Proiectare mobilier in PRO100

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • PROfan
    Moderator
    • 10.apr.2011
    • 662

    Scara 1:1
    Când vei exporta panourile în programul de formatare pentru tăiere acestea să aibă cotele corespunzătoare. Nu asta era ideea! Muncești la desenat și câștigi timp la formatat.
    Legat de sistemul de glisare important este să ai în cel mai scurt timp dimensiunile pieselor componente în funcție de lungimea și înălțimea spațiului unde dorești să amplasezi ușile. Asta este important, partea de estetică este pentru amorul artei și o imagine cât mai realistă pentru client. Multe componente care nu sunt vizibile trebuie desenate schematic, fără să intri în amănunte. De exemplu să zicem că dorim să desenăm un mâner de mobilier. Nu ne apucăm să desenăm șuruburile și găurile unde se înfiletează. Sau la o baterie de chiuvetă nu desenezi cartușul ceramic, furtunele de apă, aeratorul, sitele și alte năzdrăvănii.
    Am desenat un scurgător de vase cât mai aproape de realitate. Nu era necesar dar mai prezint clienților desene cu corpurile de bucătărie fără uși și un desen care se apropie cât mai bine de realitate conferă clientului un plus de încredere și doarme mai liniștit până vede mobilierul pe poziție.
    Sunt producători care pun la dispoziție și desene CAD ale produselor. Pe saiturile blum, hafele găsești și desene CAD. Un producător polonez de instalații sanitare, chiuvete și baterii, prezent și pe piața din România are pus pe sait și desene în două trei formate (TAMIZO Bateria kuchenna z prostokątną wylewką - mosiądz - BQT_M63M - Deante). De regulă în format .*obj, *.3ds, .*dxf, .skp. Desene pentru design. Nu sunt desene CAD de execuție, de uzinaj. Alea se fac cu alte softuri.

    Când termini de desenat sistemul să pui niște imagini să vedem cum a ieșit. Eu nu folosesc acest sistem dar mă străduiesc să-i fac un desen. Din două surse diferite trebuie să iasă ceva.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • PROfan
      Moderator
      • 10.apr.2011
      • 662

      PRO100v6.43x64 portabil de aici.

      Limba engleză.
      Chel, fără biblioteci.
      Foldere denumite precum cele din versiunea demo a producătorului.
      Cu export către Nowy Rozkrój - NRv7.44x32
      Import: *.shp, *.bxf, *.bxf2, *.3ds, *.obj, *.dae
      Export: *.shp, *.dxf, *.jpg, *.bmp, *.html (panoramă), *.obj
      Unelte: Kray, Info, Mesh, Lathe, Text, Replace.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Bounce
        Incepator
        • 05.ian.2023
        • 10

        m-am apucat sa pun si cant pe ele...credeam ca va aparea in rapoarte in functie de cum il pun eu pe desen, dar m-am inselat.Este vreo solutie sa imi apara in rapoarte si cantul pus? vreau sa zic pe lungile sau latime

        Comentariu

        • PROfan
          Moderator
          • 10.apr.2011
          • 662

          Da, se poate. Eu am propria metodă de a defini canturile. Cel mai simplu este cu cantul de 2 mm. Desenezi o „bară” de 2 mm atașată bucății de material. În lista de piese de debitat apare cota fără cei 2 mm.
          La ABS-ul de 0,45 am făcut u artificiu deoarece nu-l iau în calcul când export piesele spre debitare decât atunci când este prezent pe două laturi opuse. Deci desenez niște „bare” de 0,25 mm pe care le atașez bucății de material.
          Cam îmbârligată explicația mea. Mai bine fac vreo două imagini care mi se par sugestive.
          Ca să nu încurcăm lucrurile am codificat canturile cu cifre
          0 - nu este pus cant
          1 - cant cu grosime de 0,45 mm
          2 - cant cu grosime de 2 mm

          Comentariu

          • PROfan
            Moderator
            • 10.apr.2011
            • 662



            Am hostat imaginile în exterior. Dacă le atașam aici se redimensionau și deveneau neclare.
            Ultima editare de PROfan; 01.feb.2023, 21:06.

            Comentariu

            • PROfan
              Moderator
              • 10.apr.2011
              • 662

              Exemplu corp inferior bucătărie 1 usă 1 poliță aici.

              Comentariu

              • PROfan
                Moderator
                • 10.apr.2011
                • 662

                Postat în original de Bounce
                ...Este vreo solutie sa imi apara in rapoarte si cantul pus?...
                Nu văd nicio părere. Te-a ajutat cu ceva ce am postat? Funcționează aplicația postată de mine pe resursele hardware de care dispui? Are rost să mai consum timp pentru așa ceva? Cu ce te pot ajuta?

                Comentariu

                • Bounce
                  Incepator
                  • 05.ian.2023
                  • 10

                  Am rezolvat! stai sa vad cum explic.
                  Mi-am facut usi pe verticala si orizontala cu abs de 2mm si salvate care le modific dupa dimensiune in functie de ce am nevoie, asta sa pot vedea exact cat luft am, in raportul de debitare dimensiunea usii apare fara cant. Daca dai dublu click pe ea si muti la Rapoarte ai "Lista de piese" cu 2 valori:
                  1 - un cant
                  2 - doua canturi
                  Asta se poate face si pe lungine si pe latine, iar in raportul final de debitare imi apare latura sau lungimea unde trebuie sa-l pun.


                  In "a" am setat cate un cant pe lungime si latime, in lista de croi apare ca in "a1", imi arata unde trebuie sa-l pun
                  In "b" am setat 2 lungimi si o latime, se vede in "b1" la lungine 2 linii "=" latime 1 "-"

                  la 2 linii trebuie ambele si 1 linie trebuie 1 cant... sper ca s-a inteles!
                  Ultima editare de Bounce; 17.feb.2023, 00:33.

                  Comentariu

                  • Bounce
                    Incepator
                    • 05.ian.2023
                    • 10

                    Am rezolvat! stai sa vad cum explic.
                    Mi-am facut usi pe verticala si orizontala cu abs de 2mm si salvate care le modific dupa dimensiune in functie de ce am nevoie, asta sa pot vedea exact cat luft am, in raportul de debitare dimensiunea usii apare fara cant. Daca dai dublu click pe ea si muti la Rapoarte ai "Lista de piese" cu 2 valori:
                    1 - un cant
                    2 - doua canturi
                    Asta se poate face si pe lungine si pe latine, iar in raportul final de debitare imi apare latura sau lungimea unde trebuie sa-l pun.

                    In "a" am setat cate un cant pe lungime si latime, in lista de croi apare ca in "a1", imi arata unde trebuie sa-l pun
                    In "b" am setat 2 lungimi si o latime, se vede in "b1" la lungine 2 linii "=" latime 1 "-"

                    la 2 linii trebuie ambele si 1 linie trebuie 1 cant... sper ca s-a inteles!
                    Fișiere Atașate
                    Ultima editare de calin.diaconu; 21.feb.2024, 19:00. Motiv: Introducere printscreen-urilor in postare

                    Comentariu

                    • PROfan
                      Moderator
                      • 10.apr.2011
                      • 662

                      M-ai pierdut. Nu îmi dau seama ce-ai făcut dar asta nu are nicio importanță. Dacă tu ești mulțumit de rezultat și te ajută totul este OK.

                      Comentariu

                      • Bounce
                        Incepator
                        • 05.ian.2023
                        • 10

                        Ma ajuta in dimensiunile finale ca vad pe fiecare bucata unde trebuie sa pun abs/cant fara sa ma uit la desen, plus ca imi calculeaza si lungimea de ABS.
                        Nu mai stau sa calculez cati metri am nevoie

                        //LE.

                        Ma poti ajuta si pe mine cu corpul pentru hota incorporata?
                        Ultima editare de Bounce; 19.feb.2023, 15:21.

                        Comentariu

                        • berkysan
                          Incepator
                          • 29.sep.2019
                          • 5

                          Bounce, eu trec la fiecare piesa pe care o denumesc și cântul (exemplu: C1-Laterala-1L+1C) , daca nu scriu nimic înseamnă că e cant de 0,4mm.

                          Comentariu

                          Procesare...