Totul despre MOBILIER

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • alexmofo
    a răspuns
    Re: Totul despre MOBILIER

    Multumesc mult PROfan!

    Mai am o intrebare.. cand am intrebat despre distanta intre fronturi m-am gandit la niste sertare, acum ma gandesc la distanta intre corpuri separate, adica daca pun 2 corpuri unu langa altul, ar trebui sa prevad o distanta intre ele sau distanta va fi 0 mm si la fel intre fronturi, adica daca am 2 corpuri de 600 mm cu usi eu calculez blatul 1200mm si fronturile sa zicem 800 x 600 si 800 x 600? sau las si stanga dreapta cate 3mm? Sau poate mai mult pt a putea deschide usa.. nu-mi dau seama acum exact cum lucreaza o balama dar daca imi imaginez una cred ca are nevoie de putin spatiu pe partea pe care se deschide.

    Ref la intrebarea dinainte: cum fixez corpurile de blat cu holzsuruburi? cu un L metalic banuiesc? Vreau blat de 280 deci cred ca imi trebuiesc mai scurte..

    La corpurile superioare pe care vreau sa le montez pe o sina din aceea la metru trebuie sa fac o gaura in spatele corpurilor pt acel suport? Pt ca vreau sa pun PAL si pe spate.. Si corpurile suspendate cum ar trebui imbinate: trec confirmatorul prin latura de jos in sus spre laterala sau dinspre laterala..?

    Politele cum ar trebui realizate, cu pini din aceia metalici? ca niste mici cepi..? Pe ei fixez polita?

    le: ar trebui sa pun cant si pe laturile din spate ale corpurilor pt a face fata umezelii?

    Multumesc.. sunt plin de intrebari :<
    Ultima editare de alexmofo; 24.feb.2015, 17:09.

    Lasă un comentariu:


  • PROfan
    a răspuns
    Răspuns la: Re: Totul despre MOBILIER

    - ce spatiu ar trebui sa las intre fronturile sertarelor? (2-3mm?)
    3mm.

    - din ce se fac in mod normal sertarele? parca citisem undeva de pal de 16?
    Da.

    - cum ar trebui sa calculez dimensiunile sertarului pt sistem blum tandembox?
    Catalog Blum - Sisteme box

    - daca blatul de lucru are 600 latime, inseamna ca eu nu pot sa fac corpuri de 600 adancime? cam cati mm ar trebui sa fie surplus de blat peste corp ca si adancime?
    70mm. 30 in partea din fata si 40 la perete.

    - cum se fixeaza blatul pe corp? si cum pastrezi linia blatului? folosind picioare reglabile?
    Holtzsuruburi 4x30. Da.

    - cum se fixeaza plinta sub blat?
    Probabil plinta de sub corpuri. Cu clipsuri care se ataseaza de picioare.

    - canturile ma gandesc sa le fac abs de 2mm, sau ar trebui sa le fac de 4? sau ar trebui sa le fac singur cu fierul de calcat (?!) intreb pt ca ma gandesc ca daca nu pot sa le fac singur va trebui sa cer cant pt fiecare placa in parte ca sa nu risc..
    Poate abs de 0,4mm. Abs de 4mm nu exista. Probabil unde vei debita panourile acolo vei aplica si canturi.

    Lasă un comentariu:


  • alexmofo
    a răspuns
    Re: Totul despre MOBILIER

    Va salut, ma gandesc serios sa-mi fac singur cateva elemente de mobilier pt bucatarie.. Momentan m-am hotarat cu vreau un corp de 90cm cu 3 sertare (2 mici si unu mare), o masca de chiuveta de 60cm cu 2 sertare si inca un corp de 90 cu 2 polite. O sa mai imi fac dupa 2 corpuri suspendate daca mai sunt asa zmeu.

    Intrebari:
    - ce spatiu ar trebui sa las intre fronturile sertarelor? (2-3mm?)
    - din ce se fac in mod normal sertarele? parca citisem undeva de pal de 16?
    - cum ar trebui sa calculez dimensiunile sertarului pt sistem blum tandembox?
    - daca blatul de lucru are 600 latime, inseamna ca eu nu pot sa fac corpuri de 600 adancime? cam cati mm ar trebui sa fie surplus de blat peste corp ca si adancime?
    - cum se fixeaza blatul pe corp? si cum pastrezi linia blatului? folosind picioare reglabile?
    - cum se fixeaza plinta sub blat?
    - canturile ma gandesc sa le fac abs de 2mm, sau ar trebui sa le fac de 4? sau ar trebui sa le fac singur cu fierul de calcat (?!) intreb pt ca ma gandesc ca daca nu pot sa le fac singur va trebui sa cer cant pt fiecare placa in parte ca sa nu risc..

    Multumesc celui care a avut rabdare sa citeasca tot.. sper sa fie macar unul! ) Numai bine

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Bun , si daca nu gasesc , la calitatea melaminei astuia , ce alegere am pe piata ? Sa caut tot " topstar "au spre ce sa ma orientez ?
    Melamina la asta este foarte rezistenta la temperatura si la lucrul pe ea ...si nu vreau acum sa trec la ceva sa-mi pling de mila !

    Lasă un comentariu:


  • PROfan
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Posibil sa se fi importat un lot din acel model de blat dar neavand promovare sau priza la consumatorul roman sa se fi renuntat la comercializarea acelui model. Eu unul, nu l-am intalnit prin Romania, nici macar pe la targurile de mobila autohtone. Un alt argument pentru renuntarea la comercializare pe piata romana ar fi modalitatea mai dificila de ambalare in palet. Nu cred ca se complica cineva sa importe 1 buc blat. Daca ar fi vorba de un palet (in jur de 25 bucati) cred ca s-ar rezolva. Ar mai fi o idee sa iei legatura cu producatorul si sa-l intrebi daca au exportat in Bulgaria sau Ungaria modelul acela de blat.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Postat în original de PROfan
    Grea intrebare.
    ............ Ca producator recomand blaturi Topstar Italia comercializate de Arabesque.
    ?????
    Pai cum naiba ?????
    Problema mea este ca tocmai asta caut .
    Acum am blat " topstar -aquastop " care e cu suprafata lucioasa si foarte rezistenta . Caut unul asemanator pt noua configuratie a bucatariei , si nu gasesc . Modelul cautat de mine , ori nu se importa , ori n-am aflat eu cine il importa . De produs se produce , dar chiar sa ma duc in Italia dupa el .....
    Ieri am sunat la Arabesc , cu cei de la " pal " , au cautat , si n-au ...
    Ar exista posibilitatea unui import la cerere , pe linga ce importa ei ?
    Uite in poza ce blat am si ce vreau ..... In poza este blat Topstar -aquastop .

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	sectiune_blat_538.jpg 
Afișări:	493 
Mărime:	40,9 KB 
ID:	620527 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC09096.jpg 
Afișări:	531 
Mărime:	147,3 KB 
ID:	620528

    Lasă un comentariu:


  • PROfan
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Grea intrebare.
    Notiunea de postforming, dupa mintea mea, este o notiune generica sugerand ideea ca dupa aplicarea industrial a foliei, melaminei, HPL-ului nu se mai poate interveni asupra produsului. Opus ideii de softforming (panoul se profileaza in zona cantului printr-o frezare dupa care se finiseaza) cam ceea ce fac italienii de la Lem's, Mobexpertul si multi altii.
    In timp, am observat ca blaturile lucioase, de regula, au textolitul de sub melamina mai gros, chiar se poate desprinde de pe suportul de PAL in comparatie cu finisajele mate care sunt mai fragile. Este doar o parere. Ca producator recomand blaturi Topstar Italia comercializate de Arabesque.

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Care sint cele mai rezistente blaturi de lucru , cele postforming ???
    Caut un blat a carui " acoperire " sa fie melamina sau ce naiba imita melamina , la rezistenta ....

    Lasă un comentariu:


  • NEMORA
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    MDF-ul intalnit cel mai des:
    - MDF - infoliat - mediu - nu se cantuieste
    - MDF - vopsit - nu se cantuieste
    - mdf - cantuit - se cantuieste cu ABS 2 mm etc

    Tip CANT
    - ABS
    - MELAMINAT
    - PVC

    atunci cand cumperi un mobilier trebuie sa fii atent la multe detalii ca sa poti compara mere cu mere.

    revenim si cu late detalii mult mai complete in interventiile viitoare

    Lasă un comentariu:


  • ChiBo
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Am gasit ...pana la urma MDF brut la o alta firma din CJ undeva la 2,5 mil coala.
    Oricum ms ProfAn de informatii.

    Lasă un comentariu:


  • PROfan
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Pai, nu mai sunt cele mai bune oferte, contin si adaosul vostru.

    Lasă un comentariu:


  • Hodeco
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Dragilor,

    În măsura în care vă doriți mobilă sau decorațiuni, dar nu aveți timpul necesar pentru a afla care sunt cele mai bune oferte pentru buzunarul vostru, Hodeco vă oferă soluția.

    Lasă un comentariu:


  • PROfan
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Arabesque.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Arabesque MDF.jpg 
Afișări:	518 
Mărime:	135,8 KB 
ID:	619237

    Lasă un comentariu:


  • ChiBo
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Stie cineva unde gasesc MDF Brut -simplu? La ce pret si care sunt dimensiunile colii ?
    Vreau sa fac usile la bucatarie din MDF dar vreau sa le fac eu asa cum vreau inclusiv vopsitul si alte lucruri

    Lasă un comentariu:


  • alecu2011
    a răspuns
    Răspuns la: Totul despre MOBILIER

    Si eu cred ca un patut normal e mai rentabil. Oricum, cand va creste, se va schimba mobilierul, se renunta la masa de infasat, va avea propriul sifonier, ca na - gecute, hainute, paturici, pernute, etc

    Lasă un comentariu:

Procesare...