Mobilare si amenajare apartament

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • lupiduph
    Incepator
    • 11.mar.2007
    • 28

    #16
    Mobilare / amenajare apartament

    Acesta este apartamentul (schita este facuta de mine ...nu e prea reusita):


    - mobilierul care apare in schita ni l-am imaginat noi, ce parere aveti?
    Intr-o saptamana-doua voi incepe sa-l renovez si in 3-4 saptamani ar trebui sa incep sa-l mobilez ....
    Si eu si sotia mea suntem foarte nehotarati in ceea ce priveste culorile folosite, mobilierul, etc......
    Va rog din suflet sa ne dati unele idei pentru ca suntem novici in amenajari interioare si vrem sa iasa un apartament super.

    Dimensiunile camerelor:
    Bucatarie: 3,10 x 3,53
    Sufragerie: 5,00 x 4,10
    Dormitor Mare: 3,50 x 4,10
    Dormitor Mic: 3,50 x 3,53

    ..... astept parerile voastre. Va multumesc anticipat.
    Keep It Real ! ! !

    Comentariu

    • Seni
      Living Legend
      • 05.mar.2006
      • 3526

      #17
      Re: Sfaturi amenajare apartament !!!

      dragut apartament!! ce culori agreati, cam ce a-ti dori...??? ar trebui detalii mai multe....
      in ce directie este orientat apartamentul??
      ar trebui sa mergem pe fiecare camera in parte...., acum depinde si de buget....

      Comentariu

      • lupiduph
        Incepator
        • 11.mar.2007
        • 28

        #18
        Culori: maro, caramiziu, crem, galben pal, verde pal, rosu inchis ....
        Ne gandeam sa avem o culoare de baza in toate camerele si in fiecare camera sa folosim cate o noantza.
        La mobila ne gandeam sa folosim "wenge" (parca asa se scrie...) si sa combinam cu diferite culori in fiecare camera....
        La pereti nu prea ne pricepem ..... am vazut ca intr-o camera se pot folosi pe perete si 2 culori ..... ce combinatii sunt reusite? .... ce culori credeti ca ar fi indicate pt fiecare camera? .........

        Aaaaaa .... trebuie mentionat: noi vrem sa facem toti peretii si sa mobilam pt inceput bucataria, sufrageria si domrnitorul mare..... in sufragerie si dormitor avem deja parchet culoarea ciresului....

        Cum e orientat apartamentul? ..pai soarele rasare in bucatarie si sufragerie si apune pe dormitoare.

        ..... va astept cu nerabdare parerea..... daca doriti mai multe delatii , intrebati-ma.....
        Multumesc mult.
        Keep It Real ! ! !

        Comentariu

        • Mina
          Living Legend
          • 24.iun.2006
          • 1108

          #19
          Pt. inceput am facut cateva mici modificari. Culori: am inteles ca doriti sa mergeti pe o culoare predominanta in tot apartamentul (wenghe, aveti grija cand il alegeti pt. ca sunt mai multe tipuri), la bucatarie as opta pt wenghe combinat cu crem sau cu verde brotacel, dormitor wenghe cu crem sau cu alb.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • lupiduph
            Incepator
            • 11.mar.2007
            • 28

            #20
            Arata bine dormitorul cu patul asa (nu ne gandisem pana acum) dar nu stiu daca are loc ..... o sa ne uitam. AM gasit mobila de dormitor care ne place .... de la Komandor .... pe wenghe cu galben pal ... arata destul de fain , cred ca pe asta o luam .... dar oare ce culoare sa fie peretii????

            La bucatarie nu cred ca merge frigiderul in coltul acela pt ca vrem sa luam un frigider side-by-side si e ft mare si ar ocupa ft mult loc .... plus ca noua ne place mult sa gatim...deci tre sa avem un blat cat mai mare si as vrea sa profit de coltul de la geam sa prelungesc mobila de bucatarie si pe colt .... poate chiuveta s-o pun acolo ...... ar fi super daca v-ar mai veni idei ... deja incepem sa avem o noua perspectiva...
            Oricum probabil o sa fac mobila de bucatarie la comanda.... poate imi dati ceva idei

            Multumesc inca o data pentru primele interventii .

            O seara buna.
            Keep It Real ! ! !

            Comentariu

            • lupiduph
              Incepator
              • 11.mar.2007
              • 28

              #21
              Apropo ... la bucatarie nu exista usa , iar perete este doar jumatate..... acolo unde ati plasat dulapul de bucatarie vrem sa punem colivia papagalului care este destul de mare ..............
              Acum caut niste termopane ....vreau sa le iau tot pe un maro inchis, wenge .... ca sa se potriveasca cu restul mobilei ....
              Keep It Real ! ! !

              Comentariu

              • Seni
                Living Legend
                • 05.mar.2006
                • 3526

                #22
                cu dormitorul am inteles ca v-ati hotarat.......
                acum sa discutam despre bucatarie.......
                am inteles ca doriti o canapea pe colt, masa rotunda (ovala), corpuri superioare si inferioare.......etc.
                acum nu stiu mai departe....., doriti cuptor si plita incorporate???
                unde aveti coloana de apa, canal......, conducta de gaz???
                ceva dimensiuni ptr mobierul care-l doriti??
                mina are dreptate (si credeti-ma ca se pricepe) wenghe + vernil arata perfect....

                Comentariu

                • lupiduph
                  Incepator
                  • 11.mar.2007
                  • 28

                  #23
                  Oki. Deci...pt bucatarie ne-am hotarat la masa dreptunghiulara.
                  Vreau plita incorporata in blat, iar cuptorul sa fie separat la un nivel acceptabil (sa nu ma aplec cand bag/scot ceva in/din cuptor).
                  Vrem si corpuri suspendate..... dar nu avem nici o idee cum sa arate. V-as fi recunoscator daca mi-ati recomanda un mester, 2, 3 ...care sa vina , sa vada bucataria si sa-mi faca cateva schite (daca nu se poate aici macar pe PM).
                  Ca dimesiuni nu prea stiu (pt ca nu ma pricep) ..oricum idee e ca vreau sa se intinda pe tot peretele comun cu sufrageria si putin pe coltz, langa geam ....

                  Despre coloana de apa si cea de gaze nu prea pot sa va spun mult pt ca acum nu sunt in apartament si abia l-am luat .... stiu ca cei de la care l-am luat avea aragazul in colt (pe peretele cu sufrageria), langa geam iar chiuveta era pe mijlocul peretelui.

                  Va ramanem super recunoscatori daca ne ajutati cu niste schite, niste idei ca sa cream o mobila de bucatarie atragatoare. :P
                  Multumesc si o seara buna.
                  Keep It Real ! ! !

                  Comentariu

                  • lupiduph
                    Incepator
                    • 11.mar.2007
                    • 28

                    #24
                    scuze ca fac dublu post dar mi-am adus aminte de ceva: ati vazut ca ma gandeam sa pun coltar in bucatarie, dar nu gasesc.... spuneti-mi si mie unde pot sa gasesc cateva modele, sau cine face la comanda ca in depozitelew de mobila n-am gasit decat d'alea stil vechi cu lemnu iesit in afara.... parca e coltar de pus in gradina, vara, afara....
                    Multumesc.
                    Keep It Real ! ! !

                    Comentariu

                    • lupiduph
                      Incepator
                      • 11.mar.2007
                      • 28

                      #25
                      Bucatarie !!!

                      Deci???? ce idei aveti pt bucatarie?? ...... aveti cumva modele de mobilier pt bucatarie (in afara de cele postate aici)??? ....... Corpul de bucatarie trebuie sa aiba 3 metrii ...dar nu prea stiu cum sa asez partile componente...
                      Keep It Real ! ! !

                      Comentariu

                      • Mina
                        Living Legend
                        • 24.iun.2006
                        • 1108

                        #26
                        ....
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • Mina
                          Living Legend
                          • 24.iun.2006
                          • 1108

                          #27
                          ...
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • mutilaila
                            Membru Marcant
                            • 11.oct.2006
                            • 903

                            #28
                            mina , mina deci nu vrei sa ajuti topicul cu amenajari ptr bucatari?

                            Comentariu

                            • Mina
                              Living Legend
                              • 24.iun.2006
                              • 1108

                              #29
                              Scuze, chiar ma gandeam ca ar trebui sa facem si la mobilier acelasi lucru. Da, chiar, nu facem?

                              Comentariu

                              • mutilaila
                                Membru Marcant
                                • 11.oct.2006
                                • 903

                                #30

                                Comentariu

                                Procesare...