Dressing - schita, materiale, unelte

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Violet_blue
    Incepator
    • 17.nov.2006
    • 21

    #46
    Da, de la ei astept o oferta. Am contactat mai multi producatori si astept sa fac o comparatie. Toatsi preturile mi se par cam mari si de aceea ne-am gandit sa le facem acasa. Ce probleme ar putea aparea

    Comentariu

    • Mina
      Living Legend
      • 24.iun.2006
      • 1108

      #47
      Deci nu tineti neaparat sa fie ca si cele din poza! Va arat o poza, aici usile sunt din PAL iar oglinzile lipite, sistemul de glisare este dinacela care nu se vede in interior (adica usa gliseaza in partea de sus a dulapului si jos, dar pe exterior- adica in interior nu sunt sine vizibile). Acest sistem costa cam 6-7 mil pt. 2 usi)
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Violet_blue
        Incepator
        • 17.nov.2006
        • 21

        #48
        pana acum am cate va oferte care pleaca de la 400 euro pana la 1200euro fara tva, numai pentru sistemul de glisare

        Comentariu

        • Mina
          Living Legend
          • 24.iun.2006
          • 1108

          #49
          Dvs. scrieti mai repede decat pot eu raspunde!

          La ramele de aluminiu este mai complicat montajul , trebuie si sa aveti mai multe scule (printre care si un circular unghiular foarte precis), probleme care pot aparea....hmmmmm, sa nu va iasa usile in vinclu (adica la 90 de grade perfect) asta inseamna ca nu vor glisa cum trebuie, reglajele sunt complicate........mult prea multe probleme ar mplica un sistem pe rama de aluminiu (dar sunt si cele mai bune).

          Comentariu

          • Violet_blue
            Incepator
            • 17.nov.2006
            • 21

            #50
            Este foarte interesant modelul. Atunci cand deschid o usa nu mai sunt vizibile oglinzile? Ma intereseza in mod special ca usile din mijloc sa fie total din oglinzi

            Comentariu

            • Violet_blue
              Incepator
              • 17.nov.2006
              • 21

              #51
              eu va multumesc ca itotusi mi raspundeti

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13007

                #52
                Ma scuzati doamnelor ca intervin in discutia dvs. dar ma tot plimbam pe net dupa sisteme de glisare pentru ca este elementul cel mai delicat in aceste tipuri constructive.

                Am gasit cateva sisteme de glisare prezentate pe un site.
                Daca va ajuta, puteti arunca o privire aici: www.sea.ro


                Nu stiu cat de bune sunt dar pentru informare sunt utile.


                P.S. Tot acolo sunt numeroase elemente necesare pentru executia mobilierului.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Mina
                  Living Legend
                  • 24.iun.2006
                  • 1108

                  #53
                  la dimensiunile date de dvs. se pot face cam 4 usi, 2 cu pal, 2 cu oglinda cum doriti dvs, usile cu oglinda se pot pune in fata si cand se deschid ele, normal sunt in fata celor de PAL, deci se vede oglinda. (cum sa ma fac inteleasa......normal la un dulap cu usi glisante o usa gliseaza in fata, respectiv spatele celeilalte, la dvs. fiind- sa zicem- 4 usi ,2 centrale vor fi in fata, 2- de pe laterale- in spate si atunci normal ca cea din fata cand gliseaza va fi tot in fata) sper ca ati inteles ce vrea sa zic!

                  Comentariu

                  • Mina
                    Living Legend
                    • 24.iun.2006
                    • 1108

                    #54
                    De un sistem asemanator cu cel de la sea vorbeam eu (cel din poza postata de mine).

                    Comentariu

                    • Violet_blue
                      Incepator
                      • 17.nov.2006
                      • 21

                      #55
                      Am inteles foarte bine ce spuneti
                      Din poza se vede un pic asa ca si cum la deschidere s-ar intrepatrunde usile.
                      Vreau sa va intreb care e diferenta dintre otel si aluminiu pt la aluminiu am obtinut un pret dublu

                      Comentariu

                      • Violet_blue
                        Incepator
                        • 17.nov.2006
                        • 21

                        #56
                        Multumesc pentru site Domnule Stanculescu, bineinteles ca si parerea dvs. conteaza
                        Vazusem acest site, de aceea am crezut ca s-ar putea face si acasa, fara prea multa complicatii.

                        Comentariu

                        • Mina
                          Living Legend
                          • 24.iun.2006
                          • 1108

                          #57
                          Este logic ca-i mai scump, materialul in sine aluminiul este mai scump decat otelul, apoi ca rezistenta, profilele din otel se fac prin indoirea unei table, pe cand cele de al prin laminare (mai scump)+ aluminiul este mai usor, arata mai bine, otelul chiar daca este vopsit el in camp electrostatic poate ruginii in timp, pe cand pana se oxideaza aluminiul............

                          Comentariu

                          • Violet_blue
                            Incepator
                            • 17.nov.2006
                            • 21

                            #58
                            Am inteles acum diferenta. Nu aveam asemenea cunostinte despre materiale.
                            Imi puteti spune frma care a realizat acel dulap sau o firma care ar putea sa o faca?

                            Comentariu

                            • Mina
                              Living Legend
                              • 24.iun.2006
                              • 1108

                              #59
                              Dulapul din poza este facut la noi la firma, dar prea departe de dvs. Spuneti-mi de unde sunteti?

                              Comentariu

                              • Violet_blue
                                Incepator
                                • 17.nov.2006
                                • 21

                                #60
                                Locuiesc in Bucuresti sect.4 aproape de centru

                                Comentariu

                                Procesare...