Proiectare mobilier in PRO100

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Yo
    Membru Marcant
    Expert mobilier
    • 20.mar.2008
    • 554

    #46
    Postat în original de mobfan
    intradevar am lasat topicu' balta pentru ca nu am vazut prea mult interes pentru P100 aici ...

    dar daca voi sunteti interesati, nu am nimic impotriva sa-l re-activam
    Si eu sunt interesat , sper ca nu deranjez!
    Legat de discutiile de mai sus , sa stii ca nu vroiam sa jignesc pe nimeni si cred ca nu eu am inceput o discutie deplasata .
    In alta ordine de idei , pro100 nu are versiunea mai noua demo (5,1~) sa vedem ce poate?

    Comentariu

    • mobfan
      Incepator
      • 17.ian.2011
      • 51

      #47
      Postat în original de Yo
      Si eu sunt interesat , sper ca nu deranjez!
      Legat de discutiile de mai sus , sa stii ca nu vroiam sa jignesc pe nimeni si cred ca nu eu am inceput o discutie deplasata .
      In alta ordine de idei , pro100 nu are versiunea mai noua demo (5,1~) sa vedem ce poate?
      "Legat de discutiile de mai sus" a fost o problema de sincronizare, mai precis eu am vrut sa raspund poetului si intre timp ai postat tu, astfel ca a parut ca ti-am raspuns tie ...

      - daca vrei PRO100 v5 demo (eu nu il am) trebuie sa vorbesti la AASOFT (http://www.aasoft.ro) sa ti-l trimita, ei sunt distribuitorii lui PRO100 in romania.

      Comentariu

      • mobfan
        Incepator
        • 17.ian.2011
        • 51

        #48
        PRO100 v5
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • ChiBo
          Membru Marcant
          • 26.iul.2010
          • 494

          #49
          da a iesit foarte bine.... se vede imbunatatirea la versiunea 5 eu insa ca si persoana fizica si tinand cont ca nu detin o firma sau ceva de genu....nu isi merita investitia ........

          Comentariu

          • ChiBo
            Membru Marcant
            • 26.iul.2010
            • 494

            #50
            pentru cerintele clientilor din oras eu sunt multumit si cu versiunea 4

            Comentariu

            • PROfan
              Moderator
              • 10.apr.2011
              • 662

              #51
              Postat în original de mobfan
              Postat în original de ChiBo
              sau incins spiritele pe aici.....)
              mobfan piesa din imagine glisiera e facuta in Pro100?


              Da, in PRO100 v5.10
              Este prima mea postare. Salut cu respect pe cei care posteaza si pe cei care viziteaza acest forum.
              Imaginea acelei glisiere adica fisierul *.jpg cu certitudine a fost generat de PRO100, insa am mari indoieli ca desenul glisierei este realizat numai cu resursele aplicatiei PRO100 chiar si cele ale celei mai recente versiuni.
              Cred ca desenul este realizat in cu totul alt format si transformat succesiv in fisier *.off respectiv *.meb. Oare ma insel

              Comentariu

              • PROfan
                Moderator
                • 10.apr.2011
                • 662

                #52
                Postat în original de Yo
                pro100 nu are versiunea mai noua demo (5,1~) sa vedem ce poate?
                http:// cz.pro100.eu/demo-verze

                Nu cred ca este un impediment ca este in ceha.

                Comentariu

                • ChiBo
                  Membru Marcant
                  • 26.iul.2010
                  • 494

                  #53
                  asa am zis si eu

                  Comentariu

                  • mobfan
                    Incepator
                    • 17.ian.2011
                    • 51

                    #54
                    - Plugin-urile PRO100 difera de la tara la tara, mai mult de atat, se pot comanda plugin-uri proprii in functie de necesitati, asa cum am facut noi (dar asta costa si s-ar putea sa nu merite investitia pentru unii')

                    - Chiar si in versiunea 4.69 poti realiza piesa respectiva, binenteles daca stii cum ...

                    - Nu inteleg de ce este nevoie de atat spionaj pentru un demo in ceha !?! , cand il puteti avea in romana / gratis / cu explicatii / etc , solicitand-ul la reprezentanta din romania ?!?

                    Comentariu

                    • PROfan
                      Moderator
                      • 10.apr.2011
                      • 662

                      #55
                      Postat în original de mobfan
                      - Plugin-urile PRO100 difera de la tara la tara, mai mult de atat, se pot comanda plugin-uri proprii in functie de necesitati, asa cum am facut noi (dar asta costa si s-ar putea sa nu merite investitia pentru unii')

                      - Chiar si in versiunea 4.69 poti realiza piesa respectiva, binenteles daca stii cum ...

                      - Nu inteleg de ce este nevoie de atat spionaj pentru un demo in ceha !?! , cand il puteti avea in romana / gratis / cu explicatii / etc , solicitand-ul la reprezentanta din romania ?!?
                      - Cred ca avem notiuni total opuse despre ce inseamna un plugin, iar ideea, in cazul in care ar exista, ca difera de la tara la tara nu poate decat sa ma amuze copios . Apropos cand spui "noi" la cine te referi?

                      - Sunt convins ca se poate si in versiunea 4.42, dar nu fara un ajutor extern adica o alta aplicatie

                      - Userul vroia un demo. Tu ai raspuns ca nu-l poti ajuta, ca nu ai asa ceva. N-am facut decat sa postez linkul cu pagina oficiala a producatorului de unde sa-l ia, tot gratis, dar mai repede decat de la reprezentanta. Nu inteleg unde este spionajul ...

                      Comentariu

                      • mobfan
                        Incepator
                        • 17.ian.2011
                        • 51

                        #56
                        Se pare ca esti un redutabil cunoscator al PRO100, lucru de altfel foarte bun pentru ca de asta am deschis acest subiect.

                        O sa incerc sa-ti raspund punctual:

                        - Pentru mine un plugin inseamna: "Un plugin sau insert este un program care poate să se integreze într-un alt program (de bază) pentru a îndeplini funcții specifice." http://ro. wikipedia.org/wiki/Plugin , pentru tine ce inseamna un plugin ?

                        - Plugin-urile "Explode", "AAcom++", "CNC", "Handle exchange" etc, nu functioneaza decat pe versiunea romana, incepand cu 4.69 in sus, poti sa continui sa te si amuzi in timp ce verifici ...

                        - Cand spun "noi" ma refer la firma in care lucrez ca si tehnolog industria mobilei, si care are implementat PRO100 de aproape 4 ani.

                        - "Sunt convins ca se poate si in versiunea 4.42, dar nu fara un ajutor extern adica o alta aplicatie" - inteleg ca esti deja convins deci nu mai pierd timpul ...

                        - Eu am incercat sa ajut "user-ul" trimitand-ul la sursa cea mai autorizata posibil, el avand astfel posibilitatea sa testeze versiunea romana plus suportul care banuiesc ca nu i-ar strica ... si tu il trimiti sa descarce versiunea ceha


                        Apropo daca tot esti la curent cu PRO100, ce parere ai de implementarea Dynaplan-ului in PRO100 ?

                        Comentariu

                        • PROfan
                          Moderator
                          • 10.apr.2011
                          • 662

                          #57
                          Ai cotit-o, sa zicem, ca la Constanta...
                          Probabil ce ai enumerat intre ghilimele sunt plugin-uri. Nu cunosc nimic despre ele, nu-mi dau cu parerea. Eu m-am referit la: citez din User Documentation "MESH.EXE and QSLIM.EXE are utilities to convert *.off 3D files to *.meb PRO100 library elements files." Ce m-a determinat sa intervin in discutie este afirmatia ca PRO100 poate desena cu resursele proprii glisiera din imagine. Eram sceptic, am ramas in continuare, n-ai reusit sa ma convingi ca afirmatia ta este adevarata.
                          Ce sa implementeze PRO100 din Dynaplan? Probabil datele 3D CAD din Dynacat de acolo de unde provine si imaginea cu glisiera buclucasa ?

                          Comentariu

                          • mobfan
                            Incepator
                            • 17.ian.2011
                            • 51

                            #58
                            Pana la urma inteleg ca tot contactul tau cu PRO100 este "User Documentation" de mi-o tot bagi in ochi.

                            Apai' in conditiile astea vrei sa stau eu sa te conving ce face si ce nu face PRO100 , cred ca e mai bine pentru tine sa ramai sceptic ...

                            Comentariu

                            • PROfan
                              Moderator
                              • 10.apr.2011
                              • 662

                              #59
                              Postat în original de mobfan
                              Pana la urma inteleg ca tot contactul tau cu PRO100 este "User Documentation" de mi-o tot bagi in ochi.

                              Apai' in conditiile astea vrei sa stau eu sa te conving ce face si ce nu face PRO100 , cred ca e mai bine pentru tine sa ramai sceptic ...
                              Pentru corecta informare a celor care citesc acest topic am intervenit in discutie. N-am cerut ajutorul. Afirmatii de genul "P.S. toate povestile alea de mai sus pe care le face autocadu', le face si PRO100, doar ca mai repede ..." nu puteau sa ma lase indiferent in situatia in care PRO100 nu poate desena SINGUR nici macar o saiba. Nu intelege gresit. Nu ponegresc acest soft. Are calitati greu de egalat in ceea ce priveste rapiditatea cu care poti realiza o prezentare cat de cat fotorealista, rapiditatea ofertarii, rapiditatea cu care piesele din proiect sunt exportate in programe pentru a fi debitate dar desen tehnic necesar operatiilor de gaurire spre exemplu nu stie sa faca deci ai nevoie de inca o aplicatie. Sau legat de afirmatia ca "PRO100 este de departe cel mai bun program de proiectare mobilier" atunci cum putem caracteriza TopSolid-ul de la Missler?

                              Comentariu

                              • ChiBo
                                Membru Marcant
                                • 26.iul.2010
                                • 494

                                #60
                                nu stiu ce atata zarva si discutii contradictorii "care este cel mai bun program de proiectare?"
                                Cel mai bun program de proiectare este acela cu care esti cel mai obisnuit dupa mine, asta 1 la mana iar in al doilea rand poti sau nu sa faci un proiect bun sau rau in functie de CEL MAI BUN SOFT DE PROIECTARE adica acela care IL PORTI PE UMERI )) asta ca sa mai linistim putin apele.
                                Vorbind pe alta parte este nevoie de un soft foarte bun doar in cazul adevaratilor arhitecti care fac proiecte de zeci de mii de parai, care au nevoie de o grafica impecabila iar fiecare detaliu sa fie perfect.
                                Dupa mine un om care isi doreste un mobilier, poate sa priceapa cum o sa iasa mobila si din poza care am atasato mai jos.
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...