Reglare usa Beyler

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ATrica
    Incepator
    • 01.oct.2010
    • 7

    Reglare usa Beyler

    Stie cineva cum pot ridica 2 mm o usa metalica BEYLER ?
    Se pot muta balamalele mai sus ? Am vazut ca fiecare balama este prinsa in 4 suruburi, dar placuta pe cere sunt suruburile nu are loc sa fie ridicata.

    Usa s-a lasat putin ( in 2 ani) si acum atinge pragul si se inchide greu. Eu am scos-o din balamale si am incercat sa pun saibe, dar nu am reusit. Cand am scos-o din balamale, nu am reusit sa o scot din toc. E grea si se manevreaza cu dificultate.

    Multumesc pentru orice sfat.
  • Shaq
    Living Legend
    • 06.mar.2005
    • 1306

    #2
    daca nu gasesti solutia la reglajul balamalelor, incearca sa scoti usa si pe "cuiul" balamalei care se afla montata pe toc poti intriduce cate o saiba sau mai multe, pe fiecare balama. Apoi pune usa la loc si va fi ridicata cu grosimea seibii (lor)
    mai bine intreaba daca nu cunosti

    Comentariu

    • ATrica
      Incepator
      • 01.oct.2010
      • 7

      #3
      Postat în original de Shaq
      daca nu gasesti solutia la reglajul balamalelor, incearca sa scoti usa si pe "cuiul" balamalei care se afla montata pe toc poti intriduce cate o saiba sau mai multe, pe fiecare balama. Apoi pune usa la loc si va fi ridicata cu grosimea seibii (lor)
      Multumesc pentru raspuns. Dar chiar am spus ca nu pot introduce saibe, intrucat nu pot departa usa de balamale.
      Mai incerc.

      Comentariu

      • Shaq
        Living Legend
        • 06.mar.2005
        • 1306

        #4
        scuza-ma nu am citit atent partea aceea. In fisa tehnica a usii nu ai nimic? Pune o imagine cu usa sa ne dam seama despre ce vb.
        mai bine intreaba daca nu cunosti

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12202

          #5
          Daca nu merge cu saibe , precis cu forta ! Asa cum se regleaza usile de la masini ( chiar si la fabrica) , tragind de ele in sus cu forta . Adica prin deformare !
          O poza cu balamaua ?
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • Yo
            Membru Marcant
            Expert mobilier
            • 20.mar.2008
            • 554

            #6
            Postat în original de ATrica
            Multumesc pentru raspuns. Dar chiar am spus ca nu pot introduce saibe, intrucat nu pot departa usa de balamale.
            Mai incerc.
            in general balamalele sunt reglabile, astea nu sunt? o poza ar fi mai bine.

            Comentariu

            • cristian 72
              Incepator
              • 27.sep.2010
              • 21

              #7
              Incearca cu saibi grover ,prin rasucire .
              Adoua varianta cu o sirma oteloasa tot prin rasucire si taiata de la baza . Metode cam neortodocse si de scurta durata . Cel mai bine este sa scoti usa din balamale prin orice mijloace .

              Comentariu

              • Shaq
                Living Legend
                • 06.mar.2005
                • 1306

                #8
                ce ai rezolvat?
                mai bine intreaba daca nu cunosti

                Comentariu

                • ynu22
                  Incepator
                  • 12.oct.2006
                  • 8

                  #9
                  Salut,
                  readuc la viata acest topic deoarece am si eu o problema similara cu initiatorul si nu stiu cum sa o rezolv.

                  se da o bucata usa Beyler achizitionata si montata in urma cu multi ani la un apartament de bloc care a funtionat ok pina in urma cu citeva zile, de cind a inceput sa frece in partea de jos - opusa balamalelor; probabil sa lasat sau sa dereglat din balamale dar problema e ca nu stiu sa o reglez deoarece, din cite se pare, nu are mecanism de reglare. Firma de la care a fost achizitionata usa nu mai functioneaza iar nr. de telefon pe pe factura pt service nu mai sunt active.

                  va rog pe cei care au reusit sa regleze asemenea usi sa imi dea un sfat cum se poate regla (daca se poate).

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG-20190215-WA0001.jpg 
Afișări:	5725 
Mărime:	60,6 KB 
ID:	672135 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG-20190215-WA0000.jpg 
Afișări:	5750 
Mărime:	96,8 KB 
ID:	672136 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG-20190215-WA0003.jpg 
Afișări:	4014 
Mărime:	130,1 KB 
ID:	672137

                  Multmesc anticipat.

                  Comentariu

                  • tymotyman
                    Membru Marcant
                    • 01.nov.2009
                    • 570

                    #10
                    Nu am reglat asa us dar cred ca daca o puteti ridica si scoate din balamale se poate pune pe acel bolt cate o saiba si se va ridica mai sus.

                    Comentariu

                    • ynu22
                      Incepator
                      • 12.oct.2006
                      • 8

                      #11
                      UPDATE,
                      am reușit, era la balamaua de jos șuruburile erau slăbite iar unul din cele 6 avea joc, a fost înlocuit si acum e pe poziție.
                      nu am știut ca erau slăbite deoarece pina in WE nu am avut acces la ușa deoarece nu este la mine acasa.

                      PS : Multumesc pt sfat

                      Comentariu

                      • dragos1
                        Incepator
                        • 20.sep.2022
                        • 17

                        #12
                        Am montat mulți ani uși metalice Beyler. Da, sunt un pic mai greu de dat jos din balamale deoarece balamalele acestora sunt încorporate. Pentru mine este ușor.
                        De obicei balamaua de jos tinde să se slăbească foarte repede din șuruburi. Cam la 2-3 ani (sau mai des).
                        Se dă ușa jos din balamale, din toc; se strâng șuruburile de la balamalele de pe ușă dar și șuruburile de la balamalele de pe toc. Apoi se pune foaia de ușă la loc în toc.
                        Piese de schimb se mai găsesc, dar foarte greu pentru că astfel de uși nu se mai fabrică de mulți ani. Așa se întâmplă cu fiecare ușă. Mereu apar modele noi și nu prea se mai găsesc piese de schimb. De asemenea chiar dacă ele funcționează perfect, la 2-3 ani trebuie dată toată feroneria jos de pe ușă și unsă complet cu ulei de mecanisme fine. În felul acesta, garantat vă va ține o viață.
                        Mă ocup și cu întreținerea lor. Sunt din Pitești, Argeș, și la nevoie mă pot deplasa oriunde.
                        Telefon: 0767907293.

                        Comentariu

                        Procesare...