Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Schita mobila bucatarie

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Răspuns la: Schita mobila bucatarie

La măsurători nu te descurci. În postul #20 mi-ai transmis cota de 181 mm iar acum am 177 mm rezultată din diferența 402-225. Pe care s-o iau de bună? Nu mai insist cu blatul. La un moment dat va trebui să tai și blatul. Îți las libertatea de a decide cum s-o faci.

Comentariu

Salut....e uimitor ce ai facut aici.....si eu vreau sa imi fac o bucatarie pe comanda deoarece spatiul e mic....momentan fiind plecat din tara tot ce pot sa fac sunt doar planuri.....oricum.....ce program folosesti pentru schite....

Comentariu

Postat în original de Aditzu92 Vezi post
        Salut....e uimitor ce ai facut aici.....si eu vreau sa imi fac o bucatarie pe comanda deoarece spatiul e mic....momentan fiind plecat din tara tot ce pot sa fac sunt doar planuri.....oricum.....ce program folosesti pentru schite....
        Mulțumesc pentru aprecieri. Postează o schiță cu spațiul ce urmează a fi mobilat, enumeră cu ce fel de electrocasnice dorești să fie utilată viitoarea bucătărie și când te întorci în țară ai putea să pui în practică proiectul ce-l vom concepe împreună. N-are importanță cu ce program fac eu schițele, ele sunt doar reprezentarea tridimensională a poveștilor depănate pe aici.

Comentariu

După cum bănuiești, nu există standarde în proiectarea mobilierului ci doar constrângeri legate de funcționarea elementelor mobile ale pieselor de mobilier. Unul dintre cei mai prestigioși producători de feronerie pentru mobilier a conceput și pune la dispoziție, gratuit, o aplicație ajutătoare pentru proiectarea pieselor de mobilier. Se poate descărca de pe pagina producătorului (402 MB) și se numește DYNALOG. Secțiunea de proiectare se numește DYNAPLAN. Am făcut capturi pentru un exemplu concret și anume corpul cu 4 sertare din acest proiect ca să se vadă ce toleranțe folosesc în proiectare. Zece alți proiectanți vor avea propriile abordări, diferite de ale mele.

Am uitat tocmai ce era mai important. Să atașez rezultatele generate de aplicație. Nu reușesc să editez postul, cred că m-am umplut de virușei.
          Fișiere atașate

Comentariu

Am masurat cu un vinclu improvizat, poate din cauza asta nu sunt cotele corecte.

Luni imi vin materialele si ma apuc de treaba, o sa revin cu poze sau cu intrebari daca o sa mai am nelamuriri.

Inca odata, multumesc de ajutor!

Comentariu

Astazi am luat materialele si m-am apucat de treaba. Pe parcurs am descoperit lucruri noi si am cateva intrebari:

1. La sertare partea din spate are un spatiu, toate sunt asa (vezi foto), asa trebuie sa fie?

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	18110650_10212730497118245_1063880699_n.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	26,5 KB 
ID:	628294

2. Nu am stiut de care balamale sa iau, am gasit si distribuitor blum in Galati, iar la Arabesque sunt balamale numai de la FGV aplicate sau semi-aplicate, sper sa nu gresesc, deci daca imi poti spune de care balamele imi trebuiesc.

3. Ce feronerie imi trebuie pentru Jolly?

4. La corpurile pe care sta blatul, mai au capac sau doar niste sipci de intaritura? Nu imi dau seama din schite.

Comentariu

1. Sertarul este construit greșit. Am specificat în postul #26 că sertarul este conceput pentru glisiera TANDEM cu extracție parțială cod 550H5000 de la brandul Blum. În postul #34 este chiar exemplul corpului cu sertare.

2. Distribuitori de Blum sunt vreo trei în Galați (Elferom, Luxfer, Triton). Balamale BLUM clip 100 grade aplicate cod 71M2550 cu plăcuța 173L6100.

3. Jolly se vinde într-un ambalaj unde sunt toate fiarele necesare. Recomand Jolly pentru corp de 200 mm lungime (15x45), produs al firmei Starax cu glisiere TANDEM cu extracție parțială de la Blum cod S-2426. Pentru tine trebuie obligatoriu ca glisierele să fie cu prindere în dreapta deoarece nu ai laterală în partea stângă.
                Montarea unui coș Jolly este opțională. Poți foarte bine să dai două găuri de balamale frontului Jolly acesta devenind ușă, ceea ce îți și recomand. Dacă ulterior dorești neaparat Jolly, poți monta oricând.

4. Probabil ai vizualizat schițele făcute de mine doar pe ecranul unui telefon și asta așa, la repezeală. Cu trei posturi mai sus ai captura nr. 12 care conține toate detaliile de proiectare ale corpului cu sertare și pe deasupra și PDF-ul cu toate desenele generate de aplicația DYNAPLAN.

Nu este vina mea că lucrezi sub presiune, te-am avertizat din start să te înarmezi cu multă RĂBDARE.
                Fișiere atașate

Comentariu

Da, am greșit la sertare, m-am grăbit. Am reușit să le fac cum trebuie.

La balamale, e buna distanta in centrul găurii să fie de 21.5?

Comentariu

Poți merge chiar la 22, să n-ai surprize, freza mai fuge. Poți să-ți faci un șablon-ghidaj pentru găurile de balamale din două bucăți de PAL. Ai grijă când realizezi locasele balamalelor ușilor scurgătorului de vase. Balamaua din partea de jos trebuie poziționată astfel încât să nu lovească în rama scurgătorului. Mare atenție și la balamalele de la corpurile din dreapta corpului de hotă.
                    Fișiere atașate
                    Ultima editare de PROfan; 25.apr.2017, 15:37.

Comentariu

Răspuns la: Răspuns la: Schita mobila bucatarie

PROfan = mai exact ca ceasul elvetian,
                      nu am vazut pana acum asa detalii despre o mobila de bucatarie.
                      Si mobila mea a fost facuta la comanda dar habar nu aveam cata inginerie trebuie.

Comentariu

Postat în original de proiectarecivila Vezi post
                        PROfan = mai exact ca ceasul elvetian,
                        nu am vazut pana acum asa detalii despre o mobila de bucatarie.
                        Si mobila mea a fost facuta la comanda dar habar nu aveam cata inginerie trebuie.
                        Da, profan e meserias, totul a mers ca un ceas până acuma.

Comentariu

Nici nu avea cum altfel

Comentariu

PALUL LUCIOS rezistent la apa are grosime mai mica de 16mm daca nu ma insel

Comentariu

Probabil te referi la MDF vopsit lucios. PAL-ul (Plăci din Așchii de Lemn) nu este rezistent la umiditate nici dacă este suflat cu aur sau placat cu foiță de aluminiu. De regulă nu se confecționează uși de mobilier cu grosimi mai mici de 16 mm. Este drept, mai fac chinezii glume, așa de amorul profitului.

Comentariu

Postat în original de proiectarecivila Vezi post
                                Pana nu pui mana sa-ti proiectezi singur o mobila, nu intelegi de cate cunostinte ai nevoie. Dupa ce faci primul proiect, te uiti altfel la preturile cerute de cei care fac mobila.
                                Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT