Topul fronturilor pentru mobila de bucatarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Constructorul86
    Incepator
    • 24.dec.2014
    • 53

    Topul fronturilor pentru mobila de bucatarie

    Salutari,

    Care este, in opinia voastra, un top al fronturilor pentru mobila de bucatarie din prisma rezistentei in timp si gradul de uzura in timp (rezistenta la zgarieturi in principal).
    Variantele ar fi:
    - MDF vopsit;
    - Fronturi din MDF infoliat (cele care vin frezate in diverse modele;
    - MDF clasic cantuit;
    - Acrilux
    - PAL melaminat (il bag si pe el in lista, chiar daca va fi la coada clasamentului, dar exista clienti care nu au bugete mai mari).

    Ne referim pentru toate cele de mai sus la variantele lucioase.
    Si apropo de Acrilux, unde gasesc un furnizor bun in Bucuresti?

    Multumesc!
  • PROfan
    Moderator
    • 10.apr.2011
    • 662

    #2
    Răspuns la: Topul fronturilor pentru mobila de bucatarie

    Ciudat criteriul rezistenței la zgârâieturi, mai puțin în cazul în care gătește pisica. De regulă durata de viață a fronturilor, într-o bucătărie în care se gătește zilnic, este influențată de umididate, căldură, razele solare, tipul electrocasnicelor, concepția(proiectarea) ansamblului și nu în ultimul rând de gospodina care le manipulează.
    Personal, nu recomand glossy în bucătărie. Fac excepție doar dacă este o bucătărie de fandoseală unde nu se gătește. Nu fi surprins, snobismul la români este a doua natură.
    MDF-ul cu acryl este de două feluri. Primul fel, o mizerie, este compus din MDF melaminat alb spate+folie diverse decoruri+acryl transparent lucios și al doilea fel MDF+față lucioasă de acyl+spate mat de acryl. La al doilea tip cică zgârâieturile sunt acoperite cu polish, similar vopselei auto, ceea ce este parțial adevărat adică astupă zgârâieturile superficiale. Primul îl găsești la Regency iar al doilea la clienții Arabesqului. Nu-mi dau seama ce înțelegi prin furnizor bun. Bun la ce?

    Comentariu

    • Constructorul86
      Incepator
      • 24.dec.2014
      • 53

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: Topul fronturilor pentru mobila de bucatarie

      Postat în original de PROfan
      Ciudat criteriul rezistenței la zgârâieturi, mai puțin în cazul în care gătește pisica. De regulă durata de viață a fronturilor, într-o bucătărie în care se gătește zilnic, este influențată de umididate, căldură, razele solare, tipul electrocasnicelor, concepția(proiectarea) ansamblului și nu în ultimul rând de gospodina care le manipulează.
      Personal, nu recomand glossy în bucătărie. Fac excepție doar dacă este o bucătărie de fandoseală unde nu se gătește. Nu fi surprins, snobismul la români este a doua natură.
      MDF-ul cu acryl este de două feluri. Primul fel, o mizerie, este compus din MDF melaminat alb spate+folie diverse decoruri+acryl transparent lucios și al doilea fel MDF+față lucioasă de acyl+spate mat de acryl. La al doilea tip cică zgârâieturile sunt acoperite cu polish, similar vopselei auto, ceea ce este parțial adevărat adică astupă zgârâieturile superficiale. Primul îl găsești la Regency iar al doilea la clienții Arabesqului. Nu-mi dau seama ce înțelegi prin furnizor bun. Bun la ce?
      Asta e criteriul care ma interesa, pentru ca restul de avantaje si dezavantaje pentru fiecare material in parte cred ca le cunoaste toata lumea. Deci ma ajuti si cu topul, te rog?
      Multumesc mult pentru lamuririle cu privire la acrylux. Sunt lucruri pe care trebuie sa recunosc ca nu le stiam .

      Spune-mi, te rog, MDF-ul vopsit glossy cum ti se pare intr-o bucatarie? Comparativ cu acriluxul, sa spunem (ca durabilitate)

      Merci!

      Comentariu

      • PROfan
        Moderator
        • 10.apr.2011
        • 662

        #4
        Răspuns la: Topul fronturilor pentru mobila de bucatarie

        Tot ce-i glossy într-o bucătărie după ce începi s-o utilizezi devine creepy. MDF vopsit lucios de Nett Front în Ungaria este the best. Prețul pe măsură. 79E/mp fără TVA frezare doar pe cant (A33/R3) și 120E fără TVA pentru fronturi 3D 1 față, spatele fiind din melamină albă. Fronturile vopsite pe 2 fețe se calculează cu un adaos de 50% !
        Atenţie: Fronturile vopsite pe 2 fețe au spatele vopsit mat indiferent dacă fața este lucioasă sau ultra mată.

        Orice tip de panou care se bordurează are punctul nevralgic în zona lipiturii. Am întâlnit producători care bordurau cu ABS de 2mm panoul de MDF după care îl vopseau. Valabilă doar pentru mașinile de frezat cantul ABS curb. Realizau acea rază de 2mm a cantului de ABS și în final a panoului vopsit.

        Comentariu

        • Constructorul86
          Incepator
          • 24.dec.2014
          • 53

          #5
          Răspuns la: Topul fronturilor pentru mobila de bucatarie

          Pe parte de MDF am lucrat pana acum cu Darel, dar nu sunt prea multumit. Vopsirea nu este 100% perfecta (am avut niste fronturi portocalii de pe care se vedea cum s-a scurs vopseaua). Plus ca se ciobeste imediat daca atingi mai tare de vreo margine.

          Comentariu

          • PROfan
            Moderator
            • 10.apr.2011
            • 662

            #6
            Răspuns la: Topul fronturilor pentru mobila de bucatarie

            Regency, Gelu lucrează cu Nett Front.

            Comentariu

            Procesare...