Pat copil

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • T_Ioana
    Incepator
    • 06.nov.2006
    • 6

    Pat copil

    Buna ziua!
    Vreau sa confectionez un patut din pal pentru baietelul meu. Avand in vedere ca dimensiunile camerei lui sunt extrem, de reduse pentru moment lungimea patului va fi de doar 140 cm. In viitor (pentru ca nu cred ca imi voi permite schimbarea in totalitate a mobilierului) , cand piciul meu va fi suficient de mare as vrea ca patutul sa se extinda pana la 2 m (urmand ca la mom respectiv sa renuntam la o piesa de mobilier). Am inteles ca in IKEA exista patuturi care se extind dar nu am posibilitatea sa ajung prea curand ca sa studiez sistemul iar de cumparat nici nu se pune problema pt ca vreau si sertare sub patut plus alte accesorii.
    Eu am facut o schita (stiu ca seamana mai mult cu un divan dar nu sunt talentata la chestia asta) cu patutul la 140 iar in opinia mea ar urma sa fie taiat pe mijloc (pe linia punctata in desen)iar cand se extinde m-am gandit la o extensie facuta dintr-o bucata de lemn (avand in vedere ca si rama patului va fi facuta din lemn natur, cea pe care se ataseaza placajul de sustinere a saltelei) pe care am redat-o on figura 2. Partea de la perete se va "intinde" iar cele doua semicercuri din pal nu se vor mai suprapune iar in partea din fata (lungimea dinspre exterior) nu vad nici o problema deoarece cele doua sertare vor fi prinse direct de patut, p structura metalica. Ulterior, dupa extindere, se poate face un al treilea sertar care sa umple "golul" dintre sertarele initiale.
    Sper ca m-am facut cat de cat inteleasa iar schita vine sa demonstreze vizual ce vreau sa spun (sper sa nu incurce si mai tare :P )
    Nu tin neaparat ca exct acesta sa fie sistemul de extensie ci sunt deschisa la orice sugestie. Totul este sa rezulte un patut extensibil cu sertare tip lada pentru depozitare si cu tablii pe 3 parti (nu de alta dar cupilul doarme fff agitat si are tendinta sa se lipeasca de perete, deci........)
    Va multumesc mult!
    Fișiere Atașate
  • klaus
    Membru Marcant
    • 24.iun.2005
    • 959

    #2
    Patul de la IKEA are 2 capete verticale care se pot lasa la orizontala cand e necesar, cu prindere in 2 suruburi.
    Poate din imagine se intelege cat de cat.

    Taierea pe mijloc a patului poate fi, la lungirea lui, inestetica
    Fișiere Atașate
    Viata e complexa si are multe aspecte...

    Comentariu

    • pojandragos
      Incepator
      • 20.iul.2007
      • 48

      #3
      Intr-adevar cred ca o vizita la IKEA v-ar rezolva problema. Au niste patuturi care nu cred ca au mai mult de 140 cm lungime, sub care intra niste cutii mari de lemn care au montate roti. Solutia aceasta este foarte buna, eleganta si incapatoare.
      Cred ca se poate realiza si ceea ce doriti dumneavoastra, dar ma gandesc ca ar trebui prevazut, la patutul din desen, un sistem care sa impiedice copilul sa cada din pat (un grilaj in partea din fata). In acelasi timp imi dau seama ca acest grilaj complica putin realizarea patutului, dar siguranta copilului trebuie pusa pe primul loc.
      Un ardelean la malul marii.

      Comentariu

      • T_Ioana
        Incepator
        • 06.nov.2006
        • 6

        #4
        Va multumesc pentru raspunsuri.
        Klaus, ce simpla e ideea patutului de la IKEA, si nici mie nici sotului nu ne-a venit .........sotul se gandea la un sistem in genul telefoanelor culisante.
        Poate ajunge sotul in Bucuresti in delegatie si intra la IKEA si poate chiar cumpara patutul. Daca ai mai mult poze mi-ai fi de mare ajutor (banuiesc eu ca e bebelul tau in poza postata).
        Dragos, nici nu se pune problema sa nu existe un grilaj in fata (sau din pal sau din plasa- se gasesc de cumparat chiar si pe net) doar ca nu l-am mai desenat ca fiind asa mare "experta' in redarea grafica riscam sa nu se mai inteleaga nimik :P . Atasez o poza cu un "grilaj" de genul asta, care se gaseste in comert
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • klaus
          Membru Marcant
          • 24.iun.2005
          • 959

          #5
          Inca o poza
          Patul are si el un opritor din fabrica la "versiunile noi" care sunt acum in magazin, cand l-am luat eu nu avea si l-am facut eu. Nu este cat lungimea patului ca sa poata copilul sa coboare din el.
          Viata e complexa si are multe aspecte...

          Comentariu

          • klaus
            Membru Marcant
            • 24.iun.2005
            • 959

            #6
            hmmm, a naibii limitare de dimensiune...
            Iaca si poza
            Patul e pe la 450 ron cu tot cu saltele
            Fișiere Atașate
            Viata e complexa si are multe aspecte...

            Comentariu

            • T_Ioana
              Incepator
              • 06.nov.2006
              • 6

              #7
              Klaus, arata nemaipomenit patutul! Baietelul tau cred ca e tare incantat! Multumesc pentru raspunsuri si poza!
              Tot citind pe net despre IKEA am inteles ca e mult mai ieftina mobila fata de alte magazine cu mobilier (ma rog, exista si ieftina si mai scumpa, pt toate buzunarele) iar calitativ 90% dintre cei care s-au exprimat au fost multumiti.
              Intrebarea mea este : Salteaua (in cazul in care o cumperi de la ei) este un singur tip pt tipul respectiv de pat sau poti lua patul si saltea mai buna, cu 2 fete, sau superortopedica sau mai stiu eu cum?
              Acum tot ce mai am de facut este sa ajung in Bucuresti la IKEA........sau in Ungaria, ca mi-e ca e mai aproape !

              Comentariu

              • Dan_Daniel
                Living Legend
                • 20.nov.2009
                • 1152

                #8
                Patut pentru baietei

                O idee draguta pentru realizarea unui patut pentru baietelul dvs. Oricine are putina indemanare si ceva scule adecvate il poate realiza inspirandu-se din fotografii, alegandu-si cotele pe care le doreste.
                Fișiere Atașate
                Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                Comentariu

                • narcis75
                  Membru
                  • 05.ian.2010
                  • 112

                  #9
                  patut pentru baietei

                  salut
                  Faine sunt as vrea sa stiu daca se gasesc in comert sau de unde sar putea cumpara
                  Am un baietel de 3 ani la vazut si deja trebue sa ma duc sal cumpar

                  Comentariu

                  • Dan_Daniel
                    Living Legend
                    • 20.nov.2009
                    • 1152

                    #10
                    Re: patut pentru baietei

                    Postat în original de narcis75
                    salut
                    Faine sunt as vrea sa stiu daca se gasesc in comert sau de unde sar putea cumpara
                    Am un baietel de 3 ani la vazut si deja trebue sa ma duc sal cumpar
                    Exista in comert, dar la Carrrefour France, cele din RO nu stiu daca au dar puteti intreba, costau cam 200 euro, dar ideea cu aceste poze era ca sa fie sursa de inspiratie pentru cine se pricepe, pentru ca nu sant greu de facut.
                    Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                    Comentariu

                    • narcis75
                      Membru
                      • 05.ian.2010
                      • 112

                      #11
                      Re: patut pentru baietei

                      [pentru cine se pricepe, pentru ca nu sant greu de facut.[/quote]
                      corect ?
                      Si daca as avea timp mai bine il cumpar nu costa mult.
                      sper sa-l gasesc in italia.
                      va multumesc

                      Comentariu

                      • Dan_Daniel
                        Living Legend
                        • 20.nov.2009
                        • 1152

                        #12
                        Inca trei patuturi dragute.
                        Fișiere Atașate
                        Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                        Comentariu

                        • Mon
                          Incepator
                          • 12.ian.2010
                          • 4

                          #13
                          La pozele cu patuturile in forme de masini merg si rafturi in forma de masini nu? Eu i-am facut copilului meu ceva asemanator, dar din lemn, nu sunt frumoase??? :
                          Fișiere Atașate
                          Frumusetea este in detalii!

                          Comentariu

                          • Dan_Daniel
                            Living Legend
                            • 20.nov.2009
                            • 1152

                            #14
                            Postat în original de Mon
                            La pozele cu patuturile in forme de masini merg si rafturi in forma de masini nu? Eu i-am facut copilului meu ceva asemanator, dar din lemn, nu sunt frumoase??? :
                            Doar atat? Nu mai aveti si alte lucrari, sa ne mai trimiteti niste poze.
                            Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                            Comentariu

                            • Yo
                              Membru Marcant
                              Expert mobilier
                              • 20.mar.2008
                              • 492

                              #15
                              Inca este in faza de proiectare
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              Procesare...