Totul despre MOBILIER

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • mihai93
    Incepator
    • 06.ian.2008
    • 95

    #76
    Buna dimineata.

    Mai apelez la bunavointa dvs si doresc sa aflu daca sina de la sertar e bine sa o pun la 2 mm de la nivelul de jos a gauri de sertar.
    Apoi gaurile de balama le dau la 22 sau 23 mm de la marginea usi?
    Am gasit manere frumoase, parerea mea, din plastic cu capetele de aproximativ 1 cm, argintii, culoarea aluminiului (unde vine surubul) si mijlocul culoarea wenge, aproximativ 22 cm.
    Dar sunt fragile si costa si 6 lei bucata.
    Ce spuneti, e posibil sa mai gasesc metalice de culoare maro sau negru sau sa nu mai caut si sa le iau pe astea?
    Va multumesc si revin cu fotografii pe sambata duminica.
    Ai toate dimensiunile exterioare ale corpurilor de mobilier lems pe site-ul lor, vezi linkul lemet.ro/noutati_flyer7.html

    Pentru frezarea gaurilor aferente balamelelor iti trebuie o freza de 35mm. Distanta fata de margine este de 24 mm, desi parca vazusem in alta parte 22 sau 23.
    Am dat gauri pentru balama la 24 numai la masca, dar cand am montat usile imi raman intre usa si cantul mastii aproximativ 3-4 mm.
    La mijloc, intre usi, se lipeste de masca, numai pe partea balamalelor este distanta.
    Trebuie partea fixa a balamalei montata mai in interior sa traga usa sau sa-i dau gaura de balama (aia de 35) la 22 cm?
    Si blatul il fac cu 3,5 cm mai mare decat corpurile, intr-o parte, iar in cealalta il lipesc de frigider (atat e spatiu).
    Blatul il iau pana la urma de 3 cm pentru ca daca il iau de 4 atinge manerul frigiderului.

    Comentariu

    • ChiBo
      Membru Marcant
      • 26.iul.2010
      • 471

      #77
      Postat în original de mihai93
      Buna dimineata.

      Mai apelez la bunavointa dvs si doresc sa aflu daca sina de la sertar e bine sa o pun la 2 mm de la nivelul de jos a gauri de sertar.
      Apoi gaurile de balama le dau la 22 sau 23 mm de la marginea usi?
      Am gasit manere frumoase, parerea mea, din plastic cu capetele de aproximativ 1 cm, argintii, culoarea aluminiului (unde vine surubul) si mijlocul culoarea wenge, aproximativ 22 cm.
      Dar sunt fragile si costa si 6 lei bucata.
      Ce spuneti, e posibil sa mai gasesc metalice de culoare maro sau negru sau sa nu mai caut si sa le iau pe astea?
      Va multumesc si revin cu fotografii pe sambata duminica.
      Am pus o poza mai jos in care se vede cam cum sta treaba cu sina de sertar.
      Nu e o cota standard la care sa o pui fata de legatura de sub sertar.
      De exemplu, daca legatura (masurand din partea de sus a lateralei) este de la 140 mm in jos pana la 158 mm - 160 mm (adica + o grosime de pal), atunci semnul pentru sina poate fi la 135 mm, dar si la 130 mm (ceea ce este bine pentru ca poate mai trebuie sa cobori sina de sertar, ca sa mearga sertarul bine).
      Pentru gaura de balama se foloseste o freza de 35, dupa cum s-a mai spus pe aici eu din cate stiu cota pentru ea fiind de 22 mm (acum 1 mm - 2 mm in +/- e ceva infim).
      Referitor la manerele acelea cu insertie de wenge sunt estetice si in general rezista, dar MARE GRIJA LA GAURILE DATE PENTRU ELE, acele capete de aluminiu, daca gaurile nu sunt date perfect o sa iti iasa stanga -dreapta, fata de partea din mijloc de wenge ramanand distanta.
      Pun o poza mai jos daca nu ai inteles.

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	manere_insert_wenge_722.jpg 
Afișări:	2570 
Mărime:	27,9 KB 
ID:	587490 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	sina_sertar_mobilier_378.jpg 
Afișări:	2476 
Mărime:	26,5 KB 
ID:	587526

      Comentariu

      • Shaq
        Living Legend
        • 06.mar.2005
        • 1302

        #78
        Postat în original de mihai93
        Trebuie partea fixa a balamalei montata mai in interior sa traga usa sau sa-i dau gaura de balama (aia de 35) la 22 cm?
        Cum la 22 cm?
        Gaura de balama fi 35, se da la 2,2 cm de margine.
        mai bine intreaba daca nu cunosti

        Comentariu

        • ChiBo
          Membru Marcant
          • 26.iul.2010
          • 471

          #79
          Postat în original de mihai93
          Am dat gauri pentru balama la 24 numai la masca, dar cand am montat usile imi raman intre usa si cantul mastii aproximativ 3-4 mm.
          La mijloc, intre usi, se lipeste de masca, numai pe partea balamalelor este distanta.
          Trebuie partea fixa a balamalei montata mai in interior sa traga usa sau sa-i dau gaura de balama (aia de 35) la 22 cm?
          Si blatul il fac cu 3,5 cm mai mare decat corpurile, intr-o parte, iar in cealalta il lipesc de frigider (atat e spatiu).
          Blatul il iau pana la urma de 3 cm pentru ca daca il iau de 4 atinge manerul frigiderului.
          Unu la mana, 24 e prea mult, trebuia sa le dai la 22mm, nu cm.
          Doi la mana, ai grija atunci cand prinzi usi! La pozitia in care tii usa, balamaua sa fie intrata pe placute pana unde trebuie, iar suruburile de la placute sa fie bine stranse, daca prinzi usa pe laterala in suruburi de 18 mm incearca sa le prinzi (suruburile) cat mai la mijlocul gauri pe care o are placuta aceea.

          Acei 3-4 mm distanta laterala-usa pot aparea si din neatentie, adica ai pus usa in pozitia care trebuie, iar cand dai surubul o scapi putin in fata.

          Comentariu

          • mihai93
            Incepator
            • 06.ian.2008
            • 95

            #80
            Am gresit cand am scris, am montat la 24 mm, nu 24 cm, m-am incurcat cu cm aia, altfel puneam balamaua la miljlocul usii.
            Apoi am gasit un post cu foto in care se specifica 24, nimeni nu comentase, si m-am luat dupa el.
            Si eu citisem ca se dau la 22-23 mm.

            Comentariu

            • ChiBo
              Membru Marcant
              • 26.iul.2010
              • 471

              #81
              Atunci cand intrebi ceva urmaresti o perioada de timp pe forumuri sau unde ai pus intrebarea si, de asemenea, astepti mai multe raspunsuri, ca daca la primul raspuns tu l-ai luat de bun... "graba strica treaba".

              Poate primul e gresit si al doilea e bun, pe care tu nu il mai vezi sau il vezi mai tarziu cand deja ai facut acel lucru.

              Nu trebuie sa te grabesti mai ales ca din cate am inteles nu lucrezi in domeniu.
              Un om care lucreaza in mobilier are nevoie de o informatie, iar altele 10 le stie deja din practica (facand mobila).

              La tine trebuie sa iei pas cu pas facand cate un lucru pe rand ca sa iasa treaba bine.
              Oricum, daca tot am postat spune-mi te rog mai detaliat ce ai vrut sa zici cu "daca luam blat de 4cm dadea manerul de la frigider in blat" sau ceva de genu pentru ca acolo, iar mi se pare ceva neclar.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13008

                #82
                Greseala nu este la distanta fata de marginea placii de PAL (inclusiv cantul). 24mm este distanta maxima si cred ca e mai sigura din punct de vedere a grosimii ce ramane pe buza, intre gaura frezata si cant. Evident ca poate fi mai putin insa in regim manual de gaurire poate fi riscant, mai tremura o mana, mai o freza inclinata ...
                Dupa cum se poate observa in atasament aceasta poate varia intre 3 si 6mm.
                Este posibil sa se fi gresit la fixarea balamalei pe masca, partea unde se regleaza balamaua.

                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	frezare_balama_150.jpg 
Afișări:	4938 
Mărime:	10,8 KB 
ID:	587513 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	balama_169.jpg 
Afișări:	3377 
Mărime:	8,9 KB 
ID:	587514
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • ChiBo
                  Membru Marcant
                  • 26.iul.2010
                  • 471

                  #83
                  Da, ai dreptate aici, una e sa gauresti pe o masina pentru balamale si alta e sa dai cu mana gaura pentru balamale.
                  Poate aparea distanta aia si doar daca trage usa "mai pe spate" cum se zice, adica pozitia usii sa nu fie ca in poza "balama" de ai pus-o ci mai trasa spre dreapta.
                  Motivele de la care apare acea distanta sunt multe, pot aparea si de la balamale as spune aici care le consider eu cele mai praf desi sunt destul de cunoscute si bagate pe gat.
                  Asa ca atentie si la feronerie, nu toate balamalele stiu "sa tina o usa si sa o inchida".

                  Comentariu

                  • Yo
                    Membru Marcant
                    Expert mobilier
                    • 20.mar.2008
                    • 492

                    #84
                    Postat în original de mihai93
                    Am gresit cand am scris, am montat la 24 mm, nu 24 cm, m-am incurcat cu cm aia, altfel puneam balamaua la miljlocul usii.
                    Apoi am gasit un post cu foto in care se specifica 24, nimeni nu comentase, si m-am luat dupa el.
                    Si eu citisem ca se dau la 22-23 mm.
                    Ce fel de balamale ati folosit?

                    Comentariu

                    • ChiBo
                      Membru Marcant
                      • 26.iul.2010
                      • 471

                      #85
                      Cele mai bune balamale sunt Blumurile, e clar, dar la fel de bune sunt si Hettichurile garantate mii de inchideri/deschideri.
                      FGV sunt, dupa parerea mea, balamale destul de bune raportat calitate/pret.

                      Cele mai proaste balamale ever sunt Hafelele si Tekno, zic asta pentru ca departeaza de la laterale, reglaj praf si asa mai departe

                      Totusi sa nu intelegem gresit asta in conditiile in care nu folosesti exact masina lor de balamale la Hafele-masina de la Hafele si asa mai departe, lucru care in Romania se intampla rar, adica daca masina e de la blum las ca merg si Hettich si Hafele si de toate...

                      Comentariu

                      • mihai93
                        Incepator
                        • 06.ian.2008
                        • 95

                        #86
                        Buna dimineata,

                        Am pus si celelalte usi.
                        Am dat gauri la 22 mm si s-au asezat bine. Cred ca si la 24 mm este bine, dar trebuia sa pun partea fixa mai in interior.
                        O sa incerc astazi, daca ajung. Blatul l-am vrut cat mai aproape de frigider, dar daca luam blat de 4 cm datorita manerului de la frigider imi ramanea o distanta de aproximativ 1 cm intre frigider si corpuri.
                        O sa pun in seara asta, cred, poze. Mai trebuie sa pun fetele la sertar si manerele.
                        Sertarul corpului mare a iesit bine, in schimb la corpul cu 2 sertare am facut despartitura de 110 si nu puteam introduce sertarele. Asa ca le-am montat in asa fel ca nu mai pot fi date jos.
                        Merg bine, usor, dar nu mai pot fi date jos. Balamalele nu stiu ce marca sunt. Am cerut balamale de care se cumpara cel mai mult de meseriasi.
                        Aveau cel putin 4 tipuri de balamale. Am impresia ca scrie pe ele made in Italia. Ma uita la ele si va spun.
                        O zi buna!

                        Comentariu

                        • Yo
                          Membru Marcant
                          Expert mobilier
                          • 20.mar.2008
                          • 492

                          #87
                          Postat în original de mihai93
                          (...)la corpul cu 2 sertare am facut despartitura de 110 si nu puteam introduce sertarele. Asa ca le-am montat in asa fel ca nu mai pot fi date jos.
                          Merg bine, usor, dar nu mai pot fi date jos. Balamalele nu stiu ce marca sunt. Am cerut balamale de care se cumpara cel mai mult de meseriasi.
                          Aveau cel putin 4 tipuri de balamale.
                          Ce latime ati facut lateralele sertarului?
                          Daca ati fi facut de maxim 90 mm ar fi trebuit sa ramana aprox. 16 mm intre sertar si legatura de sus, ceea ce ar fi fost suficient sa puteti scoate si baga sertarul.
                          Am facut mai sus un desen.

                          Pe balamale trebuie sa scrie numele lor.

                          Comentariu

                          • Shaq
                            Living Legend
                            • 06.mar.2005
                            • 1302

                            #88
                            Nu uitati sa lasati un spatiu de 2,6 cm pentru glisiera intre lateralele corpului si sertar.
                            Nu in ambele parti. Atunci cand calculati sertarul se scade 2,6 din latime
                            mai bine intreaba daca nu cunosti

                            Comentariu

                            • ChiBo
                              Membru Marcant
                              • 26.iul.2010
                              • 471

                              #89
                              deci din cate am inteles eu acu "dimineata" ......la ora 3)) in general e bine mobila doar ca nu iti mai ies sertarele de la corpul cu 2 in afara, ce sa zic asta nu e un inconvenient mare, totusi incearca atunci sa tragi sertarul in afara pana la punctul maxim iar apoi sa incerci sa il apleci(de partea unde are fatada in jos s-ar putea sa iasa.

                              Comentariu

                              • Yo
                                Membru Marcant
                                Expert mobilier
                                • 20.mar.2008
                                • 492

                                #90
                                Postat în original de ChiBo
                                deci din cate am inteles eu acu "dimineata" ......la ora 3)) in general e bine mobila doar ca nu iti mai ies sertarele de la corpul cu 2 in afara, ce sa zic asta nu e un inconvenient mare, totusi incearca atunci sa tragi sertarul in afara pana la punctul maxim iar apoi sa incerci sa il apleci(de partea unde are fatada in jos s-ar putea sa iasa.
                                daca a facut sertarul de 100 nu are cum sa iasa, este prea fix.
                                Problema este ca la fateta de 126 mm ,lateralul intre sertare nu poate fi mai mare de 110 dar nici mai mic si trebuie facut sertarele pe inaltime de maxim 90 mm.

                                Comentariu

                                Procesare...