Parere pret mobila bucatarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • andreic8
    Incepator
    • 08.iun.2014
    • 12

    Parere pret mobila bucatarie

    Buna ziua. Mai jos am atasat schita la mobila de bucataria care urmeaza sa o fac. Am o intrebare pentru cei avizati. Credeti ca mi-a cerut prea mult firma care executa mobila, si anume 3500 Lei in conditiile in care aduc eu sistemul de amortizoare pentru sertare , balamalele, corpul jolly, manerele ? Practic de la el iau palul, (corpurile de jos sunt din pal lucios vanilie, iar cele de sus pal "coco bolo"), blatul, plinta de aluminiu, sticla, pistoanele de la corpurile de sus, picuratorul (cred ca asa se cheama). La inceput mi-au cerut 4100 lei cu toate materialele de la ei, cand le-am spus ca am posibilitatea sa aduc eu feroneria mi-au mai scazut 600 pt piesele enumerate mai sus. Mi se pare cam mult totusi. Ce parere aveti ?!

    http://s17.postimg.org/fimnxy5tb/schita_mobila.jpgClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schita_mobila.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	162,3 KB 
ID:	639096
  • ambiente
    Membru
    • 15.mai.2014
    • 254

    #2
    Răspuns la: Parere pret mobila bucatarie

    Din punctul meu de vedere pal ul este pal. Am clienti care auu bucatariile distruse dupa 3 ani. Mobila descentrata,peliculele de plastic de pe margini dezlipite...etc. Mai bine mai adaugati ceva si o faceti din lemn masiv .
    Postat în original de andreic8
    buna ziua. Mai jos am atasat schita la mobila de bucataria care urmeaza sa o fac. Am o intrebare pentru cei avizati. Credeti ca mi-a cerut prea mult firma care executa mobila, si anume 3500 lei in conditiile in care aduc eu sistemul de amortizoare pentru sertare , balamalele, corpul jolly, manerele ? Practic de la el iau palul, (corpurile de jos sunt din pal lucios vanilie, iar cele de sus pal "coco bolo"), blatul, plinta de aluminiu, sticla, pistoanele de la corpurile de sus, picuratorul (cred ca asa se cheama). La inceput mi-au cerut 4100 lei cu toate materialele de la ei, cand le-am spus ca am posibilitatea sa aduc eu feroneria mi-au mai scazut 600 pt piesele enumerate mai sus. Mi se pare cam mult totusi. Ce parere aveti ?!

    http://s17.postimg.org/fimnxy5tb/schita_mobila.jpg[ATTACH=CONFIG]84685[/ATTACH]

    Comentariu

    • sisica_si
      Membru Marcant
      • 19.dec.2013
      • 937

      #3
      Răspuns la: Parere pret mobila bucatarie

      ...sau dim MDF.
      Lemnul il duce triplu.
      Ca pret pentru PAL este mare.

      Comentariu

      • andreic8
        Incepator
        • 08.iun.2014
        • 12

        #4
        Răspuns la: Parere pret mobila bucatarie

        Parintii mei au mobila din pal de 10 ani si arata aproape intact. Sunt de acord cu voi ca o mobila din mdf este mult mai durabila dar si pretul este de cel putin 2 ori fata de una din pal. Asa ca, daca e ingrijita, se va pastra. Evident daca cei care o folosesc sunt mizerabili si lasa uleiul sa se faca clei pe ea, se deterioreaza.

        Comentariu

        • sisica_si
          Membru Marcant
          • 19.dec.2013
          • 937

          #5
          Răspuns la: Parere pret mobila bucatarie

          Poi depinde si de calitatea PAL-ului.
          Am montat la un pretin o mobila luata din comet care avea un PAL ata de slab ca nu puteam strange un holzsurub ca imediat se invartea in gol.
          Daca ai posibilitatea fa proba la asta si vezi cat de bun este PAL-ul care vor sa il bage in mobila ta.
          Daca se ingroapa in PAL la strangere este ok, daca se invarte in gol refuza oferta si FUGI... fugi tare si departe.

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6866

            #6
            Răspuns la: Parere pret mobila bucatarie

            1. De la ce producator este pal-ul ? ( ce grosime 16-18-19-21 mm ? )
            2. Cum se realizeaza imbinarile ?
            3. Cate coli de pal intra pe " centralizator " si care este pretul la coala ? Structura corpurilor ( ce nu se vede ) este tot din pal " scump " sau din pal alb ( care este mai ieftin ) ?
            4. Ce fel de cant este utilizat ? ( simplu sau abs )
            5. Unde se face asamblarea corpurilor ?
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • andreic8
              Incepator
              • 08.iun.2014
              • 12

              #7
              Răspuns la: Parere pret mobila bucatarie

              1. Egger de 18
              2.Eurosuruburi (mai mari si mai groase ?! (asa mi s-a spus))
              3.Urmeaza sa intreb maine
              4. ABS (dublu nu stiu ce...)
              5. Asamblarea se face acasa de catre ei.

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6866

                #8
                Răspuns la: Parere pret mobila bucatarie

                Doar in eurosuruburi nu e bine ( sunt carpaci nu tamplari ) se face dubla imbinare : eurosurub + lamele , euro + nituri de lemn , etc
                Daca asamblarea se face la dvs acasa - discomfort + ca din nou apreciez ca sunt carpaci daca nu au atelier propriu ...
                Mare grija cu persoane de genul asta ca , garantia lucrarii este = zero .
                Nu mai intreb de acte ?
                La o prima vedere au pretul cam umflat , pret manopera mult mai mare ca si pret materiale ; la cererea de pe piata se lucreaza cu maxim 50% manopera din materiale .
                Lucrari facute de ei ati vazut ?
                Ca sfat , faceti in felul urmator : va angajati sa cumparati toate materialele cu factura pe PF din care se calculeaza manopera - aici va intelegeti - mie asa mi se pare de bun simt .
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • sisica_si
                  Membru Marcant
                  • 19.dec.2013
                  • 937

                  #9
                  Răspuns la: Parere pret mobila bucatarie

                  Cel mai bine cauta si alte oferte si alege cea mai buna.
                  Daca fac mobila acasa nu insemna ca sunt neaparat carpaci.
                  Este mai sigur de transportat.
                  Daca dulapul nu are loc pe usa sau pe scari?
                  Asa placi...

                  Comentariu

                  • Bernat
                    Incepator
                    • 22.aug.2013
                    • 76

                    #10
                    Răspuns la: Parere pret mobila bucatarie

                    Cine va proiectat mobila?

                    Comentariu

                    • andreic8
                      Incepator
                      • 08.iun.2014
                      • 12

                      #11
                      Răspuns la: Parere pret mobila bucatarie

                      Au si atelier, banuiesc ca din motive de transport/manipulat asamblarea o face acasa. De proiectat ei au proiectat-o, am asistat si eu, au o doamna inginer(asa am auzit ca i s-a adresat un angajat de acolo ) care pare destul de priceputa. In fine....avansul am apucat sa-l dau. Ma costa 3500 lei cu manerele, balamalele, jolly si sistemul de amortizoare aduse de mine.Avand in vedere ca acestea nu m-au costat nimic si ca din pretul initial (4100 lei cu toate piesele lor) s-a mai scazut 600 de lei, tot e o treaba Multumesc pentru pareri (sper ca au fost destul de obiective)
                      Ultima editare de andreic8; 23.iul.2014, 18:07.

                      Comentariu

                      • sisica_si
                        Membru Marcant
                        • 19.dec.2013
                        • 937

                        #12
                        Răspuns la: Parere pret mobila bucatarie

                        Dar... asa ca idee.
                        Cat fac piesele aduse de tine?

                        Comentariu

                        • andreic8
                          Incepator
                          • 08.iun.2014
                          • 12

                          #13
                          Răspuns la: Parere pret mobila bucatarie

                          Nu stiu cu exactitate, dar mi-au spus ca numai corpul jolly cu sistemul de glisare integrat sare de 100 E ( normal ca ei au scazut conravaloarea la ceea ce puneau ei, logic ). Iar ca sistem pt sertare, astea le-am adus :

                          Comentariu

                          • sisica_si
                            Membru Marcant
                            • 19.dec.2013
                            • 937

                            #14
                            Răspuns la: Parere pret mobila bucatarie

                            Te intrebam ca mi se pare ca au scazut foarte putin la cate rafturi si usi ai pe acolo.
                            Garantie iti dau?

                            Comentariu

                            • andreic8
                              Incepator
                              • 08.iun.2014
                              • 12

                              #15
                              Răspuns la: Parere pret mobila bucatarie

                              Pai corpurile suspendate vor avea pistoane ( astea le pun ei), mai raman 5 sertare si 3 usi.

                              Comentariu

                              Procesare...