta pt a sustine un cuptor electric?
            Cata mobila de bucatarie ati vazut dvs ca a fost cofectionata din pal de 30 mm?
            M am referit la design ; de ex pal ul de la ikea cu grosime de 28 mm - nu era vorba de rezistenta , intru cat si un pal de 16 mm rezista f bine!
            Poate dumneata nu ai vazut mobila facuta la comanda cu pal de 30 sau de 36 ... insa exista , numa ca s nu s pt oricine ( costa mult mai mult ) .
            P.S. corp cu placa de " fund" din blat de 30 mm ( tot pt aspect mai diferit ... )
            Ultima editare de coby; 24.sep.2014, 23:30.
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • mirceaknap
              Living Legend
              • 05.mar.2011
              • 1411

              #81
              Răspuns la: Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

              Postat în original de coby
              M am referit la design ; de ex pal ul de la ikea cu grosime de 28 mm - nu era vorba de rezistenta , intru cat si un pal de 16 mm rezista f bine!
              Poate dumneata nu ai vazut mobila facuta la comanda cu pal de 30 sau de 36 ... insa exista , numa ca s nu s pt oricine ( costa mult mai mult ) .
              P.S. corp cu placa de " fund" din blat de 30 mm ( tot pt aspect mai diferit ... )
              Palul cel mai uzual este cel de 18 mm.
              Pretul este cel care dicteaza de multe ori si calitatea lucrari.
              Asta nu inseamna ca palul de 18 mm nu satisface nevoile doritorilor de mobilier nou.

              Comentariu

              • PROfan
                Moderator
                • 10.apr.2011
                • 662

                #82
                Răspuns la: Construire mobila dormitor si bucatarie - DIY

                Postat în original de vladj
                ... o nelamurire legata de dulapul in care voi incorpora cuptorul electric.
                El va fi suspendat la nivelul ochilor. ...
                Întrebarea mea este: de ce la nivelul ochilor (~1600mm de la sol)? Aș fii curios să asist cum vei extrage tava încinsă cu friptură din cuptor.

                Postat în original de vladj
                ...De ce grosime trebuie sa fie PAL-ul pentru dulap?...
                De ce grosime vrea mușchii tăi.

                Offtopic - Este destul de răspândită percepția cum că ar exista un anumit tipar după care se confecționează mobilierul; nemuritorul șablon "așa se face". Nu există așa ceva. Parcă tot aici, pe forum, deschisese cineva un topic cu piese de mobilier executate din bețe de chibrit. Cine a vizitat un târg de mobilă, a observat diversitatea de forme, grosimi și materiale doar a blatului de bucătărie.

                Comentariu

                Procesare...