Totul despre MOBILIER

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • PROfan
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Cred că este cam târziu pentru răspuns dar poate folosi și altcuiva. Pentru un singur corp este de preferat să folosești cârlige tip L și nu șină.

    Distanța de prindere a agățătorului o găsești în catalogul de la Blum.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Carlig tip L cu diblu.jpg 
Afișări:	425 
Mărime:	6,0 KB 
ID:	624446 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Agatatori pentru corpuri suspendate.jpg 
Afișări:	682 
Mărime:	300,7 KB 
ID:	624448

    Lasă un comentariu:


  • comy
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Multumesc. M-am decis totusi pentru Aventos HK.
    Un corp l-am terminat, l-am montat, totul e ok, destul de multumit cum a iesit.
    Al doilea l-am facut, l-am incleiat tot si trebuie sa il urc pe perete. Aici s-au terminat cunostintele ....
    Trebuie sa prind agatatorii (Blum) si sina in perete si nu prea stiu cum sa fac.
    Ok, sina nu e greu, masor, pun nivela sa fie dreapta si o prind in dibluri. Prima intrebare aici:
    1. Pun sina pe intreaga latime a dulapului, adica 1000mm, sau doar la capete unde se prinde agatatorul? Corpul nu se va muta, e singur pe un perete in bucatarie.
    Referitor la agatatori: corpul nu are spate din pfl, nu vreau sa ii pun deci va fi perete in spate.
    2. Cam la ce distanta ar trebui sa dau gaurile in lateralul corpului pentru agatator stanga / dreapta pentru ca la suspendarea corpului acesta sa se aseze pe perete, fara spatiu ?
    Multumesc.

    Lasă un comentariu:


  • PROfan
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Nu balamalele ar fi problema, se poate prinde suplimentar plăcuța pentru a evita smulgerea, ci sistemul de menținere a ușii deschise. Este posibil ca două telescoape cu gaz de 120N să-și facă treaba dar poți avea surprize, de la producător la producător. Ca să n-ai bătăi de cap, în exploatare, folosește alternativa.

    Lasă un comentariu:


  • comy
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Multumesc, am reusit fara prea mari probleme.
    Mai trebuie sa iau niste picioare si sa il atasez celorlalte corpuri de mobilier din bucatarie.

    Mai am nevoie de un sfat insa pentru alt dulap - suspendat de data asta. Am debitat palul si pentru asta si am o usa de 1000 x 500 ( L x l) (mm). Initial m-am gandit la sistemul Aventos HK 2700 pentru usa, dar as dori sa stiu daca exista si alta posibilitate.
    Balamale pe latura de sus e suficient? 3, 4 bucati?
    Sau - ca alternativa - sa tai placa in doua la jumatate si sa o realizez clasic cu balamale pe laterale?
    Multumesc

    Lasă un comentariu:


  • PROfan
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Mai aproape de varianta 2, 10-12mm în plan și 18-20mm în cant.

    Lasă un comentariu:


  • comy
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Multumesc pentru raspuns.
    Cepii cat ar trebui introdusi in pal?
    15mm cu 15mm?
    20mm in cant si 10 mm in plan?

    Lasă un comentariu:


  • PROfan
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Pe lângă dispozitivul de la Wolfcraft poți folosi și marcatori. Cepi de 8x30 sunt suficienți. Aracet pentru lemn.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Dispozitiv de dibluire.jpg 
Afișări:	998 
Mărime:	114,7 KB 
ID:	624236 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Burghiu cu opritor și marcatori.jpg 
Afișări:	575 
Mărime:	13,3 KB 
ID:	624237 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Cepi si confirmatoare.jpg 
Afișări:	559 
Mărime:	30,5 KB 
ID:	624238

    Lasă un comentariu:


  • comy
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Salutare tuturor,
    imi dau seama ca intrebarile mele s-ar putea sa fi fost deja puse (de-abia am facut cont, voi citi topicul complet ) dar va rog sa ma indrumati putin. Doresc sa construiesc si eu cateva mici dulapioare prin casa si mi-ar fi utile niste informatii:
    - voi prinde intre ele placile de pal (18mm) cu cepuri de lemn. Ce nu stiu este la ce adancime trebuie date gauri in cantul unei placi, respectiv in cealalta. Cu ce dimensiune de burghiu? Din cate am mai vazut/auzit cu cel de 8mm in pal de 18 mm e ok.
    - ce adeziv ar trebui sa folosesc pentru lemn? Ce gasesc prin Dedeman sunt ok?
    - nu am un banc de lucru iar gaurirea in cant e destul de dificila. Ma voi ajuta de dispozitivul de la Wolfcraft pentru ghidare si masurare dar nu prea stiu cum sa fixez placa / placile pentru gauri. Idei va rog?
    - masina de gaurit: am una mare si grea, clar nu o voi putea folosi deci trebuie sa imi iau alta. Bine pot imprumuta dar oricum e necesara prin casa. Un sfat cu o masina ok pana pe la 300 lei?
    Cu multumiri, numai bine!

    Lasă un comentariu:


  • vasilica23
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	living23M.jpg 
Afișări:	619 
Mărime:	47,8 KB 
ID:	620886 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	living-mobila-la-comanda-biblioteca-pal-melaminat-dublu.jpg 
Afișări:	743 
Mărime:	57,2 KB 
ID:	620887 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	222.jpg 
Afișări:	1275 
Mărime:	68,6 KB 
ID:	620888

    Lasă un comentariu:


  • alexmofo
    a răspuns
    Re: Totul despre MOBILIER

    Iti dai seama ca nu. Insa surpriza.. am o noua intrebare: pt holzsurubul de 3,5 x 18 cu ce burghiu ar trebui sa dau o gaura in prealabil? Cu cel de 2 sau 3? Merci

    Am dat cu ala de 3 dar mai scurt asa.. momentan e bine.. !

    Lasă un comentariu:


  • PROfan
    a răspuns
    Răspuns la: Re: Totul despre MOBILIER

    Cred ca ai observat, totuși, ca ora afișată este GMT. Ora Bucurestiului este GMT+2.

    Lasă un comentariu:


  • alexmofo
    a răspuns
    Re: Totul despre MOBILIER

    Hmm ma gandeam ca exista ceva pe la 50-100 ron, am vazut ceva de la wolfcraft dar e pt dibluri/cepi am inteles.. aia e mi-am luat burghiu cu zencuitor pt eurosurub si acum sa vina pal-ul Merci

    le: omule tie iti arde sa imi raspunzi mie la ora aia? multam dar sa stii ca nu ti fac bine orele alea

    Lasă un comentariu:


  • PROfan
    a răspuns
    Răspuns la: Re: Totul despre MOBILIER

    Exista fel și fel de dispozitive dar pentru câte găuri ai de dat nu se justifica achiziționarea lor. Mai bine măsoară de doua ori și găurește o singura data. Ai nevoie și de un picuț de simt practic.

    Lasă un comentariu:


  • alexmofo
    a răspuns
    Re: Totul despre MOBILIER

    Super, merci!

    Mai am una proaspata: exista vreun sablon ceva care sa ma ajute sa dau gaura prin marginea unei placi la 90 grade in buza celeilalte cu care vreau sa o imbin? Sau trebuie sa fiu eu meserias sa nimeresc la fix sau aproximativ la fix..?

    Lasă un comentariu:


  • PROfan
    a răspuns
    Răspuns la: Re: Totul despre MOBILIER

    Postat în original de alexmofo
    Multumesc mult PROfan!

    Mai am o intrebare.. cand am intrebat despre distanta intre fronturi m-am gandit la niste sertare, acum ma gandesc la distanta intre corpuri separate, adica daca pun 2 corpuri unu langa altul, ar trebui sa prevad o distanta intre ele sau distanta va fi 0 mm si la fel intre fronturi, adica daca am 2 corpuri de 600 mm cu usi eu calculez blatul 1200mm si fronturile sa zicem 800 x 600 si 800 x 600? sau las si stanga dreapta cate 3mm? Sau poate mai mult pt a putea deschide usa.. nu-mi dau seama acum exact cum lucreaza o balama dar daca imi imaginez una cred ca are nevoie de putin spatiu pe partea pe care se deschide.

    Ref la intrebarea dinainte: cum fixez corpurile de blat cu holzsuruburi? cu un L metalic banuiesc? Vreau blat de 280 deci cred ca imi trebuiesc mai scurte..

    La corpurile superioare pe care vreau sa le montez pe o sina din aceea la metru trebuie sa fac o gaura in spatele corpurilor pt acel suport? Pt ca vreau sa pun PAL si pe spate.. Si corpurile suspendate cum ar trebui imbinate: trec confirmatorul prin latura de jos in sus spre laterala sau dinspre laterala..?

    Politele cum ar trebui realizate, cu pini din aceia metalici? ca niste mici cepi..? Pe ei fixez polita?

    le: ar trebui sa pun cant si pe laturile din spate ale corpurilor pt a face fata umezelii?

    Multumesc.. sunt plin de intrebari :<
    Orice obiect în mișcare are nevoie de tolerante. Zero este doar un etalon. 2mm stânga-dreapta.

    Grosimi uzuale de blaturi sunt 28mm si 38mm. Cutiile corpurilor (carcaselor) inferioare au de regula în zona superioara distanțiere care se solidarizează de blat cu holtzsuruburi potrivite, alese astfel încât sa nu străpungă blatul. Excepție fac masca de chiuveta și corpul poziționat sub plita.

    Da. Va trebui sa faci o decupare. Atenție! Daca vrei sa folosești agățători marca Blum ai nevoie și de o mica frezare. Bănuiesc ca nu ai o oberfreza deci sfatul meu este sa folosești agățători "de import" la 1 leu/bucata.

    Dinspre laterala.

    Da. Se mai numesc și suporți de poliță cu guler.

    Optional. Daca vrei, poți pune. Majoritatea producătorilor nu pun. Off-topic: dacă piesele de mobilier vor ieși acceptabile vei prinde gustul manufacturării și la scurt timp vei face altele mai "bengoase", deci n-o sa fie suficient timp sa se deterioreze din cauza umezelii.

    Cu plăcere. Da, ești plin. De întrebări.

    Lasă un comentariu:

Procesare...