Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Totul despre MOBILIER

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

uite Yo ca tot mai intrebat de roletele acelea de le pusesem la proiectul de bucatarie stanga dreapta se gasesc la FEROMOB de exemplu cele mai ieftine sunt de 500 latime pe 1m inaltime la 650 lei din cate am vazut iar cel mai scump urca undeva la 11 mil de 1juma pe 800/900.
    sunt frumoase dar totusi cam piperate la pret zic eu.....
    Fișiere atașate

Comentariu

Postat în original de ChiBo
      uite Yo ca tot mai intrebat de roletele acelea de le pusesem la proiectul de bucatarie stanga dreapta se gasesc la FEROMOB de exemplu cele mai ieftine sunt de 500 latime pe 1m inaltime la 650 lei din cate am vazut iar cel mai scump urca undeva la 11 mil de 1juma pe 800/900.
      sunt frumoase dar totusi cam piperate la pret zic eu.....
      La aceste materiale stii un pret sau dimensiuni?
      Fișiere atașate

Comentariu

Grosime 1,2 mm, coala de 1780x1080 mm. pret aprox. 250 RON/ coala+ TVA.

Comentariu

daca e autocolant aam luat acu de la salice cu 521 lei coala de 2600 x 1000
          asta daca sunt autocolante /melacard de acela care are o parte de se lipeste

Comentariu

am si eu o intrebare pentru voi, adresata celor care au folosit pana acu acele cosuri lemon.
            se pun de obicei in corpuri cu fatada fixa si usa sunt din aluminiu (cred) de forma unei "bob de fasole" acele polite rotative.
            intrebarea mea este pentru ca acele polite sa iasa din corp fara probleme de cat ar trebui sa fie usa pe latime?

Comentariu

Am de facut un mobilier de living si o parte din el trebuie facut cu pal de 36 mm, pe la noi nu ieste asa ca trebuie sa dublez palul.
              Eu am mai dublat pal ,dar as vrea sa stiu voi cum o faceti? care ar fi variantele de dublare ?

Comentariu

Postat în original de Yo
                Am de facut un mobilier de living si o parte din el trebuie facut cu pal de 36 mm, pe la noi nu ieste asa ca trebuie sa dublez palul.
                Eu am mai dublat pal, dar as vrea sa stiu voi cum o faceti? care ar fi variantele de dublare ?
                In legatura cu PAL-ul de 38 mm, incearca sa cauti la mai multi furnizori, sunt unii care au si asa ceva. (in Brasov de exemplu, gasesti).

Comentariu

in ALba-Iulia cand e vorba ca palul sa aiba 36 de obicei se merge pe varianta cu 2 de 18 dublate, pe care se pune cant dupa dublare.
                  Acum varianta de dublare ramane la libera alegere de exemplu daca e blat de masa cele 2 placi se dubleaza in suruburi de 30, iar daca avem de dublat 2 polite la care se vad amandoua partile noi le dublam cu tipli de lemn .
                  procedeul cu tipli e ceva de genu :
                  -poti da gaurile cu mana si apoi sa tintesti a 2 placa pe prima sau poti folosi multipla (daca are firma sau tu) si atunci nu mai trebuie tintit nimic doar pus aracet si bagati tipli.
                  ATENTIE :de obicei acei tipli de lemn sunt mai lungi decat grosimea celor 2 placi de pal asa ca este recomandat sa TAIEM PUTIN DIN EI pentru a evita ca atunci cand lovesti cu ciocanul de guma sa crape palul.
                  astea sunt metodele pe care le stiu eu daca cineva face altfel nu ezitati sa potati aici
                  orice info e bine venita )

Comentariu

Postat în original de coretweaker
                    Postat în original de Yo
                    Eu am mai dublat pal, dar as vrea sa stiu voi cum o faceti? care ar fi variantele de dublare ?
                    In legatura cu PAL-ul de 38 mm, incearca sa cauti la mai multi furnizori, sunt unii care au si asa ceva. (in Brasov de exemplu, gasesti).
                    sincer eu pana acum nu am auzit de pal de 38.
                    dar totusi daca zici ca exista e foarte bine te scuteste de multa treaba.
                    nu stii un pret/coala la acest pal? de ex daca faci o mobila cum este cazul lui YO in care sa folosesti si pal mai gros ai iesi mai scump/la fel ca si daca ai cumpara pal normal pe care sa il dublezi?
                    DIn cate stiu palul de 25 e mai scump cu ceva decat cel de 18, atunci inseamna ca palul de 38 de care zici e mai scump cu ceva decat cel de 25 nu?
                    apropo ca tot vine vb de ce nu ai folosit de 25 pal Yo la living?
                    ma gandesc ca iti trebuia pal mai gros la blat ceva polite pe perete si.....?

Comentariu

si daca tot vb de mobila din pal mai gros de 18 am vazut ceva mobilier de la o firma destul de mare de la noi din tara, nu ii zic numele ca nu e frumos care vindea livinguri cu o estetica deosebita din fata se vedea tot pal de 36 ceva de genu.
                      Dar daca aveti ocazia sa studiati o mobila din aceasta o sa ramaneti uimiti cum este facuta si cat din mobilier "este de 36")
                      majoritatea cred ca ati ghicit )) doar partea din fata si .................
                      doar ce conteaza sa ia ochiul la om.
                      de aceea pretul lor e asa mic si al nostru calculat e cu mult mai mare))

Comentariu

revin cu intrebarea pentru acel sistem lemon (stiu eu ca ii zice) ca nu il gasesc nici unde
                        o sa pun 2 poze ca sa va dati seama de ce vorbesc
                        Fișiere atașate

Comentariu

Postat în original de coretweaker
                          Postat în original de Yo
                          dar totusi daca zici ca exista e foarte bine te scuteste de multa treaba.
                          nu stii un pret/coala la acest pal? de ex daca faci o mobila cum este cazul lui YO in care sa folosesti si pal mai gros ai iesi mai scump/la fel ca si daca ai cumpara pal normal pe care sa il dublezi?
                          DIn cate stiu palul de 25 e mai scump cu ceva decat cel de 18, atunci inseamna ca palul de 38 de care zici e mai scump cu ceva decat cel de 25 nu?
                          ma gandesc ca iti trebuia pal mai gros la blat ceva polite pe perete si.....?
                          Mai exista o posibilitate de dublare, cu un adeziv special ce se gaseste tot la furnizorii de PAL, dupa care se taie la dimeniunile necesre. Eu personal nu am folosit dublarea niciodata. La mobilier se poate vedea daca PAL-ul este dublat sau nu, cu ruleta... daca are 36 mm (atunci este dublat din 2x1, iar daca are 38 mm atunci este dintr-o bucata. Ca sortimente, PAL-ul de 38 se gaseste in mai putine variante decat cel standard de 18, dar totusi ai de unde alege (cam in aceeasi situatie este si cel de 25 mm). Eu am folosit la mine acasa patru variante de PAL de 38 mm: Stejar Ciocolata, Nuc Aida Tabac, Stejar Ferrara Deschis si Stejar Ferrara Brun, toate fabricate de "EGGER". Ca pret, PAL-ul de 38 este cam dublu fata de cel de 18 mm.
                          De ce nu am folosit PAL de 25 mm in living? Este doar o chestiune personala de gusturi, mie imi place ca mobilierul sa aiba un "aer de soliditate", PAL-ul de 18 sau cel de 25 chiar daca sunt ok altfel, par cam subtirele. La corpurile de mobilier mai mari, PAL-ul de 38 mm are pe langa criteriul estetic si un aport marit la rezistenta. De exemplu, dulapurile de haine au 1800/h=2200/60 si au lateralele si partea de deasupra din PAL de 38 mm, a caror structura am rigidizat-o cu un fund din PAL de 18 mm. In interior, dulapurile sunt compartimentate cu PAL de 18 mm. Am facut niste dulapuri care au o rigiditate foarte mare fata de cele clasice (din PAL de 18 cu fund din PFL), care tind sa "se indoaie" ca niste cutii din carton.

Comentariu

ma gandesc ca iti trebuia pal mai gros la blat ceva polite pe perete si.....?[/quote]
                            O grosime de pal de 38 poti obtine si din pal de 19 mm grosime, la noi este si de 18 si de 19 mm.

Nu se gaseste pe la noi pal de 36 sau de 38.

Eu dublarea palului il fac cu adeziv D3 care este foarte rezistent chiar si la umezeala si bag palul la presa, nu am folosit pina acum cu tipli da nu este o idee rea. La presa mi se pare ca iese mai la fix si nu mai terbuie sa mai cureti dupa lipire.

Comentariu

da bine zis asta e slabiciunea dulapurilor mari acel PFL de pe spate si......nu ai ce face ca sa bagi placa de pal ) iesi pierdere fata de banii care ti da clientul.
                              si acum intrebare ) daca ruleta mea fura 2 mm si in loc de 38 arata 36 si invers ))))
                              bine era o gluma, eu cred ca indiferent ce metoda folosesti e bine si cu acel pal de 38, ori prin dublare esti tot cam acolo, castigi putin timp cu cel care este direct de 38 dar.........
                              vreau sa te intreb ceva in ceea ce ai postat ai zis ca partea de deasupra si lateralele sunt de 38 si fundul de 18? sau nu am inteles eu bine?

Comentariu

doamne deci mam incurcat in ................ in fine))) nu mai stiu care ce a scris))
                                Yo nam inteles ce vrei sa zici cu "cureti dupa lipire")) de obicei cu tipli de lemn lasi placile cu 1 cm mai mari sa zic decat trebuie si le stantezi pe circular dupa aceea la cota exacta
                                si daca tot vrei poti pune aracet ptr lemn si intre cele 2 placi si fii sigur ca nu se mai desface ever)
                                presarea palului .......... nu vreau sa te contrazic dar nu mi se pare idee chiar buna stii tu cum e cu melamina vietzii te trezesti la om in casa cu .......

Comentariu

Procesare...
                                X