Electrocasnice in jurul centralei termice

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • MareHorea
    Incepator
    • 12.sep.2011
    • 48

    Electrocasnice in jurul centralei termice

    Buna ziua,

    Dupa cum zice si titlul din postare, as vrea sa stiu ce fel de aparatura incorporabila (plita pe gaz, cuptor electric) si nu numai s-ar putea pune in jurul centralei termice?

    Fiind la casa noua, sunt la capitolul, model de bucatarie si as vrea sa evit unele probleme si riscul unui accident.
  • coretweaker
    Membru Marcant
    • 16.iul.2010
    • 890

    #2
    Răspuns la: Electrocasnice in jurul centralei termice

    Din punctul de vedere a celor de la distributia de gaze nu stiu daca exista vreo reglementare specifica. In ceea ce priveste montarea plitei in imediata vecinatate a centralei mie nu mi se pare cea mai eleganta varianta... din cauza aburului si a stropilor de mancare si ulei. Si ar mai fi si aspectul practic... este mult mai comod de gatit atunci cand exista spatii libere in abele parti ale plitei.

    Comentariu

    • MareHorea
      Incepator
      • 12.sep.2011
      • 48

      #3
      Răspuns la: Electrocasnice in jurul centralei termice

      Postat în original de coretweaker
      Din punctul de vedere a celor de la distributia de gaze nu stiu daca exista vreo reglementare specifica. In ceea ce priveste montarea plitei in imediata vecinatate a centralei mie nu mi se pare cea mai eleganta varianta... din cauza aburului si a stropilor de mancare si ulei. Si ar mai fi si aspectul practic... este mult mai comod de gatit atunci cand exista spatii libere in abele parti ale plitei.
      Da, si eu tind spre spatiu in jurul plitei, dar ma gandeam daca poate sa fie vreun risc si nu as vrea la un control al celor de la eongaz sa primesc o amenda pentru nerespectarea montajului plitei.

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Răspuns la: Electrocasnice in jurul centralei termice

        Postat în original de MareHorea
        .......... as vrea sa stiu ce fel de aparatura incorporabila (plita pe gaz, cuptor electric) si nu numai s-ar putea pune in jurul centralei termice? ........
        Spatiile necesar a fi lasate in jurul centralei termice , le gasiti in prospectul ei ...mai departe sinteti liber sa alegeti ce doriti , singura constringere este placerea dvs !
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6360

          #5
          Răspuns la: Electrocasnice in jurul centralei termice

          Postat în original de MareHorea
          [...] Fiind la casa noua [...]
          Dacă tot este vorba de o casă nouă, cred că ar trebui ca centrala termică (dar nu numai ) să-şi aibă locul ei în camera tehnică, nu în bucătărie.
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • coretweaker
            Membru Marcant
            • 16.iul.2010
            • 890

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Electrocasnice in jurul centralei termice

            Postat în original de RaduCA
            Dacă tot este vorba de o casă nouă, cred că ar trebui ca centrala termică (dar nu numai ) să-şi aibă locul ei în camera tehnică, nu în bucătărie.
            Sunt total de acord cu punctul tau de vedere, centrala termica o montezi in bucatarie doar atunci cand esti fortat fiindca nu ai un alt spatiu mai potrivit.

            Comentariu

            • MareHorea
              Incepator
              • 12.sep.2011
              • 48

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Electrocasnice in jurul centralei termice

              Postat în original de RaduCA
              Dacă tot este vorba de o casă nouă, cred că ar trebui ca centrala termică (dar nu numai ) să-şi aibă locul ei în camera tehnică, nu în bucătărie.
              Centrala era montata in momentul in care s-a cumparat apartamentul, asa a fost proiectul blocului, cu toata instalatia trasa pe pozitii.

              Comentariu

              • MareHorea
                Incepator
                • 12.sep.2011
                • 48

                #8
                Răspuns la: Electrocasnice in jurul centralei termice

                Postat în original de Mircea G
                Spatiile necesar a fi lasate in jurul centralei termice , le gasiti in prospectul ei ...mai departe sinteti liber sa alegeti ce doriti , singura constringere este placerea dvs !
                Multumesc pentru raspuns

                Comentariu

                • marius_mc
                  Incepator
                  • 10.feb.2012
                  • 84

                  #9
                  Răspuns la: Electrocasnice in jurul centralei termice

                  un proiectant de mobila (directorul de la o fabrica de mobila din pal) zicea ca nu se poate pune cuptorul cu microunde langa centtrala.
                  Eu in momentul de fata il tin de 6 ani pe un frigider mic sub centrala iar la 10 cm am aragazul, iar langa masina de spalat, e intro garsoniera.
                  Toate merg de peste 6 ani. Acum mi-am luat un ap cu 2 cam si intentionez sa fac la fel, doar ca o sa fac un dulap mare in care sa includ centrala cu cuptorul sub ca sa nu se mai vada.
                  Cei de la gaz au tot felu de tampenii in cap, dar nu legat de aparate.

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Răspuns la: Electrocasnice in jurul centralei termice

                    Postat în original de marius_mc
                    un proiectant de mobila (directorul de la o fabrica de mobila din pal) zicea ca nu se poate pune cuptorul cu microunde langa centtrala.
                    ....
                    Fiecare vrea sa se dea mai smecher ! Asta dadea indicatii despre amplasarea electrocasnicelor dar cred ca daca era intrebat despre densitatea pal-ului si tepele cu el , se facea ca nu intelege intrebarea !
                    Cuptorul cu microunde , al meu , este la 10 cm de centrala , de aproape 10 ani !!!!
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • MareHorea
                      Incepator
                      • 12.sep.2011
                      • 48

                      #11
                      Răspuns la: Electrocasnice in jurul centralei termice

                      Postat în original de marius_mc
                      un proiectant de mobila (directorul de la o fabrica de mobila din pal) zicea ca nu se poate pune cuptorul cu microunde langa centtrala.
                      Eu in momentul de fata il tin de 6 ani pe un frigider mic sub centrala iar la 10 cm am aragazul, iar langa masina de spalat, e intro garsoniera.
                      Toate merg de peste 6 ani. Acum mi-am luat un ap cu 2 cam si intentionez sa fac la fel, doar ca o sa fac un dulap mare in care sa includ centrala cu cuptorul sub ca sa nu se mai vada.
                      Cei de la gaz au tot felu de tampenii in cap, dar nu legat de aparate.
                      Multumesc de raspuns.

                      Eu din cate stiu, centrala nu trebuie sa fie acoperita, cel putin asa am auzit.

                      Comentariu

                      Procesare...