Birou suspendat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danielam
    Incepator
    • 06.mai.2010
    • 91

    Birou suspendat

    Buna ziua!
    As vrea sa fac in camera baietelului meu un birou suspendat,exact cat latimea camerei(2,25m) dintr-o placa de fag de la Dd-man cu latimea de 60cm si grosimea de 18mm. Acesta nu va fi perfect dreptunghiular si o sa fie pus deasupra caloriferului la doar cativa cm(3cm).
    Ma gandeam sa prind de perete cu dibluri un suport de lemn si apoi sa vin cu blatul peste el...sau sa-l prind de perete cu conectori din metal? Ce ziceti ar merge? O fi prea mare deschizatura de 2,25m si s-o lasa in timp?
    Fișiere Atașate
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6698

    #2
    Răspuns la: birou suspendat

    Mult prea mare . Eventual , la mijloc puteti monta un picior metalic specific de mobilier . Atentie la inaltimea biroului , sa nu fie prea inalta .. si cumva ar trebui decupat in zona caloriferului ca altfel acesta nu si va mai face treaba .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • danielam
      Incepator
      • 06.mai.2010
      • 91

      #3
      Răspuns la: birou suspendat

      Am deja facute 5 picioare din lemn cu inaltimea de 81cm si e posibil sa-i pun picioarele pana la urma dar nu prea stiu cum sa le prind, de fapt am cumparat coltare din fier dar, or sa fie vizibile...

      M-am gandit sa dau gauri cu bormasina in dreptul caloriferului, se poate? trebuie sa fie mari? cam ce diametru?

      Comentariu

      • intransingentul
        Living Legend
        • 26.iul.2012
        • 1008

        #4
        Răspuns la: birou suspendat

        Postat în original de danielam
        Am deja facute 5 picioare din lemn cu inaltimea de 81cm si e posibil sa-i pun picioarele pana la urma dar nu prea stiu cum sa le prind, de fapt am cumparat coltare din fier dar, or sa fie vizibile...

        M-am gandit sa dau gauri cu bormasina in dreptul caloriferului, se poate? trebuie sa fie mari? cam ce diametru?
        Se gasesc grile speciale pt calorifer, in functie de dimensiunea caloriferului cumparati grila, in functie de grila faceti decupajul in PAL.
        Nu cred ca este nevoie de cinci picioare, trei sunt de ajuns ( poate chiar doua, depinde de greutatea asezata pe birou.
        Prinderea de perete a blatului se poate face cu un cornier din aluminiu, sau otel prins in dibluri de perete, prinderea blatului de cornier se va face din 20 -20 cm cu holzsuruburi 3,5 x 16 .
        De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

        Comentariu

        • danielam
          Incepator
          • 06.mai.2010
          • 91

          #5
          Răspuns la: Birou suspendat

          Multumesc pentru raspunsuri, o sa vad cum o sa fac pana la urma,poate o sa revin cu niste poze.

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12086

            #6
            Răspuns la: Birou suspendat

            Nu pricep motivul pt care trebuie sa fie suspendat pe toata lungimea !?
            Chiar nu este nevoie de un corp inferior , aveti nevoie de tot spatiul liber de sub el ????
            In fine , daca " suspendat integral doriti , se poate face fara picioare sau alt sprijin .
            Va trebuie o rectangulara montata pe cant , din perete in perete , mascata apoi cu o bucata de pal .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • intransingentul
              Living Legend
              • 26.iul.2012
              • 1008

              #7
              Răspuns la: Birou suspendat

              Postat în original de danielam
              Multumesc pentru raspunsuri, o sa vad cum o sa fac pana la urma,poate o sa revin cu niste poze.
              Asteptam cu interes.
              De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

              Comentariu

              • danielam
                Incepator
                • 06.mai.2010
                • 91

                #8
                Răspuns la: Birou suspendat

                Cu siguranta o sa mai fac ceva sub el, dar nu prea mult pentru ca este si caloriferul.
                Este pentru prima data cand fac asa ceva si trebuie sa-l fac pas cu pas iar daca-mi iasa, o sa mai incerc sa fac si alte corpuri de mobilier.

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12086

                  #9
                  Răspuns la: Birou suspendat

                  Biroul asta nu este nimic dificil ...
                  Fișiere Atașate
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • danielam
                    Incepator
                    • 06.mai.2010
                    • 91

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Birou suspendat

                    Asa as vrea sa-l fac si eu...
                    D-le Mircea G, ce este o rectangulara montata pe cant?
                    As mai avea o nelamurire, am avut o bucata din placa aceea de fag pe care am tinut-o afara in soare si s-a curbat si dezlipit putin...oare daca placa cea mare va fi peste calorifer o sa se faca la fel?
                    Ma gandeam sa pun pe partea dinspre calorifer banda de aluminiu,o fi bine?

                    Comentariu

                    • Mircea G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12086

                      #11
                      Răspuns la: Birou suspendat

                      Teava rectangulara : http://dumiserv.ro/teava-rectangular...--6-ml/194.htm Din ea se poate face un cadru rezistent , din perete in perete . La partea din fata , unde ar fi vizibila , se pune un straif ( bucata ) de material , care mascheaza ...
                      In zona caloriferului este necesar sa montati niste grile de ventilatie http://www.feronerie-mobilier.com/ho...-alu-oval.html
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • danielam
                        Incepator
                        • 06.mai.2010
                        • 91

                        #12
                        Răspuns la: Birou suspendat

                        Am inceput ieri sa fac biroul si se pare ca deja am probleme...
                        Placa pe care mi-o taiase cineva era prea mare si nu intra unde trebuie, dar am rezolvat...am decupat o placa din rigips dupa forma biroului si am taiat cate putin din ea pana s-a potrivit.
                        Am pus rigipsul pe placa de lemn,insemnat si taiat( cam de multe ori) dar a iesit.
                        O alta problema mai importanta ar fi inaltimea biroului, vroiam sa-l fac de 83cm cu totul dar se pare ca este prea inalt...
                        Caloriferul este cam la 78cm si v-a trebui sa pun placa direct pe calorifer.In cazul asta nu prea stiu ce sa fac...am fost sa cumpar grile de ventilatie si sunt prea inalte,
                        sa decupez exact cat tine caloriferul si sa las grila caloriferului in afara?(imi este mai greu sa fac asta,mi-e teama sa nu stric placa).
                        Eu as vrea sa lipesc banda de aluminiu pe spatele placii si sa dau multe gauri cu un burgiu mai mare,ce ziceti?
                        Ultima editare de danielam; 28.iul.2015, 14:47.

                        Comentariu

                        • Seni
                          Living Legend
                          • 05.mar.2006
                          • 3481

                          #13
                          Răspuns la: Birou suspendat

                          decupezi placa cat sa incastrezi placa in el, asa poti lasa blatul la inatimea care iti convine.

                          Comentariu

                          • danielam
                            Incepator
                            • 06.mai.2010
                            • 91

                            #14
                            Răspuns la: Birou suspendat

                            Asa m-am gandit si eu, dar din cauza robinetului nu pot lasa placa decat putin in jos si o sa se vada urat.
                            Ar fi fost bine daca ar fi venit placa la nivelul gratarului de la calorifer.

                            Comentariu

                            • intransingentul
                              Living Legend
                              • 26.iul.2012
                              • 1008

                              #15
                              Răspuns la: Birou suspendat

                              Postat în original de danielam
                              Asa m-am gandit si eu, dar din cauza robinetului nu pot lasa placa decat putin in jos si o sa se vada urat.
                              Ar fi fost bine daca ar fi venit placa la nivelul gratarului de la calorifer.
                              O inaltime de cca 80 cmpt birou nu este gresita, sunt scaune de birou reglabile pe inaltime.
                              Lasati biroul la o inaltime de cca 80 cm, veti vedea ca am dreptate.
                              Montati o grila in dreptul caloriferului.
                              De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                              Comentariu

                              Procesare...