Cutie depozitare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ciureanuc
    Membru
    • 15.iun.2009
    • 178

    Cutie depozitare

    Va salut,

    Imi trebuie o cutie fix ca cea din fotografia atasata.
    Cum la Ikea e 100 de lei, parca nu as da banii astia daca as avea solutii mai ieftine.

    Cutia va sta sub pat, nu va fi la vedere, asa ca as putea folosi cam orice materiale.

    In "original" e facuta astfel:

    Cadru: PAL, Melamina
    Fund sertar: MDF

    Lăţime: 165 cm
    Adâncime: 69 cm
    Înălțime: 16 cm

    ------------------------

    Ma puteti ajuta cu solutii mai ieftine? Unde sa gasesc materiale, etc.?


    Multumesc!
    Fișiere Atașate
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: Cutie depozitare - am solutii mai ieftine?

    Si daca o confectionati dvs , cu drum cu mestereala cam tot acolo ajungeti si decat o improvizatie , mai bine un lucru gata facut !
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • PowerMC
      Administrator
      • 02.mai.2007
      • 2237

      #3
      Răspuns la: Cutie depozitare

      Exista solutii de depozitare (huse cu sau fara fermoare) din folie polietilena sau alte materiale, in magazine. Solutia este ieftina si destul de practica, daca va avantajeaza.
      Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

      Community Manager MC

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2467

        #4
        Răspuns la: Cutie depozitare

        Fa un necesar de materiale si du-te la un magazin care asigura debitare PAL si cere o oferta pentru material.
        Mai adauga suruburi si eventuale coltare si vezi daca merita sa o faci singur.
        S-ar putea sa fie mai avantajos asa.

        Eu am vrut o rama, cu plasa contra insectelor, la o usa si cumparand singur materialele si manufacturand-o am iesit la jumatate de pret fata de oferta unei firme de termopane.
        Ultima editare de fanero; 10.aug.2013, 19:59.

        Comentariu

        • Scifficus
          Membru Marcant
          • 23.iun.2013
          • 857

          #5
          Răspuns la: Cutie depozitare

          Nu e scumpa. Daca nu vrei bataie de cap ia produsul ala. Daca vrei totusi sa te scarpini macar faci alta cutie pe dimensiunile potrivite.
          La o aruncare de ochi daca e sa te apuci tu sa o faci cu tot cu munca/stres iesi tot acolo.

          Cam 80% din mobila mi-am facut-o singurel, restul ca scaune sau canapea hol si alte maruntisuri, le-am achizitionat, asta ca ieseam mai scump daca le executam eu.

          Comentariu

          • Seni
            Living Legend
            • 05.mar.2006
            • 3526

            #6
            Răspuns la: Cutie depozitare - am solutii mai ieftine?

            husele nu prea se preteaza la depozitare sub pat, acestea merg bine in dulapuri, debarale...

            Comentariu

            • PowerMC
              Administrator
              • 02.mai.2007
              • 2237

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Cutie depozitare - am solutii mai ieftine?

              Postat în original de Seni
              husele nu prea se preteaza la depozitare sub pat, acestea merg bine in dulapuri, debarale...
              Daca va referiti la mesajul meu ... depinde ce depozitezi! Ca sa dam un exemplu concret, exista huse de acet tip ce merg foarte bine pentru pantofi sau haine. Atasez doua foto culese de pe net.
              Cine o considera folositoare si potrivita necesitatilor sale, o poate utiliza.
              Fișiere Atașate
              Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

              Community Manager MC

              Comentariu

              • ciureanuc
                Membru
                • 15.iun.2009
                • 178

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Cutie depozitare - am solutii mai ieftine?

                Multumesc pentru raspunsuri.

                Cutia e o cutie de asternuturi, care se pune sub patul "Beddinge" de la IKEA.
                E un cadru de 165x69cm, inaltime 16cm, cu fund din MDF de cativa mm (format din doua bucati unite).
                Cutia nu se poate muta, ea sta in/sub pat, incadrata de cadrul metalic - nu se poate trage/impinge, accesul se face numai prin ridicarea sezutului canapelei.

                Ma intrebam daca aceasta "constructie" merita 100 de lei sau as putea sa o fac eu mai ieftin (sunt "putin" somer in perioada asta).

                Am niste PAL prin casa dar nu gasesc acum unde sa-l debitez si... unde se gaseste foaie subtire de MDF? (3-4-5mm)


                Exista vreo metoda sa tai drept cu pendularul? Nu tai zilnic, deci nu am mana sigura... alta soltie?
                Ultima editare de ciureanuc; 10.aug.2013, 21:14.

                Comentariu

                • ChiBo
                  Membru Marcant
                  • 26.iul.2010
                  • 494

                  #9
                  Răspuns la: Cutie depozitare

                  Mdf de 3-5 mm din cate stiu eu nu exista, poate PFL la dimensiunea asta, poate te referi la altceva si dupa parerea mea ar fi bine sa achizitionezi gata facuta acea lada:
                  1.ai nevoie de aproape jumatate de coala de pal
                  -1650mm x 690=1bucata (partea de jos)
                  -690 x 160mm=2bucati (laterale mici-cele scurte)
                  -1614mm x 160=2bucati (intermediari stanga dreapta)
                  asta din start te costa de la ...60-70 de lei in sus (doar materialul)-sau daca optezi pentru materiale mai slabute calitativ hai fie un 50 de lei
                  2.taierea/debitarea normal ca mai costa pe putin 10-20 de lei daca nu mai mult
                  3.ai nevoie de cant (care se aplica manual-asta daca nu preferi si cantuirea de la firma unde tai palul) adica inca 3-5lei=manual sau in jur de 20 lei aplicat cu masina de cantuire de catre firma.
                  4.restul de accesorii (eurosuruburi, suruburi, eventual burghiu daca nu detii, etc) inca ceva banuti
                  5.combustibilul la masina.
                  6.stresul si munca ta.
                  Deci hotaraste singur merita?

                  Comentariu

                  • ciureanuc
                    Membru
                    • 15.iun.2009
                    • 178

                    #10
                    Răspuns la: Cutie depozitare

                    Problem solved: am cumparat pachetul din Ikea.

                    Multumesc baieti, opinia voastra chiar a contat.
                    Timpul economisit il voi folosi mult mai util.

                    Comentariu

                    • fanero
                      Living Legend
                      • 02.aug.2008
                      • 2467

                      #11
                      Răspuns la: Cutie depozitare

                      Ai vazut ce simplu a fost.
                      Si nu ai avut parte nici de reprosuri de genul: daca o cumparai de la Ikea arata mult mai bine

                      Comentariu

                      Procesare...