Prindere fronturi de sertare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • V.G.
    Incepator
    • 23.feb.2016
    • 2

    Prindere fronturi de sertare

    buna ziua,
    spuneti-mi si mie ......si poate si altora... cu se prind fronturile de sertar pe sertar, pentru a iesi orizontale (si nu cas).
    avand in vedere ca nu stiu cum pot sa le insemnez pentru a le fixa .
    mai precis vreau sa schimb fata mobile de bucatarie. am 8 sertare in 4 corpuri in linie.
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: Prindere fronturi de sertare

    Postat în original de V.G.
    buna ziua,
    spuneti-mi si mie ......si poate si altora... cu se prind fronturile de sertar pe sertar, pentru a iesi orizontale (si nu cas).
    avand in vedere ca nu stiu cum pot sa le insemnez pentru a le fixa .
    mai precis vreau sa schimb fata mobile de bucatarie. am 8 sertare in 4 corpuri in linie.
    Foarte simplu , cu distantiere egale .
    Se dau gaurile pt manere , se aliniaza fetele de sertare , se prind cu holtzsuruburi prin gaurile de manere , de sertare , apoi se trag afara si se prind prin interiorul sertarului cu holtzsuruburi ; se scot holtzsuruburile din gaurile de manere , se desfileteaza holtzsuruburile din sertare ( care prind fetele ) , se monteaza manerele ( se largeste gaura unde vine capul suruburilor pt manere ) , se strang apoi holtzsuruburile din sertare care prind fetele .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • PROfan
      Moderator
      • 10.apr.2011
      • 662

      #3
      Răspuns la: Prindere fronturi de sertare

      Postat în original de V.G.
      ... cu se prind fronturile de sertar pe sertar, pentru a iesi orizontale (si nu cas)...
      Dacă vrei să faci o treabă de profesionist mai întâi verifică stabilitatea sertarului. Să nu joace pe diagonală. Dacă joacă, degeaba te chinui să aliniezi fronturile, când sertarele își vor mări greutatea își va modifica și frontul poziția. Austriecii de la Blum au conceput niște elemente care-ți permit să reglezi frontul 2mm atât în plan orizontal cât și în plan vertical. Problema ar fi că ai nevoie de freză cu diametrul de 20mm pentru realizarea locașului elementelor, doi punctatori (cod 65.2950), elemente de poziționare sertar (cod 295.1000) și șuruburi M4x22(șuruburi de mânere). După ce reglezi tot ansamblul fixezi definitiv fronturile cu două holtzșuruburi 4x30. Dacă fronturile sunt frezate, mare atenție unde se execută locașurile pentru elementele de poziționare și unde se solidarizează frontul cu fața de sertar prin intermediul holtzșuruburilor 4x30, să nu cumva vârful holtzșurubului să iasă tocmai în zona frezată.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • V.G.
        Incepator
        • 23.feb.2016
        • 2

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Prindere fronturi de sertare

        Multumesc pentru informatii!
        Problema mea majora este ca fetele de sertare pe care le voi pune sunt fara manere. De aici nedumerirea mea. Presupun ca exista o metoda...in prima faza ma gandeam sa folosesc o banda dublu adeziva pentru pozitionare a frontului urmand apoi sa dau sertarul afara si sa il prind din interior spre exterior ulterior!
        Glisierele pe care le folosesc sunte intr-adevar Blum Tandem, am citit in catalogul lor ca exista posibilitati de reglare in limita a cativa mm.

        Comentariu

        • draku
          Membru Marcant
          • 12.mar.2007
          • 342

          #5
          Re: Prindere fronturi de sertare

          am vazut la cei care mi-au montat prin casa diverse piese de mobilier urmatoarea metoda:
          - in latura frontala a sertarului (cea din spatele frontului) au insurubat doua holzsuburi (dinspre interiorul sertarului spre exterior) pana ce au iesit numai varfurile prin pal (1-2 mm)
          - au aranjat frontul in pozitie exacta (cu sertarul inchis, bineinteles)
          - dupa care au lovit frontul usor, "punctand" pozitia cu varfurile holsuruburilor
          - au deschis sertarul, au aranjat frontul la semne si au insurubat holzsuruburile in front

          nu stiu daca e cea mai buna metoda, dar a functionat

          Comentariu

          Procesare...