Montare mobilier din PAL melaminat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alexuie
    Incepator
    • 17.nov.2013
    • 4

    Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

    as recomanda balamalele din acelea bune,poate char italienesti.trebuie sa va veriti de cele ieftine.

    Comentariu

    • vdingo11
      Membru Marcant
      • 07.iul.2006
      • 619

      Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

      Buna ziua.
      Mai am cateva nelamuriri legate de construirea unui corp de mobila:
      1. in cazul unei masute TV la care blatul doresc sa iasa in fata, fata de corp cu cat ar trebui sa ies in fata?
      2. am niste polite din care una este mai mare si doua sunt mai mici dar egale intre ele. Cum se pot prinde capacele pe laterala?
      Daca prind capacele intre polite ar insemna sa am 3 capace, unul mare si doua mici dar nu stiu cum sa prind la polita mica din mijloc.
      Daca pun capacele peste polite habar nu am cum le prind la mijloc.
      Evident ma gandesc sa fac capace de dimensiuni diferite ca nu stiu daca le poate taia dintr-un singur capac si dimensiuni diferite.
      3.daca peste un corp vine un alt corp mai mic, exista vreo dimensiune minima/maxima pentru diferenta dintre ele ca sa arate frumos.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • vdingo11
        Membru Marcant
        • 07.iul.2006
        • 619

        Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

        Un sfat va rog.
        Multumesc.

        Comentariu

        • Rocky7882
          Incepator
          • 27.mar.2011
          • 14

          Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

          Bună ziua .Eu aș avea o întrebare în legătura cu montarea mobilei de bucătărie ,și anume a celei suspendate .Problema mea este că peretele pe care trebuie să fie montată este izolat cu vată minerală de 10 cm după care vine gipscartonul peste care mai vine o placă decorativă care imită piatra ,deci e vorba de vreo 15cm până pa bolțar care și el este bolțar cu goluri în interior ,deci se riscă ca șuruburile ce s-ar folosi să dea în gol .Dacă este cineva care ar putea să mă ajute cu o sugestie sau dacă cineva sa confruntat cu așa ceva ,vă rog să mă ajutați .

          Comentariu

          • PROfan
            Moderator
            • 10.apr.2011
            • 662

            Răspuns la: Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

            Cred că estimarea ta (50 mm) pentru gips-carton (12,5 mm) și piatră decorativă (max 20 mm) este exagerată. Holtzsurub 6x180 cu diblu de 10 ar putea fi o soluție. Dar un diblu de 10 calitativ. Ceva similar cu cel din poză.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12202

              Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

              Distanta de la peretele vechi , la fata finsiajului , este prea mare pt a putea monta ceva cu surub de 6 sau 8 ...Poate sa ramina fixat in zid , dar se indoaie in timp .
              La asa distanta libera , trebuie ceva gen prezon de min 10 .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • kuiu
                Incepator
                • 05.iul.2012
                • 2

                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

                Salut
                Va rog sa-mi spuneti cum se numeste tipul asta de balamale, cu prindere laterala. Se gasesc in comert sau sunt cevamai rare?

                Comentariu

                • PROfan
                  Moderator
                  • 10.apr.2011
                  • 662

                  Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

                  Poza îmi aparține. Balamalele au fost procurate la vremea respectivă de la Arabesque. Producătorul este FGV și au denumirea: Balama MN pentru usi cu deschidere verticala pe stanga/dreapta 95 FGV.

                  Comentariu

                  • kuiu
                    Incepator
                    • 05.iul.2012
                    • 2

                    Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

                    Postat în original de PROfan
                    Poza îmi aparține. Balamalele au fost procurate la vremea respectivă de la Arabesque. Producătorul este FGV și au denumirea: Balama MN pentru usi cu deschidere verticala pe stanga/dreapta 95 FGV.
                    Mersi. Vad pe site ul lor ca mai exita produsul

                    Comentariu

                    • pycostef
                      Membru
                      • 05.ian.2011
                      • 154

                      Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

                      Buna ziua...ca sa nu mai deschid alt topic: la un pat cu dimensiunile saltelei de 2000x1400, placii pe care sta salteaua (realizata din pal hidrofugat) i se poate pune sistem de rabatare cu piston (ca cel de la somiere-cel din foto atasat)...multumesc anticipat
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • PROfan
                        Moderator
                        • 10.apr.2011
                        • 662

                        Răspuns la: Montare mobilier din PAL melaminat

                        I se poate pune dar am mari îndoieli că improvizația va funcționa. Mai bine cumperi o somieră rabatabilă ranforsată, cu lada 1400x2000 mm cu aproximativ 520 lei și ai rezolvat problema, bașca se bucură și salteaua de un suport dedicat.
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        Procesare...