Recomandari canapele?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • catalinr
    Incepator
    • 07.mai.2006
    • 30

    Recomandari canapele?

    Nu stiu daca e permisa postarea de nume de firme si websituri pe forum, dar caut recomandari unde sa gasesc si eu niste canapele. Criterii:

    1. Confort - sa fie moi, sa sprijine spatele si capul, sa nu simti chestii tari sub sezut

    2. Dimensiuni variate - sa intre in diversele zone non-standard ale apartamentului meu

    3. Zona - locuiesc in Craiova, deci nu pot sa ma duc prea departe dupa ele si vreau sa vad inainte sa cumpar

    4. Pretul - bineinteles, canapele de mii de euro intr-un apartament de beton la bloc... e cam ridicol

    Merci pt. absolut orice idee,
    Cata
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Colegule, ai colindat magazinele din Craiova?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2398

      #3
      Eu am vazut ceva calitativ la Unirea la ceas. Se vedea ca sunt de firma, parca din Italia aduse. Mi-a placut ca scheletul este metalic si arata destul de rezistent. Daca nu ma insel si pe la Praktiker aveau ceva, dar du-te intai la Unirea, poate iti arata si vreun catalog. Succes!

      Comentariu

      • catalinr
        Incepator
        • 07.mai.2006
        • 30

        #4
        Pe unde am fost si ce am vazut eu prin Craiova pina acum:

        1. Multimobila - ieftine si arata ieftine. Dezastru la confort. Tari, cu obiecte contondente pe care le simti cind te asezi.

        2. Fostul magazin Mobexpert de pe Calea Bucuresti - import Italia. Se vede si se simte (la pret), timp de livrare si (lipsa de) diversitate de dimensiuni. "Asta aducem noi, daca va place..."

        3. Belona - arata bine, sunt confortabile, dar sunt scumpe. Si facute in Turcia, cred.

        4. Neoset - import Grecia. Daca iau mai multe, cred ca ajung la pretul de cumparare al apartamentului! Un stil "modern" care pe mine ma lasa rece si care are spatare scurte, ce nu ajung pina la umeri! Yuck!

        4. Elvila - au aici, facut la Relaxa Mizil ceva ce mi-a placut: din piele ecologica si umplute cu un burete foarte moale si confortabl. Pretul pt o canapea 3 locuri + 2 fotolii e de 3000RON. Este OK? Singura ingrijorare este cum tine in timp acel burete moale din interior, oare se degradeaza?

        Praktiker, problema clasica: tari.

        Mai am pe lista si canapele.ro, au un magazin pe Calea Bucuresti, sa vedem oferta.

        Alte recomandari?

        Cata

        Comentariu

        • corina28
          Incepator
          • 14.aug.2006
          • 2

          #5
          eu tocmai am luat de la o firma din Bucuresti o canapea si doua fotolii din piele italiana si sunt f.f.f. multumita. livreaza oriunde in tara! canapeaua are extensie foarte rezistenta, este super lucrata si ce mi-a placut cel mai mult e ca daca cumva vreun musafir iti arde cu tigara sezutul sau spatarul, ei iti schimba, fireste contra cost doar o parte din sezut sau spatar, ca fiecare din astea doua e din doua sau trei module, di deci nu schimbi tot setul. la noi nu e nevoie de musafiri ca-l avem pe bebe al nostru gata sa strice oricand orice.
          asa ca iti recomand cu caldura sa incerci acolo..uite un numar de telefon de-acolo: 0723.26.13.77. In plus, doamna de-acolo e foarte amabila.
          daca cumva stiti de unde as putea sa cumpar mobilier pentru un dormitor de copil. nu am gasit nimic care sa-mi placa pana acum?!

          a, am uitat sa spun, ca la firma aceasta de canapele au promotie pana la 25 august. eu am luat cu 45.000.000. acelasi model dar doar canapeaua am vazut-o la altii cu 1700 euro! succes si daca stii ceva de mobilier pentru copii...

          Comentariu

          • klaus
            Membru Marcant
            • 24.iun.2005
            • 959

            #6
            Adevaru' e ca la pretul asta ar fi fost jenant sa nu fii multumita...
            Smecherii astia de vand canapelele de 1700 euroi cu "doar" 1250, nu au si la niste preturi mai umane? Sa zicem asa, pana in 400 euro?
            Asa, ca pentru romanu' de rand...
            Viata e complexa si are multe aspecte...

            Comentariu

            • Mina
              Living Legend
              • 24.iun.2006
              • 1108

              #7
              Problema cu canapele tari este valabila la canapelele ieftine (toate sunt facute cu burete tare pentru ca este cel mai ieftin, iar importurile la noi de burete de calitate a scazut foarte mult), singurele canapele de o calitate acceptabila sunt cele italiene si cateva din firmele turcesti (care insa au o calitate generala mult mai proasta). Ce va pot sfatui....... dai un ban, dar stai in fata! Cum spunea si colegul Viorel nu v-as sfatui sa achizitionati canapea extensibila (prin simplul fapt ca pe acesta canapea se va dormi, este mult mai tare, singurele ok din categoria extensibilelor este canapeaua clik-clak, dar care lasa de dorit la design), alegeti o canapea confortabila si frumoasa! Mai sunt si variantele de producatori la comanda, problema de care va veti lovi insa este faptul ca nu puteti testa inainte cat de confortabila va fi!
              D-nei. Corina, mobilier de serie pt. copii sau la comanda va intereseaza?

              Comentariu

              • vortex
                Incepator
                • 23.ian.2007
                • 35

                #8
                problema mea: oare pot gasi canapele precum cea din imagine la un pret decent?

                ma enerveaza faptul ca in ambient si nu numai, exista anumite produse care sunt overpriced doar pentru faptul ca sunt "la moda" .... costul real al unei canapele cu textila nu poate depasi costul uneia cu piele.

                si totusi se intampla frecvent sa vad preturi de 7-8000 RON la canapele din textila.

                orice sugestie e apreciata!

                Comentariu

                • alina11
                  Membru
                  • 10.mai.2006
                  • 103

                  #9
                  Si eu caut canapele si am observat ca in perioada asta nu prea sunt stofe.
                  Am fost si la euromobila si la mobexpert si au extrem de putine materiale. La elvila... cam au stofe dar canapeaua care imi place la ei are perne tari la sezut. Cred ca raman fara canapea... decat orice mai bine fara.
                  tomorow will be better

                  Comentariu

                  • bebyshor
                    Incepator
                    • 24.mai.2007
                    • 11

                    #10
                    Cauta si la Staer.

                    Comentariu

                    • ade_zcbb
                      Incepator
                      • 01.sep.2007
                      • 4

                      #11
                      pe unde sunt magazile "belona", "neoset" si "multimobila" prin craiova? altele mai stiti? craiova sau apropiere.

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 13007

                        #12
                        La multimobila nu ai ce sa gasesti.. numai ciurucuri. E pe Rocada langa fosta IML, peste drum de intrarea in SUCPI.
                        Belona nu am fost insa parca era la rotonda, in complexul din spatele turnului.
                        Neoset avea reprezentanta pe Republicii - actuala CAROL, unde va pe dreapta imediat ce treci de intersectia Carol cu PACII si strada ce urca la Piata Mare.

                        Mai este un magazin pe langa Casa Stiintei si Tehnicii - peste drum de ea.
                        La Rotonda mai este mobexpertul si Elvila.
                        La Banie mai este ceva mobila, in cladirea din fata.. vreo 3 etaje.
                        La Luxor.. iar ceva mobila sau la Mercur - ultimul etaj.
                        Nu in ultimul rand mai este si ceva pe la Praktiker.

                        Astea imi vin in minte acum.. e posibil sa mai fie cateva magazine insa este greu sa gasesti ceva frumos si de calitate prin orasul asta.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • andreealica
                          Incepator
                          • 27.oct.2008
                          • 3

                          #13
                          eu zic sa cauti bine ca sa fi sigur ca gasesti exact ceea ce iti doresti, eu spre exemplu am gasit ........... si am fost foarte multumita!

                          Mesaj modificat de PowerMC.

                          Comentariu

                          • ghimpe--
                            Membru Marcant
                            • 22.iun.2008
                            • 419

                            #14
                            andreealica, si nu ne arati si noua poze de la tine de acasa cu mobila si usa pe care le-ai cumparat de la acel magazin?? Eventual ne inviti pe la tine pe acasa sa putem sa le admiram...


                            Daca tot este un magazin cu produse de calitate inseamna ca are vanzare si deci si bani sa-si plateasca reclama...
                            It's nice to be important, but it's more important to be nice!

                            Comentariu

                            • klaus
                              Membru Marcant
                              • 24.iun.2005
                              • 959

                              #15
                              Andrea, hai da-o-n sangele toamnei, mai plimba ursu' cu reclamele de pe forumuri.
                              Asta e al treilea pe care ai aparut.
                              Pe altele iti mai ziceai si cornelia... Aici vad ca ai mai avut ceva imaginatie
                              Viata e complexa si are multe aspecte...

                              Comentariu

                              Procesare...