Totul despre MOBILIER

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • ecko72t
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Va multumesc!

    Lasă un comentariu:


  • PROfan
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Da. Este concepție proprie. Îți scot și dimensiunile plăcilor din proiect dar în cursul zilei de mâine. Astăzi sunt ocupat cu altceva.

    Lasă un comentariu:


  • ecko72t
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Va multumesc, este chiar ce am avut nevoie,
    "Secretul" este ca sunt 2 margini verticale
    Am crezut ca este doar o margine pe care sunt prinse sipcile pt suportul de saltea sau somniera.

    Patul respectiv este lucrarea dumneavoastra?
    Aveti o schita cu dimensiunile placilor?

    Lasă un comentariu:


  • PROfan
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Postat în original de ecko72t
    ... Imi plac paturile cu margini. ...
    Nu este chiar ce-ți dorești dar te poți inspira.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Pat 2000x1600 realizat.jpg 
Afișări:	365 
Mărime:	546,7 KB 
ID:	626822 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Desen ansamblu.jpg 
Afișări:	370 
Mărime:	546,5 KB 
ID:	626823 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Explodat.jpg 
Afișări:	379 
Mărime:	495,4 KB 
ID:	626824 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	De jos.jpg 
Afișări:	362 
Mărime:	420,7 KB 
ID:	626825

    Lasă un comentariu:


  • ecko72t
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Salut,
    Ma tot gandesc la un pat.
    Imi plac paturile cu margini.
    Unele le pot intelegem, atele mai putin dpdv al rezistentei.
    Exemplu patul din poza, daca m-ar aseza cu fundul pe margine, nu risc sa rup marginea?

    Imi place patul din imaginea urmatoare, poate cineva sa ma ajute cu un desen cum ar fi conceput, dar fara partea dreapta, cea cu sticla, ci sa fie identic cu stanga. Cred ca marginea are undeva la 15 cm. ( Blatul este marginea si blatul, sunt duble?)

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	model-de-pat-pentru-dormitor.jpg 
Afișări:	417 
Mărime:	39,4 KB 
ID:	626818 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	dcfa9ab5f9275f3d96dadd83c25244163f155a79-764-selex_red.jpg 
Afișări:	414 
Mărime:	167,4 KB 
ID:	626819

    Multumesc

    Lasă un comentariu:


  • PROfan
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Doi la100 mm de margine.

    Lasă un comentariu:


  • mpatachia
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Postat în original de PROfan
    Elegant ar fi utilizarea demontabililor de corp cu șurub de la blum (cod 42.0700). Tot elegant ar fi să renunți la 4 mm din lungimea elementului de rigidizare (schița 2). Dacă vrei musai ca placa și lateralele să fie la "em", cum spun meșterii, atunci vei fi nevoit(ă) să aplici ABS de 2mm și pe canturile lateralelor care vin în contact cu placa (schița 3). Varianta de asamblare din schița 1 este inestetică.
    Multumesc pt. raspuns. Am uitat sa precizez, piesele sunt deja cantuite cu 2mm. Dimensiunile date mai sus sunt fara cant. Varianta de imbinare este nr. 2.
    Deci corpul demontabilului vine in blat iar surubul in laterale. Cati demontabili ar fi necesar pe lateralele de 60cm? 2, 3? si la ce distante?

    Mulrumesc frumos.

    Lasă un comentariu:


  • PROfan
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Elegant ar fi utilizarea demontabililor de corp cu șurub de la blum (cod 42.0700). Tot elegant ar fi să renunți la 4 mm din lungimea elementului de rigidizare (schița 2). Dacă vrei musai ca placa și lateralele să fie la "em", cum spun meșterii, atunci vei fi nevoit(ă) să aplici ABS de 2mm și pe canturile lateralelor care vin în contact cu placa (schița 3). Varianta de asamblare din schița 1 este inestetică.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1.jpg 
Afișări:	437 
Mărime:	33,1 KB 
ID:	625267 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2.jpg 
Afișări:	439 
Mărime:	32,8 KB 
ID:	625268 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	3.jpg 
Afișări:	429 
Mărime:	33,7 KB 
ID:	625269

    Lasă un comentariu:


  • mpatachia
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Buna ziua,

    as dori va rog frumos un sfat despre cea mai buna solutie pt asamblarea unui birou din PAL dublat, deci 36mm, cu dimensiunile: placa superioara 1400x600 iar laterale 700*600, plus elementul de rigidizare 300*1328.
    numai cepuri, cepuri+demontabili, eurosuruburi de 70mm?

    Multumesc.

    Lasă un comentariu:


  • PROfan
    a răspuns
    Postat în original de Maiorul
    ... Cum calculezi exact distanta dintre sertare ?
    Întrebare care lasă loc divagațiilor. Cei care se ocupă cu confecționarea mobilierului definesc sertarul ca fiind ansamblul compus din cutia acestuia și frontul sertarului. Pe tine ce te interesează? Distanțele dintre fronturi sau distanțele dintre cutiile sertarelor?
    Există o aplicație dezvoltată de austriecii de la Blum care face chiar mai mult, generează cotele necesare asamblărilor în funcție de tipul de feronerie (balamale, sisteme de glisare, sisteme de ridicare) ales. Se numește DYNALOG. Pentru exemplul tău concret vor exista o sumedenie de variante de calcul deoarece nu există standarde în ceea ce privește toleranțele. Fiecare proiectant va alege o anumită valoare din plaja toleranțelor în funcție de feedback-ul pe care-l are de la cel ce realizează fizic produsul. Aștept o întrebare concretă, care nu lasă loc de interpretare.

    Postat în original de intransingentul
    ... Vi sau cerut calcule...
    Intransingentule, corect este: Vi s-au cerut calcule. Ce să mai vorbim de intransi(n)gent!

    Am făcut câteva print screen-uri ale aplicației DYNALOG.

    Rezultate DYNAPLAN.pdf

    Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	1 Date corp.jpg  Afișări:	494  Mărime:	149,5 KB  ID:	624578 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	2 Introducere sertar.jpg  Afișări:	508  Mărime:	119,7 KB  ID:	624579 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	3 Info inaltime sertar de lemn.jpg  Afișări:	450  Mărime:	62,5 KB  ID:	624580 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	4 Glisiera.jpg  Afișări:	476  Mărime:	106,0 KB  ID:	624581 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	5 Inaltime depozitare efectiva.jpg  Afișări:	465  Mărime:	63,2 KB  ID:	624582 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	6 Corp cu sertare.jpg  Afișări:	484  Mărime:	165,2 KB  ID:	624583
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Postat în original de intransingentul
    Imi cer scuze, dar trebuie sa indrept anumite aspecte.
    @Coby
    Vi sau cerut calcule= dimensiuni exacte, sau calcule exacte.
    Dumneavoastra raspundeti (doar raspunsul ambiguu), cu ce?
    Cu nimic.
    Daca tu nu intelegi nu inseamna ca ca nu e bun raspunsul . I-am dat un raspuns perfect pe care cred ca l-a inteles
    Iar ai postat sa te afli in treaba adica aiurea . Reciteste postul meu ( de vreo 20 de ori ) poate poate se deschide ceva in creierul tau obosit si te luminezi !

    Lasă un comentariu:


  • intransingentul
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Postat în original de Maiorul
    Va rog sa ma lamuriti si pe mine ...poate si pe altii . Cum calculezi exact distanta dintre sertare ?..Este o regula de care sa tii cont ?... Vreau sa scrieti calculul exact , nu doar raspunsul ...asa ar putea oricine sa adapteze in functie de ce are nevoie .
    Pentru cazul acesta vrem sa punem 4 sertare egale ....
    [ATTACH=CONFIG]92830[/ATTACH]
    Postat în original de coby
    Calculul se face calculand [COLOR="#FFFF00"]] dimensiunile fetelor de sertare ( cu tolerantele specifice de aliniere ) si binenteles ca inaltimea sertarelor va fi mai mica decat fetele acestora . Aici nu cred ca exista o regula de aur ci mai mult de simt practic
    Imi cer scuze, dar trebuie sa indrept anumite aspecte.
    @Coby
    Vi sau cerut calcule= dimensiuni exacte, sau calcule exacte.
    Dumneavoastra raspundeti (doar raspunsul ambiguu), cu ce?
    Cu nimic.
    Ultima editare de intransingentul; 19.feb.2016, 22:44.

    Lasă un comentariu:


  • coby
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Calculul se face calculand dimensiunile fetelor de sertare ( cu tolerantele specifice de aliniere ) si binenteles ca inaltimea sertarelor va fi mai mica decat fetele acestora . Aici nu cred ca exista o regula de aur ci mai mult de simt practic

    Lasă un comentariu:


  • Maiorul
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Buna ziua ,

    Va rog sa ma lamuriti si pe mine ...poate si pe altii . Cum calculezi exact distanta dintre sertare ?..Este o regula de care sa tii cont ?...atasez o schita cu un mobilier(comoda) cu tot cu dimensiuni . Vreau sa scrieti calculul exact , nu doar raspunsul ...asa ar putea oricine sa adapteze in functie de ce are nevoie .
    Pentru cazul acesta vrem sa punem 4 sertare egale ....

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Comoda.jpg 
Afișări:	457 
Mărime:	57,9 KB 
ID:	624569

    Lasă un comentariu:


  • comy
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Multumesc, l-am terminat. Am pus sina desi cred ca ar fi fost mai frumos cu solutia ta. Sper ca sina aceea si sustinatorii Blum sa tina si sa nu ma trezesc cu el pe jos

    Lasă un comentariu:

Procesare...