Totul despre MOBILIER

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • danutz83
    Incepator
    • 17.mai.2012
    • 48

    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    e vorba de cant de 2mm iar de aplicat se vor ocupa baietii de la atelier.Tot baietii de acolo mi-au zis ceva de un lipici pentru dublarea placilor,ce crezi e buna metoda asta de dublare?Eu vreau sa realizez un corp de mobila de 2600*500 care va avea pe lungime 4 sertare,baza va fi palul acesta dublat,iar lateralele si partea de sus vor fi din pal de 18

    Comentariu

    • PROfan
      Moderator
      • 10.apr.2011
      • 662

      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

      Postat în original de danutz83
      e vorba de cant de 2mm iar de aplicat se vor ocupa baietii de la atelier.Tot baietii de acolo mi-au zis ceva de un lipici pentru dublarea placilor,ce crezi e buna metoda asta de dublare?Eu vreau sa realizez un corp de mobila de 2600*500 care va avea pe lungime 4 sertare,baza va fi palul acesta dublat,iar lateralele si partea de sus vor fi din pal de 18
      Din relatările tale am dedus că vrei să realizezi un corp asemănător cu cel din desenele ataşate. Dacă nu m-am înşelat atunci bucăţile de panou pe care vrei să le solidarizezi (josul corpului) pot fi unite foarte uşor cu holtzsuruburi 4x30.
      Cât despre afirmaţia “de prins trebuie să le prindă clientul” este o formă voalată prin care sugerează să pui deoparte nişte bănuţi pentru câteva berici deoarece nu are în fişa postului această sarcină. (Bănuiesc că ţi-ai petrecut timpul în ţărişoara asta nu în occidentul cu capitalism putred şi decadent!)

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Comoda 4 sertare.jpg 
Afișări:	521 
Mărime:	56,6 KB 
ID:	602562 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Laterala.jpg 
Afișări:	518 
Mărime:	65,5 KB 
ID:	602563 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Fata.jpg 
Afișări:	495 
Mărime:	68,6 KB 
ID:	602564 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Detaliu.jpg 
Afișări:	551 
Mărime:	87,2 KB 
ID:	602565

      Comentariu

      • rubenchelu
        Incepator
        • 30.oct.2011
        • 30

        Răspuns la: Totul despre MOBILIER

        buna am auzit ca a aparut cant abs preadezivat a lucrat cineva cu asa ceva?
        rubenchelu

        Comentariu

        • danutz83
          Incepator
          • 17.mai.2012
          • 48

          Răspuns la: Totul despre MOBILIER

          profan mersi de ajutor,ceea ce vreau sa fac seamana izbitor cu comoda expusa de tine,am fost la atelier si am cam inteles cum merge treaba,poti sa imi spui,ca am vazut ca in ultima vreme numai tu ai ramas sa ajuti,cat spatiu sa las intre sertare si cum pot imbina lateralele si partea de sus intre ele fara sa se vada,daca e bine cu cepuri de lemn,ce dimensiune sa aiba acestea? inca o data iti multumesc

          Comentariu

          • PROfan
            Moderator
            • 10.apr.2011
            • 662

            Răspuns la: Totul despre MOBILIER

            Postat în original de danutz83
            ...cat spatiu sa las intre sertare si cum pot imbina lateralele si partea de sus intre ele fara sa se vada...
            Spaţiu:
            stânga-3mm
            dreapta-3mm
            jos-3mm
            sus-5mm

            Îmbinare:
            Colţari tip L.

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Coltari tip L.jpg 
Afișări:	524 
Mărime:	53,7 KB 
ID:	602585

            Comentariu

            • danutz83
              Incepator
              • 17.mai.2012
              • 48

              Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

              profan,am vazut in imaginile postate de tine ca sinele sunt montate in partea de jos a sertarului.E ok,asa? S-au nu are importanta?
              In legatura cu acei coltari tip L mi se pare dificil de prins in interior,poti sa imi descri putin procesul?Exista o anume ordine pe care sa o respect? Multumesc

              Comentariu

              • PROfan
                Moderator
                • 10.apr.2011
                • 662

                Totul despre MOBILIER

                Postat în original de danutz83
                ...sinele sunt montate in partea de jos a sertarului.E ok,asa? S-au nu are importanta?...
                Nu există un manual sau reguli despre cum se construiesc piesele de mobilier. Dă frâu liber imaginaţiei şi improvizează cât poţi de mult (structură, materiale…). Important este să iasă ceva funcţional şi dacă bucură şi ochiul cu atât mai bine.

                În legătură cu colţarii.
                Nu trebuie să ai IQ-ul peste medie ca să prinzi mai întâi susul corpului şi bucăţile verticale şi în final josul corpului. Sunt aspecte care ţin de simţul practic care se dobândeşte în timp.

                În legătură cu "şinele".
                Primul lucru este să te informezi despre ce există şi s-a inventat în domeniu (producţia de mobilier), apoi să te hotărăşti ce anume vei folosi în funcţie de specificaţiile producătorului. Orice sfat despre alegerea unei anumite feronerii are o doză foarte mare de subiectivism.
                Concret studiază sau măcar răsfoieşte mai întâi cataloagele Blum (http://www.blum.com/ro/ro/01/99/index.php) şi Häfele (http://easylink.hafele.com/is-bin/IN...6318C3ADF76BB3) (branduri în domeniu) după care mai stăm de vorbă.

                Comentariu

                • danutz83
                  Incepator
                  • 17.mai.2012
                  • 48

                  Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                  Ce parere ai despre demontabili,sunt dificili pentru unul ca mine care inca nu are la activ decat o comoda tv din lemn masiv? Sunt de preferat acelor coltari sau cepuri de lemn?
                  Stii cumva ce preturi au?

                  Comentariu

                  • PROfan
                    Moderator
                    • 10.apr.2011
                    • 662

                    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                    Postat în original de danutz83
                    Ce parere ai despre demontabili,sunt dificili pentru unul ca mine care inca nu are la activ decat o comoda tv din lemn masiv? Sunt de preferat acelor coltari sau cepuri de lemn?
                    Stii cumva ce preturi au?
                    Încearcă să pui întrebări concrete, la obiect, cu un grad cât mai mic de generalitate.
                    Am să-ţi răspund în acelaşi registru.
                    Despre unii demontabili am o parere bună iar despre alţii o părere proastă.
                    Unii demontabili se montează uşor, alţii presupun precizie deci mai greu şi alţii aşa şi-aşa.
                    Unii sunt mai ieftini, alţii mai scumpi dar în general corespund raportului preţ/calitate, ca orice produs.
                    Vezi ce nasol este!

                    Comentariu

                    • danutz83
                      Incepator
                      • 17.mai.2012
                      • 48

                      Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                      Profan,trebuie sa ma intelegi deoarece multe chestii la mine sunt in stadiul de ,,auzite,, eu vreau sa fac niste corpuri de mobila acasa din cauza banilor putini din ziua de azi si a preturilor din magazinele de mobila.As vrea sa fac o comoda de 2600*500 care va avea partea de jos pal dublat 2600*500,lateralele de 480*210,iar peste ele va veni o placa de pal de 2600*480.Corpul va avea de-a lungul lui 4 sertare,problema apare la dimensiunile fetelor de sertare avand grija lufturilor intre sertare si intre sus/jos.Daca poti sa ma ajuti cu aceste dimensiuni ti-as fi recunoscator.Mentionez ca sertarele odata inchise vor avea muchia de sus la nivel cu placa de pal ce vine deasupra corpului.Multumesc mult

                      Comentariu

                      • PROfan
                        Moderator
                        • 10.apr.2011
                        • 662

                        Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                        Ca să-ţi folosească tot ce-ţi povestesc ar trebui să ştiu ce unelte şi dispozitive ai la dispoziţie.

                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Perspectiva.jpg 
Afișări:	576 
Mărime:	54,5 KB 
ID:	602652 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Din fata.jpg 
Afișări:	564 
Mărime:	57,0 KB 
ID:	602653 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Din laterala.jpg 
Afișări:	525 
Mărime:	44,7 KB 
ID:	602654 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Detaliu.jpg 
Afișări:	535 
Mărime:	32,4 KB 
ID:	602655 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	lista bucati.jpg 
Afișări:	505 
Mărime:	101,7 KB 
ID:	602656

                        Comentariu

                        • danutz83
                          Incepator
                          • 17.mai.2012
                          • 48

                          Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                          Personal nu prea dispun de scule,as vrea totusi sa imi cumpar o bormasina,apropo,daca imi poti recomanda ceva in sensul asta, dar sa o pot folosi si la ceva amenajari ulterioare(montare gresie,suspendari mobila,montare placi rigips,etc).Eventual mai pot imprumuta sau chiar achizitiona daca bugetul imi permite,numai sa stiu ce imi trebuie.As mai vrea sa ma ajuti si cu imbinarile atat la corp cat si la sertare,la prinderea fetelor de sertar,cred ca la aproape totul,dupa cate observi,eu sunt aproape de zero.Am mai citit si eu pe forumuri asa ca, de inteles,cred ca o sa intelef,cat de cat.Ar mai fi si dublarea acelui pal de la baza,cei de la atelier mi-au zis ca au ei de vanzare o solutie cu care sa lipesc placile,eu insa am vazut ,cat stateam cu ei de vorba,la un client ca avea asa ceva dar dublat cu niste holzsuruburi,cred.Multumesc frumos.

                          Comentariu

                          • PROfan
                            Moderator
                            • 10.apr.2011
                            • 662

                            Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                            Postat în original de danutz83
                            ...eu sunt aproape de zero...
                            Ar fi de preferat să reciteşti postul #247 şi să ţii cont de ultima frază.

                            Comentariu

                            • danutz83
                              Incepator
                              • 17.mai.2012
                              • 48

                              Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                              Poti macar sa imi spui ,te rog, de ce lasi 4mm intre sertare,nu este prea mult,parca arata prea mare luftul ala...nu inteleg,multumesc

                              Comentariu

                              • PROfan
                                Moderator
                                • 10.apr.2011
                                • 662

                                Totul despre MOBILIER

                                Postat în original de danutz83
                                Poti macar sa imi spui ,te rog, de ce lasi 4mm intre sertare,nu este prea mult,parca arata prea mare luftul ala...nu inteleg,multumesc
                                Repet: Nu există standarde sau reguli. Am lăsat 4mm pentru că aşa vrea muşchii mei, chestie de gusturi. Dacă tu vrei să laşi, de exemplu, 0,2mm n-ai decât dar ia în calcul şi posibilitatea de a realiza practic acea toleranţă fără să afecteze funcţionalitatea.
                                Într-una din zilele următoare am să postez un link de unde poţi descărca aplicaţia DYNALOG 2.8 Limited cu ajutorul căreia poţi proiecta corpuri de mobilier în strânsă corelaţie cu feroneria aleasă.

                                Comentariu

                                Procesare...