Reconditionare dulap PAL

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vasilep2p
    Incepator
    • 25.iul.2018
    • 8

    Reconditionare dulap PAL

    Salutari!

    Vreau sa obtin o culoare si un luciu si o culoare asemanatore mobilierului din poza de mai jos, pe un dulap de haine din PAL masiv, care in prezent are culoarea bej mat, destul de urat. Ca echipament, momentan am pistol de vopsit si o masina de gaurit (pe care doresc sa o folosesc la polish).
    Din cate am inteles pentru a ajunge la acest rezultat este nevoie de vopsea, lac care sa reziste la polish, si de polish care se face incepand cu hartie abraziva de diverse granulatii (800-1000-1500-2500-3000) urmata de un polish cu crema abraziva.
    Ce nu stiu este: Ce vopsea (superlucioasa) ar trebui sa folosesc, ce lac ar trebui sa folosesc ca sa reziste la polish, si de ce fel de pasta abraziva este nevoie.
    As fi arhirecunoscator daca un cunoscator al domeniului m-ar putea ajuta cu aceste informatii.

    Multumesc anticipat!

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Bucatarie-Yulmob-la-comanda-cu-usi-MDF-vopsit-alb-lucios-RAL-9003-frezare-manere-electrocasnice-.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	194,9 KB 
ID:	642662
  • PROfan
    Moderator
    • 10.apr.2011
    • 662

    #2
    Răspuns la: Reconditionare dulap PAL

    Mi-a plăcut expresia „PAL masiv”. În rest, nu mă pricep la vopsit. De-a lungul timpului doar am lăcuit lemn masiv. În regim de amator. Ce vezi în poză nu este PAL ci MDF; altă mâncare de pește, iar să obții o suprafață vopsită la o calitate acceptabilă este nevoie de o cabină de vopsit. Fără bătăi de cap, comanzi ușile la Nett Front. Calitate garantată. Ori folie lucioasă ori vopsea.

    Comentariu

    • vasilep2p
      Incepator
      • 25.iul.2018
      • 8

      #3
      Răspuns la: Reconditionare dulap PAL

      Dulapul a fost achizitionat pentru a fii folosit pe o perioada de maxim 2 ani de la SH care vinde chestii aduse de prin germania, iar acel PAL este unul foarte greu, practic 2 oameni nu pot manevra dulapul (1.25/1.3/0.4).
      Toata chestia este, pentru mine, un experiment pentru ca sa prind mana cu vopsitul. Daca voiam o solutie frumusica si rapida il infoliam, insa doresc sa vad daca pot sa obtin un rezultat cel putin asemanator, nu am pretentii sa obtin acel luciu perfect. Iar ca spatiu de vopsit, am un living de bine aerisit pe care o sa il folosesc la vopsit inainte de finisarea lui.

      Comentariu

      • aurick86
        Membru
        • 05.iun.2012
        • 168

        #4
        Răspuns la: Reconditionare dulap PAL

        Vezi cu ce e acoperit.. daca e cu melamina o sa fie mai dificil, si cu sanse de esec mai mari.
        Esec = vopsea care se cojeste.

        Indiferent, pasii sunt urmatorii:
        -degresare
        -smilgheruire
        -desgresare
        -primer/grund (daca e acoperit de melamina trebuie sa folosesti grund de plastic...si tot ai sanse sa se cojeasca)
        -vopsea
        -lac ...aici intre diferitele straturi ai niste timpi de asteptat.. si difera de la vopsea la vopsea, dela producator la producator, de temperaturi...de cat e diluat ..etc etc.. aici conteaza "mana"
        -uscat cateva ore daca ai cuptor sau cateva saptamani uscat natural ...la soare
        -smilgher 1000-3000(cu/fara apa)
        -polish


        Cat despre ce vopsea si ce lac, ca sa obtii un luciu intens si durata de viata acceptabila, foloseste produse auto.
        Nu ma refer la spray de la dedeman ...ci zic sa te duci la un magazin cu vopseluri special auto, unde se fac vopsele pe cod de culoare, si cumperi de acolo si vopseaua si lacul cu intaritor, si diluant. (preferabil sa fie lac bicompoment 2k.
        Tot de la magazinul cu vopsele poti sa cumperi si pasta de polishare 50-=100 grame iti ajunge ( de regula au cel putin 3 granulatii, cred ca iti e suficient cel mediu)

        Comentariu

        • vasilep2p
          Incepator
          • 25.iul.2018
          • 8

          #5
          Răspuns la: Reconditionare dulap PAL

          Lux.

          Mulțumesc anticipat pentru informații. Exact asa o să fac și să revin cu poze daca iese totul bine

          Comentariu

          Procesare...