Mobila bucatarie cu cuptor incastrat in corp de colt

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • stelut
    Incepator
    • 05.ian.2012
    • 11

    Mobila bucatarie cu cuptor incastrat in corp de colt

    Doresc o bucatarie in forma L unde cuptorul sa fie incastrat intr-un corp pe colt. Atasez o schita a ceea ce doresc. Astept sfaturi, recomandari meseriasi si de ce nu, preturi. Multumesc frumos!
    Fișiere Atașate
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: Mobila bucatarie; cuptor incastrat in corp de colt

    In poza apare masina de spalat vase langa cuptor ?
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • stelut
      Incepator
      • 05.ian.2012
      • 11

      #3
      Răspuns la: Mobila bucatarie; cuptor incastrat in corp de colt

      In schita, da. nu am mai refacut-o. desi m-am gandit ca nu este locul ei acolo, ci in stanga chiuvetei.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        #4
        Răspuns la: Mobila bucatarie; cuptor incastrat in corp de colt

        Cum doriti sa inchideti unghiul din spatele hotei ? Ramane acolo un spatiu unde aburii de la gatit vor " condensa" direct pe perete ...
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • PROfan
          Moderator
          • 10.apr.2011
          • 662

          #5
          Răspuns la: Mobila bucatarie; cuptor incastrat in corp de colt

          Postat în original de stelut
          Doresc o bucatarie in forma L unde cuptorul sa fie incastrat intr-un corp pe colt. ...
          O posibila varianta pentru colt.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • stelut
            Incepator
            • 05.ian.2012
            • 11

            #6
            Răspuns la: Mobila bucatarie; cuptor incastrat in corp de colt

            Postat în original de coby
            Cum doriti sa inchideti unghiul din spatele hotei ? Ramane acolo un spatiu unde aburii de la gatit vor " condensa" direct pe perete ...
            Initial ma gandisem sa inchid cu rigips, dar poate ca este mai bine cu un corp suspendat de colt. mai castig spatiu pentru depozitare

            Comentariu

            • stelut
              Incepator
              • 05.ian.2012
              • 11

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Mobila bucatarie; cuptor incastrat in corp de colt

              Postat în original de PROfan
              O posibila varianta pentru colt.
              Da, frumos!

              Comentariu

              • Galaxy
                Membru
                • 21.dec.2012
                • 263

                #8
                Re: Răspuns la: Mobila bucatarie; cuptor incastrat in corp de colt

                Postat în original de stelut
                Initial ma gandisem sa inchid cu rigips, dar poate ca este mai bine cu un corp suspendat de colt. mai castig spatiu pentru depozitare
                Unde sa pui corpul asta, in spatele hotei??

                Comentariu

                • stelut
                  Incepator
                  • 05.ian.2012
                  • 11

                  #9
                  Răspuns la: Re: Răspuns la: Mobila bucatarie; cuptor incastrat in corp de colt

                  Postat în original de Galaxy
                  Unde sa pui corpul asta, in spatele hotei??
                  Nu stiu. Nu merge sa incorporez hota sub corp? Ar mai fi varianta hotei de colt, dar pretul este cat al unei bucatarii.

                  Comentariu

                  • Galaxy
                    Membru
                    • 21.dec.2012
                    • 263

                    #10
                    Re: Mobila bucatarie cu cuptor incastrat in corp de colt

                    La fel am si eu. Mi-am luat o hota incorporabila si am incropit un corp cu aspectul unui horn, din corniere metalice acoperite cu gips-carton.

                    Comentariu

                    • stelut
                      Incepator
                      • 05.ian.2012
                      • 11

                      #11
                      Răspuns la: Re: Mobila bucatarie cu cuptor incastrat in corp de colt

                      Postat în original de Galaxy
                      La fel am si eu. Mi-am luat o hota incorporabila si am incropit un corp cu aspectul unui horn, din corniere metalice acoperite cu gips-carton.
                      Corpul l-ati imbracat cu PAL sau faianta sau l-ati lasat asa?

                      Comentariu

                      • stelut
                        Incepator
                        • 05.ian.2012
                        • 11

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Re: Mobila bucatarie cu cuptor incastrat in corp de colt

                        Mai am o intrebare: un corp standard pentru incorporarea cuptorului, poate fi transformat intr-un corp pentru colt, asa ca in schite?

                        Comentariu

                        • Galaxy
                          Membru
                          • 21.dec.2012
                          • 263

                          #13
                          Re: Mobila bucatarie cu cuptor incastrat in corp de colt

                          Eu am vopsit (acoperit, mai bine zis) gips-cartonul cu mosaic-putz, tencuiala din aceea decorativa pentru exterior din pietricele marunte. Iar in partea de jos i-am facut o rama din dulapi, lustruita si lacuita.
                          Rezista foarte bine si dupa 10 ani.

                          Sigur ca se poate transforma, se adauga niste rafturi trapezoidale in stanga si in dreapta.

                          Comentariu

                          • stelut
                            Incepator
                            • 05.ian.2012
                            • 11

                            #14
                            Răspuns la: Re: Mobila bucatarie cu cuptor incastrat in corp de colt

                            Multumesc frumos pt raspunsuri. Initial ma gandeam sa fac la comanda mobila de bucatarie, dar daca se poate transforma corpul, ma gandesc sa cumpar module de mobila si sa rog un meserias sa ma ajute cu transformarea. Iar pt hota, tot la un meserias trebuie sa apelez.

                            Comentariu

                            • stelut
                              Incepator
                              • 05.ian.2012
                              • 11

                              #15
                              Răspuns la: Mobila bucatarie cu cuptor incastrat in corp de colt

                              Va multumesc pentru sfat.
                              Inca nu am comandat bucataria. Nu stiu de ce, dar firmele la care am apelat, ori m-au refuzat (imi spun ca nu imi fac corpul de colt), ori imi spun niste preturi de ma sperie. De ex: o firma destul de cunoscuta si nu f. ieftina (nu cred ca pot sa-i spun numele) mi-a facut un calcul pt bucatarie cu un corp de incastrat cuptorul clasic, si pretul era 2000 lei (fara blat) cu feronerie simpla si 2500 cu feronerie mai cu pretentii. Dar ei nu fac decat corpuri standard asa ca, a ramas ca daca va gasi o firma care sa-mi faca si corpul de colt ei sunt dispusi sa colaboreze. Nu mi-au raspuns, de unde trag concluzia ca nu au gasit pe nimeni. Am apelat la alte firme cu mobilier la comanda, iar pretul este 4300 - 4600 (fara TVA) - 5500. Oare acest corp de colt este atat de complicat? Ma poate ajuta cineva cu o schita a corpului (dimensiuni, necesar de materiale)? Poate gasesc pe cineva sa-mi faca doar corpul de colt, iar restul mobilierului sa-l iau de la magazin. Va multumesc.

                              Comentariu

                              Procesare...