Totul despre MOBILIER

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • pycostef
    Membru
    • 05.ian.2011
    • 154

    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Buna ziua, astazi am fost la cineva in vizita care si-a facut mobila de bucatarie cu o firma din Buc si e nemultumita de faptul ca intre lateralele chiuvetei si plitei si perete au bagat silicon transparent (sagetile galbene din foto)...ma intreba dc exista vreo sansa sa puna altceva si sincer nu am stiu ce sa-i raspund...intre chiuveta, respectiv plita si pereti sunt circa 5-6 mm distanta si ma gandeam sa-i dau jos siliconu si sa ii pun terminatii de blat, dar ma gandesc ca tot va ramane spatiu intre blat si perete, pe unde sa se infiltreze apa...dc are cineva o idee cum sa o ajut pe pers respectiva...multumesc anticipat

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	problema mia.jpg 
Afișări:	396 
Mărime:	32,3 KB 
ID:	615361

    Comentariu

    • PROfan
      Moderator
      • 10.apr.2011
      • 662

      Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

      Postat în original de pycostef
      Buna ziua, astazi am fost la cineva in vizita care si-a facut mobila de bucatarie cu o firma din Buc si e nemultumita de faptul ca intre lateralele chiuvetei si plitei si perete au bagat silicon transparent (sagetile galbene din foto)...ma intreba dc exista vreo sansa sa puna altceva si sincer nu am stiu ce sa-i raspund...intre chiuveta, respectiv plita si pereti sunt circa 5-6 mm distanta si ma gandeam sa-i dau jos siliconu si sa ii pun terminatii de blat, dar ma gandesc ca tot va ramane spatiu intre blat si perete, pe unde sa se infiltreze apa...dc are cineva o idee cum sa o ajut pe pers respectiva...multumesc anticipat
      N-ai cu ce s-o ajuți (dezinterasat sau nu). Este o eroare tipică de concepție care poate fi catalogată sub motto-ul "merge și aşa".

      Comentariu

      • pycostef
        Membru
        • 05.ian.2011
        • 154

        Răspuns la: Totul despre MOBILIER

        Dc stau sa ma gandesc mai bine, asezarea chiuvetei si a plitei asa, este singurul mod in care se putea face pt ca:
        - intre chiuveta si peretele din stanga acesteia este pus frigiderul, iar intre acesta si lateralul de la masca de chiuveta sunt max 2 cm... de fapt masca de chiuveta a fost facuta fix cat sa incapa chiuveta (corpul are vreo 500, dc mai tine minte bine);
        - in partea dreapta a plitei este pozitionata centrala, deci nu avea cum sa o mute...
        De fapt, cred ca asta era singura modalitate in care se puteau aseza, din cauza acelei nise prin care trece teava de scurgere...dc peretele era drept altfel statea treaba...dc imi amintesc bine, d-soara chiar se plangea ca mai bine nu baga frigiderul acolo pt ca sta mai tot timpul stropit de apa si ca in partea de jos a inceput sa rugineasca...oricum multumesc PROfan pt raspuns...

        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	problema mia 1.jpg 
Afișări:	412 
Mărime:	38,9 KB 
ID:	615371

        Comentariu

        • blackmamba
          Incepator
          • 28.aug.2012
          • 29

          Răspuns la: Totul despre MOBILIER

          Salut,

          Am trecut ieri pe la Kika in cautare de idei pentru bucatarie.

          Mi-au placut niste sertare fara maner, cantul in capatul superior fiind frezat/scobit pe rotund.
          Aveau amortizoare dar nu cred ca erau de la Blum si sigur nu erau Servo-Drive.

          Cred ca sunt ideale pentru parintii cu copii mici ca nu se mai agata, nu mai trag tot timpul de ele.
          Intrebari pentru cei care au sistemul asta:
          - cat e de scump?
          - mi s-a parut greu de tras sertarele cu o singura mana, trebuie sa pui forta in degete. Daca le mai si umpli cu 10-15KG de vase, deja nu cred ca se mai pot deschide

          Am mai vazut un sistem de colt, un ax pe care se invarteau niste niste tavi. Mi s-a parut genial, oare cat e de scump?

          Multumesc

          Comentariu

          • catalin-g3
            Incepator
            • 06.nov.2012
            • 8

            Răspuns la: Totul despre MOBILIER

            Va salut,

            Caut o solutie la urmatoarea problema.
            Am facut un dulap (2000x800x500) cu usa de 2000x800. Usa de cand am montat-o am observat ca este stramba (s-a curbat palul) si nu se mai inchide perfect, adica este bombata la mijloc. Ma gandeam sa ii pun ceva pe spate, o traversa metalica, dar nu imi dau seama ce as putea pune ca sa arate si cat decat bine.

            Comentariu

            • sisica_si
              Membru Marcant
              • 19.dec.2013
              • 937

              Răspuns la: Totul despre MOBILIER

              Poi sa indrepti si sa ramana drept numai cu un cornier poti face asta, dar va ingreuna prea tare usa.
              Eu as da usa in doua, 1000*800 si asa rezolva problema.

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6865

                Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                Cum se inchide/deschide usa ? Culiseaza ? Da mai multe detalii si pune si o poza sa vedem cum se poate rezolva
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • catalin-g3
                  Incepator
                  • 06.nov.2012
                  • 8

                  Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                  Usa are 4 balamale (nu este culisanta). Este bombata de la mijloc spre exterior, adica sta cu capetele lipite si mijlocul impins in afara cam 4-5mm.
                  Momentan nu vreau sa o micsorez pentru ca sotiei asa ii place.
                  Ma gandeam la o margine din aia de aluminiu de au usile culisante....

                  Comentariu

                  • sisica_si
                    Membru Marcant
                    • 19.dec.2013
                    • 937

                    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                    Profil U.

                    Dar nu stiu cat de bine tine PAL-ul drept.

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6865

                      Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                      Postat în original de catalin-g3
                      Momentan nu vreau sa o micsorez pentru ca sotiei asa ii place.
                      Ma gandeam la o margine din aia de aluminiu de au usile culisante....
                      Poti sa pui profile de aluminium dar mare lucru nu vei rezolva si profilele acele se vor curba - este prea mare ( lata ) usa ( o fi aratand frumos dar la deschidere ocupa un spatiu cam mare ..) ; ai incercat un reglaj din balamale ?
                      P.S. schimba usa cu alta foaie de pal si pune balamale reglabile daca nu ai asa ceva .
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • sisica_si
                        Membru Marcant
                        • 19.dec.2013
                        • 937

                        Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                        Cota aia de 2000 e prea mare.
                        La fel se va intampla.
                        La fel patesc si eu.
                        Am avut culisante, si s-au lasat, am pus balamale si sa indreptat decata in partea cu balamale, partea cealalta a ramas bombata.
                        Am refacut tot dulapul cu usi mai mici.
                        Dupa am gasit solutia, usi glisante sustinute sus, nu jos.
                        Jos sa aibe decat ghidaj.

                        Comentariu

                        • catalin-g3
                          Incepator
                          • 06.nov.2012
                          • 8

                          Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                          Va multumesc pentru raspunsuri.
                          Usa chiar daca ocupa spatiu mare la deschidere nu e o problema.
                          Are balamale reglabile (FGV-uri). Am incercat si sa o reglez. Se indreapta doar pe partea cu balamalele.
                          Problema e ca e foarte lata la 800mm. Am mai facut un dulap cu 2 usi 2000x1000.500 si la asta nu sunt probleme.

                          Cred ca pana la urma o sa o tai in 2 bucati

                          Comentariu

                          • sisica_si
                            Membru Marcant
                            • 19.dec.2013
                            • 937

                            Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                            Poi cati stalpi verticali are?
                            Poate il modifici in 3-4 usi.

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6865

                              Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                              Asta spuneam si eu ca latimea este prea mare , lungimea respectiv inaltimea este irelevanta ( am usi de 2,6 m cu latimea de 500 si sta perfect de 6 ani ) . Daca puneti 2 usi noi de 397 mm latime nu veti mai avea probleme de curbare ( daca binenteles pe inaltimea de 2000 mm veti pune cel putin 3 balamale ) .
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              • sisica_si
                                Membru Marcant
                                • 19.dec.2013
                                • 937

                                Răspuns la: Totul despre MOBILIER

                                Cea mai tare usa:

                                PS: daca e pus gresit rog sa fie mutat.
                                Multumesc.

                                Comentariu

                                Procesare...