Autocad 2012-2013 scaling & tiling

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • eexcalade
    Incepator
    • 29.ian.2006
    • 44

    Autocad 2012-2013 scaling & tiling

    Salut! Stie cineva unde gasesc optiunea SCALING & TILING in autocad 2012 sau 2013?Sau cum se inlocueste?
    Fișiere Atașate
  • Yo
    Membru Marcant
    Expert mobilier
    • 20.mar.2008
    • 492

    #2
    Răspuns la: Autocad 2012-2013 scaling & tiling

    Postat în original de eexcalade
    Salut! Stie cineva unde gasesc optiunea SCALING & TILING in autocad 2012 sau 2013?Sau cum se inlocueste?
    asta nu te ajuta ? -> http://www.youtube.com/watch?v=7pdH6C5pcFc

    Comentariu

    • eexcalade
      Incepator
      • 29.ian.2006
      • 44

      #3
      Răspuns la: Autocad 2012-2013 scaling & tiling

      Salut!
      Merci de raspuns!
      Nu pot face asa la fiecare piesa dintr-o bucatarie ca imi ia 3 zile.Eu in acad 2010 am imagini mici 450x600 pe care le pun de exemplu pe un dulap de 2m fara sa intind textura.La 2012 si 2013 nu gasesc optiunea mirror in MATERIAL SCALING & TILING.
      Seara placuta!

      Comentariu

      • Yo
        Membru Marcant
        Expert mobilier
        • 20.mar.2008
        • 492

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Autocad 2012-2013 scaling & tiling

        Postat în original de eexcalade
        Salut!
        nu gasesc optiunea mirror in MATERIAL SCALING & TILING.
        Seara placuta!
        In acel tutorial era prezentat doua tipuri de scalare a materialului, am incercat si eu o varianta de autocad 2013 si se pare ca nu are optiunea mirror insa scaling and tiling merge.
        La proprietatile materialului se poate seta marimea imagini care o aplici unui obiect ,spre exemplu daca ai un obiect de 2000x800 si setezi la scale la material 500x500 ..etc, acea imagine va fi pe obiect din 500 in 500 unitati, deci daca ai un obiect mare si unul mai mic ,o sa ai aceeasi marime de textura pe ambele ,doar ca pe placa mai mare va fi replicat de mai multe ori adica din 500 in 500, sau cat setezi tu. ex:
        Si te asteptam si cu ceva desene.
        Numai bine.
        Ultima editare de Yo; 01.iun.2012, 21:37.

        Comentariu

        • eexcalade
          Incepator
          • 29.ian.2006
          • 44

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Autocad 2012-2013 scaling & tiling

          Salut! Cum face asta pe youtube aparent e ok.Dar nu e,deoarece in functie de dimensiunea obiectului trebuie marita sau micsorata textura.In cazul meu texture e pal melaminat si obiectele ,orice dimensiune ar avea textura, trebuie sa fie la fel,adica la dimensiunile reale.Pun 3 desene.In desenul (1 acad 2012) am dimensiunea la textura reala ,dar deoarece nu am optiunea mirror imaginea se pune una peste cealalta si textura nu are continuitate.In desenul 2 am (2 acad 2012)am lungit textura(ca cel din youtube)dar e diferita de cea reala.In plus eu ar trebui sa maresc/micsorez textura in functie de marimea fiecarui obiect.In desenul 3 (3 acad 2010) e textura reala si se mentine dimensiunea ei indiferent de marimea obiectului datorita optiunii mirror.
          Vreau sa trec la acad 2013 ca e mai rapid ,dar nu imi ies desenele.Merci de ajutor.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Yo
            Membru Marcant
            Expert mobilier
            • 20.mar.2008
            • 492

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Autocad 2012-2013 scaling & tiling

            Postat în original de eexcalade
            ...datorita optiunii mirror.
            Vreau sa trec la acad 2013 ca e mai rapid ,dar nu imi ies desenele.Merci de ajutor.
            Din pacate 2013 nu are optiunea mirror cum am mai spus,...nu ai incercat sa setezi textura la o scala mai mare ? spre exemplu latime de 800-1000 iar inaltimea 2000 (o dimensiune cu ceva mai mare sau egala decat cea mai mare piesa pe care o ai in acel desen) , in acest fel nu mai apare textura intrerupta si va fi marimea texturii la fel si pe o piesa mare si pe una mica.

            Comentariu

            • eexcalade
              Incepator
              • 29.ian.2006
              • 44

              #7
              Răspuns la: Autocad 2012-2013 scaling & tiling

              Imaginile pe care le folosesc ca textura de pal au rezolutii mici.Daca fac textura cum zici tu e ok indiferent de dimensiunea pieselor,dar problema e ca textura nu mai arata ca cea de pe paletarul de culori.Fac mobila si nu pot arata unui client o textura pe paletar si alta textura in proiectare.O sa mai caut....

              Comentariu

              • Yo
                Membru Marcant
                Expert mobilier
                • 20.mar.2008
                • 492

                #8
                Răspuns la: Autocad 2012-2013 scaling & tiling

                Postat în original de eexcalade
                Imaginile pe care le folosesc ca textura de pal au rezolutii mici.Daca fac textura cum zici tu e ok indiferent de dimensiunea pieselor,dar problema e ca textura nu mai arata ca cea de pe paletarul de culori.Fac mobila si nu pot arata unui client o textura pe paletar si alta textura in proiectare.O sa mai caut....
                Ar fi o varianta sa-ti editezi cateva texturi cu care lucrezi ,..in photoshop sau photo impact , ...textura sa fie copiata in oglinda pe orizontala si verticala , in acest fel iese ok am incercat.

                Ultima editare de Yo; 02.iun.2012, 17:50.

                Comentariu

                • eexcalade
                  Incepator
                  • 29.ian.2006
                  • 44

                  #9
                  Răspuns la: Autocad 2012-2013 scaling & tiling

                  Buna idee.Asa pot face imaginile 2800/2070 mm,adica cat o coala de pal.Problema e ca am sute de culori,dar o sa le fac doar pe cele cu textura de lemn.
                  Incerc varianta si o sa pun imagini.
                  Merci mult!

                  Comentariu

                  • Yo
                    Membru Marcant
                    Expert mobilier
                    • 20.mar.2008
                    • 492

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Autocad 2012-2013 scaling & tiling

                    Postat în original de eexcalade
                    Incerc varianta si o sa pun imagini.
                    uite ce a iesit la mine asa la repezeala.

                    Comentariu

                    • eexcalade
                      Incepator
                      • 29.ian.2006
                      • 44

                      #11
                      Răspuns la: Autocad 2012-2013 scaling & tiling

                      Da,e ok.Doar ca e mult de munca.Am 160 de culori numai la Kronospan.Mai caut si alta varianta.Pana gasesc ceva raman cu acad 2010,sau o sa incerc 3dmax.Ai ideee cat de diferit e autocad de 3dmax?

                      Comentariu

                      Procesare...