Schita mobila bucatarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Emanuel91
    Incepator
    • 13.apr.2017
    • 21

    #16
    Răspuns la: Răspuns la: Schita mobila bucatarie

    Postat în original de PROfan
    Nu poate fi Jolly deoarece corpul nu are adâncimea utilă necesară.
    Am stabilit configurația. Următoarea etapă ar fi armonizarea cotelor reale cu cele ale desenului. Va trebui să măsori, cu acuratețe, distanțele pe care ți le voi indica. Ca să nu existe confuzii voi face un desen care reprezintă de fapt conturul peretelui din imediata vecinătate a blatului. Cotele se măsoară la distanța de 900 mm față de sol. Pentru a măsura cât mai exact între 2 pereți este bine să-ți iei un reper undeva pe la jumătatea distanței și să însumezi distanțele de la acel reper către cei doi pereți opuși (1135+965=2100). Măsoară și în locul cotelor desenului să-mi transmiți cotele reale. După această etapă urmează să identificăm ce fel de scule și utilaje ai la dispoziție deci ce fel de operații poți efectua pe subansamblele pieselor de mobilier. Ai rămas în urmă cu alegerea feroneriei pentru sertare. Construcția sertarului este diferită, în funcție de tipul glisierelor folosite. Studiază de aici.
    Am masurat si am inlocuit valorile pe schitele tale. Sper sa fie de folos. Maine merg la magazin sa vad ce balamale si ce sine voi folosi la sertare si te voi anunta.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1.jpg 
Afișări:	1417 
Mărime:	53,6 KB 
ID:	628156 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2.jpg 
Afișări:	1351 
Mărime:	84,4 KB 
ID:	628157

    Comentariu

    • PROfan
      Moderator
      • 10.apr.2011
      • 662

      #17
      Răspuns la: Schita mobila bucatarie

      Dacă tot ai o obsesie cu Jolly am găsit un spațiu și pentru acesta și încă un avantaj ar fi că poți monta coș de gunoi pe ușa măștii de chiuvetă.

      Cam ciudat. Prea sunt dimensiuni cu zero în coadă. Dacă decupez blatul ca în schițele din atașate care variantă crezi că va intra în spațiul destinat?

      Recomand balamale de la Blum, cele din seria CLIP top. Pentru ușă aplicată ai balamaua 71T3550 și plăcuța 173L6100.

      Ai răsfoit de curiozitate Catalog și manual de lucru 2016/2017 al firmei Blum în special secțiunea Sisteme de glisare așa cum te-am sfătuit?

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Jolly 1.jpg 
Afișări:	1593 
Mărime:	233,5 KB 
ID:	628158 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Jolly 2.jpg 
Afișări:	1448 
Mărime:	287,4 KB 
ID:	628159 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Blat varianta 1.JPG 
Afișări:	1398 
Mărime:	38,6 KB 
ID:	628160 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Blat varianta 2.JPG 
Afișări:	1433 
Mărime:	34,6 KB 
ID:	628161 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Blat varianta 3.JPG 
Afișări:	1376 
Mărime:	37,6 KB 
ID:	628162

      Comentariu

      • Emanuel91
        Incepator
        • 13.apr.2017
        • 21

        #18
        Răspuns la: Răspuns la: Schita mobila bucatarie

        Postat în original de PROfan
        Dacă tot ai o obsesie cu Jolly am găsit un spațiu și pentru acesta și încă un avantaj ar fi că poți monta coș de gunoi pe ușa măștii de chiuvetă.

        Cam ciudat. Prea sunt dimensiuni cu zero în coadă. Dacă decupez blatul ca în schițele din atașate care variantă crezi că va intra în spațiul destinat?

        Recomand balamale de la Blum, cele din seria CLIP top. Pentru ușă aplicată ai balamaua 71T3550 și plăcuța 173L6100.

        Ai răsfoit de curiozitate Catalog și manual de lucru 2016/2017 al firmei Blum în special secțiunea Sisteme de glisare așa cum te-am sfătuit?
        Ai mesaj in privat!!!

        Am masurat din nou la milimetru cotele.

        In materie de scule dispun de freza 35 de mm, filetante, bormasina si circular am la un prieten.

        Ar fi bine daca poti, pentru ca tu te pricepi mai bine, sa alegi tu feroneria (balamale, sine etc.). Magazinul de la care merg sa cumpar este Arabesque, este destul de bine aprovizionat, cred ca gasesc ce balamale mi-ai da tu. Doresc sa fie feronerie de o calitate medie si neaparat sa aibe opritor, sa nu se tranteasca usile si sertarele. Multumesc!

        Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	1.jpg  Afișări:	1357  Mărime:	82,8 KB  ID:	628166 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	Detaliu colt.jpg  Afișări:	1285  Mărime:	59,2 KB  ID:	628167

        Postat în original de PROfan
        Dacă tot ai o obsesie cu Jolly am găsit un spațiu și pentru acesta și încă un avantaj ar fi că poți monta coș de gunoi pe ușa măștii de chiuvetă.

        Cam ciudat. Prea sunt dimensiuni cu zero în coadă. Dacă decupez blatul ca în schițele din atașate care variantă crezi că va intra în spațiul destinat?

        Recomand balamale de la Blum, cele din seria CLIP top. Pentru ușă aplicată ai balamaua 71T3550 și plăcuța 173L6100.

        Ai răsfoit de curiozitate Catalog și manual de lucru 2016/2017 al firmei Blum în special secțiunea Sisteme de glisare așa cum te-am sfătuit?
        Am fost la Arabesque si dispune numai de feronerie FGV. Daca poti sa faci cotele pe feroneria asta ar fi bine.

        As avea nevoie daca se poate, sa putem finaliza schita saptamana asta pentru ca sunt in graba cu lucrarile la apartament, urmeaza sa ma mut. Multumesc de intelegere!

        As mai avea o rugaminte, daca putem muta cupotrul, plita si hota mai in dreapta, ca sa fie distanta mai mica pana la peretele exterior sa pot scoate burlanul.

        Comentariu

        • PROfan
          Moderator
          • 10.apr.2011
          • 662

          #19
          Răspuns la: Schita mobila bucatarie

          Așa este, Arabesque nu comercializează feronerie Blum dar vei găsi cu siguranță și un distribuitor de Blum. Gaura pentru balama este aceeași. Montezi ce balamale dorești.
          Balamalelor pe care ți le-am recomandat li se pot atașa amortizoare produse de aceeași firmă (aprox 4 lei balamaua și 6 lei amortizorul).
          Pentru sertare recomand glisiere tandem cu extracție parțială din seria 550H.

          Revin cu măsurătorile pentru blat. Este cel mai important lucru. Dacă stabilesc cu acuratețe forma acestuia atunci pot dimensiona corect corpurile și am garanția că nu vor apărea surprize la montaj. Avem o diferență de 10 mm între spatele blatului (2102 mm) împreună cu lungimea măștii din partea dreaptă (181 mm) și distanța măsurată la 392 mm de la spatele blatului (2293 mm). Acest lucru se datorează unghiurilor pereților care nu sunt la 90 grade. Va trebui să aflăm aceste unghiuri. Ți-am exemplificat doar 3 cazuri posibile în postul #18. Nu te speria, nu este zbor pe Lună. Se ia întotdeauna reper spatele blatului (peretele cu distanța de 2102) și cu ajutorul unui vinclu mai măricel se măsoară abaterile de la perpendicularitate astfel încât conturul să se închidă din punct de vedere dimensional (matematic). Am să desenez un caz ipotetic posibil pe care tu îl vei corecta. După această etapă putem definitiva schița, putem stabili finisajul fiecărui subansamblu, cantitatea de materiale necesare, optimizarea tăierii subansamblelor, canturile fiecărui reper în parte iar spre final trasarea și găurirea în vederea asamblării corpurilor.

          Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	Contur pereti.JPG  Afișări:	1353  Mărime:	33,8 KB  ID:	628168 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	Abateri perpendicularitate.JPG  Afișări:	1346  Mărime:	33,8 KB  ID:	628169

          Câteva aspecte legate de modalitatea de fixare a corpurilor suspendate. În mod curent folosesc și recomand agățători reglabili care împreună cu o șină specială fac posibilă suspendarea corpurilor. Producătorii recomandă fixarea acestora la o anumită distanță de spatele corpului, drept consecință spatele corpului, care de regulă este din HDF cu grosimea de 2,5 mm, se introduce într-un canal executat la o distanță anume de spatele subansamblelor. Pentru agățătorii de la blum distanța până la canal rezultă din calcule ca fiind între 14 și 28 mm când lățimea canalului este de 3 mm. Pentru cineva care nu se ocupă în mod special cu confecționarea corpurilor de mobilier realizarea acestui canal devine dificilă. În cazul nostru, când șina nu se fixează pe faianță dar corpul se sprijină pe faianță, se pot folosi agățători când spatele din HDF este aplicat (desenele 5, 6 și 7). În funcție de grosimea faianței este posibil să fie nevoie de un mic compensator între corp și faianță (desenul 8 ) cu scopul de a stabiliza corpul în plan vertical. Evident că se poate renunța și la acest compensator dar în acest caz agățătorii vor fi mutați spre față și va rămâne un spațiu inestetic între agățător și spatele de HDF. În concluzie, voi dimensiona subansamblele corpurilor suspendate pentru varianta cu spatele din HDF aplicat.

          Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	1 HDF canal.jpg  Afișări:	1446  Mărime:	165,1 KB  ID:	628176 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	2 Vedere laterala HDF canal.jpg  Afișări:	1419  Mărime:	123,5 KB  ID:	628177 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	3 Detaliu compensator sina HDF canal.jpg  Afișări:	1395  Mărime:	98,9 KB  ID:	628178 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	4 Detaliu spate HDF canal.jpg  Afișări:	1405  Mărime:	126,0 KB  ID:	628179 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	5 Vedere laterala HDF aplicat.jpg  Afișări:	1377  Mărime:	123,6 KB  ID:	628180 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	6 Sina HDF aplicat.jpg  Afișări:	1425  Mărime:	78,9 KB  ID:	628181 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	7 Detaliu spate HDF aplicat.jpg  Afișări:	1466  Mărime:	119,4 KB  ID:	628182 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	8 Detaliu compensator HDF aplicat faianta.jpg  Afișări:	1402  Mărime:	86,7 KB  ID:	628183 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	Agatatori pentru corpuri suspendate.JPG  Afișări:	1540  Mărime:	72,8 KB  ID:	628184

          Comentariu

          • Emanuel91
            Incepator
            • 13.apr.2017
            • 21

            #20
            Răspuns la: Răspuns la: Schita mobila bucatarie

            Postat în original de PROfan
            Așa este, Arabesque nu comercializează feronerie Blum dar vei găsi cu siguranță și un distribuitor de Blum. Gaura pentru balama este aceeași. Montezi ce balamale dorești.
            Balamalelor pe care ți le-am recomandat li se pot atașa amortizoare produse de aceeași firmă (aprox 4 lei balamaua și 6 lei amortizorul).
            Pentru sertare recomand glisiere tandem cu extracție parțială din seria 550H.

            Revin cu măsurătorile pentru blat. Este cel mai important lucru. Dacă stabilesc cu acuratețe forma acestuia atunci pot dimensiona corect corpurile și am garanția că nu vor apărea surprize la montaj. Avem o diferență de 10 mm între spatele blatului (2102 mm) împreună cu lungimea măștii din partea dreaptă (181 mm) și distanța măsurată la 392 mm de la spatele blatului (2293 mm). Acest lucru se datorează unghiurilor pereților care nu sunt la 90 grade. Va trebui să aflăm aceste unghiuri. Ți-am exemplificat doar 3 cazuri posibile în postul #18. Nu te speria, nu este zbor pe Lună. Se ia întotdeauna reper spatele blatului (peretele cu distanța de 2102) și cu ajutorul unui vinclu mai măricel se măsoară abaterile de la perpendicularitate astfel încât conturul să se închidă din punct de vedere dimensional (matematic). Am să desenez un caz ipotetic posibil pe care tu îl vei corecta. După această etapă putem definitiva schița, putem stabili finisajul fiecărui subansamblu, cantitatea de materiale necesare, optimizarea tăierii subansamblelor, canturile fiecărui reper în parte iar spre final trasarea și găurirea în vederea asamblării corpurilor.

            Am atasat dimensiunile colturilor. La coltul exterior de la masca nu am avut cum sa masor, iar la cel unde e teava nu mi-a intrat vinclu si am masurat mai jos, pe perete si nu la nivelul de 900.

            In legatura cu montatul corpurilor pe perete, asta nu e problema, ma voi descurca.

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Contur pereti.jpg 
Afișări:	1238 
Mărime:	82,0 KB 
ID:	628193

            Comentariu

            • PROfan
              Moderator
              • 10.apr.2011
              • 662

              #21
              Răspuns la: Schita mobila bucatarie

              Te grăbești. Desenul al doilea îl vreau completat. Cel cu vinclurile. Mă interesează diferențele. În stânga cei 3 mm (250-247), în dreapta 228-225 și 413-409. Evident că nu te lasă țeava să pui vinclul chiar în colt, de aceea am și făcut un desen ca să-ți sugerez cum poți măsura cât mai bine. Ce am desenat eu este un caz ipotetic. Poți pune vinclul pe peretele de 2102 la ce distanțe îți convine. Dacă nu ai un vinclu mai mare poți mări o parte atașându-i o linie sau orice ai la îndemână. Cele 6 cote le vreau. Diferențele le fac eu.

              Final.
              Uși și fronturi de sertare: PAL 8685 MG Alb zăpadă gr. 18 mm – Kronospan;
              Carcase: PAL D152 PS10 Alb corp gr. 18 mm – Kastamonu;
              Sertare și polițe: PAL 110 Alb corp gr. 16 mm – Kronospan;
              Spate corpuri: HDF lăcuit alb;
              Ușile și fronturile căntuite cu ABS grosime 2 mm pe toate cele 4 fețe. Cantitate teoretică necesară 39,89 m.
              Carcasele și sertarele căntuite cu ABS 0,45 mm – alb neted. Cantitate teoretică necesară 59,54 m.

              Cutiile sertarelor au fost concepute pentru glisiere Tandem cu extracție parțială de la Blum, cod 550H5000.

              Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	Final.jpg  Afișări:	1486  Mărime:	251,0 KB  ID:	628194 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	Carcase.jpg  Afișări:	1468  Mărime:	317,5 KB  ID:	628195 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	8685MG_1.jpg  Afișări:	1451  Mărime:	115,7 KB  ID:	628196 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	D152PS10_1.jpg  Afișări:	1518  Mărime:	156,4 KB  ID:	628197 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	D152PS10_2.jpg  Afișări:	1602  Mărime:	161,1 KB  ID:	628198 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	110gr.16_1.jpg  Afișări:	1322  Mărime:	229,0 KB  ID:	628199 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	HDFAlb2,5_1.jpg  Afișări:	1299  Mărime:	110,2 KB  ID:	628200

              Comentariu

              • Emanuel91
                Incepator
                • 13.apr.2017
                • 21

                #22
                Răspuns la: Răspuns la: Schita mobila bucatarie

                Postat în original de PROfan
                Final.
                Uși și fronturi de sertare: PAL 8685 MG Alb zăpadă gr. 18 mm – Kronospan;
                Carcase: PAL D152 PS10 Alb corp gr. 18 mm – Kastamonu;
                Sertare și polițe: PAL 110 Alb corp gr. 16 mm – Kronospan;
                Spate corpuri: HDF lăcuit alb;
                Ușile și fronturile căntuite cu ABS grosime 2 mm pe toate cele 4 fețe. Cantitate teoretică necesară 39,89 m.
                Carcasele și sertarele căntuite cu ABS 0,45 mm – alb neted. Cantitate teoretică necesară 59,54 m.

                Cutiile sertarelor au fost concepute pentru glisiere Tandem cu extracție parțială de la Blum, cod 550H5000.
                Mulțumesc mult pentru schița.

                Mai am câteva întrebări:

                1.Pe schițele in care apar niste striații pe materiale să înțeleg că acolo nu trebuie aplicat cant?

                2. Poți să îmi trimiți și un necesar aproximativ de holsuruburi care îmi trebuiesc cu dimensiunile lor?

                3. Poți să îmi trimiți o schița finala cu dimensiuni (ținând cont că ușa de la masca de chiuveta s a modificat pentru Jolly) cât și schița de la masca de la centrala deoarece mă ajută să identific mai ușor plăcile de unde vine fiecare.

                4. Picioare cu înălțime de 10 cm ar fi ok?

                Urmează să ajung azi la apartament și să mosor cotele din desenul 2. Aștept răspuns că să merg azi la Arabesque pentru debitarea palului și voi reveni cu poze când mă apuc de lucru.

                Comentariu

                • PROfan
                  Moderator
                  • 10.apr.2011
                  • 662

                  #23
                  Răspuns la: Schita mobila bucatarie

                  1. Exact pe dos.

                  2. Ai nevoie de holtzsuruburi de:
                  - 2,5x25 pentru prinderea HDF-ului;
                  - 3,5x16 pentru balamale, glisiere, picioare;
                  - 4x30 pentru prinderea blatului de corpuri și fixarea agățătorilor la corpurile suspendate;
                  - 7x50 euroșurub sau confirmator pentru prinderea plăcilor între ele și realizarea cutiilor sertarelor.

                  3.Vezi atașate.

                  4. Da.

                  Distanțierul din spate al măștii de chiuvetă îl găsești pe panoul cu grosimea de 16 mm. N-a mai încăput în cele două foi cu grosimea de 18 mm. Idem pentru cele două medii de la corpul centralei, de la îmbinarea ușilor.

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Vedere fata.jpg 
Afișări:	1586 
Mărime:	123,8 KB 
ID:	628201 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Vedere de sus inferioare.jpg 
Afișări:	1417 
Mărime:	92,1 KB 
ID:	628202 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Vedere de sus suspendate.jpg 
Afișări:	1332 
Mărime:	78,2 KB 
ID:	628203 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Vedere fata corp centrala.jpg 
Afișări:	1147 
Mărime:	81,7 KB 
ID:	628204 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Vedere de sus corp centrala.jpg 
Afișări:	1146 
Mărime:	60,9 KB 
ID:	628205

                  Comentariu

                  • Emanuel91
                    Incepator
                    • 13.apr.2017
                    • 21

                    #24
                    Răspuns la: Schita mobila bucatarie

                    Cote abateri perete.

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Abateri perpendicularitate.jpg 
Afișări:	1096 
Mărime:	71,4 KB 
ID:	628238

                    Comentariu

                    • PROfan
                      Moderator
                      • 10.apr.2011
                      • 662

                      #25
                      Răspuns la: Schita mobila bucatarie

                      La măsurători nu te descurci. În postul #20 mi-ai transmis cota de 181 mm iar acum am 177 mm rezultată din diferența 402-225. Pe care s-o iau de bună? Nu mai insist cu blatul. La un moment dat va trebui să tai și blatul. Îți las libertatea de a decide cum s-o faci.

                      Comentariu

                      • Aditzu92
                        Incepator
                        • 24.ian.2017
                        • 25

                        #26
                        Răspuns la: Schita mobila bucatarie

                        Salut....e uimitor ce ai facut aici.....si eu vreau sa imi fac o bucatarie pe comanda deoarece spatiul e mic....momentan fiind plecat din tara tot ce pot sa fac sunt doar planuri.....oricum.....ce program folosesti pentru schite....

                        Comentariu

                        • PROfan
                          Moderator
                          • 10.apr.2011
                          • 662

                          #27
                          Răspuns la: Schita mobila bucatarie

                          Postat în original de Aditzu92
                          Salut....e uimitor ce ai facut aici.....si eu vreau sa imi fac o bucatarie pe comanda deoarece spatiul e mic....momentan fiind plecat din tara tot ce pot sa fac sunt doar planuri.....oricum.....ce program folosesti pentru schite....
                          Mulțumesc pentru aprecieri. Postează o schiță cu spațiul ce urmează a fi mobilat, enumeră cu ce fel de electrocasnice dorești să fie utilată viitoarea bucătărie și când te întorci în țară ai putea să pui în practică proiectul ce-l vom concepe împreună. N-are importanță cu ce program fac eu schițele, ele sunt doar reprezentarea tridimensională a poveștilor depănate pe aici.
                          După cum bănuiești, nu există standarde în proiectarea mobilierului ci doar constrângeri legate de funcționarea elementelor mobile ale pieselor de mobilier. Unul dintre cei mai prestigioși producători de feronerie pentru mobilier a conceput și pune la dispoziție, gratuit, o aplicație ajutătoare pentru proiectarea pieselor de mobilier. Se poate descărca de pe pagina producătorului (402 MB) și se numește DYNALOG. Secțiunea de proiectare se numește DYNAPLAN. Am făcut capturi pentru un exemplu concret și anume corpul cu 4 sertare din acest proiect ca să se vadă ce toleranțe folosesc în proiectare. Zece alți proiectanți vor avea propriile abordări, diferite de ale mele.

                          Am uitat tocmai ce era mai important. Să atașez rezultatele generate de aplicație. Nu reușesc să editez postul, cred că m-am umplut de virușei.

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	1 Creare corp nou.JPG  Afișări:	964  Mărime:	57,9 KB  ID:	628240 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	2 Modificare date corp.JPG  Afișări:	858  Mărime:	62,1 KB  ID:	628241 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	3 Modificare date corp.JPG  Afișări:	811  Mărime:	67,3 KB  ID:	628242 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	4 Modificare date corp.JPG  Afișări:	793  Mărime:	45,6 KB  ID:	628243 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	5 DYNAPLAN.JPG  Afișări:	799  Mărime:	147,4 KB  ID:	628244 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	6 Introducere sertar.JPG  Afișări:	805  Mărime:	124,9 KB  ID:	628245 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	7 Introducere sertar.JPG  Afișări:	782  Mărime:	117,9 KB  ID:	628246 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	8 Introducere sertar.JPG  Afișări:	784  Mărime:	64,5 KB  ID:	628247 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	9 DYNAPLAN.JPG  Afișări:	800  Mărime:	158,4 KB  ID:	628248 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	10 Introducere sertar.JPG  Afișări:	793  Mărime:	110,9 KB  ID:	628249 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	11 Introducere sertar.JPG  Afișări:	798  Mărime:	117,5 KB  ID:	628250 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	12.JPG  Afișări:	855  Mărime:	164,6 KB  ID:	628251

                          DYNAPLAN.pdf
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • Emanuel91
                            Incepator
                            • 13.apr.2017
                            • 21

                            #28
                            Răspuns la: Schita mobila bucatarie

                            Am masurat cu un vinclu improvizat, poate din cauza asta nu sunt cotele corecte.

                            Luni imi vin materialele si ma apuc de treaba, o sa revin cu poze sau cu intrebari daca o sa mai am nelamuriri.

                            Astazi am luat materialele si m-am apucat de treaba. Pe parcurs am descoperit lucruri noi si am cateva intrebari:

                            1. La sertare partea din spate are un spatiu, toate sunt asa (vezi foto), asa trebuie sa fie?

                            Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	18110650_10212730497118245_1063880699_n.jpg  Afișări:	751  Mărime:	26,5 KB  ID:	628294

                            2. Nu am stiut de care balamale sa iau, am gasit si distribuitor blum in Galati, iar la Arabesque sunt balamale numai de la FGV aplicate sau semi-aplicate, sper sa nu gresesc, deci daca imi poti spune de care balamele imi trebuiesc.

                            3. Ce feronerie imi trebuie pentru Jolly?

                            4. La corpurile pe care sta blatul, mai au capac sau doar niste sipci de intaritura? Nu imi dau seama din schite.

                            Inca odata, multumesc de ajutor!

                            Comentariu

                            • PROfan
                              Moderator
                              • 10.apr.2011
                              • 662

                              #29
                              Răspuns la: Schita mobila bucatarie

                              1. Sertarul este construit greșit. Am specificat în postul #26 că sertarul este conceput pentru glisiera TANDEM cu extracție parțială cod 550H5000 de la brandul Blum. În postul #34 este chiar exemplul corpului cu sertare.

                              2. Distribuitori de Blum sunt vreo trei în Galați (Elferom, Luxfer, Triton). Balamale BLUM clip 100 grade aplicate cod 71M2550 cu plăcuța 173L6100.

                              3. Jolly se vinde într-un ambalaj unde sunt toate fiarele necesare. Recomand Jolly pentru corp de 200 mm lungime (15x45), produs al firmei Starax cu glisiere TANDEM cu extracție parțială de la Blum cod S-2426. Pentru tine trebuie obligatoriu ca glisierele să fie cu prindere în dreapta deoarece nu ai laterală în partea stângă.
                              Montarea unui coș Jolly este opțională. Poți foarte bine să dai două găuri de balamale frontului Jolly acesta devenind ușă, ceea ce îți și recomand. Dacă ulterior dorești neaparat Jolly, poți monta oricând.

                              4. Probabil ai vizualizat schițele făcute de mine doar pe ecranul unui telefon și asta așa, la repezeală. Cu trei posturi mai sus ai captura nr. 12 care conține toate detaliile de proiectare ale corpului cu sertare și pe deasupra și PDF-ul cu toate desenele generate de aplicația DYNAPLAN.

                              Nu este vina mea că lucrezi sub presiune, te-am avertizat din start să te înarmezi cu multă RĂBDARE.

                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1.jpg 
Afișări:	859 
Mărime:	135,6 KB 
ID:	628295 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2.jpg 
Afișări:	780 
Mărime:	159,7 KB 
ID:	628296 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	3.jpg 
Afișări:	773 
Mărime:	215,6 KB 
ID:	628297 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	4.jpg 
Afișări:	754 
Mărime:	196,8 KB 
ID:	628298 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	5.jpg 
Afișări:	829 
Mărime:	164,5 KB 
ID:	628299 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	6 Sertar TANDEM.jpg 
Afișări:	770 
Mărime:	66,8 KB 
ID:	628300 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	7 Introducere sertar.JPG 
Afișări:	800 
Mărime:	125,8 KB 
ID:	628301 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	12 Detalii proiectare.JPG 
Afișări:	772 
Mărime:	177,0 KB 
ID:	628302 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Catalog blum 2016-2017 458.jpg 
Afișări:	908 
Mărime:	234,1 KB 
ID:	628303 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Catalog blum 2016-2017 459.jpg 
Afișări:	782 
Mărime:	221,7 KB 
ID:	628304

                              Comentariu

                              • Emanuel91
                                Incepator
                                • 13.apr.2017
                                • 21

                                #30
                                Răspuns la: Schita mobila bucatarie

                                Da, am greșit la sertare, m-am grăbit. Am reușit să le fac cum trebuie.

                                La balamale, e buna distanta in centrul găurii să fie de 21.5?

                                Comentariu

                                Procesare...