Schita mobila bucatarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Bogdy84
    Incepator
    • 18.iul.2018
    • 11

    #61
    Răspuns la: Schita mobila bucatarie

    Pfaa , da, chiar nu mi-am dat seama, trec prin momente foarte grele, scuze! Te rog treci peste si continua sa ajuti in continuare. Mulțumesc.

    Comentariu

    • raducu26
      Incepator
      • 01.nov.2017
      • 14

      #62
      Răspuns la: Schita mobila bucatarie

      Buna ziua!
      Ma poate ajuta cineva cu o schita si cu un necesar de materiale pentru o mobila de bucatarie. Spatiul in care trebuie montata bucataria este destul de mic, iar electrocasnicele achizitionate nu prea lasa loc de mult spatiu de depozitare asa ca orice idee este binevenita. Atasez poze cu masuratori ale peretilor bucatariei si poze cu dimensiunea/instructiuni de montare ale electrocasnicelor. Multumesc frumos!

      Hota ---

      Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	hota 2.jpg  Afișări:	390  Mărime:	1,5 KB  ID:	631253

      Plita inductie ---

      Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	plita2.jpg  Afișări:	426  Mărime:	29,0 KB  ID:	631254

      Masina de spalat vase ---

      Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	msv.jpg  Afișări:	468  Mărime:	11,9 KB  ID:	631255

      Cuptor electric ---

      Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	cote cuptor.jpg  Afișări:	484  Mărime:	52,5 KB  ID:	631256

      Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	perete comun living.jpg  Afișări:	532  Mărime:	174,0 KB  ID:	631257 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	perete usa intrare.jpg  Afișări:	600  Mărime:	232,0 KB  ID:	631258

      Comentariu

      • PROfan
        Moderator
        • 10.apr.2011
        • 662

        #63
        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Schita mobila bucatarie

        Primul lucru care trebuie făcut este stabilirea poziției mașinii de spălat vase. Peretele din spatele mașinii de spălat vase nu trebuie să aibă nicio protuberantă (priză, tevi), mașina de spălat vase în poziția montată aproape se lipește de perete. Dacă la o priză se poate renunța sau se poate muta, nu același lucru se poate face în cazul țevilor de alimentare cu apă și a celor de scurgere.

        Poza are rezoluția prea mică și nu-mi dau seama ce este între cele două prize.

        Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	perete comun living.jpg  Afișări:	405  Mărime:	182,0 KB  ID:	631260

        Cam așa văd poziția MSV.

        Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	Pozitie MSV.jpg  Afișări:	453  Mărime:	192,2 KB  ID:	631261

        Comentariu

        • raducu26
          Incepator
          • 01.nov.2017
          • 14

          #64
          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Schita mobila bucatarie

          Am facut o schita rudimentarea a ceea ce am eu in minte....masina de spalat vine pozitionata undeva in dreptul prizei care nu este montata in imaginea. Distanta intre msv si acea grinda verticala este de aproximativ 1260mm. Am sa merg astazi sa masor distanta prizelor de la acea grinda(masca).

          Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	mobila perete comun living.jpg  Afișări:	467  Mărime:	45,5 KB  ID:	631262 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	mobila perete usa intrare.jpg  Afișări:	467  Mărime:	29,6 KB  ID:	631263

          La ce avem noi aici, este o priza care nu este montata. La dar aici, este scurgerea si alimentarea pentru masina de spalat vase.

          Comentariu

          • PROfan
            Moderator
            • 10.apr.2011
            • 662

            #65
            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Schita mobila

            Postat în original de raducu26
            La ce avem noi aici, este o priza care nu este montata. La dar aici, este scurgerea si alimentarea pentru masina de spalat vase.
            Nasol. În cazul ăsta poziționarea electrocasnicelor în varianta ta pare mai logică.

            Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	Bucatarie 1.jpg  Afișări:	387  Mărime:	363,4 KB  ID:	631265

            ... Cu toate că nu prea mi se pare în regulă poziția scurgerii destinată mașinii de spălat. Mi se pare cam sus. Să te uiți prin hârtii să vezi dacă producătorul specifică ceva în acest sens. Mare nenorocire n-ar fi ținând cont că scurgerea de la chiuvetă este amplasată corect. Oricum, la modelele de chiuvete mai procopsite fitingăraia de scurgere are un portfurtun prevăzut cu dop care este special conceput pentru tipurile de furtune de evacuare atât a mașinilor de spălat rufe cât și a mașinilor de spălat vase, furtunele fiind de fapt identice.

            După stabilirea poziției electrocasnicelor, pentru bucătării în formă de L se alege varianta optimă pentru corpul inferior de colț. Ideal este să se poată utiliza acel spațiu. Pe viitor am să prezint câteva modalități de construcție a corpurilor inferioare ce colț. Abia după aceea se trece la completarea spațiilor rămase.

            Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	Corp colt.jpg  Afișări:	331  Mărime:	412,3 KB  ID:	631266

            Comentariu

            • aurick86
              Membru
              • 05.iun.2012
              • 168

              #66
              Răspuns la: Schita mobila bucatarie

              Inainte sa stabilesti dimensiunile finale ale diferitelor corpuri, cauta si masoara exact accesoriile (preferabil le-ai avea deja cumparate cand te apuci de designul final al mobilei):
              -hota
              -masina de spalat
              -picurator vase
              -cos gunoi
              -lining sertar tacamuri (acele tavite facute special pentru tacamuri, cu compartimentari)
              -alte sertare prefabricate

              Citeste instructiunile de montare pentru cuptor, masina spalat vase etc etc vei avea surpriza ca la unele sa mai fie necesr spatiu aditional (pentru reglare sau scut termic..sau altele )
              Mobila trebuie sa o faci la mm. Altfel vei ajunge sa bagi distantiere (in cel mai bun caz) sau sa tai din ea.

              Buna seara! Multumesc lui Profan si lui aurick86 pentru ca au raspuns! Am reusit sa fac masuratori la aparatajele care consider ca sunt de interes si am gasit instructiuni de montare la masina de spalat vase...

              Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	masura prize.jpg  Afișări:	352  Mărime:	101,1 KB  ID:	631278 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	masura prize 2.jpg  Afișări:	334  Mărime:	114,7 KB  ID:	631279 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	IMG_20180908_180030.jpg  Afișări:	300  Mărime:	299,3 KB  ID:	631280 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	IMG_20180908_180158.jpg  Afișări:	304  Mărime:	283,6 KB  ID:	631281 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	plita.jpg  Afișări:	334  Mărime:	101,5 KB  ID:	631283 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	plita 2.jpg  Afișări:	332  Mărime:	88,6 KB  ID:	631282 Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	cuptor.jpg  Afișări:	333  Mărime:	125,8 KB  ID:	631284

              Ati avut dreptate legat de pozitia alimentarii si evacurii, nu sunt pentru masina de spalat vase ci pentru masina de spalat rufe, pe care eu am sa o pun in baie. Asa ca singura pozitie viabila ramane cea de langa chiuveta pe care ati sugerat-o si dvs. .De altfel siguranta din tabloul electric care corespunde prizei situata langa evacuarea chiuvetei este etichetata priza msv.
              La acea priza care nu este montata trebuie conectata plita electrica.
              Avand in vedere ca eu si sotia suntem mai inalti, credeti ca se poate pastra pozitia cuptorului asa cum l-am desenat eu pe schita cu tot cu acel turnulet?

              Daca atasesz eu o schita in format .dwg imi puteti face optimizarea debitarii si ajuta in alegerea feronerie va rog? Pe schita nu reusesc sa pun dimensiunile dar, acestea se pot observa din fereastra proprietati!
              Ultima editare de aurick86; 05.sep.2018, 12:20.

              Comentariu

              • PROfan
                Moderator
                • 10.apr.2011
                • 662

                #67
                Răspuns la: Răspuns la: Schita mobila bucatarie

                Bun. Ai o schiță. Pune-o să vedem dacă putem extrage bucățile din ea.

                Comentariu

                • aurick86
                  Membru
                  • 05.iun.2012
                  • 168

                  #68
                  Răspuns la: Schita mobila bucatarie

                  Sunt destule aplicatii sau site-uri care te ajuta cu optimizarea si aranjarea pieselor in placa de aterial.

                  Uite un exemplu:

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Capture.jpg 
Afișări:	322 
Mărime:	9,9 KB 
ID:	631305

                  Poti baga acolo si latimea discului, si trebuie sa iei in calcul ca se pierd 2-3cm de jur imprejur la intreaga placa ...se mai ating la manevrare.. si nu vrei sa ai o margine botita pe mobila.

                  Trebuie sa faci tu asta, tu stii ce model are palul pe care il vei alege.. trebuie sa fi atent la model.. sa fie in aceeasi directie.. sau poate vrei sa fie una langa alta etc... tu sti mai bine.

                  Comentariu

                  • raducu26
                    Incepator
                    • 01.nov.2017
                    • 14

                    #69
                    Răspuns la: Schita mobila bucatarie

                    Postat în original de aurick86
                    Sunt destule aplicatii sau site-uri care te ajuta cu optimizarea si aranjarea pieselor in placa de aterial.
                    Inteleg ca eu trebuie sa fac asta, dar tot am nevoie sa traga cineva o privire la ce am facut eu. Acolo unde voi taia palul, banuiesc ca pot spune alora, in functie de ce model de pal aleg, cum vreau sa fie dispus modelul. Plus ca eu nu stiu nimic absolut despre feronerie si nu stiu ce as putea sa aleg , despre anumite cote care trebuiesc lasate in constructia corpurilor, etc.....nu am mai facut niciodata asa ceva si dupa ce termin nici nu cred ca vreau sa mai fac ca e mare bataie de cap ).

                    Postat în original de PROfan
                    Bun. Ai o schiță. Pune-o să vedem dacă putem extrage bucățile din ea.
                    Nu pot sa o atasez! Formatul DWG nu este acceptat si zip are 422kb.

                    Comentariu

                    • aurick86
                      Membru
                      • 05.iun.2012
                      • 168

                      #70
                      Răspuns la: Răspuns la: Schita mobila bucatarie

                      Postat în original de raducu26
                      Inteleg ca eu trebuie sa fac asta, dar tot am nevoie sa traga cineva o privire la ce am facut eu. Acolo unde voi taia palul, banuiesc ca pot spune alora, in functie de ce model de pal aleg, cum vreau sa fie dispus modelul..
                      Cand te duci trebuie sa stii cum e modelul pe placa, ca sa ai deja schitele de debitare pregatite, verificare... de exp nu vrei ca din toate usile unele sa fie cu model vertical si 2-3 cu model orizontal... bate foarte tare la ochi si arata urat /neprofesional.
                      In principiu conteaza doar la fete. Usi si lateralele vizibile.

                      Comentariu

                      • PROfan
                        Moderator
                        • 10.apr.2011
                        • 662

                        #71
                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Schita mobila bucatarie

                        În principiu pare în regulă. Am calculat metrii liniari de blat și mi-a dat 8,48. Asta înseamnă două blaturi (4,1x2=8,2) și încă ceva, adică încă o jumătate de blat.

                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Perspectiva.jpg 
Afișări:	366 
Mărime:	112,5 KB 
ID:	631355 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Stanga.jpg 
Afișări:	338 
Mărime:	92,2 KB 
ID:	631356 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Dreapta.jpg 
Afișări:	349 
Mărime:	79,3 KB 
ID:	631357 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	De sus.jpg 
Afișări:	323 
Mărime:	73,3 KB 
ID:	631358

                        Comentariu

                        • raducu26
                          Incepator
                          • 01.nov.2017
                          • 14

                          #72
                          Răspuns la: Schita mobila bucatarie

                          Am atasat si necesarul de materiale. Ma refer la dimensiunea placilor de taiat. Am rugamintea, daca se poate, sa ma ajutati la alegerea feroneriei. In special pentru fronturile superioare de langa lateralele mari. Banuiesc ca ar trebui folosite balamale pentru front infundat. La hota voi folosi un sistem de balama combinat cu pistoane sau dati-mi va rog un sfat si aici. In afara de asta voi avea nevoie de ajutorul dvtr. si la constructia corpului sertarelor si alegerea glisierelor.
                          NECESAR.zip

                          Postat în original de PROfan
                          În principiu pare în regulă. Am calculat metrii liniari de blat și mi-a dat 8,48. Asta înseamnă două blaturi (4,1x2=8,2) și încă ceva, adică încă o jumătate de blat.
                          As putea face lateralele mari de la corpurile de sus din pal dublat. Nu cred ca afecteaza cu nimic estetic.
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • PROfan
                            Moderator
                            • 10.apr.2011
                            • 662

                            #73
                            Răspuns la: Schita mobila bucatarie

                            Sau chiar poți renunța la ele!
                            Am să mă uit pe necesarul de materiale. La prima strigare am observat câteva erori. La corpul de cuptor toleranțele sunt prea mici. Am văzut și o mașină de spălat vase. Trebuie ținut cont de înălțimea maximă a ușii din panou recomandată de producătorul mașinii. Am să mă uit cu atenție.

                            Înălțime maximă ușă mașină de spălat vase 720 mm. Pentru toate celelalte uși păstrăm aceeași înălțime. Ca să nu avem surprize propun h=716 mm.

                            Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	Inaltime maxima usa.jpg  Afișări:	384  Mărime:	22,4 KB  ID:	631363

                            Comentariu

                            • raducu26
                              Incepator
                              • 01.nov.2017
                              • 14

                              #74
                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

                              Postat în original de PROfan
                              Sau chiar poți renunța la ele!
                              Am să mă uit pe necesarul de materiale. La prima strigare am observat câteva erori. La corpul de cuptor toleranțele sunt prea mici. Am văzut și o mașină de spălat vase. Trebuie ținut cont de înălțimea maximă a ușii din panou recomandată de producătorul mașinii. Am să mă uit cu atenție.

                              Va referiti la distanta dintre frontul de sertar si cuptor care ar trebui sa fie de 4 mm minim? Sunt de acord cu dimensiunea frontului masinii de spalat vase. Imi puteti spune cum e mai bine sa fie dimensionat pfl-ul, la aceeasi dimensinea cu a corpului sau mai mic cu 1-2mm?

                              Comentariu

                              • PROfan
                                Moderator
                                • 10.apr.2011
                                • 662

                                #75
                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: R

                                PFL-ul de regulă este mai mic cu 4 mm pe fiecare latură. Mai mic cu 2mm pe contur.

                                Lățimea ușii cuptorului este de 595 mm. Ar trebui lăsat măcar 5 mm toleranță față de blaturile verticale, deci blatul de deasupra să fie de 600+38+38=676 mm și nu 673 mm.

                                Spațiul destinat mașinii de spălat vase este de fix 600 mm, nu 607 mm și nu sunt necesare traverse.

                                Trebuie să o luăm bătrânește și să dimensionăm fiecare corp în parte.
                                Ce fel de glisiere pentru sertare vrei să folosești? Cu role, cu bile, cu amortizare, fără amortizare, cu fund din PAL sau fund din PFL!

                                Comentariu

                                Procesare...