Confectionare dulap (dressing) pe structura metalica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ioan lucian
    Incepator
    • 11.feb.2018
    • 10

    Confectionare dulap (dressing) pe structura metalica

    As dori sa confectionez un dulap din mai multe module, acestea fiind prinse pe o structura metalica. Am avut pe cineva care mi-a trimis niste proiecte dar sunt gresite pentru ca nu tin cont de structura metalica. Am facut plan doar pentru o parte din dulap, dar ma incurc la cotele de la sertare. Atasez o parte din planuri si rog pe cei in masura sa-mi dea o parere. Inaltimea unui corp este de 1800/580 adancime/836 latime. Usile: 1631/413, fetele de sertare 413/195. Corpul de deasupra acestuia: latime 836, adancime 580, inaltime 520. Vor fi 6 dulapuri cele din stanga si dreapta sunt identice cu cele descrise mai sus, iar pentru cele 2 din mijloc ma mai gandesc.Structura metalica corp 1=inaltime 1800 adancime500 latime800;corp2=inaltime520 adancime500 latime 800 Planurile sunt facute pe hartie, iar folosirea unui program de proiectare ma depaseste Multumesc astept sfaturile voastre avizate. Numai bine
    Fișiere Atașate
  • PROfan
    Moderator
    • 10.apr.2011
    • 662

    #2
    Răspuns la: Ajutor Confectionare dulapuri (dressing) pe structura metalica.

    Destul de încâlcită povestea, am citit-o de patru ori și tot nu m-am dumirit! Ca să nu existe dubii propun s-o luăm „bătrânește” sau cum ar zice chinezu': călătoria de 1000 de mile începe cu un singur pas. Hai să stabilim dimensiunile structurii metalice și a corpului după atașarea panourilor pentru un singur modul. Te las pe tine să-l alegi.

    Comentariu

    • ioan lucian
      Incepator
      • 11.feb.2018
      • 10

      #3
      Răspuns la: Ajutor Confectionare dulapuri (dressing) pe structura metalica.

      Corpul 1 confectionat din rectangular de 20/20.Cote la exterior:h=1800,adancime=500,l=800.Am calculat placa de pal la:h=1800;adancime=580;De ce?Nu vreau sa tai din rectangular acolo unde vin montate balamalele,drept pentru care am iesit in afara planului cu 80 mm,l=836.Am uitat:Grosimea pal=18 mm.

      Comentariu

      • PROfan
        Moderator
        • 10.apr.2011
        • 662

        #4
        Răspuns la: Confectionare dulap (dressing) pe structura metalica

        OK. Mă prinsesem de ce adâncimea panoului este mai mare decât adâncimea structurii metalice. Problema este pe verticală. Se va placa structura sus și jos?

        Comentariu

        • ioan lucian
          Incepator
          • 11.feb.2018
          • 10

          #5
          Răspuns la: Confectionare dulap (dressing) pe structura metalica

          Da. Fiecare corp,va avea capacele sale.Problema este la cotele usilor

          Comentariu

          • ioan lucian
            Incepator
            • 11.feb.2018
            • 10

            #6
            Răspuns la: Confectionare dulap (dressing) pe structura metalica

            Revin cu imagini ceva mai clare a planurilor postate anterior
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • PROfan
              Moderator
              • 10.apr.2011
              • 662

              #7
              Răspuns la: Confectionare dulap (dressing) pe structura metalica

              Păi hai să calculăm ușile și fronturile pentru corpul 1:

              Pe orizontală: 2+l+2+l+2=836 deci l=415(cu tot cu canturi)
              Pe verticală: 2+hs+2+hu+2=1836; Dacă alegem hs(înălțime sertar)=200 atunci hu(înălțime ușă)=1630(cu tot cu canturi)

              Dacă se optează pentru canturi ABS cu grosimea de 2 mm atunci se scad 4 mm din fiecare latură și rezultă că ușa este 1626x411 și frontul sertarului 196x411.

              Dacă se optează pentru canturi ABS cu grosimea de 0,45 mm atunci se scade 1 mm din fiecare latură și rezultă că ușa este 1629x414 și frontul sertarului 199x414.

              Comentariu

              • ioan lucian
                Incepator
                • 11.feb.2018
                • 10

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Confectionare dulap (dressing) pe structura metalica

                Cred ca incep sa ma pierd Dupa cotele d.voastra,cred ca rezulta un luft de 2 mm intre usi si la marginile acestora cat si intre fetele sertarelor si marginile acestora.Da,merg pe cantul de 2 mm;Cotele mele sunt:fata usa1631/413=fara cant.Asta inseamna ca,aplicand cantul=1635/417,rezulta un luft de 2 mm doar intre usi.Este cumva gresit?

                Comentariu

                • ioan lucian
                  Incepator
                  • 11.feb.2018
                  • 10

                  #9
                  Răspuns la: Confectionare dulap (dressing) pe structura metalica

                  Ma gandesc ca un luft de 4 mm,intre fronturile modulelor alaturate stanga sau dreapta,ar fi mai mare decat cel de 2 mm dintre usile sau sertarele unui singur modul.Putin inestetic?Sau din pdv tehnic asa trebuie?Nu-i bai,radiera este langa mine.O alta problema o mai am la prinderea politei de deasupra sertarelor,cat si la proiectarea sertarului,tinand cont ca pe laterala intervine rectangularul.Eu m-am gandit la un distantier de lemn de 20 mm grosime,exact cat grosimea rectangularului.Ma straduisc sa aranjez in pagina toate piesele de puzzle si sunt curios daca,fara pierderi prea mari,sunt necesare 7 foi de pal.Atat imi zicea un meserias ca necesita cele 4 corpuri pe care vreau sa le confectionez.Daca pentru cele 4 corpuri pretul era aproape 3000 lei,atunci pentru celelalte 2 corpuri,vezi plan structura metalica,s-ar fi ajuns undeva la aproape 7000 lei.Interesant modul de calcul al meseriasului.Bagam materiale =castig pe manopera.Pana acum,cu mici modificari in plan,cu o aranjare a pieselor pe hartie ci nu pe program,cred ca nu sar de trei foi de pal.

                  Comentariu

                  • PROfan
                    Moderator
                    • 10.apr.2011
                    • 662

                    #10
                    Răspuns la: Confectionare dulap (dressing) pe structura metalica

                    Nici eu nu pricep cine ți-a băgat în cap ideea cu structura metalică. Lăsând la o parte faptul că este aproape imposibil ca în regim de amator să sudezi o structură de mărimea dată, cu abateri dimensionale și de perpendicularitate rezonabile, tu îți faci griji de estetica celor 4 mm? Pentru ce vrei tu să faci, structura metalică este practic inutilă, ba nu, mint, complică inutil construcția. Ai module rezonabile în ceea ce privește gabaritul acestora. Eventual, doar piesele orizontale ar necesita o ranforsare care să preîntâmpine încovoirea cauzată de greutatea produselor ce vor fi depozitate. Sfatul meu este să renunți la ideea structurii metalice. Realizează ansamblul gândit de tine doar din panouri cu grosimea de 18 mm, întărind, eventual, doar polițele. În varianta aceasta te ajut cu plăcere să dimensionezi piesele necesare ansamblului. Pentru a dimensiona cutiile sertarelor trebuie să te decizi ce fel de glisiere vei folosi.

                    Comentariu

                    • ioan lucian
                      Incepator
                      • 11.feb.2018
                      • 10

                      #11
                      Răspuns la: Confectionare dulap (dressing) pe structura metalica

                      Buna dimineata.Structura metalica este deja facuta.revin cu poze.Unghiurile de 90 si cotele sunt exacte=sunt tipicar si pretentios =iertare.Mobila pe care o am in bucatarie am vrut sa o.....balamale care nu se mai pot regla,manerele...Deci,nici beat daca eram nu iesea asa.Meseriasul ramane .....greseala mea.Am avut ocazia sa vad diverse dulapuri,iar sub actiunea greutatii acestea fiind deformate.Da,am nevoie de rezistenta.

                      Comentariu

                      • ioan lucian
                        Incepator
                        • 11.feb.2018
                        • 10

                        #12
                        Răspuns la: Confectionare dulap (dressing) pe structura metalica

                        O intrebare pe masura=glisierele.Atelierul care se ocupa de asa ceva,are o gama variata.Personal sunt multumit de ceea ce am la sertarele de la bucatarie.Daca reusesc sa scot unul din sertare fara a folosi forta;levier stanga mangealac,le fac o poza=nu glumesc,meseriasul....Deci,as opta pentru ele,iar pentru balamale as opta pentru cele cu amortizor.daca zic bine.RECUNOSC{meseria mea este cu totul si cu totul alta=EFS.Este pentru prima oara cand apelez la un forum si am vizitat desule,unde pt un simplu surub erau pagini scrise.In liceu,la desen tehnic am fost cel mai tare,iar in fac., m-am intretinut si am avut ocazia sa vad pe cei care erau cu FCM,ca nici nu stiau sa citeasca un plan.Tot ceea ce am in casa este facut de mine}Imi cer scuze,nu vreau sa supar pe absolut nimeni. Va multumesc d-nule PRO.,pentru ajutorul pe care mi-l acordati.Nu vreau sa gresesc planurile,altfel voi munci foarte mult.Cu respect Lucian IR

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          #13
                          Răspuns la: Confectionare dulap (dressing) pe structura metalica

                          Sa poti imbraca o structura de genul ala , metalica , cu PAL , si sa iasa bine , drept , lucrarea se poate face numai in etape , jonglind cu dimensiunile ....
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • ioan lucian
                            Incepator
                            • 11.feb.2018
                            • 10

                            #14
                            Răspuns la: Confectionare dulap (dressing) pe structura metalica

                            Tocmai de asta apelez la voi.MULTUMESC

                            Comentariu

                            • ioan lucian
                              Incepator
                              • 11.feb.2018
                              • 10

                              #15
                              Răspuns la: Confectionare dulap (dressing) pe structura metalica

                              Cateva poze facute pe fuga de dimineata
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              Procesare...