Demontabil cu cama vs demontabil Blum

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Constructorul86
    Incepator
    • 24.dec.2014
    • 53

    Demontabil cu cama vs demontabil Blum

    Salut,

    Lucrez la proiectul pentru un dormitor si fiind vorba de corpuri mai mari, nu prea am incredere in sistemul de demontabili de la Blum.
    Comparativ cu acesta, cum se prezinta sistemul de demontabil cu cama de la Hafele? Care este mai rezistent?

    Puteti sa imi recomandati alte sisteme invizibile de montaj mai rezistente pentru PAL (voi lucra cu PAL dublat, de 36mm).

    La capitolul montaj, cat de complicat este sa obtii imbinari perfecte pe sistemul cu cama? Nu am mai montat niciodata acest sistem.

    Multumesc!
  • PROfan
    Moderator
    • 10.apr.2011
    • 662

    #2
    Răspuns la: Demontabil cu cama vs demontabil Blum

    Blum este firmă serioasă. Vinde pe tot globul. Ce anume v-a zdruncinat încrederea în produsele lor? Demontabilii 42.0700.01 sunt excelenți dar extrem de pretențioși la montaj dacă găurile nu sunt realizate la precizia cerută.

    Demontabilii 15 cu excentric (bănuiesc că pe aceștia îi numiți demontabili cu camă - în lipsa unei imagini edificatoare) sunt și ei foarte buni dar pentru o îmbinare acceptabilă necesită cepi de lemn pentru ghidare care de asemenea presupun găuri de precizie.

    Nu vă complicați cu demontabili acolo unde nu este cazul. Eventual postați o schiță cu piesele de mobilier pe care doriți să le executați și ne dăm cu părerea punctual ce și cum.

    Comentariu

    • Constructorul86
      Incepator
      • 24.dec.2014
      • 53

      #3
      Răspuns la: Demontabil cu cama vs demontabil Blum

      Nu ma intereseaza cat de serioasa este firma. La fel de serioasa (dar mai putin folosita in Romania) este si Hafele.
      Ma refer la acest tip de demontabili: http://www.dilekhirdavat.com.tr/wp-c...li-minifix.jpg

      Temerea mea este ca demontabilii (a caror imbinare imi iese aproape perfect) nu vor fi suficient de rezistenti pentru a sustine un pat de 2000x1800x500mm si o comoda de TV cu dimensiunea de 1600x1000x450mm.
      Cepii nu reprezinta nici ei o problema. Asa cum am spus deja, sistemul de excentric nu imi este cunoscut si ma intereseaza cat de rezistent este in comparatie cu Blum. La montaj cred ca ma descurc... Stric 5-6 piese de test, dar invat pana la urma .

      Ma intereseaza imbinari invizibile, de aceea vreau sa lucrez pe demontabili sau excentrici. Daca aveti alte propuneri, va ascult.

      Comentariu

      • PROfan
        Moderator
        • 10.apr.2011
        • 662

        #4
        Răspuns la: Demontabil cu cama vs demontabil Blum

        Și Hafele de ce nu v-a zdruncinat încrederea?
        Nu cred să fi făcut cineva vreo probă inginerească și să afirme că demontabilii 15 de la Hafele sunt mai rezistenți decât demontabilii 25 de la Blum sau vițăvercea.
        Personal eu aș opta pentru demontabilii de la Blum. Mai ales în cazul prinderii blatului la comoda TV.
        Vreți îmbinări invizibile atunci folosiți cu încredere cepi de lemn (pentru că nu reprezintă o problemă) și aracet. Nu vă mai complicați cu demontabili.

        Comentariu

        • Constructorul86
          Incepator
          • 24.dec.2014
          • 53

          #5
          Răspuns la: Demontabil cu cama vs demontabil Blum

          Cu Hafele nu am lucrat niciodata pana acum, dar sistemul lor mi se pare mai stabil. Suprafata de contact este mai mare fata de suprafata la Blum, deci ma gandesc ca si durabilitatea e mai mare.
          Nu era vorba de probe ingineresti, era o intrebare care astepta un raspuns bazat pe experienta .

          Blatul la comoda de la TV este cea mai mica problema. Patul este cel care este masiv si suporta presiuni destul de mari in timp si vreau sa aiba o rezistenta cat mai buna.

          Cepii sunt exclusi. Cuvantul de baza este "demontabil" Cepii nu mai sunt demontabili daca ii lipesti cu aracet .
          Ca sa concluzionam: sistem invizibil si demontabil

          Comentariu

          • PROfan
            Moderator
            • 10.apr.2011
            • 662

            #6
            Răspuns la: Demontabil cu cama vs demontabil Blum

            Postat în original de Constructorul86
            ... Suprafata de contact este mai mare fata de suprafata la Blum, deci ma gandesc ca si durabilitatea e mai mare. ...
            Suprafața de contact dintre cine și cine!
            Postat în original de Constructorul86
            ... Patul este cel care este masiv si suporta presiuni destul de mari in timp si vreau sa aiba o rezistenta cat mai buna.
            ...
            Doar nu te-ai gândit la vreo năzbâtie de pat care să preia sarcinile în zona demontabililor?

            Cred că ești conștient că "sistem invizibil si demontabil" nu există. Dacă este demontabil atunci trebuie demontat cu ceva pe undeva și acel undeva va fi vizibil.
            Sistemul demontabil cel mai puțin vizibil tot cel de la Blum este, chiar dacă ție nu-ți inspiră încredere. Probabil faci parte din categoria care crede că produsele Made in Germany sunt infailibile. Demontabilii 15 pe care-i vei găsi pe piață sunt ori Produced in PRC ori Made in Turkey pe când produsele Blum sunt fabricate cu certitudine în Austria.

            Comentariu

            • Constructorul86
              Incepator
              • 24.dec.2014
              • 53

              #7
              Răspuns la: Demontabil cu cama vs demontabil Blum

              Vorbim de sistem invizibil la exterior. Pe interior nu ma deranjeaza ca se vede demontabilul, cama sau orice altceva.
              Din exterior, cand se uita cineva la pat, nu vreau sa vada suruburi sau alte elemente de asamblare. Un cunoscator de mobila ar fi trebuit sa stie la ce ma refer

              Fac parte din categoria oamenilor care se bazeaza pe experienta (a mea sau a altora) motiv pentru care am adresat aceasta intrebare. Produsul poate fi facut oriunde. Austria, Germania, China, Honolulu sau pe vapor in drum spre Romania. Daca experienta spune ca e bun, nu ma intereseaza cine il produce si unde.

              Ca fapt divers (offtopic) am folosit sistemul de fixare pentru polite de la blum (demontabili polita - 40.4000 cred) si i-am aruncat dupa primul set folosit. Mi se par extrem de fragili. Am decis sa folosesc Rafix 20 care sunt de 1000 de ori mai buni. Asadar si Blum mai da rateuri cu unele produse, nu e cazul sa ii idolatrizam

              Comentariu

              • PROfan
                Moderator
                • 10.apr.2011
                • 662

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Demontabil cu cama vs demontabil Blum

                Postat în original de Constructorul86
                ... Din exterior, cand se uita cineva la pat, nu vreau sa vada suruburi sau alte elemente de asamblare. ...
                ...
                Păi atunci pune un colțar metalic sănătos, d-ăla cu găuri fără număr căci oricum este mascat de saltea!

                Nu mai rămâne decât să-ți doresc să ai baftă să cumperi demontabili 15 doar d-ăia cărora le pleznește cama când o strângi!

                Comentariu

                Procesare...