Curatarea obiectelor din alama (test practic cu poze)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • gn77b
    Incepator
    • 14.nov.2010
    • 36

    Curatarea obiectelor din alama (test practic cu poze)

    Salut

    Am de multi ani in balcon un samovar in virsta (probabil) de peste 100 de ani, daca nu mai mult, si chiar a fost folosit pe vremea lui in familie. Mi-a traznit sa-l reconditionez. Am cautat pe net metode de curatare fara a apela la substante speciale si am vazut otetul mentionat cel mai des, deci am purces la test. Unele "leacuri babesti" de pe net nu functioneaza, probabil sint postate de persoane care nu le-au testat, de asta am decis sa deschid acest topic pt. a putea fi vazut rezultatul concret.
    Undeva scria ca ajuta incalzirea si am testat rece/cald dar nu mi se pare ca ar fi vreo diferenta.
    Asadar... primul sfat e sa folositi manusi, cocleala aia verde intra in piele. In plus, daca aveti vreo rana, o sa usture de la otet.
    Am imbibat un burete in otet si am acoperit toata suprafata, dupa care am lasat 5-10 minute. Prin simpla frecare cu buretele deja apare culoarea aurie dar trebuie insistat cu partea abraziva a unui burete Scotch Brite sau echivalent. E ceva de munca, nu va faceti iluzii ca se face in 3 minute, mai ales daca e o suprafata cu multe neregularitati. Spre sfirsit (dupa multa munca patriotica) am incercat si varianta cu faina de griu amestecata cu otet ca sa faca o pasta. E o diferenta, recomand sa mergeti din prima pe varianta asta. Am adaugat si niste sare in pasta pt. a o face vag abraziva, pare sa aiba si asta un efect in zonele mai incapatinate. Inainte de a incepe sa frecati ajuta si ca suprafata sa fie uda.
    De mentionat e ca in anumite zone va aparea culoarea rosietica a cuprului (alama contine cupru), pur si simplu insistati acolo mai mult si nici nu lasati otetul sa stea pe metal dupa ce ati terminat.
    Urmeaza un pas important, spalarea. Ideea e de a neutraliza otetul (acid) cu o baza (sapun, detergent de vase) dar nu lasati detergentul sa stea pe metal. Clatiti grosul cu dusul in cada, dupa care acoperiti suprafata cu spuma si clatiti bine imediat ce-ati terminat, detergentul pare sa atace metalul si vor aparea pete si chiar isi schimba nuanta. Apoi, suprafata trebuie uscata rapid cu o cirpa, ramin pete de la apa si/sau urmele de detergent.
    Nu cedati tentatiei de a folosi peria de sirma. In colturile unde nu ajunge buretele folositi o periuta de dinti.
    Rezultatul:
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de gn77b; 15.sep.2013, 12:11.
  • ChiBo
    Membru Marcant
    • 26.iul.2010
    • 471

    #2
    Răspuns la: Curatarea obiectelor din alama (test practic cu poze)

    bine de stiut, multumim de informatie

    Comentariu

    • spik1
      Living Legend
      • 20.apr.2012
      • 2342

      #3
      Răspuns la: Curatarea obiectelor din alama (test practic cu poze)

      De mentionat faptul ca daca vreti sa-l aveti functional, samovarul trebuie sa fie cositorit pe interior ( preferabil cositor de Malaezia, cel mai pur), deoarece alama este toxica.
      Cele bune !

      Comentariu

      • gn77b
        Incepator
        • 14.nov.2010
        • 36

        #4
        Re: Răspuns la: Curatarea obiectelor din alama (test practic cu poze)

        Postat în original de spik1
        De mentionat faptul ca daca vreti sa-l aveti functional, samovarul trebuie sa fie cositorit pe interior ( preferabil cositor de Malaezia, cel mai pur), deoarece alama este toxica.
        Cele bune !
        E de notat, multumesc pt. observatie. Am constatat ca e deja cositorit la interior, dupa cum se vede are piatra depusa la greu de la folosire. Proprietarul care l-a utilizat (chiar de origine rusa, tara cu traditie in utilizare samovarului) a plecat dintre noi la peste 90 de ani Bucata din cilindrul interior pt. ardere care iese deasupra capacului a trebuit s-o curat cu peria rotativa de sirma pt. a ajunge la alama, altfel ajungeam doar la cositor. Ma gindeam sa-l folosesc dar ar fi un moft prea mare parca. Ar trebui facut si un con pt. robinet la strung, cel original l-am pierdut. Probabil o sa-l folosesc doar decorativ. Topicul e mai mult generic, pentru a convinge ca metoda functioneaza printr-un "studiu de caz" concret
        Ultima editare de gn77b; 15.sep.2013, 16:13.

        Comentariu

        • spik1
          Living Legend
          • 20.apr.2012
          • 2342

          #5
          Răspuns la: Curatarea obiectelor din alama (test practic cu poze)

          Eu, avand posibilitati multe la serviciu, privesc altfel, dar ati facut treaba f. buna si va felicit !
          Cele bune !

          Comentariu

          • costinell_mc
            Membru Marcant
            • 30.iul.2011
            • 345

            #6
            Răspuns la: Curatarea obiectelor din alama (test practic cu poze)

            Intrebare: am un vas de alama in care un timpit de meserias s-a apucat sa prepare ciment, si l-am vazut tirziu
            Mai il pot curata cu ceva?
            E plin de ciment intarit

            Comentariu

            • ChiBo
              Membru Marcant
              • 26.iul.2010
              • 471

              #7
              Răspuns la: Curatarea obiectelor din alama (test practic cu poze)

              costinell_mc )) ce abordare prietenoasa ))
              Ca sa fac o mica glumita il mai poti curata cu un chinez batran care are rabdare o dalta de mana si un ciocan.
              In vreo 2 ani termina

              Comentariu

              • costinell_mc
                Membru Marcant
                • 30.iul.2011
                • 345

                #8
                Răspuns la: Curatarea obiectelor din alama (test practic cu poze)

                deci nu exista nici un acid sau alt fel de solutie?
                vasul are valoare sentimentala, nu m-as da peste cap daca ar fi un simplu vas
                multumesc

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6869

                  #9
                  Răspuns la: Curatarea obiectelor din alama (test practic cu poze)

                  Incercati cu asta http://www.starwax.ro/produse/intret...ru-alama-bronz
                  Ultima editare de coby; 20.sep.2013, 11:56.
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • spik1
                    Living Legend
                    • 20.apr.2012
                    • 2342

                    #10
                    Răspuns la: Curatarea obiectelor din alama (test practic cu poze)

                    Postat în original de coby
                    Frectie la un picior de lemn !
                    Nu ai citit ? Omul spune ca vasul este murdar de ciment . Tu ii dai solutie de indepartat oxidul ?

                    Intrebare: am un vas de alama in care un timpit de meserias s-a apucat sa prepare ciment, si l-am vazut tirziu
                    Mai il pot curata cu ceva?
                    E plin de ciment intarit
                    Trebuie actionat cu metode mecanice mai intai si apoi cu acid clorhidric pentru finisare. Pe urma cu solutii ...finute...e greu, dar cu rabdare se poate !
                    Succes !
                    Ultima editare de spik1; 21.sep.2013, 13:43.

                    Comentariu

                    • bubu_bogdan
                      Incepator
                      • 22.ian.2013
                      • 37

                      #11
                      Răspuns la: Curatarea obiectelor din alama (test practic cu poze)

                      Foarte tare, multumim! O sa-mi pun deoparte periutele de dinti, cand le schimb. Se pare ca inca mai sunt bune la ceva

                      Comentariu

                      • bcoriolan
                        Incepator
                        • 23.mai.2009
                        • 3

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Curatarea obiectelor din alama (test practic cu poze)

                        Otetul alimentary este solutia curatarii gipsului, cimentului, vopselei lavabile. Se pun intr-o galeata de plastic, we toarna APA so apoi 100-200 ml otet.
                        Grija ca otetul oxideaza(rugineste) sculele de otel/fier. Dupa circa15 min(depinde si de grosimea stratului- EU am curatat asa si fundul unei betoniere, strat de CCA 3-4 mm!)
                        Success!

                        Comentariu

                        Procesare...