Totul despre MOBILIER

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Scorillo
    Incepator
    • 11.sep.2010
    • 3

    #46
    Postat în original de Yo
    Lucreaza cineva cu astfel de scula si lamele de asamblare?
    Merita?
    Are rezistenta mai buna decit cu tipli de lemn?
    Care ar mai fi avantajele?
    Care varianta de asamblare este cea mai agreata?
    Am lucrat eu cu asemenea biscuiti de imbinare. Din cate stiu sistemul a fost pus la punct de firma elvetiana Lamello http://www.lamello.com/en/products/w...ng-system.html. La mine in Arad sunt denumiti chiar lamello.
    Au avantaje mari fata de diblurile din lemn din toate punctele de vedere, in primul rand faptul ca ies imbinari perfecte de fiecare data, intr-un timp mult mai scurt:
    - cel mai mare avantaj este ga gaurile pentru ele nu trebuie sa corespunda perfect ca si pozitionare, ca si in cazul diblurilor si explic acum si de ce: la dibluri trebuie date doua gauri in cele doua piese care urmeaza a fi asamblate, gauri care trebuie sa corespunda perfect; deoarece faci mobila manual, banuiesc, nu folosesti masina de gaurit industriala de dat gauri multiple, care se foloseste oricum doar la productie de serie, nu o sa poti pozitiona perfect gaurile deoarece la bormasina de mana burghiul are tendinta de a ocoli bucatile mai mari de lemn din structura placii de pal; la lamello, scula din poza este un soi de flex care foloseste o panza de circular, are un soi de talpa cu care o pozitionezi pe marginea piesei de pal si in final taie un canal in care va intra biscuitele; ca lungime canalul iese mai lung decat biscuitele, asa ca poti misca biscuitele in lungul canalului, ca latime iese perfet cat grosimea biscuitelui (latimea canalului o da grosimea panzei de circular), iar ca pozitionare fata de marginea piesei de pal iese perfect datorita talpii sculei; discul taietor fiind un cutit circular nu are tendinta de a sari in stanga si in dreapta, cum patesti cu bormasina de mana; faci cate un semn cu aproximatie de pana la trei mm pe cele doua piese, tai canalele si asamblezi corpul; daca folosesti cumva punctatoare pentru gaurile de dibluri, scapi si de acea operatiune care presupune practic inca o asamblare in plus; ca sa ma exprim si mai simplu, pentru fiecare imbinare se taie cu scula un canal in locul gaurii pt diblu iar la asamblare, pana la intarirea adezivului piesele se imbina cu o toleranta de cativa mm in lungul imbinari, ceea ce iti permite sa le aliniezi colturile perfect; canturile se aliniaza perfet tot timpul.
    - in ce priveste rezistenta, aceasta este net superioara, pentru ca un biscuite are un volum mult mai mare decat un diblu, suprafata mult mai mare pe care sa prinda adezivul; eu am incercat sa demontez un corp asamblat cu lamello si in final am rupt pal-ul.
    - pentru inceput poti sa-ti iei o scula de la rusi, e foarte ieftina, face aceeasi treaba ca una profesionala, cat tine ramane de vazut.

    Ca dezavantaj este costul mai mare al biscuitilor fata de dibluri.

    Comentariu

    • Yo
      Membru Marcant
      Expert mobilier
      • 20.mar.2008
      • 492

      #47
      Postat în original de Scorillo
      Am lucrat eu cu asemenea biscuiti de imbinare. ....................
      Ai fost foarte convingator... .
      A fost unu la mine cu o astfel de scula , mi-a facut o demonstratie, a fost ok.
      A cerut pe scula 100 Euro, nu stiu daca a fost profesionala sau naspalica de la rusi sau chinezeasca , cum vi se pare pretul ? Merita sa-l sun sa vina cu ea s-o cumpar?
      youtube.com/watch?v=IecEPB64TgU&feature=related

      Comentariu

      • ChiBo
        Membru Marcant
        • 26.iul.2010
        • 471

        #48
        as vrea sa va intreb daca stiti/ati lucrat/ati auzit despre un model de "freza" sai zicem nici nu stiu daca e ... dar ma rog, are forma si marimea aproximativa a unui aprinzator din acela de aragaz, din cate stiu o folosesc si cei care fac ..... modele pe lemn sau la troite chestii din astea.
        As zice mai multe despre ea dar nu prea stiu mia aratat cineva dar la momentul acela nu prea eram interesat de freze si....
        am cautat pe net in toate felurile cred ca si "frezulici")))) glumesc si nu am gasit am gasit mai multe freze EMO decat ce imi trebuia))))
        Are forma exact ca si poza de mai jos) bine acela e un dinala de aragaz dar alta asemanare mai buna nam gasit sry)).
        Numa bine!!!

        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	243791538_1916688_700_700_432.jpg 
Afișări:	2728 
Mărime:	19,8 KB 
ID:	581672

        Comentariu

        • ChiBo
          Membru Marcant
          • 26.iul.2010
          • 471

          #49
          am o intrebare la un mobilier pentru gradinita.
          mobilierul pe care clientul il doreste este inalt de 1880 mm (cel putin asa l-am gamdit eu) si trebuie sa fie format din 2 parti suprapuse, dulapurile de jos sunt drepte si sunt pe inaltime de 900mm,iar cele de sus sunt rotunde deasupra (lateralele) si sunt pe inaltime de 980mm (900 drept +80 rotunjit),in timp acele dulapuri de sus sa poata fi puse jos pentru a crea un "spatiu de joaca " sa ii zic asa.
          Ambele parti atat cele de jos cat si cele de sus sunt u soclu pentru ca atunci cand cele de sus sunt coborate langa cele de jos sa fie la acelasi nivel frumos. asta ar fi o intrebare:credeti ca am facut bine?
          a doua intrebare: in timpul cat aceste corpuri o sa stea suprapuse trebuie prinse intre ele (sa nu cada pe copii), intrebarea mea este cum? tinand cont ca acele corpuri de sus sunt tot cu soclu altfel in momentul in care sunt coborate arata urat pe langa celelalte de jos.
          ca sa va faceti o idee despre ce vb am atasat 2 poze in care se vede cam despre ce e vorba, in mare.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • ChiBo
            Membru Marcant
            • 26.iul.2010
            • 471

            #50
            de cand am deschis acest topic am observat o chestie care se intampla pe forum, desi e un topic in care ati putea posta orice intrebare legata de mobilier lumea prefera sa deschida alte topicuri in care sa puna o intrebare si apoi ramane nevizualizat sa zic asa.
            nu va cer sa scrieti neaparat in cel deschis de mine ca sa .......ma mandresc eu sa zic asa va cer daca se poate sa postati intrebarile voastre intr-un singur loc ca sa fie mai usor de ...........vizualizat elucidat problema,nelamurirea.
            binenteles e doar o rugaminte cine vrea vrea cine nu ....asta este.
            pe langa acest topic deschis de mine a mai deschis inca un domn tot ceva asemanator (topic) Mobila - Sfaturi utile unde deasemenea puteti intreba orice despre mobila.
            Ideea e cel putin din punctul meu de vedere ca pe langa ca postati intr-un topic de unde sigur primiti un raspuns ne ajutati si pe noi sa acumulam niste informatii despre niste lucruri pe care le putem intalni pe viitor.
            Nu vreau sa fiu rautacios dar de exemplu un forumist a deschis un topic ca sa-l felicite pe Yo pentru discutiile despre autocad, cand putea sa scrie direct pe .........acel topic.
            Sper sa nu o luati in nume de rau era doar o idee.......

            Comentariu

            • coretweaker
              Membru Marcant
              • 16.iul.2010
              • 889

              #51
              Postat în original de ChiBo
              de cand am deschis acest topic am observat o chestie care se intampla pe forum, desi e un topic in care ati putea posta orice intrebare legata de mobilier lumea prefera sa deschida alte topicuri in care sa puna o intrebare si apoi ramane nevizualizat sa zic asa.
              Ai dreptate, dar iti spun de ce se intampla asta... daca te uiti pe lista de membri ai forumului ai sa vezi ca sunt foarte putini care scriu mai mult de 10-20-30 mesaje. Majoritatea intra, arunca repede intrebarea care ii macina si pleaca imediat ce au aflat raspunsul fara ca dupa aceea sa contribuie si ei cu ceva informatie pe-aici, asa ca, aspectul forumului nu-i preocupa prea mult din moment ce pe ei ii preseaza (probabil) terminarea constructiei. Iar la volumul foarte mare de mesaje de pe acest forum banuiesc ca moderatorii abia au timp sa respire, mai ales ca ei dau si foarte multe raspunsuri, nu doar vegheaza la buna ordine de aici.

              Comentariu

              • Yo
                Membru Marcant
                Expert mobilier
                • 20.mar.2008
                • 492

                #52
                Postat în original de ChiBo
                de cand am deschis acest topic am observat o chestie care se intampla pe forum, desi e un topic in care ati putea posta orice intrebare legata de mobilier lumea prefera sa deschida alte topicuri in care sa puna o intrebare si apoi ramane nevizualizat sa zic asa.
                nu va cer sa scrieti neaparat in cel deschis de mine ca sa .......ma mandresc eu sa zic asa va cer daca se poate sa postati intrebarile voastre intr-un singur loc ca sa fie mai usor de ...........vizualizat elucidat problema,nelamurirea.
                binenteles e doar o rugaminte cine vrea vrea cine nu ....asta este.
                pe langa acest topic deschis de mine a mai deschis inca un domn tot ceva asemanator (topic) Mobila - Sfaturi utile unde deasemenea puteti intreba orice despre mobila.
                Ideea e cel putin din punctul meu de vedere ca pe langa ca postati intr-un topic de unde sigur primiti un raspuns ne ajutati si pe noi sa acumulam niste informatii despre niste lucruri pe care le putem intalni pe viitor.
                Nu vreau sa fiu rautacios dar de exemplu un forumist a deschis un topic ca sa-l felicite pe Yo pentru discutiile despre autocad, cand putea sa scrie direct pe .........acel topic.
                Sper sa nu o luati in nume de rau era doar o idee.......
                Unii mai fac si greseli, multi cind vor sa posteze un mesaj, din gresala deschid un nou subiect, aici ar trebui sa intervina operatorii sau moderatorii sa mute raspunsul unde trebuie acolo unde este evident.

                Comentariu

                • Mihai Andrei
                  Incepator
                  • 21.ian.2006
                  • 15

                  #53
                  Vreau sa-mi fac un dulap suspendat in baie...am nevoie de cateva raspunsuri....
                  • 1. gaurile pentru balamale se fac cu o freza ...sa fie 30 sau 35 mm?
                    2. unde gasesc un sablon, cred ca asa ii zice, pentru a da gaurile pentru imbinari rafturi si balamale in pozitia corecta ?
                    (ex: youtube.com/watch?v=YofyqgeSljI sau youtube.com/watch?v=v0WdcXyBLMQ
                    3. usile se taie neaparat cu 2-3 mm mai mici?

                  multumesc anticipat...daca imi mai vin idei mai intreb.

                  Comentariu

                  • ygrec
                    Incepator
                    • 25.mai.2010
                    • 26

                    #54
                    Pentru un dulap de baie nu ai nevoie de sabloane.
                    • 1). gaurile pentru balamale se fac cu freza de 35 mm si o gasesti la piata cu 10 ron .
                      2). pentru un dulap de baie nu ai nevoie de sabloane, ai nevoie de citeva punctatoare pentru semnarea tiplilor de lemn.
                      3). la blum merge 3 mm mai mici , la alte marci trebuie chiar si 5 mm mai mici.
                    Trebuie avut in vedere ca se aplica si folia cant sau ABS.

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	sifonier_gauri_rafturi_510.jpg 
Afișări:	2482 
Mărime:	15,4 KB 
ID:	586345 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	gauri_speciale_pentru_balamale_202.jpg 
Afișări:	2804 
Mărime:	22,9 KB 
ID:	586346 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	jelolotuske_118.jpg 
Afișări:	2390 
Mărime:	9,3 KB 
ID:	586347
                    Nu fura ... guvernul uraste competitia.
                    Stiu ca sunt prost..dar cand ma uit in jur imi revin.

                    Comentariu

                    • ygrec
                      Incepator
                      • 25.mai.2010
                      • 26

                      #55
                      stie cineva cum se monteaza un amortizor pentru sertar si ce variante de amortizoare sunt ? si preturi ?
                      Nu fura ... guvernul uraste competitia.
                      Stiu ca sunt prost..dar cand ma uit in jur imi revin.

                      Comentariu

                      • ChiBo
                        Membru Marcant
                        • 26.iul.2010
                        • 471

                        #56
                        Postat în original de ygrec
                        stie cineva cum se monteaza un amortizor pentru sertar si ce variante de amortizoare sunt ? si preturi ?
                        pai ar fi:
                        1. cel si cel mai simplu aplici bufere (cauciucuri autoadezive )pe laterale
                        2. amortizoare pentru care se da gaura in lateral/sus/jos cu burghiu de 9
                        (sunt cat un eurosurub de mari)
                        3. celalalt tip e tot asemanator cu cel de la punctu 2 doar ca se prinde in 2 suruburi de 18mm .
                        4. exista deasemenea amortizoare care se prind pe sertar normal cu sine normale sunt cu arc si toata treaba ca la blumuri, din pacate nu am retinut exact cum se monteaza dar sunt foarte eficiente.
                        5. sertare silentioase de la blum. inotech (nush daca am scris bine)) si hettickul are.
                        iar pentru usi blumul are cele mai multe genuri direct balamaua cu amortizor sau doar partea care se aplica pe balama amortizorul ar fi 2 exemple.
                        sisteme de amortizare sunt foarte multe si in general toate firmele mari au cate un gen sau 2.
                        aaaaaa si preturile sunt de la cativa banuti pan la cateva sute de lei in cazul sertarelor silentioase de la blum.
                        alegerea o faci tu)

                        Comentariu

                        • ChiBo
                          Membru Marcant
                          • 26.iul.2010
                          • 471

                          #57
                          ma uitam acum la poza in care cineva gaureste cu freza de 35 o usa.
                          intrebare:
                          cat puneti de pe cant pana la mijlocul gaurii?
                          22?
                          ca din poza mi se pare ca ramane distanta mare si afecteaza la inchidere/deschidere.
                          am pus o poza sa vedeti ce vreau sa zic)

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	usa_158.jpg 
Afișări:	2079 
Mărime:	7,3 KB 
ID:	586361

                          Comentariu

                          • ygrec
                            Incepator
                            • 25.mai.2010
                            • 26

                            #58
                            eu las 6 mm din muchia usii pina la gaura
                            Nu fura ... guvernul uraste competitia.
                            Stiu ca sunt prost..dar cand ma uit in jur imi revin.

                            Comentariu

                            • ChiBo
                              Membru Marcant
                              • 26.iul.2010
                              • 471

                              #59
                              e cam mult as zice.
                              si nu ai probleme la usi ?

                              Comentariu

                              • Mina
                                Living Legend
                                • 24.iun.2006
                                • 1106

                                #60
                                Postat în original de ygrec
                                stie cineva cum se monteaza un amortizor pentru sertar si ce variante de amortizoare sunt ? si preturi ?
                                roxymob.ro/pagini/amortizor-pentru-glisiera.html

                                roxymob.ro/pagini/glisiere-perete-din-pal.html

                                Ca idee, ca-s prea multe.

                                Comentariu

                                Procesare...